Luciaspelen 13-15 December
Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
IFK LIDINGÖ
FRIIDROTT
48 IFKare i Sverigeårsbästastatistiken innan midsommar
2019-06-21 12:19
Lisa Fröberg är den IFKare som du hittar på flest ställen i den aktuella Sverigeårsbästastatistiken. Foto DECA Text & Bild
Lagom till midsommar presenterar friidrott.se en uppdaterade årstatistik. Trots att alla inte riktigt har kommit igång med tävlandet på allvar finns 48 IFKare med sammanlagt 92 listplaceringar. Då kan man finnas med både i sin egen åldersklass och i den svenska seniorstatistiken. Flest placeringar i statistiken har Lisa Fröberg med sju, sedan följer Alice Lindgren med sex och Albin Boestad och Simon Sundström som har fem var.
Tittar man på placeringar i toppen av sin åldersklass så ser vi att vi har fyra listettor just nu (kom ihåg att det fortfarande bara är i början av tävlingsåret!) med Alice Lindgren som toppar F14 tresteg, Alina Vuokila (F17 1500mh), Jacob Klinth (P19 2000mh) och Julius Mördrup (P17 2000mh). Andraplaceringar just nu innehas av Andreas Otterling (M Längd), Edvin Unger (P14 Höjd), Julius Mördrup (P17 1500m och 3000m), Nike Isaksson (F15 300m) och Simon Sundström (M 3000mh, M22 1500m och M22 5000m). August Calles (P14 80m) och Simon Sundström (M 5000m) är just nu på tredjeplatser i statistiken.

 

Hela den aktuella statistiken hittar du på friidrott.se 


IFKarna i statistiken just nu:


M 400m Plac 9 49.38 Andreas Movin 96
Huddinge 2.6
M 1500m Plac 5 3:44.06 Simon Sundström 98
Sollentuna 18.6
M 3000m Plac 25 8:59.25 Mohammed Loukili 96
Sollentuna 7.6
M 5000m Plac 3 14:00.82 Simon Sundström 98
Torrance, CA 19.4
M 3000mh Plac 2 8:42.43 Simon Sundström 98
Palo Alto, CA 2.5
M 3000mh Plac 10 9:31.32 Olof Silvander 99
Huddinge 2.6
M 400mh Plac 21 58.25 Jesper Rilegård 98
Sollentuna 8.6
M Höjd Plac 8= 2.01 Hampus Carlens 99
Sollentuna 7.6
M Längd Plac 2 7.77 Andreas Otterling 86
Huddinge 2.6
M Längd Plac 23 6.84 Albin Boestad 97
Huddinge 14.6
M Tresteg Plac 10= 14.40 Albin Boestad 97
Sollentuna 7.6






M22 100m Plac 18= 11.31 Albin Boestad 97
Huddinge 2.6
M22 400m  Plac 13 52.43 Axel Alness Borg 98
Sollentuna 7.6
M22 800m Plac 9 1:55.58 Axel Alness Borg 98
Sollentuna 18.6
M22 800m Plac 11 1:57.93 Olof Silvander 99
Danderyd 19.5
M22 1500m Plac 2 3:44.06 Simon Sundström 98
Sollentuna 18.6
M22 1500m Plac 11 3:58.37 Olof Silvander 99
Loughborough, GBR 15.6
M22 5000m Plac 2 14:00.82 Simon Sundström 98
Torrance, CA 19.4
M22 5000m Plac 8 15:23.74 Ludvig Johansson 98
Sollentuna 18.6
M22 5000m Plac 10 15:34.09 *Heshlu Andemariam 97
Huddinge 2.6
M22 400mh Plac 7 58.25 Jesper Rilegård 98
Sollentuna 8.6
M22 Höjd Plac 4 2.01 Hampus Carlens 99
Sollentuna 7.6
M22 Längd Plac 9 6.84 Albin Boestad 97
Huddinge 14.6
M22 Tresteg Plac 5 14.40 Albin Boestad 97
Sollentuna 7.6






P19 2000mh Plac 1 6:43.20 Jacob Klinth 01
Västerås 14.5






P17 200m Plac 17 23.70 David Århammar 02
Huddinge 2.6
P17 800m Plac 9 2:03.19 Julius Mördrup 02
Danderyd 19.5
P17 1500m Plac 2 4:13.82 Julius Mördrup 02
Hvidovre, DEN 8.6
P17 3000m Plac 2 9:08.46 Julius Mördrup 02
Hvidovre, DEN 9.6
P17 2000mh Plac 1 6:20.28 Julius Mördrup 02
Västerås 14.5
P17 Längd Plac 4 6.28 David Århammar 02
Huddinge 15.6
P17 Slägga  Plac 6 44.89 Gustav Andersson 02
Vallentuna 29.5






