IFK LIDINGÖ

FRIIDROTT

Stafett-SM dag 1: Fyra i tidernas första medeldistans-medley

2026-05-17 00:38
Sebastian Lörstad, Axel Alness Borg, Jacob Klinth och Kalle Ottfalk blev fyra i tidernas första Distance Medley Relay. Foto: Janne Åkerblom
Sebastian Lörstad, Axel Alness Borg, Jacob Klinth och Kalle Ottfalk blev fyra i tidernas första Distance Medley Relay. Foto: Janne Åkerblom

Distance Medley Relay. Det är ett nytt begrepp. Stafetten som har sträckorna 1200m, 400m, 800m och 1600m är ett slags medeldistans-medley som från och med i år ersätter stafetterna 4x800m och 4x1500m.

Förhoppningen har varit att få fler lag till start, men riktigt så var det inte. Men lagen är i alla fall koncentrerade till en stafett istället för två. 

Hur som helst; IFK-laget med Sebastian Lörstad, Axel Alness Borg, Jacob Klinth och Kalle Ottfalk hade säkert förhoppningar om att kunna utmana de andra laget om en plats på pallen. Men den här gången var inte alla helt kuranta eller i form och redan efter två sträckor lutade det mot att Lidingölaget skulle bli fyra.

Så blev det också. Och det nya inofficiella klubbrekordet på distansen skrevs till 10:05.20. Det var knappa fem sekunder från medaljplats.

Vi hade även ett lag i P17-klassen svenska stafett (100m+200m+300m+400m). Tyvärr drabbades laget av ett återbud kvällen innan, men genom att en reserv tackade ja kom laget ändå till start. Det blev också lite omflytt i sträckorna och alla växlingar satt kanske inte perfekt. Och även om tiden i mål inte räckte till final ska killarna – Max Nilsson Gidlöf, Alex Lundgren, Jonathan Okot och Emil Corlevi – stolta över att ha kommit till start och genomfört loppet.


Resultat Stafett-SM, dag 1, Sollentuna, lördag 16 maj 2026

Nyhetsarkiv

Instagram
Dopingvaccin
Lidingöloppet
Sundströms
Craft
ENENDA.
Handelsbanken
ICA
Expobolaget
SFIF
RF-Sisu
Gotland Stockholm

Våra sociala medier

Instagram

Trygg Förening

Dopingvaccin

STOLT ARRANGÖR AV

Lidingöloppet

Våra partners

SundströmsCraftENENDA.HandelsbankenICAExpobolaget

RF Sisu & Svensk Friidrott

SFIFRF-SisuGotland Stockholm