Sommaridrottsskolan 2019
Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
IFK LIDINGÖ
FRIIDROTT
Sexton medaljer på IUDM
2018-02-23 15:26
Tilda, Fanny och Nanna sprang 200m i F15. Bild Sara Wijkström

Lördag 15 och söndag 16 februari var det inomhus-DM för 12- till 17-åringarna. Lidingö hade en stor trupp som tillsammans (med finallöpningar på kortsprint) gjorde nästan 150 starter.

 

Utdelningen var inte heller så pjåkig. Det blev hela 16 medaljer fördelat på fem guld, fem silver och sex brons.

 

Ida Egnell tog två av dem, ett guld och ett brons. Alice Lindgren knep två brons, Kalle Ottfalk sprang hem två silver och Victor Björk bärgade ett guld och ett brons. Övriga medaljörer var Carolina Larson, Gustav Andersson, Julius Mördrup, Maya Swedin, Robin Isaksson, Tyra Cedrenius Tunander, Victoria och Vilhelm Psilander.

Resultatlistan i IUDM 15–16 februari i Sätra Friidrottshall
Här är alla IFK-resultaten:

P17  Robin Isaksson längd
6.29 1
Guld på DM
P17  Gustav Andersson  Vikt
12.83 2
Silver på DM
P17  Julius Mördrup 1500m
4:35.21 1
Guld på DM
P15 Victor Björk 200m
24.63 3 3 h3 Brons på DM
P15 Maximus Jansson 200m
DQ -


P15 Maximus Jansson Längd
5.15 11


P15 Maximus Jansson 60m försök
7.70 q 3 h3

P15 Lowe Appelblad 60m försök
8.09
6 h3

P15 Maximus Jansson 60m final
7.72 6


P15 Victor Björk 1000m
2:48.76 1
Guld på DM
P13 Linus Barenstedt 200m
31.24 16 2 h1

P13 Axel Dahlstedt 200m
30.37 13 3 h3

P13 Anton Hellstrand Helleberg 200m
29.22 9 3 h2

P13 Nicklas Östlund 200m
29.93 11 1 h6

P13 August Calles 200m
DQ - - h6

P13 Axel Dahlstedt stav
1.81 9


P13 Linus Barenstedt stav
1.81 11


P13 Nicklas Östlund stav
1.61 17


P13 Anton Hellstrand Helleberg längd
4.50 13


P13 August Calles längd
4.50 14


P13 Max Haaber-Bernth längd
4.32 19


P13 Linus Barenstedt längd
4.23 23


P13 Nicklas Östlund längd
4.06 25


P13 August Calles kula
9.95 2 silver

P13 Axel Dahlstedt kula
8.77 6


P13 Anton Hellstrand Helleberg kula
8.20 10


P13 Linus Barenstedt 60m försök
8.91
5 h1

P13 Axel Dahlstedt 60m försök
8.77 q 3 h2

P13 Max Haaber-Bernth 60m försök
4.32
4 h2

P13 Fabian Gyldén-Svensson 60m försök
9.36
6 h4

P13 Anton Hellstrand Helleberg 60m försök
8.90 q 3 h5

P13 Anton Hellstrand Helleberg 60m B-final
8.82 6 6 b-final

P13 Axel Dahlstedt 60m B-final
9.02 7 7 b-final

P13 Nicklas Östlund 800m
2:36.50 4


P13 Anton Hellstrand Helleberg höjd
1.33 11


P13 Max Haaber-Bernth tresteg
9.08 10


P13 Linus Barenstedt tresteg
8.83 13


P13 Fabian Gyldén-Svensson tresteg
8.70 15


P13 Axel Dahlstedt tresteg
8.27 18


P12 Oscar Pettersson 200m
32.11 16 3 h1

P12 Mattias Blomqvist 200m
35.12 25 4 h6

P12 Filip Eriksson 200m
29.47 6 1 h7

P12 Olle Hart 200m
31.27 12 2 h7

P12 Karl Ottfalk 200m
29.02 2 2 h8 Silver på DM
P12 Oscar Pettersson 60m h försök
12.20 q 4 h1