P14 80m Plac 3 9.85 August Calles 05
Stockholm/S 30.5
P14 80m Plac 6 9.95 Elias Bouloussaa 05
Stockholm/S 30.5
P14 800m  Plac 17 2:20.81 Karl Ottfalk 06
Bålsta 6.6
P14 Höjd Plac 2 1.71 Edvin Unger 05
Sollentuna 9.6
P14 Längd Plac 6 5.45 August Calles 05
Täby 12.5
P14 Kula Plac 19 10.36 August Calles 05
Bålsta 6.6






K 100m Plac 4 11.75 Hanna Adriansson Nordberg 92
Skara 6.6
K 200m Plac 19 24.83 Hanna Adriansson Nordberg 92
Huddinge 2.6
K 800m Plac 4 2:13.03 Rebecka Öberg 92
Huddinge 2.6
K1500m Plac 11 4:32.11 Mika Söderström 99
Sollentuna 18.6
K 3000m Plac 14 10:30.57 Charlotte Schönbeck 84
Huddinge 2.6
K 5000m Plac 9 17:33.15 Charlotte Schönbeck 84
Huddinge 2.6
K 3000mh Plac 6 11:08.26 Mika Söderström 99
Huddinge 2.6
K 400mh Plac 16 63.60 Lisa Fröberg 02
Huddinge 2.6
K Höjd Plac 12= 1.73 Linda Skantze 95
Sollentuna 7.6
K Stav Plac 25 3.48 Johanna Hellman 99
Huddinge 2.6
K Längd Plac 16 5.79 Malin Olsson 90
Granada, ESP 9.6
K Diskus Plac 21 41.58 Lena Björk 76
Sätra 18.5






K22 800m Plac 13 2:22.91 Vilma Jonsson 99
Sollentuna 8.6
K22 1500m Plac 7 4:32.11 Mika Söderström 99
Sollentuna 18.6
K22 Höjd Plac 17 1.55 Karin Boestad 99
Sollentuna 7.6
K22 Stav  Plac 8 3.48 Johanna Hellman 99
Huddinge 2.6






F19 1500m Plac 9 5:16.41 Julia Arnhult 01
Sollentuna 9.6






F17 200m Plac 12 26.35 Elisabeth Hvalgren 02
Sollentuna 9.6
F17 200m Plac 15 26.61 Lisa Fröberg 02
Ljungby 18.5
F17 800m Plac 4 2:17.88 Lisa Fröberg 02
Ljungby 19.5
F17 800m Plac 10 2:27.72 Carolina Larson 02
Huddinge 15.6
F17 1500m Plac 8 5:26.22 Alina Vuokila 02
Sollentuna 9.6
F17 1500m Plac 10 5:32.63 Carolina Larson 02
Huddinge 2.6
F17 3000m
Plac 5
11:38.37 Alina Vuokila 02
Huddinge 16.6
F17 1500mh Plac 1 5:46.61 Alina Vuokila 02
Huddinge 14.6
F17 100mh Plac 6 15.19 Lisa Fröberg 02
Ljungby 18.5
F17. Höjd Plac 5= 1.62 Lisa Fröberg 02
Ljungby 18.5
F17 Stav Plac 8 2.96 Kristina Hvalgren 02
Huddinge 15.6
F17 Längd Plac 9= 5.15 Lisa Fröberg 02
Ljungby 19.5
F17 Sjukamp Plac 5 4.613 Lisa Fröberg 02
Ljungby 19.5






F16 400m Plac 8 62.72 Victoria Psilander 03
Vallentuna 3.6
F16 800m Plac 7 2:20.82 Victoria Psilander 03
Sollentuna 8.6
F16 800m Plac 20 2:30.63 Liv Berglöf 03
Danderyd 19.5
F16 3000m Plac 10 11:40.99 Liv Berglöf 03
Huddinge 16.6








F15 80m Plac 9= 10.50 Tyra Tunander Cedrenius 04
Huddinge 15.
F15 80m Plac 9= 10.50 Edda Chin Nygårds 04
Sollentuna 8.6
F15 300m Plac 2 41.06 Nike Isaksson 04
Huddinge 16.6
F15 800m Plac 4= 2:22.79 Estelle Strand 04
Sollentuna 8.6
F15 800m Plac 6 2:25.54 Alicia Larsten 04
Danderyd 19.5
F15 80mh Plac 9 12.42 Tyra Tunander Cedrenius 04
Huddinge 16.6
F15 300mh Plac 9 48.14 Tyra Tunander Cedrenius 04
Sollentuna 8.6
F15 Längd Plac 4 5.42 Tyra Tunander Cedrenius 04
Huddinge 16.6






