Luciaspelen 13-15 December
Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
IFK LIDINGÖ
FRIIDROTT
Fyra bland de fem främsta i Rosa Bandetloppet
2019-10-06 10:58
Cecilia Kleist (Akele), Ebba Ganslandt, Sofia Öberg, Emma Bjessmo, Rebecka Öberg och Eliabeth Clausén (Tväråselets AIF). Bild från Lidingöloppets webbsändning.

Visserligen valde många av elitlöparna lördagens 15 eller 30 km, men man kan ändå inte låta bli att imponeras av den Lidingödominans som Rosa Bandetloppet bjöd på. Visserligen var Eliabeth Clausén från Luleå och tävlandes för Tväråselets AIF för stark, men efter henne följde hela fyra IFKare.

 

Tvåa i mål var Rebecka Öberg som förbättrade fjolårstiden med hela 1:17 och fjolårsplaceringen med fyra snäpp. Tre i mål var orienteringens Emma Bjessmo, fyra Sofia Öberg och femma orienteringens Ebba Ganslandt. Femte IFKare i mål var Julia Arnhult och därmed tog också friidrotten hem en inteckning i lagtävlingens vandringspris.

 

Nu får också en del män springa i Rosa Bandet-loppet (det som förut var Lidingö Tjejlopp. Här uppmärksammar vi IFK Lidingöcoachen Daniel Nilsson (som dock fortfarande tävlar för Studenterna) som sprang de 10 km på under 40 minuter. Och då ska man veta att Daniel var en av de 55 löparna som genomförde 55an, det vill säga som sprang tre lopp under helgen – först 15 km, sedan 30 km någon timme senare på lördagen och därefter avslutade med Rosa Bandetloppets 10 km. Dessutom fick han sicksacka sig fram i spåret eftersom de inte startade i första startgrupp.

 

Resultat TCS Lilla Lidingöloppet söndag 29 september 2019

Se loppet i repris på Lidingöloppets webbsändning

Här är en sammanställning över resultaten Lidingöresultaten i Rosa Bandetloppet . Observera att flera som kommer med när vi sorterar på ”Lidingö” i klubbnamn eller ort tävlar för andra klubbar än IFK Lidingö.


table { }tr { }col { }br { }td { padding-top: 1px; padding-right: 1px; padding-left: 1px; color: black; font-size: 12pt; font-weight: 400; font-style: normal; text-decoration: none; font-family: Calibri, sans-serif; vertical-align: bottom; border: medium none; white-space: nowrap; }.xl65 { }.xl66 { }.xl67 { color: black; vertical-align: middle; }

