SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
IFK LIDINGÖ
FRIIDROTT

TCS Lidingöloppet 15 km: Ebba femma, Haben sexa och Brice åtta
2021-10-01 22:27
Haben Kidane var sexa i TCS Lidingöloppets 15 km. Foto: Christer Klinth

TCS Lidingöloppets 15 km-lopp arrangerades både för män och kvinnor och manliga 22-årsjuniorer. Några av juniorerna (som Olof Silvander som var tvåa – se separat artikel) kom i mål före några av de tio bästa i seniorklassen. Här kollar vi dock på hur det gick för de gick för de löpare som antingen har Lidingö i klubbnamnet eller har i anmälan har angivit en postadress på Lidingö.

 

Längst fram tog Lidingöbon Olle Walleräng (tävlar för Spårvägen) hand om farthållningen men blev i Bosöbackarna avlöst av klubbkamraten Oliver Löfqvist. De båda tog en säker dubbelseger, ja det blev faktisk en trippel till Spåret. Men in på en fin sjätteplats sprang Haben Kidande som trots låg träningsvolym och bara ett tävlingslopp (Kungsholmen runt) lyckades riktigt bra i söndags. Två placeringar bakom kom Brice Metzinger.

 

Bland tjejerna sprang orienteringens Ebba Ganslandt in på femteplats. Riktigt bra, men kanske ändå inte så överraskande efter hennes fina traillopp tidigare under säsongen – och kanske framförallt efter segern i Idre Fjällmaraton. Nästa IFK-löpare i mål var också en orienterar genom tian Alice Hugosson.

 

 

"Lidingöresultat" i TCS Lidingöloppet 15 km, söndag 26 september 2021

 