F14 80m Plac 14 10.68 Alice Lindgren 05
Stockholm/S 30.5
F14 300m Plac 5 42.70 Mellanie Neudinger Nellmer 05
Sollentuna 9.6
F14 300m Plac 13 44.63 Alice Lindgren 05
Täby 11.5
F14 800m Plac 6 2:24.38 Ida Egnell 05
Danderyd 19.5
F14 800m Plac 10 2:25.62 Ingrid Kirstein 05
Danderyd 19.5
F14 800m Plac 14 2:28.41 Natalia Sahlman 05
Danderyd 19.5
F14 2000m Plac 7 7:53.71 Tyra Hedin 05
Huddinge 16.6
F14 80mh Plac 4 12.27 Alice Lindgren 05
Bålsta 6.6
F14 Höjd Plac 15= 1.53 Alice Lindgren 05
Bålsta 6.6
F14 Längd Plac 5 5.13 Alice Lindgren 05
Bålsta 6.6
F14 Längd Plac 18 4.88 Mellanie Neudinger Nellmer 05
Visby 16.6
F14 Tresteg Plac 1 10.62 Alice Lindgren 05
Huddinge 15.6


Nyhetsarkiv
Intropass 18 januari2019-12-04 10:54
Dingolägret 2019!2019-12-03 14:41
Dingo Camp 20192019-11-13 10:52
IFK-galan 20192019-10-29 10:27
De 315 SM-medaljerna2019-10-27 17:25
2019-10-24 15:56
Veckans Gren 20192019-10-17 16:15
Hässelbyloppet 20192019-10-14 11:40
Veckans gren 9:e Oktober2019-10-11 10:15
Lena fick 08fri-jobbet2019-10-09 19:08
prova kastgrenar2019-10-01 09:37
Veckans gren 2019-09-11 15:40
Årets roligaste helg!2019-09-01 16:10
SM till helgen!2019-08-28 15:20
Tyra trea i trail2019-08-25 23:46
Lag-USM i Uppsala i dag2019-08-18 09:10
Fredrick åter under 14 2019-08-18 09:03
I dag börjar veteran-SM2019-08-16 14:18
IFK-Veckan 19-21 augusti2019-08-14 11:39
USM dag 1: Nike femma2019-08-10 12:22
JSM till helgen!2019-08-06 09:00
Finaler och Knäckebröd2019-07-27 09:05
Alina vann 1500m i Kemi2019-07-23 21:06
2019-07-15 01:00
Edvin vann på Öland2019-07-15 00:59
Elisabeth vann i Kalmar2019-07-15 00:20
Moa vann Mefjärdsjoggen2019-07-10 14:35
Simon 8:50 i Watford2019-07-02 09:28
Malin 5.79 i Spanien2019-06-12 21:07
Edvin vann i Sundsvall2019-05-29 09:38
Grattis!2019-05-25 19:00
Nordiska Skolspelen2019-05-20 22:18
Aktivera Lidingö2019-05-10 18:59
Friidrott i närbild!2019-05-09 22:00
Städhoppsträning2019-04-28 10:40
Heshlu tia i Örebro2019-04-07 12:52
Filip & Ella2019-03-25 22:48
2019-03-22 20:35
IUSM till helgen!2019-03-06 08:00
Utbildningar i närtid!2019-03-05 14:31
IU/JSM i Växjö2019-02-24 15:51
Tips till er tränare!2019-02-22 15:10
Bästa funktionärerna.2019-02-18 09:10
4 medaljer på ISM!2019-02-17 16:29
ISM till helgen!2019-02-13 10:14
Hampus 1.94 i Göteborg2019-02-02 23:16
IUDM 12-17 år 2019-01-23 05:58
2019-01-21 12:13
Vad gör en funktionär?2019-01-16 08:00
Cursus i Sydafrika2019-01-08 15:28
Save the Date 30 maj2018-12-19 08:45
Dags att motionera!2018-11-28 07:15
IFK Galan 2018!2018-11-05 14:20
IFK Lidingö Friidrott2018-11-01 08:42
2018-10-25 13:30
Klövernlägret 20182018-10-16 15:13
Resultat castorama del 12018-10-12 10:40
Funktionär 20182018-09-26 10:22
Det är inte för sent!2018-09-18 21:46
Veckans gren i kast2018-09-04 15:02
Veckans gren på Vallen2018-09-04 07:57
2018-08-27 15:34
Sara snabb i Skara2018-08-19 16:34
Sommarspelen på Stadion2018-08-14 15:45
Tyra fyra i Broloppet2018-07-25 12:49
Jacob vann Jungfruloppet2018-07-25 12:47
Daniel vann Levaloppet2018-07-23 15:40
Jacob vann i Visby2018-07-23 15:34
Mika vann 800m i Kalmar2018-07-18 17:19
Victoria fyra i Nice2018-07-12 11:28
