IFK LIDINGÖ

FRIIDROTT

Sommarspelen på Stadion

2018-08-14 15:45

Det är främst långloppen som lockar många deltagare. Det var till exempel hela 115 deltagare där orienteringens Bryan Russel-Keely (elva i A-finalen) var snabbaste Lidingölöpare med 15:29.80. Anders Hållberg hade 17:40.07 i C-finalen och Gabriel Littson-Enning 18:22.37 i B-finalen.


Sara Wiss hade 12.49 på 100m och Jesper Rilegård 54.38 på 400m. Saras tid är den femtonde bästa i IFK-historiken och en hundradel bättre än de 12.50 hon hade på Veckans gren i början av sommaren. Då gjorde hon comeback efter ett 14 år långt tävlingsuppehåll (då som ålänning). Sara har dessutom sprungit ännu fortare i sommar. ”Hemma” på Åland noterade hon 12.22 23 juli.


Carolina Larson fick liten revansch på USM-loppet på 1500m (där det gick trögt sista 300m). Nu blev det 5:10.40 jämfört med 5:16 på USM. Bland killarna hade Mo Loukili återigen en sluttid strax över fyra minuter (4:01.86).

 

Sommarspelen, Stockholms stadion, tisdag 7 augusti


Nyhetsarkiv

Instagram
Dopingvaccin
Lidingöloppet
Sundströms
Craft
ENENDA.
Handelsbanken
ICA
Expobolaget
SFIF
RF-Sisu
Gotland Stockholm

Våra sociala medier

Instagram

Trygg Förening

Dopingvaccin

STOLT ARRANGÖR AV

Lidingöloppet

Våra partners

SundströmsCraftENENDA.HandelsbankenICAExpobolaget

RF Sisu & Svensk Friidrott

SFIFRF-SisuGotland Stockholm