2017-10-31 13:38
Nu har turen kring våra "typiska" 10 frågor kommit till Fredrick
Ekholm. Han är ny i våra blå/vita färger inför 2018, men har tränat med
Leif sen några år tillbaka. Mer om hans idrottsliga karriär kan ni läsa genom att klicka
här!
1. Om du var en annan friidrottare än du, vem skulle du vilja vara då?
Skulle vara någon som jag känner, för då skulle jag ha mig själv som kompis och det låter ju underbart
2. Vilken är din största merit?
När jag lyckades lura morsan att jag faktiskt var sjuk när jag egentligen bara ville sova o strunta i skolan.
3. Ett lopp du gärna skulle vilja springa igen?
Jag skulle vilja kasta om ett av mina spjutkast i Italien, i mångkampen all stars (typ diamond league för mångkamp). I ett av kasten persade jag med 6m och kastade för första gången över 50m. Jag vill göra om det för att känna efter vad jag egentligen gjorde rätt i det kastet.
4. Om tio år, vad gör du då?
Tänker tillbaka på hur bra jag egentligen hade det för 10 år sen
5. Har du sprungit Lilla eller stora Lidingöloppet nån gång?
Nej der har jag inte. Men har däremot sprungit lilla maraton loppet. Eller tja.. "sprungit" skulle jag vilja säga. Jag sprang ca 500m av 1.5km. Resten av biten fick jag skjuts av en motorcykel på grund av att jag ramlade och "skadade" mig. Egentligen så var jag bara ledsen för att jag inte skulle vinna. Då valde dom att skjutsa mig till stadion och jag fick springa i mål.
6. Kan du säga tre saker du gärna gör när du inte friidrottar?
Jag spelar spel, umgås med vänner samt jobbar
7. Din största upplevelse när du suttit på läktaren och tittat friidrott?
Jag vet faktiskt inte. Har nog ingen upplevelse jag tänkte att jag ville komma ihåg för en sån här fråga.
8. En sak du är bra/som du har gjort på men som nästan ingen känner till?
Jag spelar väldigt mycket discgolf (frisbeegolf) och jag vågar säga att jag är ganska duktig på det.
9. Vilken är den roligaste tävling du har varit med i?
Min favorit är nog en League of legends turnering i Huddinge jag var med på. Det var ett stort öppet lan med ca 80-100pers. Under det lanet så var det en league of legends turnering och jag spelade i lag med min lillebror och en kompis till oss. Vi lyckades ta oss hela vägen till finalen där vi tyvärr förlora. Men jag kommer verkligen ihåg semifinalen. Ingen idé att förklara spelet men jag satt med en puls på säkert 140-160. Jag hade adrenalin påslag under de viktigaste fighterna i den matchen. Jag fick det så kallade tunnelseendet i den matchen, något jag nog aldrig upplevt i friidrotten.
10. Vilken fråga skulle du helst vilja ha fått istället för den här?
Fredrick, du som är så himla snygg och underbar, vad är din hemlighet?
Vi önskar Fredrick välkommen till IFK!