Den Stora Tränardagen 12 Oktober 2019
Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
IFK LIDINGÖ
FRIIDROTT
Fyra segrar i Minimaran
2018-06-04 10:54
Det var – som vanligt – mycket blått och vitt i Minimaran. 123 Lidingölöpare kom i mål. 35 av dem var bland de tio främsta i sina respektive klasser och startgrupper och över 50 IFKare var bland de tjugo främsta.

Allra mest imponerade kanske P12 med trippelseger, P8 med fem bland de tio främsta och F13 med fyra bland de fem främsta.

 

Det blev IFK- trippel i P12 genom Kalle Ottfalk, William Nilsson och Simon Willuhn.

Seger även i P13 där Vilgot Arnhult med imponernade 26 sekunder.

I en av P11-klasserna var Erik Junefelt tvåa.

I P10 blev det favoritseger genom Sebastian Stagh – 32 sekunder före tvåan!

I P9 var Love Willén Holgersson förste IFKare på en fjärdeplats.

P8-killarna dominerade stort. Oliver Taha vann, Fred Sjöström var fyra, Alfred Nilsson White femma, Wilson Boumedinne åtta och Filip Törgren nia.

I P7 var Edvin Carlstein trea i mål och i Neo Ågren nia. De båda sprang i varsina startgrupper.

 

I tjejernas yngsta klass – F7 – var Isabel Lopez Andersson trea och Astrid White Nilsson sexa i den andra startgruppen.

I F8 var Sigrid Noré respektive Henriette Willuhn första Lidingölöpare i mål på sjätte respektive tionde plats i de två olika startgrupperna.

I F9s ena klass var Juni Hagerman tvåa och i den andra belade trion Ebba Lindskog, Elsa Gyldén Svensson och Ingrid Samrud platserna sju, åtta och nio. Ytterligare fyra IFKare sprang in på plats 11, 12, 13, 14.

I F10 var Irma-Li Grönqvist sexa.

I den ena F11-startgruppen var Johanna Ewerlöf Krepp fyra. I den andra startgruppen var trean Julia Wändin först i mål av IFKarna i F11.

Maya Swedin var sjua och första IFKare i F12.

I F13 sprang kvartetten Ida Egnell, Tyra Hedin, Cornelia Larsten och Alice Lindgren in på platserna två, tre, fyra och fem.

 

Resultat Minimaran söndag 3 juni


Alla Lidingöresultat:


