IFK LIDINGÖ

FRIIDROTT

Rapport från Åland dag 2

2018-05-11 19:46
Grupp 2: Max, Ida E, Nicke, Cornelia och Helena
Grupp 2: Max, Ida E, Nicke, Cornelia och Helena

Idag på morgonen så joggade vi en morgonjogg. Några sprang fel och tappade bort sig i spåret. Efter morgonjoggen så åt alla frukost tillsammans. 

Senare på dagen så gick vi till arenan och började träna. I början så körde vi olika lekar. Sedan så delade vi in oss i två stora grupper. Två grupper körde häck och höjd och de andra grupperna körde längd och slägga.

Till lunch fick vi fisksoppa som inte var en stor favorit. Många var hungriga efteråt. Efter lunchen så var det några som badade innan det andra passet. Resten gick till en mataffär och köpte godis. Sedan var det dags att träna igen. Vi körde sprint i 40 minuter och den andra gruppen körde spjut i 20 minuter och kula i 20 minuter.  

Efter alla träningarna så var det dags för middag. Det blev potatismos med lingonsylt och köttbiff. Sen duschade alla och sen så satte vi oss i sofforna och chillade. 

Tack o hej levepastej från grupp 2!!

Nyhetsarkiv

Instagram
Dopingvaccin
Lidingöloppet
Sundströms
Craft
ENENDA.
Handelsbanken
ICA
Expobolaget
SFIF
RF-Sisu
Gotland Stockholm

Våra sociala medier

Instagram

Trygg Förening

Dopingvaccin

STOLT ARRANGÖR AV

Lidingöloppet

Våra partners

SundströmsCraftENENDA.HandelsbankenICAExpobolaget

RF Sisu & Svensk Friidrott

SFIFRF-SisuGotland Stockholm