Finnkampen 2019
Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
IFK LIDINGÖ
FRIIDROTT
IFKarna i Sverigestatistiken inför de svenska mästerskapen i augusti
2019-07-31 10:23
Simon Sundström är den (tillsammans med Andreas Otterling) som är högst placerad i seniorstatistiken just nu. På 3000m hinder är han (liksom Anderas i längd) trea. Foto: Janne Åkerblom

I morgon kliver vi in i mästerskapsmånaden augusti. Snart väntar USM och JSM i Trollhättan och Göteborg (båda 9–11 augusti), Lag-USM i Uppsala (18 augusti) och Friidrotts-SM i Karlstad 30 augusti till 1 september). Dessutom har veteranerna sitt SM i Huddinge 16–18 augusti. För de allra främsta seniorerna, 02orna och 03orna väntar förstås Finnkampen på Stockholms stadion 24–25 augusti. Så det är en intensiv månad som stundar.

 

Det är förstås lite extra intressent att kolla hur det ligger till för IFKarna i Sverigestatistiken. Vi gjorde en liten koll kring midsommar och nu är det dags att kolla statistiken som är uppdaterad 30 juli. 

Då var det 48 IFK-namn med. Nu är det 54. Antalet listplaceringar var då 92. Nu är det tio till. 102, alltså. Man kan vara listad med samma resultat i flera åldersklasser. Flest listplaceringar nu har Lisa Fröberg med sju, Alice Lindgren med sex, Simon Sundström med fem och sedan följer August Calles, Julius Mördrup, Robin Isaksson och Tyra Tunander Cedrenius med fyra var.

 

Högst placerade är Julius Mördrup, David Århammar, Robin Isaksson, Alice Lindgren. Alla toppar var sin gren; Julle på 2000m hinder i P17, David i längd i P17, Robin i spjut i P17 och Alice i tresteg i F14. Tvåor är Simon Sundström i M 5000m och M22 1500m, Jacob Klinth i P19 2000m hinder, David Århammar i P17 tresteg och Alina Vuokila i F17 1500m hinder. Tredjeplacerade just nu är Simon Sundström i M 3000m hinder, Andreas Otterling i M längd, Edvin Unger i P14 höjd och Nike Isaksson i F14 300m.

 

Hinder verkar vara lite IFKs grej just nu. Simon tog ju brons på U23EM och är trea i seniorstatistiken. Ännu har han inte sprungit 2000m hinder som är statistikgrenen för M22. Julle toppar P17, Alina och Jacob ligger tvåa i F17 respektive P19. Därutöver ligger Mika Söderström sjua och Olof Silvander tolva i seniorstatistiken för kvinnor respektive män.

 

Bara i en klass (P15) saknar vi just nu någon IFKare.

 

Hela den aktuella statistiken hittar du på friidrott.se 


IFKarna i statistiken just nu:


M 400m
Plac 13
49.38 Andreas Movin 96 Huddinge 2.6
M 1500m
Plac 5
3:44.06 Simon Sundström 98 Sollentuna 18.6
M 5000m
Plac 4
13:52.80 Simon Sundström 98 Heusden-Zolder, BEL 20.7
M 10000m
Plac 18
30:59.53 Daniel Antonsson 93 Enskede 25.6
M 3000mh
Plac 3
8:42.43 Simon Sundström 98 Palo Alto, CA 2.5
M 3000mh
Plac 12
9:31.32 Olof Silvander 99 Huddinge 2.6
M 110mh
Plac 4
14.21 Fredrick Ekholm 94 Varberg 15.7
M 400mh
Plac 22
58.25 Jesper Rilegård 98 Sollentuna 8.6
M Höjd
Plac 12=
2.01 Hampus Carlens 99 Sollentuna 7.6
M Stav
Plac 16
4.64 Björn Andersson 91 Göteborg U 30.6
M Längd
Plac 3
7.77 Andreas Otterling 86 Huddinge 2.6
M Tresteg
Plac 13=
14.40 Albin Boestad 97 Sollentuna 7.6




14.81w Albin Boestad 97 Huddinge 2.6
M Tresteg
Plac 21=
13.74 David Århammar 02 Göteborg/U 30.6




