Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
IFK LIDINGÖ
FRIIDROTT
112 Lidingölöpare bland de 30 främsta i TCS Lilla Lidingöloppet
2017-09-26 22:54
Två IFKare på prispallscenen i P9 genom Sebastian Stagh (till höger) och Filip Hesser. Foto: Cilla Gyldén

Söndagsförmiddagens tävlingar blev en formidabel Lidingöuppvisning både ur en arrangörsmässig och en deltagarmässig synvinkel. Totalt kom 1110 löpare med Lidingöanknytning i mål.

 

Tre av dem kom också först i mål i sina respektive klasser. Sebastian Stagh vann ganska överlägset i P9 medan Kalle Ottfalk återigen hade en hundradelsuppgörelse om segern. Den här gången i TCS Lilla Lidingöloppets P11-klass och återigen hade han marginalerna på sin sida. I P12 rann Vilgot Arnhult helt sonika ifrån den sista utmanaren i nedförsbacken ner till målgärdet, ett försprång som han utökade hela vägen in till mål.

I P7 sprang Alfred Nilsson White till sig en snygg andraplats och i samma klass var Oliver Taha fyra.

 

Det blev tre femteplatser. Först ut och först in som femma av dem var Liv Berglöf i F14. Senare på dagen blev även Ebba Lindskog och Lukas Widlund femmor i F8 respektive P7. Just det. Samma klass som såg Alfred som tvåa och Oliver som fyra alltså. Tre av sex pallplatser av Lidingölöpare i P7!

 

Melina Franzé (F15), Ida Egnell (F12), William Nilsson (P11), Filip Hesser (P9), Jeppe Karlsson (P8) och Viktoria Frithz (F7) var ytterligare sex Lidingölöpare som var bland de sex främsta.

 

Resultaten i TCS Lilla Lidingöloppet 24 september 2017

 

IFKare bland de 30 främsta i TCS Lilla Lidingöloppet

1 P11 05:16
Karl Ottfalk IFK Lidingö Friidrott
1 P9 05:46
Sebastian Stagh IFK Lidingö Friidrott
1
P12
10:37

Vilgot Arnhult
IFK Lidingö Friidrott
2 P7 07:04
Alfred Nilsson White IFK Lidingö Friidrott
4 P7 07:11
Oliver Taha IFK Lidingö Friidrott
5 F14 24:22
Liv Berglöf IFK Lidingö Friidrott
5 F8 07:08
Ebba Lindskog IFK Lidingö Friidrott
5 P7 07:13
Lukas Widlund IFK Lidingö Friidrott
6 F12 11:54
Ida Egnell IFK Lidingö Friidrott
6 F14 24:27
Melina Franzé IFK Lidingö Friidrott
6 F7 07:46
Victoria Frithz Sticklinge
6 P11 05:35
William Nilsson IFK Lidingö Friidrott
6 P8 06:35
Jeppe Karlsson IFK Lidingö
6 P9 06:19
Filip Hesser IFK Lidingö Friidrott
7 P10 06:02
Erik Junefelt IFK Lidingö Friidrott
7 P9 06:23
Hugo Jansson IFK Lidingö Friidrott
8 P11 05:42
Vilhelm Psilander IFK Lidingö Friidrott
8 P7 07:17
Aron Schäder Johansson Lidingö
9 F13 12:02
Estelle Strand IFK Lidingö Friidrott
9 F7 07:54
Hanna Holmkvist IFK Lidingö Friidrott
9 F8 07:13
Ingrid Samrud IFK Lidingö Friidrott
9 P14 22:06
Victor Björk IFK Lidingö Friidrott
9 P8 06:48
Felix Sidklev IFK Lidingö fotboll
9
P12
11:19