P12 Olle Hart 60m h försök
12.27 q 5 h1

P12 Mattias Blomqvist 60m h försök
14.06
7 h2

P12 Oscar Pettersson 60m h final
12.03 7


P12 Olle Hart 60m h final
12.09 8


P12 Olle Hart höjd
1.18 10


P12 Mattias Blomqvist höjd
1.18 11


P12 Olle Hart längd
4.01 15


P12 Mattias Blomqvist längd
3.24 32


P12 Karl Ottfalk 60m försök
9.18 q 3 h1

P12 Oscar Pettersson 60m försök
9.65
5 h2

P12 Erik Johannesson 60m försök
9.46
5 h3

P12 Karl Ottfalk 60m final
9.17 7


P12 Karl Ottfalk 600m 
1:44.59 2 2 h2 Silver på DM
P12 Vilhelm Psilander 600m 
1:47.25 2 3 h2 Brons på DM
P12 Filip Eriksson 600m 
1:49.36 2 4 h2

P12 Erik Johannesson kula
4.89 13


F17 Carolina Larson 1500m
5:28.23 3
Silver på DM
F17 Vendela Wahlberg höjd
1.43 4


F15 Fanny Wijkström 200m
30.07 7 1 h2

F15 Nanna Hart 200m
31.82 12 2 h2

F15 Tilda Kjerfve 200m
30.63 11 4 h3

F15 Filippa Almkvist stav
2.01 7


F15 Victoria Psilander 1000m
3:06.21 1
Guld på DM
F15 Thyra Arnhult 1000m
3:30.52 10


F14 Tyra Cedrenius Tunander 200m
27.79 8 1 h3

F14 Emelie Majby 60m h
11.97
6 h1

F14 Tyra Cedrenius Tunander längd
4.59 10


F14 Emelie Majby

3.82 20


F14 Felicia Majby

3.72 22


F14 Tyra Cedrenius Tunander 60m försök
8.36 q 1 h3

F14 Emelie Majby 60m försök
9.05
4 h2

F14 Tyra Cedrenius Tunander 60m final
8.33 5


F14 Tyra Cedrenius Tunander tresteg
9.62 3
Brons på DM
F13 Ingrid Kirstein 200m
29.77 13 1 h4

F13 Amanda Jerner 200m
31.71 28 3 h7

F13 Ida Frykhammar 200m
29.85 14 2 h8

F13 Tyra Hedin 200m
29.75 11 3 h9

F13 Alice Lindgren 200m
28.16 3 2 h11 Brons på DM
F13 Ida Egnell 200m
28.78 7 3 h11

F13 Tyra Hedin 60m h försök
11.80
4 h1

F13 Ida Egnell 60m h försök
9.79
1 h2

F13 Alice Lindgren 60m h försök
10.11
1 h1

F13 Johanna Aulio 60m h försök
14.30
7 h4

F13 Amanda Jerner 60m h försök
11.73
3 h5

F13 Ida Egnell 60m h final
9.60 1
Guld på DM
F13 Alice Lindgren 60m h final
9.93 4


F13 Alice Lindgren höjd
1.42 6


F13 Ida Frykhammar höjd
1.28 14


F13 Ida Egnell längd
4.47 5


F13 Ida Frykhammar längd
4.43 6


F13 Greta Wedell längd
4.33 10


F13 Tyra Hedin längd
4.20 16


F13 Amanda Jerner längd
4.15 18


F13 Johanna Aulio längd
3.40 43


F13 Ingrid Kirstein kula
8.56 15


F13 Ida Frykhammar kula
7.74 24


F13 Greta Wedell kula
7.46 30


F13 Johanna Aulio kula
6.6 35


F13 Alice Lindgren 60m försök
8.68 q 2 h1

F13 Ida Egnell 60m försök
8.69 q 1 h4

F13 Hedda Holmkvist 60m försök
9.16
4 h4

F13 Amanda Jerner 60m försök
8.92 q 2 h6

F13 Tyra Hedin 60m försök
8.99 q 3 h6

F13 Ida Egnell 60m försök
8.99
4 h6

F13 Ida Egnell 60m A-final
8.59 6


F13 Alice Lindgren 60m A-final
8.73 7


F13 Amanda Jerner 60m B-final
8.84 3 3 B-final

F13 Tyra Hedin 60m B-final
8.73 7 7 B-final

F13 Tyra Hedin 800m
2:46.71 7 2 h2

F13 Ida Egnell 800m
2:34.10 2 2 h3 Silver på DM
F13 Alice Lindgren 800m
2:35.89 4 4 h3

