IFK Lidingö Friidrottsklubb logo
IFK LIDINGÖ
FRIIDROTT

Hopp och Lek

Hopp och Lek handlar om att uppmuntra barnen till rörelse på ett roligt och avslappnat sätt utan krav på prestation. Vi börjar med uppvärmning i form av lekar, sedan får barnen testa friidrottsinspirerande övningar för att sedan avsluta med barnens favorit – hinderbanan!

 

Under passet är medföljande förälder delaktig med sitt barn. Barnen uppskattar att göra lekarna tillsammans med sin förälder, bli påhejad och få support under passets olika moment. 

 

Hopp och Lek är för barn som fyllt 3 år upp till 5 års ålder. För 2026 är det barn födda 2021-2022. Fyller ditt barn 6 år under 2026 så finns Idrottslekis som tränar utomhus med start i april, läs mer här. Barnet ska ha fyllt 3 år för att bäst kunna delta i Hopp och Lek, man behöver kunna följa enkla instruktioner samt utvecklat en grundläggande motorik.

 

Vårterminen drar igång 11e januari och består av 16 tillfällen med uppehåll för sport-och påsklov. Passet hålls i Skärsätrahallen kl 15.30. Mer om vårterminen och anmälningslänk nedan.

 

One chance only! Missa inte tillfället att engagera dig som föräldraledare och att få vara en del av 25 barns utveckling under en termin. Vi söker alltid nya föräldraledare, mer om vad det innebär hittar ni längre ned. 

 

Vid frågor eller intresse av att komma med ditt/dina barn och prova, maila gärna gruppens administratör Annie Tidelius.

 

Hopp och Lek 2026

Hopp och Lek kommer under vårterminen 2026 hålla till i Skärsätra skolas gymnastiksal på söndagar kl 15:30-16:30. Första passet för terminen är 11 januari. 

 

Välkommen att göra intresseanmälan till gruppen här.

Ni behöver bara anmäla barnet och inte föräldern. Har ni flera barn i detta åldersspann går det utmärkt att anmäla båda som då hamnar i samma grupp. Gruppen består av 25 barn och nya barn tas in i mån av plats.

 

Om man ställer upp som föräldraledare får man förtur!

 

Kostnaden per termin är 1 630 kr inkl medlemsavgift
(du betalar endast för barnet, du som förälder hänger med på köpet)

 

 

Administratör:
Annie Tidelius

Tränare:
Annah Dusenlund
Elisabeth Göransson
Wilhelm Reuterswärd

Malin Marmbrandt Otterling

Föräldraledare Hopp & Lek

Är du nyfiken på att engagera dig som föräldraledare för Hopp & Lek?

Kul! Här kommer lite mer information om vad det innebär.

 

Ingen erfarenhet krävs vad gäller friidrott eller tidigare ledarskap i sportsammanhang. Ett intresse att lära känna barnen och tycka det är kul att leka med sitt och andra barn är allt som behövs!

 

En termin består av ca 16 tillfällen med undantag för lovveckor då vi har uppehåll en söndag. Vi fördelar passen mellan oss ledare vilket betyder att vi inte har en huvudledare under hela terminen utan att alla kommer turas om att hålla i pass. Är man inte  huvudledare för dagens pass kan man alltså delta 100% med sitt barn eller låta sin partner gå med barnet den dagen.

 

Varje pass hålls av två huvudledare så att man får lite andrum under passet och chans att vara mer närvarande för sitt eget barn. Vi undviker att en ledare är ensam i sitt huvudledarskap.

 

Inför terminen delar vi upp datumen mellan oss, de datum man har signat upp för förväntas man vara på plats och leda. Blir man sjuk eller får förhinder så behöver man meddela det så snart som möjligt så att vi tillsammans kan säkerställa support till ledaren som ska hålla passet.

 

Uppskattningsvis kommer man stå som huvudledare tillsammans med ytterligare en föräldraledare 8 gånger under terminen.

 

Terminen brukar börja med i princip full grupp om 25 barn och då är det bästa att alla ledare är på plats även om endast två kommer hålla i passet. Under terminens gång kommer antalet barn att fluktuera pga av sjukdomar, resor mm. Sista passet har vi avslutning och då är det också trevligt om alla ledare är med.

 

Nya ledare kommer få en introduktion av passet inför terminsstart samt testa huvudledarskap tillsammans med en ledare som har tidigare erfarenhet.

 

Har ni frågor så kan ni vända er till Annie Tidelius

 

Våra sociala medier
Trygg Förening
STOLT ARRANGÖR AV
Våra partners
RF Sisu & Svensk Friidrott