Axel Schalin
IFK Lidingö 
10 F15 24:31
Alma Holmberg IFK Lidingö Friidrott
10 P7 07:19
Gustaf Junefelt IFK Lidingö Friidrott
11 F9 06:59
Elsa Åkerström Rusch Lidingö
11 P11 05:50
Leo Wennersten IFK Lidingö FK
12 F10 06:26
Alessia Franzé IFK Lidingö Friidrott
12 F13 12:10
Alice Dombos Lidingö
12 F9 07:02
Moa Bergenstråhle IFK Lidingö Friidrott
12 P7 07:22
Ludvig Lagerwall IFK Lidingö Friidrott
12 P9 06:34
Sigge Wennersten IFK Lidingö FK
13 F10 06:31
Claire Berggren IFK Lidingö Friidrott
13 F12 12:20
Cornelia Larsten IFK Lidingö Friidrott
13 F7 08:02
Henriette Willuhn Lidingö
13 P15 21:29
Julius Mördrup IFK Lidingö Friidrott
13 P8 06:52
Hampus Hegbart lidingö Friidrott
14 F11 06:27
Maya Swedin IFK Lidingö Friidrott
14 F13 12:12
Alicia Larsten IFK Lidingö Friidrott
14 F14 25:55
Victoria Psilander IFK Lidingö Friidrott
14 F8 07:22
Juni Hagerman IFK Lidingö Friidrott
14 F9 07:10
Julia Evang Skärsätra Skola
15 F13 12:14
Elin Bohm IFK Lidingö Friidrott
15 F7 08:05
Niki Hesser IFK Lidingö Friidrott
15 F8 07:22
Elsa Gyldén Svensson IFK Lidingö Friidrott
15 F9 07:11
Irma-Li Grönqvist IFK Lidingö Friidrott
15 P8 06:55
Mateo Andersson IFK Lidingö Friidrott
16 F15 26:12
Ebba Karlsson IFK Lidingö Friidrott
16 F7 08:08
Natalie Cermakova IFK Lidingö Friidrott
16 F8 07:23
Ella Nordström Frostmark IFK Lidingö Friidrott
16 P7 07:32
Walter Kling IFK Lidingö Friidrott
17 F12 12:27
Alice Lindgren IFK Lidingö Friidrott
17 F15 26:26
Carolina Larson IFK Lidingö Friidrott
17 F9 07:14
Matilda Berg Stockholm
17 P11 05:59
Hampus Englund IFK Lidingö Friidrott
17 P7 07:33
Axel Svensson IFK Lidingö Fotboll
18 F12 12:28
Jasmine Holmberg IFK Lidingö Friidrott
18 F7 08:11
Stella Frithz Sticklinge
18 P11 05:59
Lucas Eklund Lidingö
19 F11 06:31
Elvira Lindberg IFK Lidingö Friidrott
19 F9 07:21
Sara Liwång IFK Lidingö SOK
19 P11 05:59
David Rilton IFK Lidingö
19 P12 11:47
Nicklas Unonius Östlund IFK Lidingö Friidrott
19 P7 07:37
Joel Grandér Lidingö
20 F12 12:35
Natalia Sahlman IFK Lidingö Friidrott
20 F13 12:23
