IFK LIDINGÖ
FRIIDROTT
400 tioåringar i TCS Lilla Lidingöloppet
2017-10-07 17:08
F10-tjejerna i skogen. Foto Eddie Granlund

I vår lilla genomgång av Lidingölöparna i TCS Lilla Lidingöloppet har vi nu kommit fram till tioårsklasserna. Här var Erik Junefelt sjua i P10 och ytterligare tre IFKare var bland de 30 främsta. 67 av de 191 som kom i mål var från Lidingö. Det är 35 %.

 

Fast på tjejsidan var Lidingödominansen ännu större. Hela 42 % av deltagarna – 88 av 209 – hade Lidingöanknytning och sammanlagt i P10/F10 var den siffran 39 %, alltså fyra av tio.

 

Alessia Franzé var den Lidingölöpare som kom första i mål. Hon var tolva, placeringen före Claire Berggren. Ytterligare en Lidingörepresentant kom bland de 30 främsta.  


/Janne Åkerblom

Resultat TCS Lidingöloppet P10 söndag 24 september 2017

Resultat TCS Lidingöloppet F10 söndag 24 september 2017

 

Alla Lidingöresultat i TCS Lidingöloppet P10 och F10


12
F10 06:26
Alessia Franzé IFK Lidingö Friidrott
13
F10 06:31
Claire Berggren IFK Lidingö Friidrott
30
F10 06:57
Julia Sövelid IFK Lidingö Konståkning
31
F10 06:57
Malva Pantzar Lidingö
33
F10 06:59
Celine Ågren IFK Lidingö Friidrott
39
F10 07:05
Anja Tschertou Schäder IFK Lidingö Friidrott
41
F10 07:06
Ebba Strand Skärsättra skola
44
F10 07:09
Isabelle Bjurström GTV Lidingö
47
F10 07:13
Greta Bruun Lidingö
48
F10 07:13
Johanna Ewerlöf Krepp IFK Lidingö Friidrott
51
F10 07:16
Alicia Boervius IFK L. Fotboll
52
F10 07:16
Signe Starkman IFK Lidingö Friidrott
55
F10 07:18
Ella Håkansson Lidingö
58
F10 07:20
Elsa Klar Lidingö
61
F10 07:23
Cornelia Strand Skärsättra skola
63
F10 07:23
Hanna Erikson IFK Lidingö Friidrott
64
F10 07:25
Rebecka Liedholm IFK Lidingö Friidrott
65
F10 07:25
Mira Christiernsson IFK Lidingö Friidrott
66
F10 07:25
Lova Irenmark IFK Lidingö
70
F10 07:29
Lisa Barenstedt IFK Lidingö Friidrott
73
F10 07:30
Ella Hussey IFK Lidingö
75
F10 07:34
Sophia Henriksson IFK Lidingö Friidrott
77
F10 07:35
Julia Eriksson IFK Lidingö Friidrott
78
F10 07:35
Emma Haaber-Bernth IFK Lidingö Friidrott
79
F10 07:36
Sofia Hardy Christinaskolan
80
F10 07:37
Matilda Paulson IFK Lidingö Friidrott
81
F10 07:38
Isabella Göransson Rällängsskolan
82
F10 07:38
Stella Ohman Lidingö
85
F10 07:42
Ebba Sundström IFK Lidingö Friidrott
86
F10 07:43
Isabella Sällfors IFK Lidingö Slalomklubb
90
F10 07:50
Lina Karlberg IFK Lidingö Friidrott
92
F10 07:52
Elle Jingbrant Futura skola
93
F10 07:52
Astrid Schödin Lidingö
94
F10 07:53
Olivia Winqvist IFK Lidingö Friidrott
98
F10 08:02
Emma Laurin IFK Lidingö Friidrott
102
F10 08:08
Matilda Ahlström Lidingö
105
F10 08:12
Astrid Looft Käwängen
106
F10 08:13
Astrid Johansson Lidingö
107
F10 08:13
Linnéa Jerkérus GT Vikingarna
111
F10 08:26
Jenny Söderholm IFK Lidingö Friidrott
112
F10 08:27
Julia Claesson Lidingö
115
F10 08:30
Robin De Paula IFK Lidingö Friidrott
117
F10 08:33
Filippa Häger IFK Lidingö Friidrott
118
F10 08:33
Julia Kan Lidingö SK
121
F10 08:40
Miranda Willén Lidingö
123
F10 08:43
Olivia Lundholm Utsiktens skola
126
F10 08:46
Hanna Jureen IFK Lidingö Friidrott
133
F10 08:54
Sofie Dahlerus Torsviks Skola
136
F10 08:55
Isa Nilsson Gidlöf IFK Lidingö Friidrott
139
F10 09:01
Isabelle Kingham Lidingö
140
F10 09:02
Echo Blomquist IFK Lidingö Friidrott
141
F10 09:02
Elsa Rögde IFK Lidingö Friidrott
142
F10 09:02
Lina Sörén IFK Lidingö Friidrott
143
F10 09:03
Hella Wedborn Lidingö
144
F10 09:03
Ingrid Edgren Torsviksskola
148
F10 09:07
Maja Uhr Albatross Skola
149
F10 09:07
Tuva Hermansson IFK Lidingö
150
F10 09:07
Olivia Lagergren IFK Lidingö Friidrott
151
F10 09:09
Siri Olsson Kihlborg IFK Lidingö SOK
154
F10 09:13
Nathalie Rooslien Bovägen Girls
156
F10 09:17
Astrid Borglund IFK Lidingö Fotboll
157
F10 09:18
Greta Gullberg Bovägen girls
158
F10 09:18
Lidia Solomon Högsätra skola
159
F10 09:22
Filippa Rydin Lidingö
161
F10 09:24
Hedvig Hellström Lidingö
162
F10 09:25
Noelle Aglander Lidingö
166
F10 09:32
Dagny Goertz IFK Lidingö Friidrott
169
F10 09:37
Vendela Mogerud Lidingö
170
F10 09:37
Josefine Kihlén IFK Lidingö Friidrott
174
F10 09:43
Tuva Fräjdin Lidingö
176
F10 09:47
Leia Wiström Roos IFK Lidingö
177
F10 09:49
Ida Janson Klockargården
179
F10 09:53
Naomi Ramel Lidingö
180
F10 09:54
Stella Rutherhill Lidingö Torsvik
182
F10 09:56
Simone Allbäck IFK Lidingö Friidrott
183
F10 09:56
Amanda Holmqvist IFK Lidingö
187
F10 09:59
Fanny Ekman Lidingö
188
F10 10:01
Märta Lind IFK Lidingö Friidrott
192
F10 10:10
Ylva Lindell Lidingö
194
F10 10:17
Tora Malmros Olsson Lidingö
195
F10 10:18
Live Holm IFK Lidingö Friidrott
196
F10 10:25
Nell Edmondson England
198
F10 10:33
Stina Hasselström Albatross Montessori
199
F10 10:33
Ebba Grünewald Sticklinge Sk.
200
F10 10:37
Alma Sandström Lidingö
205
F10 11:05
Elvira Broström Norén Lidingö
206
F10 11:06
Olivia Broström Lidingö
209
F10 12:48
Clara Jörgensen Lidingö

