IFK LIDINGÖ

FRIIDROTT

Årsbästa utomhus 2020

2020-12-14 18:00
Simon Sundström gjorde årets bästa IFK Lidingö-resultat sett ur ett internationellt perspektiv. Foto DECA Text & Bild (från SM-segern i Uppsala)
Simon Sundström gjorde årets bästa IFK Lidingö-resultat sett ur ett internationellt perspektiv. Foto DECA Text & Bild (från SM-segern i Uppsala)
Säsongen 2020 var exceptionell på flera sätt. Inte minst på grund av den världsomfattande coronapandemin. Inomhussäsongen avbröts mitt i och utomhus fick bara de yngre tävla, åtminstone i börja. För oss på Lidingö innebar också ombyggnaden av Lidingövallen att vi inte kunde arrangera några tävlingar. Jo, förresten. Det hanns med några innan grävskoporna satte tänderna i det gamla löparbanematerialet.

Men hur var säsongen 2020 då? Var det några som tävlade alls? Jo. Jo! Faktum är att det sattes över 500 personliga rekord under säsongen. Simon Sundström var en av dem och hans 8:25.35 på 3000m hinder var inte bara personligt rekord och nytt klubbrekord. Placerade honom också som nummer fem genom tiderna i Sverige. Bara 20 löpare i världen sprang fortare på distansen under 2020. Elva av dem var européer.

Simon var sannerligen inte den ende som hade en fin säsong. Vill du spana in vilka IFKare som tävlade under året och se hur det gick för dem? Hämta årsbästa-statistiken för utomhussäsongen 2020 här.

Där kan du bland annat se att
  • vår veteranansvarige Eva Krönlein sprang 400m på 68.67 (fyra i årsbästalistan)
  • 14-årige Maya Swedin hade 2:25.05 på 800m (fyra i årsbästalistan)
  • Annica Sandström (född 1968) hoppade 1.26 i höjd
  • Claire Bergren -07 toppar statistiken på 800m hinder med fina 2:35.64
  • Mira Christiernsson -07 kastade 15.99 med 400g-spjutet och var med det årsbäst i klubben
  • Philip Byman -06 hade 14.86 på 100m på en av de får tävlingarna som hann genomföras på Lidingövallen
  • Träningskompisarna Julius Mördrup och Jacob Klinth har 800m-årsbästan (och pers) som bara skiljer sig med en hundradel (1:57.32 respektive 1:57.33)
  • Fyra killar hoppade stav – trea på den listan är 08an Alex Ejendal som hoppade 1.30
  • Anton Hellstrand-Helleberg hade 11.98 på 80m häck
  • Gustav Andersson kastade 48.59 i slägga (6 kg).

Nyhetsarkiv

Instagram
Dopingvaccin
Lidingöloppet
Sundströms
Craft
ENENDA.
Handelsbanken
ICA
Expobolaget
SFIF
RF-Sisu
Gotland Stockholm

Våra sociala medier

Instagram

Trygg Förening

Dopingvaccin

STOLT ARRANGÖR AV

Lidingöloppet

Våra partners

SundströmsCraftENENDA.HandelsbankenICAExpobolaget

RF Sisu & Svensk Friidrott

SFIFRF-SisuGotland Stockholm