Tidigt på lördag kommande helg går juniorernas 10 km-lopp i Lidingöloppet. I år går också M22-loppet från Grönsta till Grönsta och har därmed ändrat distans från 15 km till 10 km. Men de övriga har alltså kvar sina 10 km – eller strax under om man ska vara petig med meterna.
I går, lördag med en vecka kvar, var det flera IFKare som var där för att testa banan och även passa på att springa lite fort, nästan som testlopp. Och det verkade som om Luca Garavini, Emil Corlevi, Oskar Bonnevier, Sebastian Lörstad och Kalle Ottfalk var nöjda med utfallet. Ja, även Leonardo Garavini och Jonas Atlassi som inte kom med på bilden.
Förra året vann Kalle P17 10 km på 31:37 vilket var nytt banrekord. Nu går han upp i P19-klassen. Där har ingen sprungit fortare än vad Kalle gjorde som 17-åring förra året. Näst snabbast är Växjös Omar Nuur som 2019 gjorde 31:56.
Sebastian Lörstad sprang grymt bra förra året och noterade 18:37 på äldsta killklassens 6 km-bana i Lilla Lidingöloppet. Det var nytt banrekord, en liten bit bättre än det som Kalle Ottfalk hade tidigare. Nu går Sebbe upp på 10 km. Det ska bli spännande att se vad han kan åstadkomma där.
Även Jonas Atlassi verkar vara i bra slag. Förra året var han tvåa i P15-klassen, bara besegrad av Sebastian Lörstad, och på den åttonde bästa tiden någonsin på 6 km-banan.
Även Emil springer 10 km, medan hans jämnåriga träningskamrater tar sista chansen i P15-klassen i söndagens Lilla Lidingölopp.
I år startar M22 och P19 tillsammans, ja även tjejerna K22 och F19 startar 09.00. Tio minuter senare startar P17 och F17 där täten alltså kan springa om några av dem i de äldre klasserna.