En gång i tiden arrangerade Tureberg en tävling som hetta Personliga rekordens kväll. Nu är deras stora tävling SAYO. Fredagens eftermiddag och kväll kunde dock lika gärna ha hetat just Personliga rekordens kväll. I alla fall för IFKarnas del.
Eller vad sägs om åtta nya personliga rekord av de elva IFKarna som tävlade. Den som satte flest pers av dem var Alvin Nordström som persade både i längd och höjd. I höjdhoppet tangerade han perset 1.64 i sitt tredjeförsök och fick nya försök när ribban höjdes med fyra cm till 1.68. Och även här klarade Alvin i tredje. I längd blev det 5.69 och här persade även Hannes Nordin (5.21).
På 3000m persade både 15-åriga Tilda Hiller (11:16.25) och 59-åriga(!) Nina Willén Holgersson (11:29.56). Och detta trots att det blåste en hel del i långloppen. Även Matilda Rangne persade, fast på 2000m (7:19.91). På den sträckan blev det också nya pers för Philip Axelsson 6:21.71 och Hannes Hellerstedt 6:30.92.
Resultat: SAYO, Sollentuna, dag 1, fredag 12 juni 2026