Friidrotts-SM – dag 2: Längdsilver till Andreas och nytt spjutklubbrekord av Marléne
Under andra dagen av SM i friidrott i Helsingborg blev det ytterligare en medalj till IFK Lidingö. Gårdagens höjdguld som Jakob Thorvaldsson tog fick nu sällskap av en silvermedalj. Det var Andreas Otterling som tog silver i längd efter att ha klarat 7.43 i fjärde omgången i en tävling som i allra högsta grad hämmades av tuff motvind.
I stav grejade Björn Andersson 4.72, nytt årsbästa med 4 cm, och blev delad etta i B-poolen i stav. Men det var bara fyra som hoppade högre i A-poolen och då blev Björn delad totalfemma i SM!
Marléne Lindström satte nytt klubbrekord i spjut. I andra omgången slog hon till med 46.82, ett resultat som skulle visa sig räcka ända till en sjätteplats.
Hanna Adriansson Nordberg knep den sista finalplatsen på 200m på tid. 25.04 räckte till – med fyra hundradelar! Däremot räckte inte Isabelle Erikssons 25.95 till vidareavancemang. Finalen går i morgon söndag.
Även Malin Olsson gick vidare till morgondagens final. Hon hoppade 5.62 i andra. I de två övriga hoppen blev det kryss i ett ganska vindpinat längdkval.
/Janne Åkerblom
Resultat Friidrotts-SM i Helsingborg– dag 2, 26 augusti 20178
http://www.trackandfield.se/resultat/2017/170826.htm













