Generellt, hur var säsongen? Vi frågade coach Tomas:
– Det har varit ett bra år där vi har haft några riktigt bra resultattoppar, men som även kunde gått än bättre om vi hade undvikit lite onödiga problem och mindre men besvärande skador. Dessutom så kom Simon tillbaka i träning efter en större operation i fötterna förra hösten så han hade missat mycket grundläggande träning.
Inomhussäsongen gav klubbrekord och SM-brons
Det första mästerskapet i IFKs blåvita tävlingsdräkt blev Inomhus-SM i Karlstad. Där gick både JC och Desmond till final på 60m där de slutade fyra och åtta. JCs 6.77 i finalen blev också nytt klubbrekord i IFK Lidingö. Ännu bättre gick det för Anton som tog brons på 60m häck.
Stafett-SM-guld i korta stafetten
I maj blev det dags för Stafett-SM i Uppsala. Det blev en riktig klangochjubelföreställning där kvartetten Filip Olsson, Desmond Rogo, Simon Martinsson och Jean-Christian Zirignon sprang hem klubbens första SM-guld på kort stafetten. Det är kanske årets riktiga höjdpunkt. Klubbrekord förstås och bara en halvdan växling från att vara under 40 sekunder. Tiden skrevs till lysande 40.20. Tiden är också nytt distriktsrekord, nio hundradelar bättre än Spåvägens gamla.
JC blev uttagen i det svenska stafettlag som fick chansen att springa fort i Grekland. Då blev det 39.73. Men det skulle komma en chans till att göra en tid som kanske skulle räcka till EM-kval.
I Kringelspelen på nationaldagen 6 juni tävlade flera sprinters i Södertälje. Här blev det faktiskt dubbla klubbrekord på 100m då först Desmond tangerade klubbrekordet på 100m (10.52) och där JC ett tag senare sprang ännu fortare (10.50). På dubbla distansen hade Simon 22.35 och Dennis 22.84. Desmond sprang på 21.22. Även Freja satte årsbästa med 13.39 i Kringelspelen.
Guld, silver och brons i Nordiska mästerskapen
Eftersom det var ett år med dubbla storinternationella mästerskapen med både EM i Rom i juni och sedan OS i Paris i augusti gällde det att vara i form tidigt på säsongen. Sverige hade som mål att ha ett kort stafettlag på EM och därför gällde det att springa fort i en av de sista möjliga kvaltävlingar – Nordiska mästerskapen i Malmö.
Där var både JC och Desmond med i laget. Halva det svenska landslaget bestod alltså av IFKare! Tiden där blev 39.40 och var så långt en av de 16 snabbaste landslagens bästa tider, men tyvärr var det ett annat landslag – Slovenien – som senare sprang en hundrade(!) snabbaer och då sprack EM-drömmen. Men lagmedlemmarna blev NM-guldmedaljörer och dessutom sprang JC hem ett silver på 10.30w och Anton tog en bronsmedalj på 110m häck.
Klubbrekord på 100m i SAYO
I juni var JC i storform och det allra snabbaste loppet för året kom i SAYO. Där vann han 100m på nytt pers och nytt klubbrekord – 10.32. Även Desmond och Simon sprang fort och satte årsbästa (10.50) respektive pers (10.98 = första under elva sekunder). Ja, även Dennis satte årsbästa där (11.35). Simon satte årsbästa på 200m (22.23).
Dagen därpå var det dags för Anton att sätta årsbästa med 14.21 på 110m häck.
Tomas, om du ska hitta en eller ett par höjdpunkter från säsongen, vad väljer du då?
– Det är svårt att välja en höjdpunkt för vi hade flera. Redan i maj lyckades JC komma tvåa på NM med 10.30w och han och Desmond var nära att kvala in korta stafettlaget till EM. Anton som hade problem med hälsenorna hela säsongen gjorde ett bra lopp och kom trea på 110H i kraftig motvind. Jättekul med guldet på 4x100 på stafett-SM då vi även sätter distriktsrekord, inte minst eftersom det fanns ännu mer att ta, det var inte en enstaka fullträff.
– JC:s personliga och klubbrekord på 100 meter med 10.32 är en given höjdpunkt, vi visste redan förra säsongen att det fanns snabba tider men nu släppte det.
– Antons guld på SM är ett lysande bevis på hans förmåga att prestera även när hans förberedelser inte var perfekta på grund av hälsenorna, fokus och rutin segrade. Sedan drog Dennis in två guld på veteran-SM. På Finnkampen var både JC och Anton med och presterade riktigt bra, jättekul att se på plats eftersom jag fått möjligheten att vara med som en av landslagstränarna.
Antons SM-guld på 110m häck
I slutet av juni var det så dags för SM i Uddevalla. Där blev det guld på 110m häck för Anton och en fjärdeplats för JC på 100m. Han hade nyligen flyttat och hade säkert en hel del flyttlådsbärande i benen som alla gånger påverkade åtminstone någon tusendel, vilket precis var det som skilde honom från prispallen.
Dubbla veteran-SM-guld för Dennis
I början av augusti sprang Dennis Karanda hem Veteran-SM-guldet på 100m på 11.31, vilket också blev nytt årsbästa. Av bara farten blev det även guld på den dubbla distansen (24.23).
JC blev Finnkampskapten
På Finnkampen i augusti blev Anton fyra på 110m häck på nästårsbästa och JC sprang i det svenska 4x100m-laget som vann över det finska. Dessutom var han trea på 100m och fick sen dag 2, som var tävlingsfri för JC, äran att vara en av två svenska finnkampskaptener.
Och om vi sen tittar framåt, mot 2025, vad ser du då i kristallkulan?
– Jag brukar inte försöka gissa hur det kan gå nästa säsong, men förhoppningsvis gör vi om det vi gjorde bra i år och undviker det som inte var bra i träningen. Målet är dock alltid att vi ska springa fortare än vi gjorde i år. Gruppen är just nu i full träning och om alla kan genomföra träningen i höst så finns definitivt möjligheterna till än bättre resultat. Vi kommer även försöka samarbeta mer med andra sprinters och häcklöpare i klubben, det kommer förhoppningsvis gynna både oss och dem.
Länkar
Presentation av Desmond Rogo när han blev ny IFKare (oktober 2023)
Nya sprinter i IFK (januari 2024)
Presentation av JC Zirignon
presentation av Anton Levin
Presentation av Simon Martinsson
Om Inomhus-SM i Karlstad
Mer om SM
Om Stafett-SM i Uppsala
Om Nordiska mästerskapen i Malmö
Antons guld i SM i Uddevalla
JCs fjärdeplats i SM i Uddevalla
Anton fyra och JC trea i Finnkampen
JCs klubbrekord på 100m i SAYO
JC i stafettlaget i Grekland
Dennis guld i Veteran-SM
Klubbrekord på 100m i Södertälje