Sebastian Lörstad gjorde ett imponerande 2000m lopp i Westinghouse Gurkspel i Västerås och var bästa 14-åring med tiden 6:01.76 i ett lopp där han kampades väl med två 15-åriga USM-medaljörer!
Sebbe gjorde imponerande 61.9 på sista 400 i efter att ha legat och ”slölöpt” i klungan de 4 första varven och passerat 1600m på 5 min blankt eller 75 sekunder per varv i snitt.
Sebbe blev tvåa i loppet som egentligen började på riktigt med ett varv kvar när 07an Jacob Åhman från Karlstad med pers på 1,58,22 på 800m satte upp farten. Sebbe hängde på och tog täten på bortre lång med 250 m kvar. En ledning som höll sig till 10m kvar då Sebbe retligt nog blev omsprungen av Upsalas Noa Steiner – IUSM-silvermedaljören på 1000m från i mars på fina 2:36.
Ser man på den riktigt starka avslutningen kan man misstänka att det finns mer att ta av i ett lopp med något tuffare utgångsfart. Med ett jämnt lopp kan det till och med finnas goda möjligheter att utmana Simon Sudnströms P14-klubbrekord på distansen på (5:53:73). Varför inte i Svealandsmästerskapen i september!
Anton Hellstrand Helleberg gjorde bra hopp i den något nyckfulla vinden. Det var lätt att vindpustarna ”hjälpte till lite för mycket” och det blev några övertramp. Det längsta hoppet gjordes dock i godkänd vind och mätte 6.22. Anton blev fyra i P17.
Linda Skantze hoppade åter över 1.70 i höjd. Nu blev det seger på 1.71.
Irma-Li Grönqvist hade 12.03 på 80m och 1.42 (pers) i höjd i F14.
Resultat Westinghouse Gurkspel, Västerås, fredag 29–söndag 31 juli 2022