Emelie Majby IFK Lidingö Friidrott
20 P11 06:00
Max Lindholm Flyborg Lidingö
20 P8 06:58
Axel Brändstedt Lidingö Vikings
21 F11 06:32
Sofia Fröberg IFK Lidingö Friidrott
21 F13 12:24
Celine Carnefeldt Knaust IFK Lidingö Friidrott
21 F14 26:46
Alva Brunlid Lidingö
21 F7 08:18
Ebba Ribbing Lidingö
21 P12 11:50
Pontus Månsson IFK Lidingö
21 P14 24:16
Sebastian Ljungberg IFK Lidingö Friidrott
21 P9 06:40
Benjamin Becht Futura Skolan
22 F13 12:26
Felicia Majby IFK Lidingö Friidrott
22 F15 28:03
Lisa Fröberg IFK Lidingö Friidrott
22 P10 06:24
Wilhelm Yourstone Cederwall IFK Lidingö Friidrott
22 P12 11:50
Hugo Oweling IFK Lidingö Friidrott
22 P8 06:59
Axel Bernström Lidingö
23 F8 07:31
Cornelia Ågren IFK Lidingö Friidrott
23 P7 07:43
Hugo Salford Lidingö
23 P8 06:59
Oskar Bonnevier IFK Lidingö Friidrott
24 F15 28:14
Ella Broquist IFK Lidingö Friidrott
24 F9 07:28
Anna Shaw IFK Lidingö
24 P9 06:45
Jakob Willuhn Lidingö
25 F7 08:21
Daisy Aldell Lidingö
25 F9 07:28
Eleonora Rooth Lidingö Allmänna Konståkningsklubb
25 P12 12:01
Axel Dahlstedt IFK Lidingö Friidrott
25 P14 24:33
Martin Alaton Lidingö
25 P7 07:46
Karl Johan Hurtig Lidingö
25 P8 07:02
Ludvig Linder Skärsätra Skola
26 F8 07:35
Nicole Claesson Lidingö
26 F9 07:34
Ida Mörner Lidingö
26 P7 07:48
Leo Holger Rudboda Skola
27 P10 06:29
Lasse Hallberg IFK Lidingö Friidrott
27 P8 07:05
Edward Lundqvist IFK Lidingö Friidrott
28 F14 27:26
Thyra Arnhult IFK Lidingö Friidrott
28 F8 07:39
Ebba Wärn IFK Lidingö Friidrott
28 F9 07:37
Alice Borsos Fredung IFK Lidingö Friidrott
28 P11 06:10
Ludvig Haag IFK Lidingö Friidrott
28 P7 07:51
Tom Högstedt Lidingö Slalomklubb
29 F12 12:45
Tyra Hedin Lidingö
29 F8 07:42
Meja Schönbeck Nilsson IFK Lidingö
29 P10 06:32
Pontus Lindskog IFK Lidingö Friidrott
29 P15 24:30
David Aronsson Lidingö
29 P9 06:51
Milton Dahlerus VÄRLDENS COOLASTE KILLE!
30 F10 06:57
Julia Sövelid IFK Lidingö Konståkning
30 F7 08:25
Jasmine Bjurström GTV Lidingö
30 F8 07:44
Elsa Danielsson IFK Lidingö Friidrott
30 P8 07:07
Anton Thonfors IFK Lidingö Friidrott