13.81w David Århammar 02 Göteborg/U 30.6
M Slägga
Plac 23
48.46 Jonas Hansson Bergén 93 Huddinge/J 2.6








M22 400m 
Plac 15
52.43 Axel Alness Borg 98 Sollentuna 7.6
M22 800m
Plac 9
1:55.58 Axel Alness Borg 98 Sollentuna 18.6
M22 800m
Plac 12
1:57.93 Olof Silvander 99 Danderyd 19.5
M22 1500m
Plac 2
3:44.06 Simon Sundström 98 Sollentuna 18.6
M22 1500m
Plac 10
3:55.68 Olof Silvander 99 Karlstad 3.7
M 5000m
Plac 2
13:52.80 Simon Sundström 98 Heusden-Zolder, BEL 20.7
M22 5000m
Plac 11
15:23.74 Ludvig Johansson 98 Sollentuna 18.6
M22 5000m
Plac 13
15:34.09 Heshlu Andemariam 97 Huddinge 2.6
M22 400mh
Plac 7
58.25 Jesper Rilegård 98 Sollentuna 8.6
M22 Höjd
Plac 6
2.01 Hampus Carlens 99 Sollentuna 7.6
M22 Längd
Plac 10
6.84 Albin Boestad 97 Huddinge 14.6
M22 Tresteg
Plac 5
14.40 Albin Boestad 97 Sollentuna 7.6




14.81w Albin Boestad 97 Huddinge 2.6








P19 1500m
Plac 14
4:20.83 Jacob Klinth 01 Göteborg/U 29.6
P19 2000mh
Plac 2
6:41.05 Jacob Klinth 01 Göteborg/U 30.6
P19 Stav
Plac 15
3.43 Albin Andersson 00 Huddinge 20.7








P17 800m
Plac 9
2:03.19 Julius Mördrup 02 Danderyd 19.5
P17 1500m
Plac 6
4:13.82 Julius Mördrup 02 Hvidovre, DEN 8.6
P17 3000m
Plac 2
9:08.46 Julius Mördrup 02 Hvidovre, DEN 9.6
P17 2000mh
Plac 1
6:20.28 Julius Mördrup 02 Västerås 14.5
P17 Stav
Plac 9
3.61 Robin Isaksson 02 Lidingö 12.7
P17 Längd
Plac 1
6.84 David Århammar 02 Göteborg/U 28.6
P17 Tresteg
Plac 2
13.74 David Århammar 02 Göteborg/U 30.6




13.81w David Århammar 02 Göteborg/U 30.6
P17 Kula
Plac 11
12.76 Robin Isaksson 02 Huddinge 24.7
P17 Kula
Plac 12
34.49 Robin Isaksson 02 Huddinge/J 24.7
P17 Slägga 
Plac 5
48.45 Gustav Andersson 02 Göteborg/S-K 29.6
P17 Spjut
Plac 1
55.49 Robin Isaksson 02 Huddinge/J 24.7








P16 800m
Plac 7
2:02.68 Victor Björk 03  Borås 17.7








P14 80m
Plac 6
9.85 August Calles 05 Stockholm/S 30.5
P14 80m
Plac 12
9.95 Elias Bouloussaa 05 Stockholm/S 30.5
P14 300m
Plac 6
39.45 August Calles 05 Leksand 21.7
P14 800m 
Plac 19
2:20.81 Karl Ottfalk 06 Bålsta 6.6
P14 Höjd
Plac 3
1.71 Edvin Unger 05 Sollentuna 9.6
P14 Längd
Plac 13
5.46 August Calles 05 Leksand 20.7
P14 Längd
Plac 15
5.38 Edvin Unger 05 Göteborg/U-U 28.6
P14 Kula
Plac 15
10.65 August Calles 05 Leksand 21.7








K 100m
Plac 5
11.75 Hanna Adriansson Nordberg 92 Skara 6.6
K 200m
Plac 21
24.80 Hanna Adriansson Nordberg 92 Göteborg/U 30.6
K 800m
Plac 20
2:13.03 Rebecka Öberg 92 Huddinge 2.6
K1500m
Plac 12
4:32.11 Mika Söderström 99 Sollentuna 18.6
K 5000m
Plac 13
17:33.15 Charlotte Schönbeck 84 Huddinge 2.6
K 3000mh
Plac 7
11:08.26 Mika Söderström 99 Huddinge 2.6
K 400mh
Plac 17
63.60 Lisa Fröberg 02 Huddinge 2.6
K Höjd
Plac 15=
1.73 Linda Skantze 95 Sollentuna 7.6
K Längd
Plac 15=
5.94 Malin Olsson 90 Helsingborg 7.7
K Diskus
Plac 21
41.58 Lena Björk 76 Sätra 18.5