7
P10 06:02
Erik Junefelt IFK Lidingö Friidrott
22
P10 06:24
Wilhelm Yourstone Cederwall IFK Lidingö Friidrott
27
P10 06:29
Lasse Hallberg IFK Lidingö Friidrott
29
P10 06:32
Pontus Lindskog IFK Lidingö Friidrott
31
P10 06:32
Vincent Arn Genklang
32
P10 06:34
Viggo Asplund IFK Lidingö
35
P10 06:36
Oscar Andersson IFK Lidingö Friidrott
39
P10 06:40
Lowe Brändstedt Lidingö Vikings
40
P10 06:40
Sebastian Melin IFK Lidingö Friidrott
43
P10 06:42
August Key IFK Lidingö SOK
46
P10 06:46
Gustav Bernunger IFK Lidingö Friidrott
48
P10 06:46
William Gottberg Lidingö
52
P10 06:52
Gustav Sahlin Lidehäll Lidingö Ljungbacken
55
P10 06:54
Alexander Runervik IFK Lidingö Friidrott
62
P10 07:02
Sean Bruno Lidingo
65
P10 07:04
Victor Velander IFK Lidingö Friidrott
66
P10 07:04
Erik Björk IFK Lidingö Friidrott
70
P10 07:10
Mark Bruno Lidingo
71
P10 07:11
Karl Holmkvist IFK Lidingö Friidrott
74
P10 07:13
Alexander Noré IFK Lidingö Friidrott
76
P10 07:15
Ludvig Wildhuss IFK Lidingö Friidrott
79
P10 07:16
Adam Grandér Lidingö
84
P10 07:19
Victor Martín IFK Lidingö Friidrott
85
P10 07:19
Axel Rasin IFK Lidingö Friidrott
88
P10 07:21
Axel Tjrenqvst Lidingö
90
P10 07:22
Albert Elfström Christinaskolan
91
P10 07:22
Vincent Forss IFK Lidingö Friidrott
93
P10 07:23
Elias Engstrand IFK Lidingö Friidrott
96
P10 07:28
Victor Dettel Lidingö
97
P10 07:29
Bastian Mathiesen Lidingö
97
P10 07:29
Markus Janson Klockargården
100
P10 07:30
Filip Löjdahl Lidingö
101
P10 07:31
Oliver Weigel Noren IFK Lidingö Friidrott
105
P10 07:35
Casper Broquist IFK Lidingö SOK
106
P10 07:36
Arvid Stangenberg Lidingö
108
P10 07:36
Max Moström IFK Lidingö
111
P10 07:39
Charlie Liljegren IFK Lidingö Friidrott
112
P10 07:39
Lucas Westerberg IFK Lidingö
115
P10 07:41
Theodor Lorentzon Källängens skola Lidingö
116
P10 07:42
Benjamin Francisco IFK Lidingö Friidrott
117
P10 07:42
Olle Hansen IFK Lidingö Friidrott
119
P10 07:44
Viggo Bolmstrand Källängen
120
P10 07:45
Enzo Lagerros IFK Lidingö FK
121
P10 07:45
Louis Cronstedt Lidingö FIK
122
P10 07:50
Oscar Kihlman Abrahmsén IFK Lidingö Friidrott
124
P10 07:52
Hannes Kullberg Lidingö
125
P10 07:53
Jona Peters Lidingö
127
P10 07:55
Erik Andersson IFK Lidingö Friidrott
128
P10 07:56
Otto Zander Wennerholm IFK Lidingö Friidrott
129
P10 07:56
Marcus Wettin IFK Lidingö Friidrott
130
P10 07:56
Jacob Fornelius IFK Lidingö Friidrott
132
P10 07:58
Axel Nordström Frostmark Torsviks skola
134
P10 07:59
Filip Burvall Lidingö
137
P10 08:02
Hampus Brunlid Lidingö
142
P10 08:10
Ludwig Askensjö Team Jungfrau Jr
143
P10 08:11
Benjamin Kullman Lidingö
151
P10 08:18
Alexander Kwarnmark Sticklinge Skola
152
P10 08:19
Sixten Wengberg Lidingö
153
P10 08:21
Fredrik Larsson Sticklinge
154
P10 08:21
Jean Palensky IFK Lidingö Friidrott
155
P10 08:26
Erik Kvellsten GT Vikingarna Lidingö
166
P10 08:39
Adam Lindberg IFK Lidingö Friidrott
168
P10 08:40
Moltas Karlberg Lidingö
170
P10 08:43
Max Reuterskiöld Lidingö
176
P10 09:11
Albert Hedman IFK Lidingö Friidrott
180
P10 09:26
Venkatvamsi Sambhana TCS Challenge
184
P10 09:38
Edward Patychakis IFK Lidingö