1
Oliver  Taha Pojkar 8 år - Grupp 12 00:04:40
1
Karl  Ottfalk Pojkar 12 år - Grupp 26 00:08:08
1
Vilgot  Arnhult Pojkar 13 år - Grupp 28 00:08:18
1
Sebastian  Stagh Pojkar 10 år - Grupp 19  00:08:26
2
William  Nilsson Pojkar 12 år - Grupp 26 00:08:23
2
Erik  Junefelt Pojkar 11 år - Grupp 24 00:08:54
2
Ida  Egnell Flickor 13 år - Grupp 27 00:09:15
2
Juni  Hagerman Flickor 9 år - Grupp 13 00:10:23
3
Tyra  Hedin Flickor 13 år - Grupp 27 00:09:24
3
Julia  Wändin Flickor 11 år - Grupp 21 00:09:33
3
Isabel  Lopez Andersson Flickor 7 år - Grupp 6 00:05:48
3
Edvin  Carlstein Pojkar 7 år - Grupp 8 00:05:26
3
Simon  Willuhn Pojkar 12 år - Grupp 26 00:08:46
4
Fred  Sjöström Pojkar 8 år - Grupp 12 00:04:57
4
Cornelia  Larsten Flickor 13 år - Grupp 27 00:09:35
4
Johanna  Ewerlöf Krepp Flickor 11 år - Grupp 22 00:10:17
4
Love  Willén Holgersson Pojkar 9 år - Grupp 16 00:09:52
5
Alfred  Nilsson White Pojkar 8 år - Grupp 12 00:04:59
5
Alice  Lindgren Flickor 13 år - Grupp 27 00:09:36
5
Nicklas  Unonius Östlund Pojkar 13 år - Grupp 28 00:09:06
6
Sigrid  Noré Flickor 8 år - Grupp 10 00:05:29
6
Astrid  Nilsson White Flickor 7 år - Grupp 6 00:06:01
6
Irma-Li  Grönqvist Flickor 10 år - Grupp 17 00:10:45
7
Maya  Swedin Flickor 12 år - Grupp 25 00:09:15
7
Ebba  Lindskog Flickor 9 år - Grupp 14 00:11:05
7
Gustaf  Junefelt Pojkar 8 år - Grupp 12 00:05:13
8
Wilson  Boumedienne Pojkar 8 år - Grupp 12 00:05:13
8
Elsa  Gyldén Svensson Flickor 9 år - Grupp 14 00:11:21
8
Lukas  Bommelin Pojkar 13 år - Grupp 28 00:09:25
9
Filip  Törgren Pojkar 8 år - Grupp 12 00:05:15
9
Sascha  Boumedienne Pojkar 11 år - Grupp 24 00:10:01
9
Ingrid  Samrud Flickor 9 år - Grupp 14 00:11:29
9
Neo  Ågren Pojkar 7 år - Grupp 7 00:05:37
10
Axel  Dahlstedt Pojkar 13 år - Grupp 28 00:09:33
10
Henriette  Willuhn Flickor 8 år - Grupp 9 00:05:38
11
Jasmine  Holmberg Flickor 13 år - Grupp 27 00:10:08
11
Gustaf  Lindell von Scheven Pojkar 10 år - Grupp 19 00:10:05
11
Ebba  Wärn Flickor 9 år - Grupp 14 00:11:35
12
Agnes Frankling Nilsson (SOK) Flickor 9 år - Grupp 14 00:11:52
13
Sofia  Fröberg Flickor 12 år - Grupp 25 00:09:57
13
Ingrid  Kolga Flickor 7 år - Grupp 6 00:06:24
13
Elsa  Danielsson Flickor 9 år - Grupp 14 00:11:53
14
Anton  Forsberg Pojkar 10 år - Grupp 19 00:10:31
14
Hedda  Randel Flickor 9 år - Grupp 14 00:11:58
15
Jakob  Willuhn Pojkar 10 år - Grupp 20 00:10:36
16
Ludvig  Haag Pojkar 12 år - Grupp 26 00:09:36
17
Niki  Hesser Flickor 8 år - Grupp 9 00:05:55
17
Felix  Bommelin Pojkar 13 år - Grupp 28 00:10:06
17
Pontus  Lindskog Pojkar 11 år - Grupp 23 00:10:18
17
Olivia  Hedin Flickor 9 år - Grupp 14 00:12:02
18
Alice  Hedin (SOK) Flickor 12 år - Grupp 25 00:10:26
24
Sophia  Dahlman Flickor 8 år - Grupp 10 00:06:07
24
Alexander  Noré Pojkar 11 år - Grupp 23 00:10:41
24
Leah  Palmblad Flickor 10 år - Grupp 17 00:11:59
25
Alexandra  Sahlman Flickor 10 år - Grupp 17 00:12:05
25
Astrid  Haglund Flickor 7 år - Grupp 6 00:07:07
26
Juni  Randel Flickor 8 år - Grupp 10 00:06:10
26
Sami  Boumedienne Pojkar 13 år - Grupp 28 00:10:46
27
Ella  Thunell Flickor 12 år - Grupp 25 00:10:51
30
Wilmer  Carlstein Pojkar 8 år - Grupp 12 00:05:44
30
Fredrik  Tschertou Schäder Pojkar 9 år - Grupp 16 00:11:21
31
Tim  Olsson Kjellin Pojkar 8 år - Grupp 12 00:05:46
34