2

LT10

0:37:40

Rebecka Öberg
IFK Lidingö Friidrott
3

LT10

0:39:01

Emma Bjessmo
IFK Lidingö SOK
4

LT10

0:39:11

Sofia Öberg
IFK Lidingö Friidrott
5

LT10

0:39:28

Ebba Ganslandt
IFK Lidingö SOK
16

LT10

0:44:18

Julia Arnhult
IFK Lidingö Friidrott
29

LT10

0:46:36

Isabella Tapper
IFK Lidingö SOK
32

LT10

0:47:08

Amelie Rajan
IFK Lidingö SOK
40

LT10

0:47:51

Viktor Holmqvist
IFK Lidingö Friidrott
52

LT10

0:49:12

Maria Wärn
Länsförsäkringar AB
53

LT10

0:49:13

Moa Sellergren
IFK Lidingö Friidrott
58

LT10

0:49:42

Linda Ågren
Lidingö
84

LT10

0:51:11

Sofia Båtelson
Lidingö
93

LT10

0:51:38

Anna Björkstedt
Lidingö
101

LT10

0:51:59

Saga Pilblad Hjerpe
Lidingö Stad
104

LT10

0:52:14

Jennifer Aspe
Lidingö
108

LT10

0:52:18

Ebba Gantelius
FMTK
144

LT10

0:53:40

Johanna Roberts
Lidingö
154

LT10

0:53:56

Carin Gebenius
Lidingö
163

LT10

0:54:03

Susanne Uväng
Lidingö
198

LT10

0:55:01

Mikaela Gabrielsson
Lindans IF
201

LT10

0:55:03

Alva Brunlid
Lidingö
210

LT10

0:55:11

Karolina Sjöborg
Lidingö
212

LT10

0:55:13

Petra Måhl
Lidingö
216

LT10

0:55:23

Ella Broquist
IFK Lidingö SOK
221

LT10

0:55:31

Johanna Eriksson Northun
Lidingö
226

LT10

0:55:36

Louise Sverin
Lidingö
228

LT10

0:55:37

Maria Andersson
TCS/
233

LT10

0:55:44

Beata Thorslund
Team Delfin
236

LT10

0:55:50

Ida Egnell
IFK Lidingö Friidrott
237

LT10

0:55:50

Alicia Larsten
IFK Lidingö Friidrott
239

LT10

0:55:56

Lovisa Brick
Lidingö
254

LT10

0:56:20

Livia Anderlind
IFK Lidingö Friidrott
255

LT10

0:56:21
Alicia Ahlström
IFK Lidingö Friidrott
268

LT10

0:56:35
Teresa Wulff
Lidingö
276

LT10

0:56:47
Monika Nilsson
Lidingö
282

LT10

0:56:50
Ulrika Arver
Övents Lidingö
283

LT10

0:56:51
Sofi Vading
Lidingö
295

LT10

0:57:11

Petra Cermakova
Lidingö
302

LT10

0:57:14

Corinne Frithz
Lidingö
314

LT10

0:57:31

Signe Hillerhag
IFK Lidingö SOK
325

LT10

0:57:41

Ida Lindberg
Lidingö Stad
345

LT10

0:58:00

Ulrika Mellbrink
Lidingö
363

LT10

0:58:21

Sara Westling
Lidingö
373

LT10

0:58:32

Sarah Smith
LIDINGÖ
374

LT10

0:58:34

Johanna Lundström
Lidingö Stad
377

LT10

0:58:36

Anna-Pia Roth
Lidingö Stad
385

LT10

0:58:43

Hanna Björkstedt
Lidingö
406

LT10

0:59:03

Ida Sjöstedt
Lidingö
409

LT10

0:59:09

Lykke Beckvid
Lidingö
447

LT10

0:59:35

Alexandra Ogebjer
Lidingö SK
504

LT10

01:00:37

Sandra Nynäs
Lidingö
519

LT10

01:00:46

Maria Nordenström
Lidingö
527

LT10

01:00:53

Linda Intoft Gauffin
LIDINGÖ
558

LT10

01:01:14

Tilda Kjerfve
IFK Lidingö Friidrott
564

LT10

01:01:21

Katrin Andersson
Lidingö
567

LT10

01:01:25

Angelica Tyrander
Lidingö
583

LT10

01:01:38

Karin Svensson
Lidingö
658

LT10

01:02:45

Madeleine Grevelius
Lidingö
668

LT10

01:02:52

Emelie Anastasio
LIDINGÖ
669

LT10

01:02:52

Hanne Riddervold
Lidingö
672

LT10

01:02:53

Jenny Malmkvist
Lidingö
680

LT10

01:03:00

Josephine Berg O`Neill
Team THS
702

LT10

01:03:17

Ebba Ekström
IFK Lidingö Friidrott
725

LT10

01:03:31

Filippa Andersson
IFK Lidingö Friidrott
728

LT10

01:03:32

Malin Calemark
Lidingö
778

LT10

01:04:14

Helena Granqvist
Kyttinge
800

LT10

01:04:33

