Robin över 50 i spjut
Fyra IFK-kastare var på lördagen med i Hellaskastet, en av årets första kasttävlingar utomhus. Och att de skött vinterträningen bra visades inte minst genom att samtliga persade.
Robin Isaksson gjorde sitt livs första 50m-kast när han hivade iväg spjutet 50.08. Robin har säkert nu tagit sikte på Ulf Thunelius snart 39 år gamla klubbrekord från 1978. Det är förstås fortfarande en bit kvar till 53.98, men omöjligt är det säkert inte. Får man till det på riktigt i spjut kan nästan vad som helst hända. Du såg väl Thomas Röhlers tv-kameramans-nära 93.90 från Diamond League i Doha på fredagskvällen.
Jacob Krumlinde gjorde debut i P19-klassen som släggkastare. Hans 49.17 som segrare är ”bara” dryga fyra meter från Peter Lindståhls klubbrekord. Överlever det säsongen 2017?
Malex Åkerblom persade i P17 slägga. 37.06 är dryga fem meter längre än förra året. Malex hade även 41.71 i spjut. Där persade Hampus Rosén med ett nästan 40-kast (39.66).













