VM i Japan är över och vi har fått njuta av fina resultat, minnesvärda dueller, favrotifall och svenska medaljer. Någon VM-deltagare från IFK Lidingö hade vi inte den här gången, men väl en representant som jobbar i bakgrunden för att utveckla friidrotten på olika plan. Här skriver Karin Grute Movin om sina uppgifter på VM i Tokyol
VM i Tokyo blev verkligen något att minnas för svensk friidrott. Två guld, ett brons och dessutom en stark andraplats bland Europas nationer – ett resultat som verkligen imponerar! Och även om medaljerna självklart glänser mest, ska vi inte glömma de många fina finalplaceringarna.
Men VM är mer än tävlingar. Bakom kulisserna pågår ett omfattande program för de 220 medlemsförbund som ingår i World Athletics – faktiskt fler än FN! Från Sverige deltog tre representanter, däribland jag själv, och vi fick ta del av både Congress och Convention, samt en rad informationsmöten.
Congress är det högsta beslutande organet, och där avrapporterades arbetet inom bland annat World Plan (den långsiktiga strategin), utveckling, tävlingsfrågor, styrning och ekonomi. Val till styrelsen görs bara vart fjärde år, så denna gång låg fokus på diskussioner och framåtblickar.
Efter två intensiva kongressdagar följde fem dagar med Convention och möten där många viktiga ämnen stod på agendan: jämställdhet i ledarskap, nya sätt att utveckla tävlingar, massdeltagande, trygghet för aktiva, kommunikation, sponsring och användning av data.
Ett särskilt fokus låg på implementeringen av World Plan, en av World Athletics arbetsgrupp som jag är medlem i, där jag deltog i en panel för att presentera Svenska Friidrottsförbundets samarbete med Atea i projektet Miniorerna. Det var en värdefull möjlighet att lyfta fram goda exempel som kan inspirera andra förbund till liknande projekt.
Extra glädjande var att Andreas Almgren blev invald i Athletes Commission – ett viktigt steg som stärker de aktivas röst inom friidrotten.
Sammanfattningsvis var det en vecka som bjöd på både sportsliga topprestationer och givande möten som stärker svensk friidrott på internationell nivå. Intensivt, lärorikt och med en känsla av att vi står väl rustade inför framtiden.
//Karin Grute Movin