Cecilia Martin-Löf
SÖS IF
805

LT10

01:04:35

Isabel Johansson
Lidingö Ski Athletics
823

LT10

01:04:48

Ilke Jonsson
Lidingö Ski Athletics
845

LT10

01:05:09

Kicki Filipsson
IFK Lidingö Friidrott
855

LT10

01:05:18

Åsa Nordgren
LIDINGÖ
866

LT10

01:05:27

Jenny Axelsson
Lidingö
885

LT10

01:05:39

Eva Sundell
Lidingö Stad
913

LT10

01:05:54

Christine Hammarqvist
TCS/
952

LT10

01:06:22

Susanna Beckvid Betts
Lidingö
964

LT10

01:06:31

Barbara Silén
Lidingö
983

LT10

01:06:38

Helena Falkenström
Lidingö
989

LT10

01:06:40

Lotta Loosme
Lidingö
1003

LT10

01:06:48

Hilda Legeby
LIDINGÖ
1008

LT10

01:06:52

Hermon Asgadome
Lidingöl
1061

LT10

01:07:31

Sofia Nordin
Lidingö
1064

LT10

01:07:31

Liselotte Erikson Legnedahl
Lidingö Stad
1072

LT10

01:07:34

Anna Edéus
Team THS
1084

LT10

01:07:46

Alice Hedin
IFK Lidingö SOK
1134

LT10

01:08:15

Sofie Kjerfve
Lidingö
1135

LT10

01:08:15

Ann-Marie Ohlin
Lidingö
1137

LT10

01:08:17

Thea Kraft
Lidingö
1139

LT10

01:08:20

Andrea Brodin
Lidingö
1146

LT10

01:08:24

Helene Agerlund
Lidingö
1161

LT10

01:08:33

Agnes Damberg
IFK Lidingö SOK
1167

LT10

01:08:39

Astrid Bergentz
Lidingö
1268

LT10

01:10:04

Frida Ukmar
Lidingö
1278

LT10

01:10:14

Caroline Salén
LIDINGÖLidingö
1300

LT10

01:10:36

Larissa Basso
Lidingö
1308

LT10

01:10:44

Vanessa Vo
Team THS
1309

LT10

01:10:45

Lina Jonsson
Lidingö
1321

LT10

01:10:55

Eva Lindblad Holst
Lidingö
1359

LT10

01:11:28

Sara Dahlgren
Lidingö
1383

LT10

01:11:52

Lisa Soudah
TCS/
1397

LT10

01:12:01

Erica Magnergård
Lidingö
1401

LT10

01:12:05

Tilda Lindholm Flyborg
Hersby Gymnasium
1421

LT10

01:12:22

Petra Karelinsson
Lidingö
1458

LT10

01:12:46

Chris Isacson
Lidingö
1472

LT10

01:13:00

Kristina Widmark
Lidingö
1473

LT10

01:13:01

Rebecca Royegård
Lidingö Stad
1483

LT10

01:13:11

Maria Norén
Lidingö
1498

LT10

01:13:19

Elina Dettner
Lidingö
1517

LT10

01:13:34

Karin Persson
Lidingö
1555

LT10

01:14:21

Pia Alsholm
Lidingö
1576

LT10

01:14:47

Isa Fredinger
KPMG Bohlins IF
1590

LT10

01:15:01

Jennifer Americano Östman
Lidingö Stad
1625

LT10

01:15:34

Alice Östergren
Lidingö
1700

LT10

01:16:45

Annica Hagen
Lidingö
1713

LT10

01:16:56

Maria Hedberg
Lidingö
1722

LT10

01:17:00

Marie Dahlgren
Lidingö
1759

LT10

01:17:50

Hanna Liefvendahl
Lidingö Stad
1831

LT10

01:19:41

Rebecka Fransson
Lidingö
1884

LT10

01:21:01

Nancy Wargclou
Lidingö Stad
2089

LT10

01:26:25

Marta Hernandez Lara
Lidingö Stad
2138

LT10

01:27:43

Emma Kaller
Lidingö
2168

LT10

01:28:56

Michaela Elfgren
LIDINGÖ
2175

LT10

01:29:17

Johanna Kraft
Lidingö
2190

LT10

01:29:57

Charlotta Nilson Gombrii
Lidingö
2210

LT10

01:31:02

Jolanda Geijer
TCS/








16

ESKK10 - K

0:57:41

Mette Ljungfelt
Lidingö
19

ESKK10 - K

0:58:50

Jennie Roos Johansson
55/ LIDINGÖ
70

ESKK10 - K

01:10:28

Eva Bjurenhed
Lidingö
105

ESKK10 - K

01:20:41

Andrea Westling
Lidingö








2

ESKK10 - M

0:39:02

Daniel Nilsson
55/ FK Studenterna
21

ESKK10 - M

0:52:13

Magnus Askefors
55/ Lidingö Stad
43

ESKK10 - M

01:00:15

Hannes Repper
IFK Lidingö Friidrott


 