Nyhetsarkiv
IFK-galan: Årets kämpe2017-12-12 13:10
IFK-galan: Årets kompis2017-12-12 12:46
Läs nya IFK-Bullen nu!2017-12-01 11:40
Ida dubbelvann i Örebro2017-11-18 22:15
3/4 Castorama på onsdag2017-10-02 15:37
Erik, kung av Uppsala2017-09-21 16:18
Tre IFKare i Skol-DM2017-09-16 12:16
Hälsans Dag i lördags!2017-09-12 15:30
Resultaten i KM 5000m2017-09-07 00:02
Melina 71a i Tjejmilen2017-09-04 08:13
En kväll på Vallen2017-08-31 10:24
2017-08-24 10:56
Nytt träningsrekord2017-08-23 07:04
Andreas tvåa i Finland2017-08-21 22:11
Jakob visar SM-form2017-08-21 06:33
USM dag 1: Dubbla brons2017-08-12 14:51
JSM till helgen!2017-08-09 12:00
Dubbelt IFK i Raukloppet2017-08-02 23:17
Anthony femma i Europa2017-08-02 23:17
Björn 4.54 i Göteborg2017-07-29 21:52
Simon hindersexa på JEM2017-07-23 23:50
Simon i JEM-final!2017-07-21 19:41
I september händer det!2017-07-13 09:32
Ida vann på Muskö2017-07-10 09:08
Inte i år heller...2017-07-08 20:17
Talar du finska?2017-06-27 14:54
Nytt i klädshopen!2017-06-16 15:03
Andreas trea i Finland2017-06-11 21:42
Andreas tvåa på Kreta2017-06-05 07:49
Ny hemsida!2017-06-01 10:20
Jobba på Touren;) ?2017-06-01 10:01
Klubbdag på Intersport2017-06-01 10:00
Stafett-SM dag 22017-05-28 10:31
Anton tvåa i Finspång2017-05-26 15:03
Stafett-SM till helgen2017-05-24 11:23
Grillkväll på torsdag!2017-05-22 11:44
Lag-SM kval på torsdag2017-05-22 11:42
Hampus över 1.982017-05-22 11:38
Linnea vann Milspåret2017-05-22 11:33
KM i helgen som var...2017-05-16 21:19
Efter 50 år sa hon ja!2017-05-16 10:36
Sofia vann Vårmilen2017-05-12 13:24
Hälsning från Florida2017-05-08 11:17
Robin över 50 i spjut2017-05-08 11:06
Hampus – the jumper2017-05-01 15:27
 
Våra sociala medier
Stolt arrangör av
Klubbsponsorer
Partners