Tre IFKare var i Karlstad i december – Alice Lindgren, Malin Otterling Marmbrandt och Johanna Hellman. Här var det hoppträff för elit och talanger. Coach Robert Eliasson berättar:
– Fredagen började med en gemensam middag och senare på kvällen var det en föreläsning med Nils van der Poel. Det var mycket bra och han svarade på samtliga frågor på ett professionellt sätt.
Hoppträffen fortsatte sedan på lördagen och började med stavhopp för Johanna.
– Hon kom ut på sin långa ansats igen. Det var i princip första gånge sen ISM i Malmö i vintras. Och nu flög hon över 3.80 meter med mjuk stav!
Dagen fortsatte med föreläsning om förebyggande av skador mm.
– Efter det blev det stavfys. Sen middag o efter det diskussioner med hela stavgänget. Det blev sen kväll och vi var inte i säng förrän vid 23-tiden.
Dagen efter var det fystester med samtliga hoppdiscipliner. Robban var impad.
– Alice och Malin var grymma på mångsteg. Och Johanna var väldigt bra på kulkast bakåt. Och så var det föreläsning om skadeförebyggande övningar.