Malcolm  Suatan Pojkar 9 år - Grupp 15 00:11:45
36
Till Wilhelm  Brockmann Pojkar 9 år - Grupp 16 00:11:39
36
Sigge  Oscarsson Pojkar 8 år - Grupp 12 00:05:48
37
Matilda  Breitung Flickor 9 år - Grupp 14 00:13:34
38
Ruben  Hart Pojkar 10 år - Grupp 19 00:11:42
38
Emma  Arcon Flickor 9 år - Grupp 13 00:13:33
39
Sixten  Seyffarth Pojkar 10 år - Grupp 19 00:11:43
40
Nils (SOK) Samrud Pojkar 12 år - Grupp 26 00:10:17
41
Ebba  Dahlstedt Flickor 7 år - Grupp 6 00:07:31
42
Viktor  Aullo Pojkar 10 år - Grupp 19 00:12:01
44
Elise  Olrog Flickor 9 år - Grupp 14 00:13:52
45
Anna  Frankling (SOK) Flickor 11 år - Grupp 21 00:13:27
45
Gaston  Portefaix Stenberg Pojkar 10 år - Grupp 20 00:12:05
45
Hugo  Tammerlöv Pojkar 10 år - Grupp 19 00:12:16
47
Josephine  Skruvfors Flickor 8 år - Grupp 10 00:06:35
47
Gesa  Brockmann Flickor 12 år - Grupp 25 00:11:29
48
Emma (SWE Grefberg Flickor 13 år - Grupp 27 00:11:49
48
Estrid  Frick Flickor 10 år - Grupp 17 00:13:34
49
Stella  Kodzoman Blomberg Flickor 8 år - Grupp 10 00:06:37
49
Lova  Mattsson Flickor 12 år - Grupp 25 00:11:34
49
Rebecka  Liedholm Flickor 11 år - Grupp 21 00:13:46
50
Noah  Swedin Pojkar 9 år - Grupp 16 00:12:11
51
Otto  Zander-Wennerholm Pojkar 11 år - Grupp 23 00:11:30
53
Robin  de Paula Flickor 11 år - Grupp 21 00:13:59
54
Ella  Lindeberg Flickor 13 år - Grupp 27 00:12:02
55
Emilia I Dahlqvist (SOK) Flickor 13 år - Grupp 27 00:12:08
55
Ture  Andersson Pojkar 9 år - Grupp 16 00:12:22
56
Estelle  Hedlund Flickor 8 år - Grupp 10 00:06:45
56
Filippa  Månsson Flickor 12 år - Grupp 25 00:11:53
57
Emma  Röjås Flickor 10 år - Grupp 17 00:14:25
57
Julius  Gorne Pojkar 13 år - Grupp 28 00:15:19
58
Emmy  Sjöstrand Flickor 10 år - Grupp 17 00:14:26
59
Isabel  Flanagan Flickor 10 år - Grupp 17 00:14:33
60
Sam  Evhammar Pojkar 8 år - Grupp 12 00:06:13
62
Olof  Borendal Pojkar 10 år - Grupp 19 00:12:51
64
Signe  Starkman Flickor 11 år - Grupp 21 00:14:41
64
Alicia  Hult (Lidingö Triathlon) Flickor 10 år - Grupp 17 00:14:53
65
Alma  Starkman Flickor 13 år - Grupp 27 00:12:57
65
Henrik  Grefberg Pojkar 10 år - Grupp 19 00:12:56
66
Philip  Sogell Pojkar 11 år - Grupp 23 00:13:00
70
Linnea  Alsholm Flickor 12 år - Grupp 25 00:12:15
71
Aline  Olrog Flickor 7 år - Grupp 6 00:08:06
72
Ella  Stigsson Flickor 10 år - Grupp 17 00:15:51
72
Yajat  Chaturvedi Pojkar 10 år - Grupp 20 00:14:43
73
Emil  Corlevi Pojkar 9 år - Grupp 16 00:12:47
73
Nathalie  Hult (Lidingö Triathlon) Flickor 8 år - Grupp 9 00:07:34
78
Mattias  Blomquist Pojkar 12 år - Grupp 26 00:11:06
78
Leo  Holmström Pojkar 8 år - Grupp 12 00:06:35
80
Victoria  Martinez Flickor 9 år - Grupp 14 00:15:54
81
Eric  Grönqvist Pojkar 7 år - Grupp 8 00:07:36
84
Axel  Andersson Thor Pojkar 12 år - Grupp 26 00:11:17
86
Nicolina  Rosin Flickor 12 år - Grupp 25 00:12:58
87
Vera  Frick Flickor 10 år - Grupp 17 00:16:59
88
Filip  Thunell Pojkar 9 år - Grupp 16 00:13:20
91
Noelle  Höglund Svegby Flickor 10 år - Grupp 17 00:17:09
92
Jacob  Liedholm Pojkar 9 år - Grupp 16 00:13:39
101
Leo  Paperin Pojkar 12 år - Grupp 26 00:11:57
106
William  Börjesson Pojkar 8 år - Grupp 11 00:07:34
120
Linnea  Flanagan Flickor 7 år - Grupp 6 00:09:56
124
Abbe  Olofsson Pojkar 8 år - Grupp 12 00:08:03
141
Melker  Olofsson Pojkar 8 år - Grupp 12 00:10:42

