IFK LIDINGÖ

FRIIDROTT

Jacqueline var femma – och så här gick det för de främsta Lidingölöparna i TCS Lilla Lidingöloppet

2023-09-25 20:40

I går rapporterade om hur det gick för IFK Lidingö-killarna i P15 och P14 där det blev minnesvärda dubbelsgrar i båda klasserna. I dag är det dags att kolla i resultatlistan för övriga lopp som har resultatlistor i TCS Lilla Lidingöloppet.

I F12 sprang
Jacqueline Torgner in på en finfin femteplats och Isabel Andersson följde strax bakom som sjua. Sedan var Elsa Wanek Terry tia och Matilda Rangne femtonde. Julie Ryott var 38a.

 

I P12 var Max Severin Naber precis utanför pallen (de sex främsta) på åttonde plats, nio sekunder före Edvin Carlstein som var elva och ytterligare fem sekunder före Nicolas Kammeier på trettonde och Axel Bergenwald på fjortonde plats. Sedan följde William Andreen som sjuttonde löpare, Hugo Teclemariam Lerin (20e), Malte Hedenbro (21a),  Wilhelm Gebenius (24a), Hannes Proskorin (21a), Alexander Storbaek (26a) och Hannes Nordin (28a) bland de 30 främsta.

 

I F13 var Tilda Hiller 13e tjej, placeringen före orienteringens Alina AsplunD.

 

I P13 blev Leo Holger tolva. bland de 30 främsta kom även Lukas Amblie Tarandi (25a), Max Hutnik (27a) och Jonatan Dahlstrand (29a). Här var även Wilmer Carlstein 34a, Melvin Hellestig 36a, placeringen före Max Nilsson Gidlöf, Albin Sandberg och Samuel Nordblom och så hade vi Adrian Hevreng på 42a plats.

 

I F14 blev Ebba Wärn blev 16e tjej.

 

I de yngre klasserna publiceras ingen resultatlista, men man kan gå in och hitta sina egna resultat i Lidingöloppets resultatlista. Men vi kan ändå berätta att i F8 var Lydia Areschoug

återigen först över mållinjen (hon vann även F7 förra året).

 

 

 

Nyhetsarkiv

Instagram
Dopingvaccin
Lidingöloppet
Sundströms
Craft
ENENDA.
Handelsbanken
ICA
Expobolaget
SFIF
RF-Sisu
Gotland Stockholm

Våra sociala medier

Instagram

Trygg Förening

Dopingvaccin

STOLT ARRANGÖR AV

Lidingöloppet

Våra partners

SundströmsCraftENENDA.HandelsbankenICAExpobolaget

RF Sisu & Svensk Friidrott

SFIFRF-SisuGotland Stockholm