I helgen var det dags för Kraftmätningen 17 för våra aktiva födda 05 och 06. En perfekt avslutning på tävlingssäsongen inomhus. 12 olika lag kom till start inom pojk, tjej och mix. I vissa grenar kunde det vara upp mot 30–40 startande.
Under pandemin har det varit svårt med både tävlingar och gemensamma aktiviteter, så att äntligen få tävla tillsammans som ett lag var bästa avslutningen
I Kraftmätningen tävlar man som killag, tjejlag och mix om man vill. Grenarna är 60m, höjd, längd, kula och 800m. Helst 3 tävlande i varje gren för att få ut max poäng. Max 8 tjejer och 8 killar.
15 kom till start, trots omställning till sommartid! Av de här 15 så var det 6 som gjorde sin första tävlingen för säsongen. Så upplagt för utmaningar och PB.
Fokus för oss i år var inte att jaga placeringar och poäng, utan att få en bra gemensam dag men samtidigt utmana sig själv, att få i gång de aktiva att börja tävla igen. Sen var det bara bonus att det även ramlade in flera riktigt bra prestationer.
En bra prestation kan ju vara både en topp-10-placering, men även att våga utmana sig själv i grenar man inte är helt bekväm med. Som t.ex. Philip Byman som körde både 60m, 800m och längd och Linnea Biondi född 07 som aldrig sprungit 80 m, som ställde upp för oss. Eller som Nicke Östlund som efter nästan 1,5 års skadefrånvaro äntligen fick göra sin första tävling på 800m.
Detta är ju främst en lagtävling, där killarna kom på 6e plats och tjejerna på 7e plats. Vi fick även en placering i mix, men eftersom vi avstod stafetten i år så missade vi lite poäng där.
Men självklart ska vi även nämna de som prickade in fina resultat. Här är några som kom på topp-10 platser i sina grenar
- Karl Ottfalk: Grensegrare på 800m
- Anton Hellstrand Helleberg: 3a i höjd, 5a i Längd och 8a i både kula och 60m
- Simon Johannesson: 5a i höjd
- Maya Svedin: 6a på 800m (Maya körde samtliga grenar och tog poäng till laget i alla utom 1)
- Tyra Hedin: 7a på 800m
- Leonardo Garavini: 8a på 800m
- Sofia Fröberg: 10a på längd
Det här var sista året som 05orna får köra Kraftmätningen. Men vi hoppas att ni yngre lag fortsätter att ställa upp i Kraftmätningen 15 ute (07–09) i sommar och Kraftmätningen 17 inne (06–08) nästa vinter. Så kul tävling att göra tillsammans där man just fokuserar på att samla poäng till laget
Eftersom det pågick grenar lite hela tiden så fick vi dela upp gruppbilden i två omgångar. På vänstra bilden uppifrån hittar ni Edvin, Tyra, Kalle, Anton, Nicke, Alice, Hjördis, Maya, Ella, Linnea, Nora.
På högra bilden ser ni Elsa, Sofia, Ella, Leonardo och Philip, Hjördis, Alice, Edvin, Anton, Simon.
Här kan man hitta alla resultat.