Nyhetsarkiv
Veckans Gren 20192019-10-17 16:15
Hässelbyloppet 20192019-10-14 11:40
Veckans gren 9:e Oktober2019-10-11 10:15
Lena fick 08fri-jobbet2019-10-09 19:08
prova kastgrenar2019-10-01 09:37
Veckans gren 2019-09-11 15:40
Årets roligaste helg!2019-09-01 16:10
SM till helgen!2019-08-28 15:20
Tyra trea i trail2019-08-25 23:46
Lag-USM i Uppsala i dag2019-08-18 09:10
Fredrick åter under 14 2019-08-18 09:03
I dag börjar veteran-SM2019-08-16 14:18
IFK-Veckan 19-21 augusti2019-08-14 11:39
USM dag 1: Nike femma2019-08-10 12:22
JSM till helgen!2019-08-06 09:00
Finaler och Knäckebröd2019-07-27 09:05
Alina vann 1500m i Kemi2019-07-23 21:06
2019-07-15 01:00
Edvin vann på Öland2019-07-15 00:59
Elisabeth vann i Kalmar2019-07-15 00:20
Moa vann Mefjärdsjoggen2019-07-10 14:35
Simon 8:50 i Watford2019-07-02 09:28
Malin 5.79 i Spanien2019-06-12 21:07
Edvin vann i Sundsvall2019-05-29 09:38
Grattis!2019-05-25 19:00
Nordiska Skolspelen2019-05-20 22:18
Aktivera Lidingö2019-05-10 18:59
Friidrott i närbild!2019-05-09 22:00
Städhoppsträning2019-04-28 10:40
Heshlu tia i Örebro2019-04-07 12:52
Filip & Ella2019-03-25 22:48
2019-03-22 20:35
IUSM till helgen!2019-03-06 08:00
Utbildningar i närtid!2019-03-05 14:31
IU/JSM i Växjö2019-02-24 15:51
Tips till er tränare!2019-02-22 15:10
Bästa funktionärerna.2019-02-18 09:10
4 medaljer på ISM!2019-02-17 16:29
ISM till helgen!2019-02-13 10:14
Hampus 1.94 i Göteborg2019-02-02 23:16
IUDM 12-17 år 2019-01-23 05:58
2019-01-21 12:13
Vad gör en funktionär?2019-01-16 08:00
Cursus i Sydafrika2019-01-08 15:28
Save the Date 30 maj2018-12-19 08:45
Dags att motionera!2018-11-28 07:15
IFK Galan 2018!2018-11-05 14:20
IFK Lidingö Friidrott2018-11-01 08:42
2018-10-25 13:30
Klövernlägret 20182018-10-16 15:13
Resultat castorama del 12018-10-12 10:40
Funktionär 20182018-09-26 10:22
Det är inte för sent!2018-09-18 21:46
Veckans gren i kast2018-09-04 15:02
Veckans gren på Vallen2018-09-04 07:57
2018-08-27 15:34
Sara snabb i Skara2018-08-19 16:34
Sommarspelen på Stadion2018-08-14 15:45
Tyra fyra i Broloppet2018-07-25 12:49
Jacob vann Jungfruloppet2018-07-25 12:47
Daniel vann Levaloppet2018-07-23 15:40
Jacob vann i Visby2018-07-23 15:34
Mika vann 800m i Kalmar2018-07-18 17:19
Victoria fyra i Nice2018-07-12 11:28
Hasse Ljung 80 år2018-07-12 07:52
Tyra vann i Bollnäs 2018-07-11 17:14
2018-07-09 08:00
Lag-SM på fredag2018-07-04 12:58
Andreas 7.80 i Tyskland2018-06-06 00:46
Lidingöloppet on Tour2018-06-05 13:00
Fyra segrar i Minimaran2018-06-04 10:54
Anna 2:05 i Watford2018-06-03 10:51
Stockholmskampen match 22018-06-01 09:22
Helgens Stafett-SM...2018-05-27 15:55
Stafett-SM till helgen!2018-05-24 13:56
KLUBBDAG 29 maj2018-05-22 11:49