M 15 km        
2   Olle Walleräng Spårvägens FK 0:47:52
6   Haben Kidane IFK Lidingö Friidrott 0:49:33
8   Brice Metzinger IFK Lidingö Friidrott 0:51:00
23   Henrik Rydelius Bra Bil 0:59:52
31
  Stefan Jensen IF Linnéa 01:01:54
36   Olle Lindeberg Lidingö 01:03:33
41   Olle Lindwall FK Studenterna 01:04:28
72   Fredrik Von Essen Lidingö 01:08:10
74   Martin Psilander ActiveBenefits.se 01:08:18
75   Johan Dahlstrand Lidingö 01:08:29
79   Carl Frisk IFK Lidingö Friidrott 01:08:51
80   Victor Edwardsson IFK Lidingö Friidrott 01:08:56
81   Ulf Wikland Lidingö 01:09:03
89   Erik Hasselberg Lidingö 01:09:41
98   Henrik Eriksson Lidingö 01:10:22
100   Vilgot Lundgren Lidingö 01:10:25
103   Björn Lovén Lidingö 01:10:45
104   Simon Erlandsson Lidingö 01:10:46
109   Erik Öhman Lidingö 01:11:09
112   Erik Mossberg Lidingö 01:11:23
116   Oscar Rosdahl Lightweight IF 01:11:49
129   Dominik Lunau Lidingö 01:13:03
130   Jonas Öhrström Lidingö 01:13:10
135   Carsten Surke Lidingö  01:13:17
138   Anders Mogren Lidingö Stad 01:13:23
150   Holger Berling Lidingö 01:13:53
155   Alexander Hjorth Lidingö 01:13:59
156   Martin Czernik Djurgårdens Cykelförening 01:14:05
159   Erik Olofsson Lidingö 01:14:16
160   Mikael Ljungberg Lidingö 01:14:20
170   Karl-Oskar Hillert I Ur och Skur Utsikten 01:15:01
185   Staffan Söderman TCS/Nordea 01:16:32
187   Torbjörn Olofsson Lidingö 01:16:41
190   Adrian Kling Lidingö 01:16:52
193   Erik Svensson Lidingö 01:16:58
195   Niklas Fossum Lidingö 01:16:59
196   Patrik Lindeberg Lidingö 01:17:05
206   Kristoffer Ljungfelt Lidingö 01:17:57
208   Johan von Heijne Lidingö 01:18:10
226   Tomas Svensson IFK Lidingö Friidrott 01:19:08
227   Tomasz Sarna Lidingö 01:19:12
240   Fredrik Lindgren Lidingö 01:19:59
241   Johan Neidmark Lidingö 01:20:00
251   Ludvig Björkstedt Lidingö 01:20:42
252   Johan Wennerström  Lidingö  01:20:48
271   Lars Nilsson Team C2 01:21:55
273   Jan Ola Rotnes Team C2 01:21:59
277   Fredrik Forslund Blancco Run Club 01:22:07
282   Jens Dahle NMT 01:22:44
283
  Hans Edlund Lidingö 01:22:46
287   Claes Dietmann Lidingö 01:23:04
289   Jakob Lorentzon Lidingö 01:23:06
299   Ola Danielsson Team C2 01:23:29
304   Ludwig Parke Lidingö 01:23:38
312   Filip Brännström Lidingö 01:24:15
316
  Mathias Lagerros Lidingö 01:24:21
318   Ulf Boström Lidingö församling 01:24:24
326   Hans Dahlström LIDINGÖ 01:24:54
338   Rikard Mettävainio Lidingö Stad 01:25:45
341   Gustaf Lunde Lidingö 01:25:51
347   Anders Nilsson Lidingö 01:26:08
348   Niclas Grunewald Creo 01:26:10
352   Olof Glückman Bengtsson Lidingö 01:26:15
357   Jacob Dahlström Lidingö 01:26:22
364   Christoffer Lind IFK Lidingö Friidrott 01:26:41
384   Michael Lööb-Hili Lidingö 01:28:19
388   Simon Lindgren Lidingö stad 01:28:30
395   Pekka Pirvall Bagarmossen 01:28:56
406   Markus Määttä Lidingö 01:29:26
419   Laurent Bourgoin Lidingö 01:30:51
441   Ken Sihver IFK Lidingö SOK 01:32:14
444   Jan Garton Lidingö 01:32:32
448   Alexander Yu Lidingö 01:33:04
458   Dennis Bernheden Lidingö Elektriska AB 01:33:33
466   Magnus Pohl Lidingö 01:34:00
492   Fredrik Åberg Lidingö 01:36:25
495   Rickard Ekman  Lidingö 01:36:47
522   Johan Börjesson Lidingö 01:39:44
526   Jörgen Hansson Lidingö 01:40:25
527   Henrik Uhnér Lidingö 01:40:28
538   Pär-Johan Emanuelsson Lidingö 01:41:48
540   Carlo Berg Lidingö 01:42:09
546   Tommy Westberg Lidingö 01:42:42
547   Johan Kristiansson If Waypoint 01:42:44
573   Grzegorz Jablonowski LIDINGÖ 01:45:24
600   Kristoffer Francke Rydén  Lidingö 01:48:56
628   Christer Grass LIDINGÖ 01:51:19
686   Magnus Ohlson Hedene Lidingö 01:57:48
693   Erik Fredriksson Lidingö 01:59:21
738   Yogesh Vyas TCS/ 02:09:35
742   Magnus Askefors Lidingö 02:09:57
748   Curt Almberger Lidingö 02:11:33
757   Örjan Johansson Lidingö 02:13:34
867   Praloy Sekhar Sinha TCS/ 03:33:36
         
