IFK Lidingös Karin Movin har nyligen blivit nominerad av Svenska Friidrottsförbundet till rollen som vice ordförande i Europeiska Friidrottsförbundet (European Athletics). Bara det är en stor ära. Men finns det någon chans att hon blir vald?
– Det är två kvinnliga vice-ordförande som ska väljas och efter nomineringstiden är det bara två kvinnor som är nominerade till den rollen. Till Europaförbundets styrelse är det totalt 29 nominerade varav nio kvinnor som försöker bli valda till 17 platser, förklarar Toralf Nilsson som har god erfarenhet av hur det fungerar i valen till European Athletics. Han har själv tidigare suttit i styrelsen och har nu uppdrag i bland annat förbundets tävlingskommission.
Inom Europaförbundet styrelsen finns ett Executive Board. Executive Board – den inre kärnan – består av ordförande plus tre vice ordförande. Där ska det, från och med i år, vara två av varje kön. Dessutom har ordförande möjlighet att utse ytterligare två personer att vara med i Executive Board.
Under den senaste mandatperioden har Karin varit en av dessa utsedda personer i Executive Board. Arbetet har varit uppskattat och det kan vara en av anledningarna till att ingen utmanat henne till rollen som vice ordförande. Det har varit känt sedan en längre tid att Karin har ambitionen att bli vice ordförande, vilket också bidragit till att ingen har velat utmana henne.
– Karin kan därmed känna sig säker på att bli vald, konstaterar Toralf.
I samband med Inne-EM i Istanbul var det hög aktivitet bland kandidaterna. Där försökte kandidaterna på olika sätt tydliggöra sin förträfflighet och där söktes olika allianser för att vinna röster. I detta arbete har Karin också varit aktiv, även om hon med all sannolikhet kommer bli vald så är det viktigt för andra att redan nu förhålla sig till henne och för Karin handlar det om att se till att hon får en ansvarsportfölj som passar henne och där hon fortsatt kan driva några av de frågor hon drivit framgångsrikt såsom exempelvis Safeguarding (Trygg friidrott), mentorprogram, ledarskapsprogram och hållbarhetsfrågor.
Karin har själv idrottat – främst med fäktning – och kom med i IFK Lidingö när hennes tre barn började friidrotta i mitten av 00-talet. Och som engagerad förälder är det lätt att få spännande uppdrag. Det har gått via föräldraengagemang, roller inom klubben och Lidingöloppet och Run Lidingö Run (föregångaren till dagens Track Power Run). Den internationella karriären tog fart efter det att Karin ansvarat för junior-EM (U20EM) i Eskilstuna 2015. Där fick representanterna inom European Athletics både upp ögonen för henne och lära känna henne. Mästerskapet var mycket lyckat och hade en tydlig hållbarhetsprofil.