I kväll lokal tid, eller i natt svensk tid är det dags för 5000m-loppen i U20 VM i Euguene, Oregon, USA. 05.22 svensk tid är det start i männens 5000m-lopp där vi har Sebastian Lörstad på startlinjen. Så sätt väckarklockan på tidig ringning. Mästerskapet sänds på Eurosport Sport.
Eller förresten, gå upp ett lopp tidigare och kolla när Carmen Cernjul tampas med de bästa juniortjejerna på tjejernas 5000m. Det loppet startar redan 04.53. Carmen är tidsmässig årsbästafyra bakom tre afrikanska löpare.
Det blir förstås en tuff uppgift för Sebbe. Det är 23 löpare i stratlistan och han har det åttonde bästa årsbästat och det åttonde bästa perset. Det är fem löpare som gjort 13:26 eller bättre, med kenyanen Frankline Kibet som tidsmässig favorit. Han har gjort 13:08. Sedan följer två japaner med 13:20-/13:21-tider, ytterligare en kenyan på 13:22 och en 13:26-etiopier.
Därefter är det ett tidsmässigt 15-sekundershopp till nästa årsbästagäng där Sebbes europeiska motståndare som han mött flera gånger finns (norrmannen Magnus Øyen 13:41, belgaren Willem Wenders 13:41, Sebbe själv 13:45, plus amerikanen Juan Gonzalez som inomhus har noterat 13:45). Bakom den är det tätt. Totalt är det 19 löpare som i år sprungit under 14 minuter.
Kvällens/nattens tidsprogram
Startlista 5000m killar
Startlista 5000m tjejer