         
K 15 km        
5   Ebba Ganslandt IFK Lidingö SOK 0:57:20
12   Alice Hugosson IFK Lidingö Skid & Orienteringsklubb 01:02:24
31
  Hannele Kurra Lidingö 01:11:19
33   Isabella Tapper IFK Lidingö SOK 01:11:39
35   Catharina Östring Lidingö 01:12:10
37   Sara Kvarfordh IF Linnéa 01:12:36
43   Annelie Karlsson Lidingö 01:13:57
48   Nina Willén Holgersson IFK Lidingö Friidrott 01:14:55
53   Pernilla Thessén Lidingö 01:15:18
59   Malin Rosdahl Rideaway 01:15:46
62   Maria Wärn Lidingö 01:16:18
75   Ebba Jacobsson Lidingö 01:18:19
77   Ulrika Paulsson Lidingö 01:18:25
80   Sofia Stahl Lidingö 01:18:55
81   Cecilia Brick Lidingö 01:18:56
84   Anna Furuvik Lidingö Stad 01:19:10
86   Elin Brändholm Deloitte 01:19:16
92   Camilla Larsten IFK Lidingö friidrott 01:19:48
93   Camilla Seyffarth IFK Lidingö Friidrott 01:19:48
98   Anna Lindvall Lidingö 01:20:12
103   anniken ottosson Lidingo 01:20:52
110   Cecilia Brandt Lidingö 01:21:14
128
  Klara Tengstrand Lidingö 01:22:25
133   Petra Luhmer Måhlén Lidingö Stad/ 01:22:38
136   Marie Lindskog IFK Lidingö Friidrott 01:22:55
138   Natalia Månstråle Construct IT 01:23:03
144   Elvira Sterky Lidingö 01:23:24
157   Hanna Bergenwald Lidingö 01:23:59
172   Karin Olofsson Lidingö 01:24:25
173   Cecilia Brinck Lidingö 01:24:31
174   Sofia Lundblad Lidingö 01:24:51
179   Cecilia Lindwall Lidingö 01:25:06
186   Andrea Liljeström Lidingö 01:25:42
198   Johanna Ilmander Lidingö 01:26:22
200   Mari Wanre Lidingö 01:26:28
206   Sofia Rosenkvist Minding Nasdaq 01:26:31
214   Maria Åkerblom Johannesson Lidingö 01:27:02
233   Malin Nyman Lidingö 01:27:52
242   Annika Bondeson Lidingö 01:28:14
255   Lovisa Kihlborg IFK Lidingö SOK 01:28:57
257   Moa Nådell Lidingö 01:29:03
260   Helene Palm Lidingö Stad 01:29:16
268   Jennie Roos Johansson Lidingö 01:29:40
297   Sofia Lindblom Lidingö 01:30:52
331   Anna Olofsson Lidingö 01:32:46
349   Jane Prochazka Lidingö 01:33:30
363   Sarah Sandoz Lidingö 01:34:20
365
  Alexandra Palmer Lidingö 01:34:26
367   Benedicte Beuneu Lidingö 01:34:29
371   Alexandra Lindahl Lidingö 01:34:32
376   Cecilia Gadd Lidingö 01:34:42
395   Berit Lind Lidingö 01:35:40
416   Jenny Malmkvist Lidingö 01:36:33
418   Jenny Lindgren IFK Lidingö Friidrott 01:36:33
419   Lotta Bourgoin Lidingö 01:36:37
426   Mikaela Hevreng Lidingö 01:36:52
437   Sandra Nynäs Lidingö 01:37:32
441   Camilla Sandevik Lidingö 01:37:45
460   Marika Julkunen Lidingö 01:38:45
465   Ylva Norlin-Nöteberg Lidingö Stad 01:38:54
500   Emma Bergqvist Lidingö 01:40:39
507   Britta Hallberg IFK Lidingö Friidrott 01:40:57
511   Kajsa Thomsson Lidingö 01:41:00
522   Madelene Emanuelsson Lidingö 01:41:48
531   Linda Nyman IFK Lidingö Friidrott 01:42:14
568   Karin Bäckstrand IFK Lidingö Friidrott 01:44:55
578   Helena Falkenström Lidingö 01:45:26
590   Klara Lindqvist Lidingö 01:46:18
604   Ina Madeleine Engström Kling Lidingö 01:47:49
613   Elisa Laine Lidingö 01:48:32
621   Helene Agerlund Lidingö 01:48:59
625
  Karin Krönmark LIdingö 01:49:10
652   Johanna Hedin Lidingö 01:51:45
657   Mican Francke-Rydén Exiles Rugby Football Club 01:51:51
671   Jenny Tigerholm Lidingö 01:53:49
701   Donya Azimi Lidingö Stad/ 01:56:36
733   Cyndee Crook Lidingö 01:59:29
734   Viveca Täljsten Lidingö 01:59:46
748   Catrine Näsmark Lidingö 02:01:11
806   Rosy Mafuta Lidingö Stad 02:15:48
839   Patthayani Iad-kua Lidingö Stad 02:37:20
840   Nora Kerrim Lidingö Stad 02:37:21
841   Maneewan Lundell Lidingö Stad 02:37:30
849   Jaruna Truatmanka Lidingö Stad/ 02:47:21
870   Artiola Dani Lidingö Stad 03:37:22

