Rivstart på 15 års lagen i Malmö
2017-05-27 21:16
Det kan man minst säga när våra tre medellag tar två pallplatser och en fjärde plats på Stafett-SM´s första dag.
Först ut var killarna som med Victor Björk, Oscar Taha & Julius Mördrup låg läääänge i ledning och blev precis omspurtade på upploppet. Dock gör det inte så mycket då det endast var ett lag som kom om och killarna säkrade sitt första USM silver!
Tjejerna ville inte vara sämre och våra två startande lag sprang med varann två tredjedelar av loppet. Med bara upploppet kvar låg vi etta och två med dessvärre sprang två lag förbi en utav våra lag. Vår andra lag var aldrig hotas och tog USM guldet!
Det betyder att Victoria Psilander, Carolina Larsson och Lisa Fröberg kan titulera sig svenska ungdomsmästarinnor. Andra laget med Elisabeth Hvalgren, Alma Holmberg och Elsa Preber kommer igen nästa gång revanschsugna som få, eller hur tjejer?!
Dagens resultat













