Den gångna kylslagna veckan blev bra mycket varmare när det var dags för den första upplagan av Blå Bandet Lidingö 1500. Sammanlagt 50 löpare kom till start. Det blev tre mixedlopp där Lidingös Hannes Proskorin respektive Spårvägens Astrid Kallin var först i mål som första kille och första tjej.
De fick behålla sina tävlingsrekord i en kvart ungefär för i B-finalen som följde den nyss avverkade C-finalen sprang löparna lite snabbare. Ny tävlingsrekordsinnehavare blev då Spårvägens vassa veteran Fredrik Nybäck och Turebergs Moa Kjöraas som hade en vass avslutning och passerade den av tjejerna ledande klubbkompisen Tyra Klingspor-Lindblom. De två, tillsammans med ytterligare en Turebergare i form av Freja Ahlepil fick sedan kliva upp på prispallen och ta emot de för Blå Bandet Lidingö 1500 speciellt framtagna muggarna.
I A-finalen var det bara killar och där blev det också Turebergsseger genom Kalab Alemsegek Tesfay. Han följdes sedan av två Lidingölöpare i form av bröderna Garavini. Leo Garavini var länge med Kalab i täten men tappade på slutet. Luca Garavini gjorde det omvända och kom starkt bakifrån och tog in meter för meter och centimeter för centimeter. Tack vare en bättre fällning var han för första gången före storebrorsan med det minimalaste av avstånd. Målfotot visade att det skiljde en hundradel dem emellan.
Av de 50 deltagarna var inte mindre än 27 från hemmaklubben som därmed antagligen är den klubb som har flest tävlande på distansen hittills i år! Att det behövs den här typen av tävlingar visar inte minst det faktum att hela 31 löpare satte personliga rekord och 12 satte årsbästa! Ja, egentligen var det 35 pers då fyra yngre löpare också satte pers eftersom det var debutlopp för dem på distansen.
Resultat Blå Bandet 1500m, Lidingövallen, söndag 11 maj 2025