IFK LIDINGÖ

FRIIDROTT

Malin över 6 meter i Danderydsspelen

2026-05-11 12:01
Malin Otterling Marmbrandt. Foto: Olof Sivander
Malin Otterling Marmbrandt. Foto: Olof Sivander

Det var flera IFKare som tävlade i Danderydsspelen i helgen. En av dem var veteranen Malin Otterling Marmbrandt som grejade 6-metersgränsen i längdhopp. Det har hon gjort 13 år tidigare så nu blev det år 14. Det har inte varit i obruten följd, bland annat på grund av att Malin har blivit mamma. Första gången var år 2007, det vill säga för 19 år sedan!

Alice Lindskog persade i stav med 2.35. Det blev också pers i spjut, 21.23.

Jacqueline Bergström Torgner vann F15 80m häck på 12.54. Hon var också tvåa i längd på 5.20w, men i lite för mycket medvind. I godkänd vind hoppade hon nästan lika långt, 5.16.

I F13 höjd persade Pauline Neumann med 1.34.

Trion William Wellstedt, Vincent Lindqvist och Terence Ndongo sprang 100m i seniorklassen. Tiderna blev  i den kraftiga motvinden 11.49, 11.66 och 12.11.

Jacob Klinth sprang 800m på 1:58.46.

Hannes Nordin persade i P15 800m med tiden 11.06 trots motvinden. I längd var vinden i ryggen och då blev det 4.84, nytt personligt rekord där med.

 

Danderydsspelen, Danderyds gymnasiums IP, Danderyd, lördag–söndag 9–10 maj 2026

Nyhetsarkiv

Instagram
Dopingvaccin
Lidingöloppet
Sundströms
Craft
ENENDA.
Handelsbanken
ICA
Expobolaget
SFIF
RF-Sisu
Gotland Stockholm

Våra sociala medier

Instagram

Trygg Förening

Dopingvaccin

STOLT ARRANGÖR AV

Lidingöloppet

Våra partners

SundströmsCraftENENDA.HandelsbankenICAExpobolaget

RF Sisu & Svensk Friidrott

SFIFRF-SisuGotland Stockholm