I dag blev Toralf Nilsson omvald till ytterligare fyra år i styrelsen för RF och SISU-Idrottsutbildarna. Det hände under Riksidrottsmötet i Uppsala.
Grattis till ytterligare fyra år i styrelsen. Berätta lite vad du har haft för roll inom RF?
– Tack! Under min första mandatperiod 2019–2023, har jag bland annat arbetat med utredning av möjligheterna och intresset för en kollektiv olycksfallsförsäkring (2020–2021), utredning av organisering av och innehåll i kompetensstöd till SF avseende parasport (2019–2021) och översynen av RF-SISU:s distriktsstruktur (2021–2022). Sedan 2021 är jag ordförande i LOK-stödsnämnden, vilket är att likna vid en domstol som har att fatta avgörande kring ärenden där berörd förening har överklagat beslut av LOK-stödsgruppen.
Vad ser du fram emot under den här kommande mandatperioden?
– I det korta perspektivet ser jag fram emot att närmare lära känna de som är nya i styrelsen. Förutom ordförande, Karl-Erik Nilsson, är det Robert Casselbrant (segling), Sofia Domeij (skidskytte) och Sammi Kaidi (taekwondo). Under den närmaste tvåårsperioden ska vi bland annat mejsla fram en ny strategi eftersom att Strategi 2025, som antogs 2015 och varit vägledande för svensk idrott sedan dess, löper ut. På tio år hinner det hända en hel del som vi behöver förhålla oss till.
Vilka frågor är viktigast för dig?
– Det är alltid svårt att peka ut en enskild fråga som viktigast. Svensk idrott har en rad olika utmaningar. Det handlar om allt ifrån att säkra tillgång anläggningar till att skapa trygga idrottsmiljöer och goda förutsättningar för elitidrotten. Att det finns engagerade och kunniga ledare på alla nivåer är dock en grundförutsättning såväl för att hålla igång vardagsverksamheten som att bedriva utvecklingsarbete. Min ambition är att få bidra till helheten genom att arbeta med de frågor där mina erfarenheter kan komma till störst nytta. En styrelse utgör ett lag där det gäller att använda spelarna optimalt. I och med att det är fyra nya personer bland totalt elva som ingår i styrelsen så finns det stora möjligheter att tänka i nya banor kring arbetsformer och ansvarsfördelning.
Än en gång grattis och lycka till nu!
Läs även artikel om Toralf på friidrott.se