Nyhetsarkiv
IFK Galan - 6 december2021-10-25 15:15
Underställsdags2021-10-22 09:34
2021-10-15 09:00
Styrelsen informerar2021-10-06 08:57
Äntligen: We are back!2021-09-26 22:18
Funktionärer sökes...2021-09-22 16:17
Invigningen avklarad2021-09-11 16:30
PASSA PÅ!2021-09-10 22:36
SM dag 2 & 32021-09-01 13:41
SM Dag 12021-08-28 09:38
USM-tankar2021-08-15 22:05
Idrottslekis är igång2021-08-11 15:06
USM för 16-17 åringar2021-08-10 15:20
Sommar med Jacob Hård2021-08-08 13:32
Silver på Stafett-SM2021-08-01 15:01
Friidrotten ser ljuset2021-07-30 17:00
Simon i sitt första OS2021-07-30 02:48
En dag i Font Romeu2021-07-16 15:37
Att vara med på OS2021-06-30 13:08
Andreas vann i Lerum2021-06-26 07:08
IFKarna i Huddingespelen2021-06-26 07:01
Glad Midsommar!2021-06-24 08:51
Lag-SM 20212021-05-29 20:49
Tävlingsstatistik2021-05-29 14:44
Lag-SM2021-05-28 20:37
Tyra F17-etta i Täby2021-05-23 23:35
Gräsbanor på Grönsta2021-05-19 10:14
Lag-SM2021-05-17 12:52
2021-05-16 18:30
Nya Lidingövallen2021-05-03 12:50
Sommaridrottsskolan 20212021-04-23 10:00
Tjuvstart...2021-04-22 17:56
Passa på!!2021-04-21 09:00
Updatering Covid2021-04-19 14:53
Sponsorintervju Minutus2021-04-13 15:04
Fredrika tävlar i USA2021-04-06 15:54
CRAFT - Stipendiat 52021-03-31 16:54
CRAFT Stipendiat 42021-03-25 14:10
CRAFT Stipendiat 32021-03-25 13:55
CRAFT Stipendiat 22021-03-22 21:23
CRAFT Stipendiat 12021-03-22 20:58
Årsmöte pågår!2021-03-17 19:37
SM-resan 2021!2021-03-11 18:04
Årets första Bulle!2021-03-08 21:42
Kamrat Nytt 1 för 20212021-01-27 10:32
Uffe 752021-01-22 09:10
Veteranerna tar plats2021-01-20 14:49
Aktuell Statistik2021-01-12 11:00
Kampanjen fortsätter2020-12-26 09:00
85-bästa genom tiderna2020-12-15 16:00
Årsbästa utomhus 20202020-12-14 18:00
Årets Ledare 2020 2020-12-12 10:00
Årets Funktionär 20192020-11-24 17:00
Skön overall i shopen2020-11-15 13:20
Stavcamp i Norrköping!2020-10-12 08:59
Mål och Motivation2020-10-08 11:44
Rolle sprang Bärsärka2020-10-07 15:07
Rapport från Täby Open2020-08-19 09:06
Friidrotts SM, BRONS2020-08-15 17:45
Friidrotts SM GULD2020-08-15 15:53
Lena över 40 i diskus2020-08-14 23:15
David persade i längd2020-07-27 09:13
Helena utepersade i stav2020-07-22 13:31
Simon allt närmare 3:402020-07-12 00:44
Sebbe snabb på 1000m 2020-06-05 22:37
Sommarträning2020-06-05 10:02
Veckans gren Längd2020-06-05 08:35
Utbildning 16/62020-06-02 13:24
Ändrade öppettider2020-05-31 09:42
Bygget på Vallen2020-05-29 14:23
Sommaridrottsskolan 20202020-05-18 13:47
Info om Corona2020-05-10 11:37
Olof – the blogger2020-05-01 14:06
Ordföranden har ordet2020-04-14 14:36
Årsmöte ikväll 18:002020-04-01 09:00
Årsmötet flyttat!2020-03-20 08:00
IJSM-silver till Johanna2020-03-02 20:17
Många pers i Uppsala2020-02-12 00:14
Webshopen är nu öppen!2020-01-20 16:36
IFK - Nytt2020-01-02 13:00
IFK-galan: Årets IFKare2019-12-25 06:32