Hasse Ljung 80 år2018-07-12 07:52
Tyra vann i Bollnäs 2018-07-11 17:14
2018-07-09 08:00
Lag-SM på fredag2018-07-04 12:58
Andreas 7.80 i Tyskland2018-06-06 00:46
Lidingöloppet on Tour2018-06-05 13:00
Fyra segrar i Minimaran2018-06-04 10:54
Anna 2:05 i Watford2018-06-03 10:51
Stockholmskampen match 22018-06-01 09:22
Helgens Stafett-SM...2018-05-27 15:55
Stafett-SM till helgen!2018-05-24 13:56
KLUBBDAG 29 maj2018-05-22 11:49
Papricaloppet den 26 maj2018-05-19 11:52
Klubbkampen 20182018-05-02 07:03
Kallemannen vann i Visby2018-04-30 10:10
Bauhaus galan 10 juni2018-04-26 11:45
KM på Vallen 20/52018-04-20 13:08
Mikkel ny i styrelsen!2018-04-13 10:23
KM Terräng 18 april2018-04-05 15:22
Funktionärsutbildning 2018-03-25 19:58
Årets Tränare 2018-03-23 10:45
Årets IFK:are2018-03-23 10:25
Årets Hane och Hona2018-03-23 09:15
Nu är nya Bullen ute2018-03-17 09:37
IJSM the movie!2018-03-08 08:31
IUSM till helgen!2018-02-28 11:00
Årsmöte 21 mars2018-02-27 09:00
Sexton medaljer på IUDM2018-02-23 15:26
IJSM till helgen!2018-02-21 11:00
Andreas fyra i Paris2018-02-16 23:34
ISM till helgen!2018-02-14 11:00
Årsmötet 21 mars 20182018-02-11 14:48
Klubbkväll 27 mars2018-02-09 11:15
Veckans Gren 20182018-02-08 15:30
IVSM-guld till Inge2018-02-04 09:17
Tre viktiga nya regler!2018-01-23 12:44
Tyra tävlade i Örebro2018-01-15 23:43
TCS Lidingöloppet2018-01-12 13:52
God 24 december2017-12-24 21:19
IFK-galan: Årets kämpe2017-12-12 13:10
IFK-galan: Årets kompis2017-12-12 12:46
Läs nya IFK-Bullen nu!2017-12-01 11:40
Ida dubbelvann i Örebro2017-11-18 22:15
3/4 Castorama på onsdag2017-10-02 15:37
Erik, kung av Uppsala2017-09-21 16:18
Tre IFKare i Skol-DM2017-09-16 12:16
Hälsans Dag i lördags!2017-09-12 15:30
Resultaten i KM 5000m2017-09-07 00:02
Melina 71a i Tjejmilen2017-09-04 08:13
En kväll på Vallen2017-08-31 10:24
2017-08-24 10:56
Nytt träningsrekord2017-08-23 07:04
Andreas tvåa i Finland2017-08-21 22:11
Jakob visar SM-form2017-08-21 06:33
USM dag 1: Dubbla brons2017-08-12 14:51
JSM till helgen!2017-08-09 12:00
Dubbelt IFK i Raukloppet2017-08-02 23:17
Anthony femma i Europa2017-08-02 23:17
Björn 4.54 i Göteborg2017-07-29 21:52
Simon hindersexa på JEM2017-07-23 23:50
Simon i JEM-final!2017-07-21 19:41
I september händer det!2017-07-13 09:32
Ida vann på Muskö2017-07-10 09:08
Inte i år heller...2017-07-08 20:17
Talar du finska?2017-06-27 14:54
Nytt i klädshopen!2017-06-16 15:03
Andreas trea i Finland2017-06-11 21:42
Andreas tvåa på Kreta2017-06-05 07:49
Ny hemsida!2017-06-01 10:20
Jobba på Touren;) ?2017-06-01 10:01
Klubbdag på Intersport2017-06-01 10:00
Stafett-SM dag 22017-05-28 10:31
Anton tvåa i Finspång2017-05-26 15:03
Stafett-SM till helgen2017-05-24 11:23
Grillkväll på torsdag!2017-05-22 11:44
Lag-SM kval på torsdag2017-05-22 11:42
Hampus över 1.982017-05-22 11:38
Linnea vann Milspåret2017-05-22 11:33
KM i helgen som var...2017-05-16 21:19
Efter 50 år sa hon ja!2017-05-16 10:36
Sofia vann Vårmilen2017-05-12 13:24
Hälsning från Florida2017-05-08 11:17
Robin över 50 i spjut2017-05-08 11:06
Hampus – the jumper2017-05-01 15:27
 
Våra sociala medier
Stolt arrangör av
Klubbsponsorer
Partners