IFK LIDINGÖ

FRIIDROTT

Sex friidrottare stod 15 minuter var i jägarvila i Mästarnas mästare

2021-06-09 08:30
Robin, Lidia, Alina och Philip var fyra av fem segrare när IFKs ungdomar körde Mästarnas Mästare på Bosön. Foto: Lotta Hellstrand
Robin, Lidia, Alina och Philip var fyra av fem segrare när IFKs ungdomar körde Mästarnas Mästare på Bosön. Foto: Lotta Hellstrand

I skön kvällssol på Bosön var det i måndags dags för MÄSTARNAS MÄSTARE för våra aktiva födda 2004–2007 + medeldistansraketerna, Ungdom 15–17.

 

Trots studenttider, klassresetider mm kom nästan 30 aktiva för att för en gångs skull göra något ihop som inte var träning. I nästan 1,5 år har vi tränat i smågrupper, ute och inne, delade från varandra. Utan en Lidingövall att samlas på. Så det var ovant men härligt att se så många ansikten. 

Under kvällen fick de i lag tävla i  

  • Medicinbollsstafett med 5 delsträckor 
  • Jägarvila 
  • Skostafett  
  • Sisofys i lag.  

Full fart från start till mål. Imponerande sex st stod i 15 min, då vi fick bryta och dela poängen bland alla som var kvar.  

 

Nu var inte tävlingen det viktigaste, men vi hade en totalvinnare i Lidia från 07-gänget som fick ihop 38 poäng. I övriga åldersgrupper fick följande personer högst poäng: Robin (07), Philip (06), John (Saknas på bilden), Alina (MDR).

 

Kvällen avslutades med grillade hamburgare. Här får vi tacka Anton HHs pappa som ryckte in som räddande ängel och grillade allt på hemmaplan när vi upptäckte att grillen på Bosön inte var hel. 

Nyhetsarkiv

Instagram
Dopingvaccin
Lidingöloppet
Sundströms
Craft
ENENDA.
Handelsbanken
ICA
Expobolaget
SFIF
RF-Sisu
Gotland Stockholm

Våra sociala medier

Instagram

Trygg Förening

Dopingvaccin

STOLT ARRANGÖR AV

Lidingöloppet

Våra partners

SundströmsCraftENENDA.HandelsbankenICAExpobolaget

RF Sisu & Svensk Friidrott

SFIFRF-SisuGotland Stockholm