Andreas, Albin, Heshlu och Emma är dagens IFKare
2020-08-14 13:02

I dag tävlar fyra IFKare i SM i Uppsala.
- 15.05 springer Andreas Movin försök på 400m. Andreas har en bra chans att gå till final. Hans pers är det nionde bästa och årsbästat det åttonde bästa av dem som är anmälda.
- 17.00 börjar trestegstävlingen där Albin Boestad är med. Det kan bli tufft att få hoppa alla sex hoppen och det krävs att Albin överträffar sig själv i något av de tre första hoppen. Han är tia både i årsbästa- och pers-listan.
- På kvällen, när det förhoppningsvis har blivit lite svalare, är det dags för 10 000m-loppen. Klockan 19.35 är det start för männens lopp där Heshlu Andemariam står på startlinjen. Heshlu är elva på årsbästalistan och har det fjortonde bästa perset.
- Knappa timmen snare – 20.30 – springer Emma Bjessmo i kvinnornas lopp. Av de anmälda har Emma det 21a bästa perset och är nr 13 på årsbästalistan. Att nå poängplats – bland de sex främsta – blir en tuff uppgift.












