IFK LIDINGÖ

FRIIDROTT

Vad förväntar vi oss av det nya året?

2025-01-01 07:40

Ja, då har vi ändrat den sista årtalssiffran. Det brukar ju ske vid den här tiden på året. Fyran har blivit en femma och vi skriver 2025.

 

De senaste dagarna har vi tittat bakåt, så där lite nostalgiskt, på ett väldigt fint 2024. Nu ska vi titta framåt.

 

Så vad tror vi om 2025? Och vad vet vi?

 

Det blir förstås långt ifrån heltäckande och ibland önsketänker vi kanske, men så här då:

Våra stora arrangemang

Vårmilen, Blodomloppet, Lidingöloppet, Luciaspelen fortsätter att växa. Det är viktigt för oss! I de tre första tävlingarna är vi delarrangörer tillsammans med Orineteringsklubben.

 

SM-arrangörer

Terräng-SM, kanske även inkluderar tävlingen fler mästerskap

 

SM-tävlingar

Här är några av de viktigaste SM-tävlingarna 2025:
15–16 februari – ISM i mångkamp, Stockholms

23–24 februari – ISM,Växjö

1–2 mars – IJSM + IUSM17, Göteborg

8–9 mars – IUSM 15+16, Skellefteå

24–25 maj – Stafett-SM, Västerås

12 juli – Lag-SM-final, Sollentuna

1–3 augusti – SM, Karlstad

15–17 augusti – JSM22 + USM 16+17, Ljungby

29–31 augusti – JSM19 + USM15, Norrköping 

5 oktober – SM 10 km, Hässelby

18–19 oktober – Terräng-SM, Lidingö

 

Eliten

Två individuella SM-guld och ett i stafett var förstås ett riktigt bra facit under 2024. Kan vi upprepa det på seniorsidan får vi vara mycket nöjda.

 

Juniorer och ungdomar

Vi hade en grym utveckling bland juniorer och ungdomar. Förhoppningsvis kan vi etablera den nivån. 2024 var det flera ungdomar och juniorer som anslöt till klubben efter inomhussäsongen så vi kan säkert se fram emot ännu bättre inomhussäsong än förra året.

 

Återväxten

Vi hade ett stort tillskott av duktiga juniorer och ungdomar under 2024. Nu gäller det att utveckla dem, se till att alla trivs och får bra förutsättningar för träning och tävling.

 

Lidingövallen

Lidingövallen är fin, men vi har en del kav att önska bland annat kring belysningen (som är undermålig i kurvorna) och högtalarsystem. Vi har ännu ingen ny läktare inom synhåll och det lär säkert dröja. Just läktarbyggnaden är också nödvändig för att vi ska kunna arrangera större tävlingar

 

Påverkare

Vi fortsätter att försöka påverka och leda friidrotten till det bättre på olika sätt. Några av våra medlemmar har viktiga roller både internationellt, nationellt och regionalt. Karin Movin sitter i styrelsen i Euroopean Athletics, Toralf Nilsson och Staffan Movin har också roller inom den Europeiska organisationen. Även i Svensk Friidrotts organisation kommer vi att vara aktiva. Vi brukar exempelvis bidra med en eller annan motion till förbundsårsmötet. Freja Avebäck är ledamot i styrelsen och Lena Björk ingår i Disciplinnämnden. Och i Gotland–Stockholms friidrottsförbund har vi Ingela Ottfalk som en av styrelseledamöterna. Vi är också en del av Elitklubbarna där vi också engagerar oss på olika sätt. Dessutom har vi ett par utbildade domare på lite olika nivåer. Stickan Åhman och Per Gyllenhammar Hoppe är World Athletic Bronz referees.

 

Årsmöte
Kommer i mars. Här är det viktigt att många medlemmar är med för att kunna påverka klubbens verksamhet.

IFK-galan

Kommer i november. Datum är inte satt ännu, men här ska du förstås också vara med!

 

 

 

Nyhetsarkiv

Instagram
Dopingvaccin
Lidingöloppet
Sundströms
Craft
ENENDA.
Handelsbanken
ICA
Expobolaget
SFIF
RF-Sisu
Gotland Stockholm

Våra sociala medier

Instagram

Trygg Förening

Dopingvaccin

STOLT ARRANGÖR AV

Lidingöloppet

Våra partners

SundströmsCraftENENDA.HandelsbankenICAExpobolaget

RF Sisu & Svensk Friidrott

SFIFRF-SisuGotland Stockholm