Nyhetsarkiv
Intropass 18 januari2019-12-04 10:54
Dingolägret 2019!2019-12-03 14:41
Dingo Camp 20192019-11-13 10:52
IFK-galan 20192019-10-29 10:27
De 315 SM-medaljerna2019-10-27 17:25
2019-10-24 15:56
Veckans Gren 20192019-10-17 16:15
Hässelbyloppet 20192019-10-14 11:40
Veckans gren 9:e Oktober2019-10-11 10:15
Lena fick 08fri-jobbet2019-10-09 19:08
prova kastgrenar2019-10-01 09:37
Veckans gren 2019-09-11 15:40
Årets roligaste helg!2019-09-01 16:10
SM till helgen!2019-08-28 15:20
Tyra trea i trail2019-08-25 23:46
Lag-USM i Uppsala i dag2019-08-18 09:10
Fredrick åter under 14 2019-08-18 09:03
I dag börjar veteran-SM2019-08-16 14:18
IFK-Veckan 19-21 augusti2019-08-14 11:39
USM dag 1: Nike femma2019-08-10 12:22
JSM till helgen!2019-08-06 09:00
Finaler och Knäckebröd2019-07-27 09:05
Alina vann 1500m i Kemi2019-07-23 21:06
2019-07-15 01:00
Edvin vann på Öland2019-07-15 00:59
Elisabeth vann i Kalmar2019-07-15 00:20
Moa vann Mefjärdsjoggen2019-07-10 14:35
Simon 8:50 i Watford2019-07-02 09:28
Malin 5.79 i Spanien2019-06-12 21:07
Edvin vann i Sundsvall2019-05-29 09:38
Grattis!2019-05-25 19:00
Nordiska Skolspelen2019-05-20 22:18
Aktivera Lidingö2019-05-10 18:59
Friidrott i närbild!2019-05-09 22:00
Städhoppsträning2019-04-28 10:40
Heshlu tia i Örebro2019-04-07 12:52
Filip & Ella2019-03-25 22:48
2019-03-22 20:35
IUSM till helgen!2019-03-06 08:00
Utbildningar i närtid!2019-03-05 14:31
IU/JSM i Växjö2019-02-24 15:51
Tips till er tränare!2019-02-22 15:10
Bästa funktionärerna.2019-02-18 09:10
4 medaljer på ISM!2019-02-17 16:29
ISM till helgen!2019-02-13 10:14
Hampus 1.94 i Göteborg2019-02-02 23:16
IUDM 12-17 år 2019-01-23 05:58
2019-01-21 12:13
Vad gör en funktionär?2019-01-16 08:00
Cursus i Sydafrika2019-01-08 15:28
Save the Date 30 maj2018-12-19 08:45
Dags att motionera!2018-11-28 07:15
IFK Galan 2018!2018-11-05 14:20
IFK Lidingö Friidrott2018-11-01 08:42
2018-10-25 13:30
Klövernlägret 20182018-10-16 15:13
Resultat castorama del 12018-10-12 10:40
Funktionär 20182018-09-26 10:22
Det är inte för sent!2018-09-18 21:46
Veckans gren i kast2018-09-04 15:02
Veckans gren på Vallen2018-09-04 07:57
2018-08-27 15:34
Sara snabb i Skara2018-08-19 16:34
Sommarspelen på Stadion2018-08-14 15:45
Tyra fyra i Broloppet2018-07-25 12:49
Jacob vann Jungfruloppet2018-07-25 12:47
Daniel vann Levaloppet2018-07-23 15:40
Jacob vann i Visby2018-07-23 15:34
Mika vann 800m i Kalmar2018-07-18 17:19
Victoria fyra i Nice2018-07-12 11:28
Hasse Ljung 80 år2018-07-12 07:52
Tyra vann i Bollnäs 2018-07-11 17:14
2018-07-09 08:00
Lag-SM på fredag2018-07-04 12:58
Andreas 7.80 i Tyskland2018-06-06 00:46
Lidingöloppet on Tour2018-06-05 13:00
Fyra segrar i Minimaran2018-06-04 10:54
Anna 2:05 i Watford2018-06-03 10:51
Stockholmskampen match 22018-06-01 09:22
Helgens Stafett-SM...2018-05-27 15:55