Papricaloppet den 26 maj2018-05-19 11:52
Klubbkampen 20182018-05-02 07:03
Kallemannen vann i Visby2018-04-30 10:10
Bauhaus galan 10 juni2018-04-26 11:45
KM på Vallen 20/52018-04-20 13:08
Mikkel ny i styrelsen!2018-04-13 10:23
KM Terräng 18 april2018-04-05 15:22
Funktionärsutbildning 2018-03-25 19:58
Årets Tränare 2018-03-23 10:45
Årets IFK:are2018-03-23 10:25
Årets Hane och Hona2018-03-23 09:15
Nu är nya Bullen ute2018-03-17 09:37
IJSM the movie!2018-03-08 08:31
IUSM till helgen!2018-02-28 11:00
Årsmöte 21 mars2018-02-27 09:00
Sexton medaljer på IUDM2018-02-23 15:26
IJSM till helgen!2018-02-21 11:00
Andreas fyra i Paris2018-02-16 23:34
ISM till helgen!2018-02-14 11:00
Årsmötet 21 mars 20182018-02-11 14:48
Klubbkväll 27 mars2018-02-09 11:15
Veckans Gren 20182018-02-08 15:30
IVSM-guld till Inge2018-02-04 09:17
Tre viktiga nya regler!2018-01-23 12:44
Tyra tävlade i Örebro2018-01-15 23:43
TCS Lidingöloppet2018-01-12 13:52
God 24 december2017-12-24 21:19
IFK-galan: Årets kämpe2017-12-12 13:10
IFK-galan: Årets kompis2017-12-12 12:46
Läs nya IFK-Bullen nu!2017-12-01 11:40
Ida dubbelvann i Örebro2017-11-18 22:15
3/4 Castorama på onsdag2017-10-02 15:37
Erik, kung av Uppsala2017-09-21 16:18
Tre IFKare i Skol-DM2017-09-16 12:16
Hälsans Dag i lördags!2017-09-12 15:30
Resultaten i KM 5000m2017-09-07 00:02
Melina 71a i Tjejmilen2017-09-04 08:13
En kväll på Vallen2017-08-31 10:24
2017-08-24 10:56
Nytt träningsrekord2017-08-23 07:04
Andreas tvåa i Finland2017-08-21 22:11
Jakob visar SM-form2017-08-21 06:33
USM dag 1: Dubbla brons2017-08-12 14:51
JSM till helgen!2017-08-09 12:00
Dubbelt IFK i Raukloppet2017-08-02 23:17
Anthony femma i Europa2017-08-02 23:17
Björn 4.54 i Göteborg2017-07-29 21:52
Simon hindersexa på JEM2017-07-23 23:50
Simon i JEM-final!2017-07-21 19:41
I september händer det!2017-07-13 09:32
Ida vann på Muskö2017-07-10 09:08
Inte i år heller...2017-07-08 20:17
Talar du finska?2017-06-27 14:54
Nytt i klädshopen!2017-06-16 15:03
Andreas trea i Finland2017-06-11 21:42
Andreas tvåa på Kreta2017-06-05 07:49
Ny hemsida!2017-06-01 10:20
Jobba på Touren;) ?2017-06-01 10:01
Klubbdag på Intersport2017-06-01 10:00
Stafett-SM dag 22017-05-28 10:31
Anton tvåa i Finspång2017-05-26 15:03
Stafett-SM till helgen2017-05-24 11:23
Grillkväll på torsdag!2017-05-22 11:44
Lag-SM kval på torsdag2017-05-22 11:42
Hampus över 1.982017-05-22 11:38
Linnea vann Milspåret2017-05-22 11:33
KM i helgen som var...2017-05-16 21:19
Efter 50 år sa hon ja!2017-05-16 10:36
Sofia vann Vårmilen2017-05-12 13:24
Hälsning från Florida2017-05-08 11:17
Robin över 50 i spjut2017-05-08 11:06
Hampus – the jumper2017-05-01 15:27
 
Våra sociala medier
Stolt arrangör av
Klubbsponsorer
Partners