Senilgala!2019-12-18 21:49
Nu kör vi!2019-12-13 10:05
Simon 51a i terräng-EM2019-12-08 23:15
Intropass 18 januari2019-12-04 10:54
Dingolägret 2019!2019-12-03 14:41
Dingo Camp 20192019-11-13 10:52
IFK-galan 20192019-10-29 10:27
De 315 SM-medaljerna2019-10-27 17:25
Luciaspelen 20192019-10-24 15:56
Veckans Gren 20192019-10-17 16:15
Hässelbyloppet 20192019-10-14 11:40
Veckans gren 9:e Oktober2019-10-11 10:15
Lena fick 08fri-jobbet2019-10-09 19:08
prova kastgrenar2019-10-01 09:37
Veckans gren 2019-09-11 15:40
Årets roligaste helg!2019-09-01 16:10
SM till helgen!2019-08-28 15:20
Tyra trea i trail2019-08-25 23:46
Lag-USM i Uppsala i dag2019-08-18 09:10
Fredrick åter under 14 2019-08-18 09:03
I dag börjar veteran-SM2019-08-16 14:18
IFK-Veckan 19-21 augusti2019-08-14 11:39
USM dag 1: Nike femma2019-08-10 12:22
JSM till helgen!2019-08-06 09:00
Finaler och Knäckebröd2019-07-27 09:05
Alina vann 1500m i Kemi2019-07-23 21:06
2019-07-15 01:00
Edvin vann på Öland2019-07-15 00:59
Elisabeth vann i Kalmar2019-07-15 00:20
Moa vann Mefjärdsjoggen2019-07-10 14:35
Simon 8:50 i Watford2019-07-02 09:28
Malin 5.79 i Spanien2019-06-12 21:07
Edvin vann i Sundsvall2019-05-29 09:38
Grattis!2019-05-25 19:00
Nordiska Skolspelen2019-05-20 22:18
Aktivera Lidingö2019-05-10 18:59
Friidrott i närbild!2019-05-09 22:00
Städhoppsträning2019-04-28 10:40
Heshlu tia i Örebro2019-04-07 12:52
Filip & Ella2019-03-25 22:48
2019-03-22 20:35
IUSM till helgen!2019-03-06 08:00
Utbildningar i närtid!2019-03-05 14:31
IU/JSM i Växjö2019-02-24 15:51
Tips till er tränare!2019-02-22 15:10
Bästa funktionärerna.2019-02-18 09:10
4 medaljer på ISM!2019-02-17 16:29
ISM till helgen!2019-02-13 10:14
Hampus 1.94 i Göteborg2019-02-02 23:16
IUDM 12-17 år 2019-01-23 05:58
2019-01-21 12:13
Vad gör en funktionär?2019-01-16 08:00
Cursus i Sydafrika2019-01-08 15:28
Save the Date 30 maj2018-12-19 08:45
Dags att motionera!2018-11-28 07:15
IFK Galan 2018!2018-11-05 14:20
IFK Lidingö Friidrott2018-11-01 08:42
2018-10-25 13:30
Klövernlägret 20182018-10-16 15:13
Resultat castorama del 12018-10-12 10:40
Funktionär 20182018-09-26 10:22
Det är inte för sent!2018-09-18 21:46
Veckans gren i kast2018-09-04 15:02
Veckans gren på Vallen2018-09-04 07:57
2018-08-27 15:34
Sara snabb i Skara2018-08-19 16:34
Sommarspelen på Stadion2018-08-14 15:45
Tyra fyra i Broloppet2018-07-25 12:49
Jacob vann Jungfruloppet2018-07-25 12:47
Daniel vann Levaloppet2018-07-23 15:40
Jacob vann i Visby2018-07-23 15:34
Mika vann 800m i Kalmar2018-07-18 17:19
Victoria fyra i Nice2018-07-12 11:28
Hasse Ljung 80 år2018-07-12 07:52
Tyra vann i Bollnäs 2018-07-11 17:14
2018-07-09 08:00
Lag-SM på fredag2018-07-04 12:58
Andreas 7.80 i Tyskland2018-06-06 00:46
Lidingöloppet on Tour2018-06-05 13:00
Fyra segrar i Minimaran2018-06-04 10:54
Anna 2:05 i Watford2018-06-03 10:51
Stockholmskampen match 22018-06-01 09:22
