
Ledarna Janne, Lotta och Jessica. Aktiva: Anton, Nicke, Alexander, Alina, Sofia, Lisa, Maya och Hjördis.
Tidigt i söndags lyfte nio aktiva och tre ledare mot Mallorca och Magaluf för ett veckolångt träningsläger. Med en hel träningsdag och en hemresedag kvar kan vi konstatera att vädret har varit med oss och att träningsförutsättningarna har varit bra. För fyra år sedan hade vi ett större läger med ännu fler aktiva på samma plats, men nu var anläggningen i Calvia och hotellet nya för alla utom två.
Här har vi tränat samtidigt som många andra svenska klubbar, liksom med träningsgrupper från åtminstone sex andra länder (bland annat ett medeldistansgäng från Kina) och den lokala friidrottsklubben Pegasus. Men det har i princip aldrig varit trångt på idrottsplatsen. Åtta banor runt, ett 500m lång konstgräsvarv i utkanten av löparbanorna, ett knapp kilometer långt grusspår och gott om ytor för häckgång, styrka och rörlighet gör att alla får plats.
Men alla pass har vi inte kört just på arenan. Det har blivit ett par pass på stranden (bara ett par hundra meter från hotellet), i gymmet på hotellet och i hotellpoolen. Gymmen – på hotellet och på arenan – är hyfsat utrustade. Det man kanske vill ha är något bättre möjligheter att springa distans på mjukare underlag. Hotellet serverar en bred buffé att olika rätter så ingen har heller behövt gå från bordet hungrig.
I går (torsdag) hade vi en träningsfri dag där alla tog en sväng in till Palma för shopping. Några passade dessutom på att spela en runda golf.
Hemresa blir på söndag. Alla lite bättre tränade, lite brunare och mycket nöjda.
Med oss tar vi också en hoper erfarenheter och har en hel del tips för kommande läger. Bilder från lägret hittar du bland annat på klubbens instagramkonto.