F13 Ingrid Kirstein 800m
2:36.13 5 5 h3

F13 Hedda Holmkvist stav
1.71 11


F13 Alice Lindgren tresteg
10.05 3
Brons på DM
F13 Ida Frykhammar tresteg
9.40 6


F13 Amanda Jerner tresteg
9.32 7


F13 Tyra Hedin tresteg
9.26 10


F12 Sofia Fröberg 200m
31.56 9 2 h1

F12 Isabelle Ahnme 200m
34.84 27 3 h3

F12 Lova Mattsson 200m
30.97 5 1 h4

F12 Maya Swedin 200m
30.30 3 1 h5 Brons på DM
F12 Ester Arkinger 200m
31.36 8 1 h6

F12 Lova Mattsson 60m h försök
11.28 q 4 h1

F12 Ester Arkinger 60m h försök
11.41 q 3 h2

F12 Sofia Fröberg 60m h försök
12.09
2 h3

F12 Lova Mattsson 60m h final
11.11 6


F12 Ester Arkinger 60m h final
11.17 7


F12 Sofia Fröberg längd
4.02 14


F12 Ella Thunell längd
3.97 15


F12 Lova Mattsson längd
3.82 19


F12 Ester Arkinger längd
3.63 26


F12 Sofia Fröberg kula
6.35 17


F12 Ester Arkinger 60m försök
9.34 q 2 h1

F12 Lova Mattsson 60m försök
9.34 q 3h1

F12 Isabelle Ahnme 60m försök
10.07
6 h1

F12 Maya Swedin 60m försök
8.97 q 1 h3

F12 Gesa Brockmann 60m försök
10.00 q 6 h3

F12 Maya Swedin 60m A-final
9.02 6


F12 Lova Mattsson 60m B-final
9.33 5 5 B-final

F12 Ester Arkinger 60m B-final
9.44 7 B-final

F12 Gesa Brockmann 600m
2:09.27 11 3 h3

F12 Maya Swedin 600m
2:01.21 7 6 h3

F12 Lova Mattsson höjd
1.23 13



Nyhetsarkiv
Malin 5.79 i Spanien2019-06-12 21:07
Edvin vann i Sundsvall2019-05-29 09:38
Grattis!2019-05-25 19:00
Nordiska Skolspelen2019-05-20 22:18
Aktivera Lidingö2019-05-10 18:59
Friidrott i närbild!2019-05-09 22:00
Städhoppsträning2019-04-28 10:40
Heshlu tia i Örebro2019-04-07 12:52
Filip & Ella2019-03-25 22:48
2019-03-22 20:35
IUSM till helgen!2019-03-06 08:00
Utbildningar i närtid!2019-03-05 14:31
IU/JSM i Växjö2019-02-24 15:51
Tips till er tränare!2019-02-22 15:10
Bästa funktionärerna.2019-02-18 09:10
4 medaljer på ISM!2019-02-17 16:29
ISM till helgen!2019-02-13 10:14
Hampus 1.94 i Göteborg2019-02-02 23:16
IUDM 12-17 år 2019-01-23 05:58
2019-01-21 12:13
Vad gör en funktionär?2019-01-16 08:00
Cursus i Sydafrika2019-01-08 15:28
Save the Date 30 maj2018-12-19 08:45
Dags att motionera!2018-11-28 07:15
IFK Galan 2018!2018-11-05 14:20
IFK Lidingö Friidrott2018-11-01 08:42
2018-10-25 13:30
Klövernlägret 20182018-10-16 15:13
Resultat castorama del 12018-10-12 10:40
Funktionär 20182018-09-26 10:22
Det är inte för sent!2018-09-18 21:46
Veckans gren i kast2018-09-04 15:02
Veckans gren på Vallen2018-09-04 07:57
2018-08-27 15:34
Sara snabb i Skara2018-08-19 16:34
Sommarspelen på Stadion2018-08-14 15:45
Tyra fyra i Broloppet2018-07-25 12:49
Jacob vann Jungfruloppet2018-07-25 12:47
Daniel vann Levaloppet2018-07-23 15:40
Jacob vann i Visby2018-07-23 15:34
Mika vann 800m i Kalmar2018-07-18 17:19
Victoria fyra i Nice2018-07-12 11:28
Hasse Ljung 80 år2018-07-12 07:52
Tyra vann i Bollnäs 2018-07-11 17:14
2018-07-09 08:00
Lag-SM på fredag2018-07-04 12:58
Andreas 7.80 i Tyskland2018-06-06 00:46
Lidingöloppet on Tour2018-06-05 13:00