Helgens Stafett-SM...2018-05-27 15:55
Stafett-SM till helgen!2018-05-24 13:56
KLUBBDAG 29 maj2018-05-22 11:49
Papricaloppet den 26 maj2018-05-19 11:52
Klubbkampen 20182018-05-02 07:03
Kallemannen vann i Visby2018-04-30 10:10
Bauhaus galan 10 juni2018-04-26 11:45
KM på Vallen 20/52018-04-20 13:08
Mikkel ny i styrelsen!2018-04-13 10:23
KM Terräng 18 april2018-04-05 15:22
Funktionärsutbildning 2018-03-25 19:58
Årets Tränare 2018-03-23 10:45
Årets IFK:are2018-03-23 10:25
Årets Hane och Hona2018-03-23 09:15
Nu är nya Bullen ute2018-03-17 09:37
IJSM the movie!2018-03-08 08:31
IUSM till helgen!2018-02-28 11:00
Årsmöte 21 mars2018-02-27 09:00
Sexton medaljer på IUDM2018-02-23 15:26
IJSM till helgen!2018-02-21 11:00
Andreas fyra i Paris2018-02-16 23:34
ISM till helgen!2018-02-14 11:00
Årsmötet 21 mars 20182018-02-11 14:48
Klubbkväll 27 mars2018-02-09 11:15
Veckans Gren 20182018-02-08 15:30
IVSM-guld till Inge2018-02-04 09:17
Tre viktiga nya regler!2018-01-23 12:44
Tyra tävlade i Örebro2018-01-15 23:43
TCS Lidingöloppet2018-01-12 13:52
God 24 december2017-12-24 21:19
IFK-galan: Årets kämpe2017-12-12 13:10
IFK-galan: Årets kompis2017-12-12 12:46
Läs nya IFK-Bullen nu!2017-12-01 11:40
Ida dubbelvann i Örebro2017-11-18 22:15
3/4 Castorama på onsdag2017-10-02 15:37
Erik, kung av Uppsala2017-09-21 16:18
Tre IFKare i Skol-DM2017-09-16 12:16
Hälsans Dag i lördags!2017-09-12 15:30
Resultaten i KM 5000m2017-09-07 00:02
Melina 71a i Tjejmilen2017-09-04 08:13
En kväll på Vallen2017-08-31 10:24
2017-08-24 10:56
Nytt träningsrekord2017-08-23 07:04
Andreas tvåa i Finland2017-08-21 22:11
Jakob visar SM-form2017-08-21 06:33
USM dag 1: Dubbla brons2017-08-12 14:51
JSM till helgen!2017-08-09 12:00
Dubbelt IFK i Raukloppet2017-08-02 23:17
Anthony femma i Europa2017-08-02 23:17
Björn 4.54 i Göteborg2017-07-29 21:52
Simon hindersexa på JEM2017-07-23 23:50
Simon i JEM-final!2017-07-21 19:41
I september händer det!2017-07-13 09:32
Ida vann på Muskö2017-07-10 09:08
Inte i år heller...2017-07-08 20:17
Talar du finska?2017-06-27 14:54
Nytt i klädshopen!2017-06-16 15:03
Andreas trea i Finland2017-06-11 21:42
Andreas tvåa på Kreta2017-06-05 07:49
Ny hemsida!2017-06-01 10:20
Jobba på Touren;) ?2017-06-01 10:01
Klubbdag på Intersport2017-06-01 10:00
Stafett-SM dag 22017-05-28 10:31
Anton tvåa i Finspång2017-05-26 15:03
Stafett-SM till helgen2017-05-24 11:23
Grillkväll på torsdag!2017-05-22 11:44
Lag-SM kval på torsdag2017-05-22 11:42
Hampus över 1.982017-05-22 11:38
Linnea vann Milspåret2017-05-22 11:33
KM i helgen som var...2017-05-16 21:19
Efter 50 år sa hon ja!2017-05-16 10:36
Sofia vann Vårmilen2017-05-12 13:24
Hälsning från Florida2017-05-08 11:17
Robin över 50 i spjut2017-05-08 11:06
Hampus – the jumper2017-05-01 15:27
 
Våra sociala medier
STOLT ARRANGÖR AV
Våra partners
Övriga partners
RF Sisu