IFK LIDINGÖ

FRIIDROTT

ISM-lördagen: JCs första individuella SM-guld

2026-03-01 08:16
En supertajt final med Jean-Christian Zirignon som segrare före Linus Pihl (t.v.) och Johan Sjölander (t.h.). Foto: DECA
En supertajt final med Jean-Christian Zirignon som segrare före Linus Pihl (t.v.) och Johan Sjölander (t.h.). Foto: DECA

Vi hade två killar som kvalificerat sig till semifinalerna på 60m. Jean-Christian Zirignon var snabbast i försöken och var även snabbast i semifinalerna. Där passerade även Filip Olsson nålsögat för att kvalificera sig för kvällens finaler. Filip var bland de tre främsta i sin semi och tog därmed en direktplats i finalen.

 

Även om finalen var över på drygt 6,5 sekunder blev det en riktig nagelbitare. För oss som var på plats i Sätra Friidrottshall såg det ut som att guldet skulle gå till JC, men det var flera löpare på linje. Målfotoavläsningen tog lång tid och man läste från dubbla kameror och dubbelkollade på alla möjliga sätt. 

 

Till slut enades man om att segern mycket riktigt gick till JC även om marginalen var knapp – bara två tusendelar till silvret och ytterligare en till trean och ännu två till fyran. De fyra första inom fem tusendelar av en sekund alltså och de sju första inom fem hundradelar!

 

Filip blev åtta i finalen.

 

I slutet av dagen var det försök på 200m. Där sprang Simon Martinsson riktigt bra och hade 22.48, vilket räckte till avancemang till semifinalen.

 

Resultat ISM friidrott, Sätra friidrottshall 27 februari–2 mars, dag 2 lördag 28 februari 2026

 

Nyhetsarkiv

Instagram
Dopingvaccin
Lidingöloppet
Sundströms
Craft
ENENDA.
Handelsbanken
ICA
Expobolaget
SFIF
RF-Sisu
Gotland Stockholm

Våra sociala medier

Instagram

Trygg Förening

Dopingvaccin

STOLT ARRANGÖR AV

Lidingöloppet

Våra partners

SundströmsCraftENENDA.HandelsbankenICAExpobolaget

RF Sisu & Svensk Friidrott

SFIFRF-SisuGotland Stockholm