08fris årsmöte: Marianne Mæhle Schmidt till ny ordförande i Stockholms Friidrottsförbund

I går tisdag hade 08fri, eller rättare sagt Stockholms Friidrottsförbund, årsmöte. Distriktet arbetar för att utveckla friidrotten i Stockholm genom bland annat driva utbildningar, ansvara för distriktsmästerskap och ta ut distriktslagen för 13–14-åringar.
I samband med årsmötet valdes Marianne Mæhle Schmidt till ny ordförande (Marianne är kopplad både till Täby och Spårvägen). Ett val som IFK Lidingö Friidrott stod bakom. Hon kommer att vid sin sida framöver ha IFK Lidingös diskuskastare Lena Björk som sedan 1 december är anställd för att ta över rollen som verksamhetschef för 08fri efter Björn Sveen som går i pension.
Vi i IFK Lidingö Friidrott hade till årets årsmöte lämnat in tre motioner, något som uppskattades av våra systerklubbar i distriktet.
- Två lag från Stockholm i Svealandsmästerskapen för 13–14-åringar. Vi argumenterade för att i likhet med TV-pucken ha ett norr- och ett sydlag bland annat för att säkerställa att fler skulle kunna få vara med i distriktslaget och för att bryta Stockholms totala dominans i tävlingen. Men då 08Fri nyligen gjort en egeninitierad utredning förlorade vi knappt i omröstningen. En anledning var osäkerhet om den kommande Svealandsorganisationen till följd av förbundets organisationsutredning. En annan var att Svealandsregionen själva sagt att inget distrikt får ha mer än åtta deltagare per gren, oavsett om distriktet ställer upp med ett eller två lag.
- Ett ökat ansvarstagande från 08Fris sida för Svealandstävlingar. Då Svealandstävlingarna inte alltid prioriteras på det sätt som klubben önskar var förslaget att 08fri skulle ta större ansvar. Men till följd av att mycket förändras på grund av den aktuella organisationsutredningen så pläderade vi inte vidare för denna motion.
- Etablera DM i Parkstafett i samband med Turebergsstafetten. Denna motion fick vi i stort sett igenom. Årsmötet beslutade efter vår plädering om att tillsätta en utredningsgrupp och ge styrelsen mandat att införa DM om utredningen kom fram till behovet, samt att Tureberg (eller annan klubb) är villiga att arrangera tävlingen.
Dessutom yrkade IFK Lidingö i samband med att 08fri presenterade sin genomförandeplan att 08fri ska informera och etablera kunskapsutbyte om förbundets Tävlingsregler för Barn. Anammandet av Tävlingsregler för Barn har klubben tidigare drivit gentemot Svenska Friidrottsförbundet och nu är det meningen att detta ska implementeras i distriktet och i hela landet.
Mötet bjöd avslutningsvis även på en överraskning, nämligen att vice ordförande Roger Karlsson föreslog Johan Storåkers till hedersordförande i 08fri, vilket samlingen godkände.