Stafett-SM till helgen!2018-05-24 13:56
KLUBBDAG 29 maj2018-05-22 11:49
Papricaloppet den 26 maj2018-05-19 11:52
Klubbkampen 20182018-05-02 07:03
Kallemannen vann i Visby2018-04-30 10:10
Bauhaus galan 10 juni2018-04-26 11:45
KM på Vallen 20/52018-04-20 13:08
Mikkel ny i styrelsen!2018-04-13 10:23
KM Terräng 18 april2018-04-05 15:22
Funktionärsutbildning 2018-03-25 19:58
Årets Tränare 2018-03-23 10:45
Årets IFK:are2018-03-23 10:25
Årets Hane och Hona2018-03-23 09:15
Nu är nya Bullen ute2018-03-17 09:37
IJSM the movie!2018-03-08 08:31
IUSM till helgen!2018-02-28 11:00
Årsmöte 21 mars2018-02-27 09:00
Sexton medaljer på IUDM2018-02-23 15:26
IJSM till helgen!2018-02-21 11:00
Andreas fyra i Paris2018-02-16 23:34
ISM till helgen!2018-02-14 11:00
Årsmötet 21 mars 20182018-02-11 14:48
Klubbkväll 27 mars2018-02-09 11:15
Veckans Gren 20182018-02-08 15:30
IVSM-guld till Inge2018-02-04 09:17
Tre viktiga nya regler!2018-01-23 12:44
Tyra tävlade i Örebro2018-01-15 23:43
TCS Lidingöloppet2018-01-12 13:52
God 24 december2017-12-24 21:19
IFK-galan: Årets kämpe2017-12-12 13:10
IFK-galan: Årets kompis2017-12-12 12:46
Läs nya IFK-Bullen nu!2017-12-01 11:40
Ida dubbelvann i Örebro2017-11-18 22:15
3/4 Castorama på onsdag2017-10-02 15:37
Erik, kung av Uppsala2017-09-21 16:18
Tre IFKare i Skol-DM2017-09-16 12:16
Hälsans Dag i lördags!2017-09-12 15:30
Resultaten i KM 5000m2017-09-07 00:02
Melina 71a i Tjejmilen2017-09-04 08:13
En kväll på Vallen2017-08-31 10:24
2017-08-24 10:56
Nytt träningsrekord2017-08-23 07:04
Andreas tvåa i Finland2017-08-21 22:11
Jakob visar SM-form2017-08-21 06:33
USM dag 1: Dubbla brons2017-08-12 14:51
JSM till helgen!2017-08-09 12:00
Dubbelt IFK i Raukloppet2017-08-02 23:17
Anthony femma i Europa2017-08-02 23:17
Björn 4.54 i Göteborg2017-07-29 21:52
Simon hindersexa på JEM2017-07-23 23:50
Simon i JEM-final!2017-07-21 19:41
I september händer det!2017-07-13 09:32
Ida vann på Muskö2017-07-10 09:08
Inte i år heller...2017-07-08 20:17
Talar du finska?2017-06-27 14:54
Nytt i klädshopen!2017-06-16 15:03
Andreas trea i Finland2017-06-11 21:42
Andreas tvåa på Kreta2017-06-05 07:49
Ny hemsida!2017-06-01 10:20
Jobba på Touren;) ?2017-06-01 10:01
Klubbdag på Intersport2017-06-01 10:00
Stafett-SM dag 22017-05-28 10:31
Anton tvåa i Finspång2017-05-26 15:03
Stafett-SM till helgen2017-05-24 11:23
Grillkväll på torsdag!2017-05-22 11:44
Lag-SM kval på torsdag2017-05-22 11:42
Hampus över 1.982017-05-22 11:38
Linnea vann Milspåret2017-05-22 11:33
KM i helgen som var...2017-05-16 21:19
Efter 50 år sa hon ja!2017-05-16 10:36
Sofia vann Vårmilen2017-05-12 13:24
Hälsning från Florida2017-05-08 11:17
Robin över 50 i spjut2017-05-08 11:06
Hampus – the jumper2017-05-01 15:27
 
Våra sociala medier
Stolt arrangör av
Klubbsponsorer
Partners