K22 800m
Plac 18
2:22.91 Vilma Jonsson 99 Sollentuna 8.6
K22 1500m
Plac 7
4:32.11 Mika Söderström 99 Sollentuna 18.6
K22 Höjd
Plac 11=
1.55 Karin Boestad 99 Göteborg/U 28.6
K22 Stav 
Plac 8
3.48 Johanna Hellman 99 Huddinge 2.6








F19 1500m
Plac 14
5:16.41 Julia Arnhult 01 Sollentuna 9.6








F17 200m
Plac 15
26.35 Elisabeth Hvalgren 02 Sollentuna 9.6
F17 200m
Plac 18
26.61 Lisa Fröberg 02 Ljungby 18.5
F17 200m
Plac 12
61.00 Elisabeth Hvalgren 02 Göteborg/U 29.6
F17 800m
Plac 4
2:17.88 Lisa Fröberg 02 Ljungby 19.5
F17 800m
Plac 13
2:27.19 Carolina Larson 02 Göteborg/U 28.6
F17 1500m
Plac 9
5:10.70 Carolina Larson 02 Göteborg/U 29.6
F17 1500m
Plac 15
5:26.22 Alina Vuokila 02 Sollentuna 9.6
F17 1500m
Plac 13*
5:22.82* Alina Vuokila 02 Kemi, FIN 23.7
F17 3000m
Plac 5
11:38.37 Alina Vuokila 02 Huddinge 16.6
F17 1500mh
Plac 2
5:36.85 Alina Vuokila 02 Göteborg/U 28.6
F17 100mh
Plac 8
15.19 Lisa Fröberg 02 Ljungby 18.5
F17. Höjd
Plac 6
1.62 Lisa Fröberg 02 Ljungby 18.5
F17 Stav
Plac 9
2.96 Kristina Hvalgren 02 Huddinge 15.6
F17 Längd
Plac 15=
5.15 Lisa Fröberg 02 Ljungby 19.5
F17 Sjukamp
Plac 5
4.613 Lisa Fröberg 02 Ljungby 19.5








F16 400m
Plac 9
61.32 Victoria Psilander 03 Göteborg/U 29.6
F16 800m
Plac 10
2:20.82 Victoria Psilander 03 Sollentuna 8.6
F16 3000m
Plac 15
11:40.99 Liv Berglöf 03 Huddinge 16.6








F15 80m
Plac 5=
10.35 Edda Chin Nygårds 04 Göteborg/U 29.6
F15 80m
Plac 15=
10.49 Tyra Tunander Cedrenius 04 Leksand 20.7




10.47w Tyra Tunander Cedrenius 04 Leksand 20.7
F15 300m
Plac 3
40.42 Nike Isaksson 04 Huddinge 30.6
F15 800m
Plac 9
2:22.79 Estelle Strand 04 Sollentuna 8.6
F15 800m
Plac 11
2:25.54 Alicia Larsten 04 Danderyd 19.5
F15 2000m
Plac 16
7:45.31 Alicia Larsten 04 Göteborg/U 30.6
F15 80mh
Plac 10
12.42 Tyra Tunander Cedrenius 04 Huddinge 16.6
F15 300mh
Plac 14
48.14 Tyra Tunander Cedrenius 04 Sollentuna 8.6
F15 Längd
Plac 6
5.42 Tyra Tunander Cedrenius 04 Huddinge 16.6




5.53w Tyra Tunander Cedrenius 04 Leksand 20.7








F14 80m
Plac 19
10.68 Alice Lindgren 05 Stockholm/S 30.5
F14 300m
Plac 9
42.70 Mellanie Neudinger Nellmer 05 Sollentuna 9.6
F14 300m
Plac 20
44.07 Alice Lindgren 05 Göteborg/U 30.6
F14 800m
Plac 10
2:24.00 Ida Egnell 05 Göteborg/U 28.6
F14 800m
Plac 14
2:25.62 Ingrid Kirstein 05 Danderyd 19.5
F14 800m
Plac 19
2:28.41 Natalia Sahlman 05 Danderyd 19.5
F14 2000m
Plac 16
7:53.71 Tyra Hedin 05 Huddinge 16.6
F14 80mh
Plac 4
12.27 Alice Lindgren 05 Bålsta 6.6




