Föräldraengagemanget är helt avgörande för att klubben ska kunna hålla så låga aktivitetsavgifter som möjligt, men det är också ett trevligt sätt att umgås, lära känna varandra och främja sammanhållning. Alla familjer har två funktionärsuppdrag per barn under året.
För 2026 förväntas alla delta på ett pass under Lidingöloppet 25-27 september, samt ytterligare ett valfritt uppdrag där vi har prioritet på Papricaloppet den 23 maj och KM Lidingövallen den 30 maj.
Kan man inte delta på gruppens prioriterade uppdrag går det bra att välja att delta på andra uppdrag från funktionärskalendern. Kan du som förälder inte själv delta går det bra att mor-/farföräldrar, äldre syskon, vänner eller liknande deltar i ert ställe.
Anmälan sker via funktionärssystemet Favvos. Det är först till kvarn som gäller, så vänta inte för länge med din anmälan.