Fyra segrar i Minimaran2018-06-04 10:54
Anna 2:05 i Watford2018-06-03 10:51
Stockholmskampen match 22018-06-01 09:22
Helgens Stafett-SM...2018-05-27 15:55
Stafett-SM till helgen!2018-05-24 13:56
KLUBBDAG 29 maj2018-05-22 11:49
Papricaloppet den 26 maj2018-05-19 11:52
Klubbkampen 20182018-05-02 07:03
Kallemannen vann i Visby2018-04-30 10:10
Bauhaus galan 10 juni2018-04-26 11:45
KM på Vallen 20/52018-04-20 13:08
Mikkel ny i styrelsen!2018-04-13 10:23
KM Terräng 18 april2018-04-05 15:22
Funktionärsutbildning 2018-03-25 19:58
Årets Tränare 2018-03-23 10:45
Årets IFK:are2018-03-23 10:25
Årets Hane och Hona2018-03-23 09:15
Nu är nya Bullen ute2018-03-17 09:37
IJSM the movie!2018-03-08 08:31
IUSM till helgen!2018-02-28 11:00
Årsmöte 21 mars2018-02-27 09:00
Sexton medaljer på IUDM2018-02-23 15:26
IJSM till helgen!2018-02-21 11:00
Andreas fyra i Paris2018-02-16 23:34
ISM till helgen!2018-02-14 11:00
Årsmötet 21 mars 20182018-02-11 14:48
Klubbkväll 27 mars2018-02-09 11:15
Veckans Gren 20182018-02-08 15:30
IVSM-guld till Inge2018-02-04 09:17
Tre viktiga nya regler!2018-01-23 12:44
Tyra tävlade i Örebro2018-01-15 23:43
TCS Lidingöloppet2018-01-12 13:52
God 24 december2017-12-24 21:19
IFK-galan: Årets kämpe2017-12-12 13:10
IFK-galan: Årets kompis2017-12-12 12:46
Läs nya IFK-Bullen nu!2017-12-01 11:40
Ida dubbelvann i Örebro2017-11-18 22:15
3/4 Castorama på onsdag2017-10-02 15:37
Erik, kung av Uppsala2017-09-21 16:18
Tre IFKare i Skol-DM2017-09-16 12:16
Hälsans Dag i lördags!2017-09-12 15:30
Resultaten i KM 5000m2017-09-07 00:02
Melina 71a i Tjejmilen2017-09-04 08:13
En kväll på Vallen2017-08-31 10:24
2017-08-24 10:56
Nytt träningsrekord2017-08-23 07:04
Andreas tvåa i Finland2017-08-21 22:11
Jakob visar SM-form2017-08-21 06:33
USM dag 1: Dubbla brons2017-08-12 14:51
JSM till helgen!2017-08-09 12:00
Dubbelt IFK i Raukloppet2017-08-02 23:17
Anthony femma i Europa2017-08-02 23:17
Björn 4.54 i Göteborg2017-07-29 21:52
Simon hindersexa på JEM2017-07-23 23:50
Simon i JEM-final!2017-07-21 19:41
I september händer det!2017-07-13 09:32
Ida vann på Muskö2017-07-10 09:08
Inte i år heller...2017-07-08 20:17
Talar du finska?2017-06-27 14:54
Nytt i klädshopen!2017-06-16 15:03
Andreas trea i Finland2017-06-11 21:42
Andreas tvåa på Kreta2017-06-05 07:49
Ny hemsida!2017-06-01 10:20
Jobba på Touren;) ?2017-06-01 10:01
Klubbdag på Intersport2017-06-01 10:00
Stafett-SM dag 22017-05-28 10:31
Anton tvåa i Finspång2017-05-26 15:03
Stafett-SM till helgen2017-05-24 11:23
Grillkväll på torsdag!2017-05-22 11:44
Lag-SM kval på torsdag2017-05-22 11:42
Hampus över 1.982017-05-22 11:38
Linnea vann Milspåret2017-05-22 11:33
KM i helgen som var...2017-05-16 21:19
Efter 50 år sa hon ja!2017-05-16 10:36
Sofia vann Vårmilen2017-05-12 13:24
Hälsning från Florida2017-05-08 11:17
Robin över 50 i spjut2017-05-08 11:06
Hampus – the jumper2017-05-01 15:27
 
Våra sociala medier
Stolt arrangör av
Klubbsponsorer
Partners