12.22w Alice Lindgren 05 Sollentuna 9.6
F14 Höjd
Plac 19=
1.53 Alice Lindgren 05 Bålsta 6.6
F14 Längd
Plac 11
5.13 Alice Lindgren 05 Bålsta 6.6
F14 Tresteg
Plac 1
10.72 Alice Lindgren 05 Göteborg/U-U 30.6













* ej med i statistiken

























































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Nyhetsarkiv
Lag-USM i Uppsala i dag2019-08-18 09:10
Fredrick åter under 14 2019-08-18 09:03
I dag börjar veteran-SM2019-08-16 14:18
IFK-Veckan 19-21 augusti2019-08-14 11:39
USM dag 1: Nike femma2019-08-10 12:22
JSM till helgen!2019-08-06 09:00
Finaler och Knäckebröd2019-07-27 09:05
Alina vann 1500m i Kemi2019-07-23 21:06
2019-07-15 01:00
Edvin vann på Öland2019-07-15 00:59
Elisabeth vann i Kalmar2019-07-15 00:20
Moa vann Mefjärdsjoggen2019-07-10 14:35
Simon 8:50 i Watford2019-07-02 09:28
Malin 5.79 i Spanien2019-06-12 21:07
Edvin vann i Sundsvall2019-05-29 09:38
Grattis!2019-05-25 19:00
Nordiska Skolspelen2019-05-20 22:18
Aktivera Lidingö2019-05-10 18:59
Friidrott i närbild!2019-05-09 22:00
Städhoppsträning2019-04-28 10:40
Heshlu tia i Örebro2019-04-07 12:52
Filip & Ella2019-03-25 22:48
2019-03-22 20:35
IUSM till helgen!2019-03-06 08:00
Utbildningar i närtid!2019-03-05 14:31
IU/JSM i Växjö2019-02-24 15:51
Tips till er tränare!2019-02-22 15:10
Bästa funktionärerna.2019-02-18 09:10
4 medaljer på ISM!2019-02-17 16:29
ISM till helgen!2019-02-13 10:14
Hampus 1.94 i Göteborg2019-02-02 23:16
IUDM 12-17 år 2019-01-23 05:58
2019-01-21 12:13
Vad gör en funktionär?2019-01-16 08:00
Cursus i Sydafrika2019-01-08 15:28
Save the Date 30 maj2018-12-19 08:45
Dags att motionera!2018-11-28 07:15
IFK Galan 2018!2018-11-05 14:20
IFK Lidingö Friidrott2018-11-01 08:42
2018-10-25 13:30
Klövernlägret 20182018-10-16 15:13
Resultat castorama del 12018-10-12 10:40
Funktionär 20182018-09-26 10:22
Det är inte för sent!2018-09-18 21:46
Veckans gren i kast2018-09-04 15:02
Veckans gren på Vallen2018-09-04 07:57
2018-08-27 15:34
Sara snabb i Skara2018-08-19 16:34
Sommarspelen på Stadion2018-08-14 15:45
Tyra fyra i Broloppet2018-07-25 12:49
Jacob vann Jungfruloppet2018-07-25 12:47
Daniel vann Levaloppet2018-07-23 15:40
Jacob vann i Visby2018-07-23 15:34
Mika vann 800m i Kalmar2018-07-18 17:19
Victoria fyra i Nice2018-07-12 11:28
Hasse Ljung 80 år2018-07-12 07:52
Tyra vann i Bollnäs 2018-07-11 17:14
2018-07-09 08:00
Lag-SM på fredag2018-07-04 12:58
Andreas 7.80 i Tyskland2018-06-06 00:46
Lidingöloppet on Tour2018-06-05 13:00
Fyra segrar i Minimaran2018-06-04 10:54
Anna 2:05 i Watford2018-06-03 10:51
Stockholmskampen match 22018-06-01 09:22
Helgens Stafett-SM...2018-05-27 15:55
Stafett-SM till helgen!2018-05-24 13:56
KLUBBDAG 29 maj2018-05-22 11:49
Papricaloppet den 26 maj2018-05-19 11:52
Klubbkampen 20182018-05-02 07:03
Kallemannen vann i Visby2018-04-30 10:10
Bauhaus galan 10 juni2018-04-26 11:45
KM på Vallen 20/52018-04-20 13:08
Mikkel ny i styrelsen!2018-04-13 10:23
KM Terräng 18 april2018-04-05 15:22
Funktionärsutbildning 2018-03-25 19:58
Årets Tränare 2018-03-23 10:45
Årets IFK:are2018-03-23 10:25
Årets Hane och Hona2018-03-23 09:15
Nu är nya Bullen ute2018-03-17 09:37
IJSM the movie!2018-03-08 08:31
IUSM till helgen!2018-02-28 11:00
Årsmöte 21 mars2018-02-27 09:00
Sexton medaljer på IUDM2018-02-23 15:26
IJSM till helgen!2018-02-21 11:00
Andreas fyra i Paris2018-02-16 23:34
ISM till helgen!2018-02-14 11:00
Årsmötet 21 mars 20182018-02-11 14:48
Klubbkväll 27 mars2018-02-09 11:15
Veckans Gren 20182018-02-08 15:30
IVSM-guld till Inge2018-02-04 09:17
Tre viktiga nya regler!2018-01-23 12:44
Tyra tävlade i Örebro2018-01-15 23:43
TCS Lidingöloppet2018-01-12 13:52
God 24 december2017-12-24 21:19
IFK-galan: Årets kämpe2017-12-12 13:10
IFK-galan: Årets kompis2017-12-12 12:46
Läs nya IFK-Bullen nu!2017-12-01 11:40
Ida dubbelvann i Örebro2017-11-18 22:15
3/4 Castorama på onsdag2017-10-02 15:37
Erik, kung av Uppsala2017-09-21 16:18
Tre IFKare i Skol-DM2017-09-16 12:16
Hälsans Dag i lördags!2017-09-12 15:30
Resultaten i KM 5000m2017-09-07 00:02
Melina 71a i Tjejmilen2017-09-04 08:13
En kväll på Vallen2017-08-31 10:24
2017-08-24 10:56
Nytt träningsrekord2017-08-23 07:04
Andreas tvåa i Finland2017-08-21 22:11
Jakob visar SM-form2017-08-21 06:33
USM dag 1: Dubbla brons2017-08-12 14:51
JSM till helgen!2017-08-09 12:00
Dubbelt IFK i Raukloppet2017-08-02 23:17
Anthony femma i Europa2017-08-02 23:17
Björn 4.54 i Göteborg2017-07-29 21:52
Simon hindersexa på JEM2017-07-23 23:50
Simon i JEM-final!2017-07-21 19:41
I september händer det!2017-07-13 09:32
Ida vann på Muskö2017-07-10 09:08
Inte i år heller...2017-07-08 20:17
Talar du finska?2017-06-27 14:54
Nytt i klädshopen!2017-06-16 15:03
Andreas trea i Finland2017-06-11 21:42
Andreas tvåa på Kreta2017-06-05 07:49
Ny hemsida!2017-06-01 10:20
Jobba på Touren;) ?2017-06-01 10:01
Klubbdag på Intersport2017-06-01 10:00
Stafett-SM dag 22017-05-28 10:31
Anton tvåa i Finspång2017-05-26 15:03
Stafett-SM till helgen2017-05-24 11:23
Grillkväll på torsdag!2017-05-22 11:44
Lag-SM kval på torsdag2017-05-22 11:42
Hampus över 1.982017-05-22 11:38
Linnea vann Milspåret2017-05-22 11:33
KM i helgen som var...2017-05-16 21:19
Efter 50 år sa hon ja!2017-05-16 10:36
Sofia vann Vårmilen2017-05-12 13:24
Hälsning från Florida2017-05-08 11:17
Robin över 50 i spjut2017-05-08 11:06
Hampus – the jumper2017-05-01 15:27
 
Våra sociala medier
Stolt arrangör av
Klubbsponsorer
Partners