Nyhetsarkiv
2019-01-21 12:13
Vad gör en funktionär?2019-01-16 08:00
Cursus i Sydafrika2019-01-08 15:28
Save the Date 30 maj2018-12-19 08:45
Dags att motionera!2018-11-28 07:15
IFK Galan 2018!2018-11-05 14:20
IFK Lidingö Friidrott2018-11-01 08:42
2018-10-25 13:30
Klövernlägret 20182018-10-16 15:13
Resultat castorama del 12018-10-12 10:40
Funktionär 20182018-09-26 10:22
Det är inte för sent!2018-09-18 21:46
Veckans gren i kast2018-09-04 15:02
Veckans gren på Vallen2018-09-04 07:57
2018-08-27 15:34
Sara snabb i Skara2018-08-19 16:34
Sommarspelen på Stadion2018-08-14 15:45
Tyra fyra i Broloppet2018-07-25 12:49
Jacob vann Jungfruloppet2018-07-25 12:47
Daniel vann Levaloppet2018-07-23 15:40
Jacob vann i Visby2018-07-23 15:34
Mika vann 800m i Kalmar2018-07-18 17:19
Victoria fyra i Nice2018-07-12 11:28
Hasse Ljung 80 år2018-07-12 07:52
Tyra vann i Bollnäs 2018-07-11 17:14
2018-07-09 08:00
Lag-SM på fredag2018-07-04 12:58
Andreas 7.80 i Tyskland2018-06-06 00:46
Lidingöloppet on Tour2018-06-05 13:00
Fyra segrar i Minimaran2018-06-04 10:54
Anna 2:05 i Watford2018-06-03 10:51
Stockholmskampen match 22018-06-01 09:22
Helgens Stafett-SM...2018-05-27 15:55
Stafett-SM till helgen!2018-05-24 13:56
KLUBBDAG 29 maj2018-05-22 11:49
Papricaloppet den 26 maj2018-05-19 11:52
Klubbkampen 20182018-05-02 07:03
Kallemannen vann i Visby2018-04-30 10:10
Bauhaus galan 10 juni2018-04-26 11:45
KM på Vallen 20/52018-04-20 13:08
Mikkel ny i styrelsen!2018-04-13 10:23
KM Terräng 18 april2018-04-05 15:22
Funktionärsutbildning 2018-03-25 19:58
Årets Tränare 2018-03-23 10:45
Årets IFK:are2018-03-23 10:25
Årets Hane och Hona2018-03-23 09:15
Nu är nya Bullen ute2018-03-17 09:37
IJSM the movie!2018-03-08 08:31
IUSM till helgen!2018-02-28 11:00
Årsmöte 21 mars2018-02-27 09:00
Sexton medaljer på IUDM2018-02-23 15:26
IJSM till helgen!2018-02-21 11:00
Andreas fyra i Paris2018-02-16 23:34
ISM till helgen!2018-02-14 11:00
Årsmötet 21 mars 20182018-02-11 14:48
Klubbkväll 27 mars2018-02-09 11:15
Veckans Gren 20182018-02-08 15:30
IVSM-guld till Inge2018-02-04 09:17
Tre viktiga nya regler!2018-01-23 12:44
Tyra tävlade i Örebro2018-01-15 23:43
TCS Lidingöloppet2018-01-12 13:52
God 24 december2017-12-24 21:19
IFK-galan: Årets kämpe2017-12-12 13:10
IFK-galan: Årets kompis2017-12-12 12:46
Läs nya IFK-Bullen nu!2017-12-01 11:40
Ida dubbelvann i Örebro2017-11-18 22:15
3/4 Castorama på onsdag2017-10-02 15:37
Erik, kung av Uppsala2017-09-21 16:18
Tre IFKare i Skol-DM2017-09-16 12:16
Hälsans Dag i lördags!2017-09-12 15:30
Resultaten i KM 5000m2017-09-07 00:02
Melina 71a i Tjejmilen2017-09-04 08:13
En kväll på Vallen2017-08-31 10:24
2017-08-24 10:56
Nytt träningsrekord2017-08-23 07:04
Andreas tvåa i Finland2017-08-21 22:11
Jakob visar SM-form2017-08-21 06:33
USM dag 1: Dubbla brons2017-08-12 14:51
JSM till helgen!2017-08-09 12:00
Dubbelt IFK i Raukloppet2017-08-02 23:17
Anthony femma i Europa2017-08-02 23:17
Björn 4.54 i Göteborg2017-07-29 21:52
Simon hindersexa på JEM2017-07-23 23:50
Simon i JEM-final!2017-07-21 19:41
I september händer det!2017-07-13 09:32
Ida vann på Muskö2017-07-10 09:08
Inte i år heller...2017-07-08 20:17
Talar du finska?2017-06-27 14:54
Nytt i klädshopen!2017-06-16 15:03
Andreas trea i Finland2017-06-11 21:42
Andreas tvåa på Kreta2017-06-05 07:49
Ny hemsida!2017-06-01 10:20
Jobba på Touren;) ?2017-06-01 10:01
Klubbdag på Intersport2017-06-01 10:00
Stafett-SM dag 22017-05-28 10:31
Anton tvåa i Finspång2017-05-26 15:03
Stafett-SM till helgen2017-05-24 11:23
Grillkväll på torsdag!2017-05-22 11:44
Lag-SM kval på torsdag2017-05-22 11:42
Hampus över 1.982017-05-22 11:38
Linnea vann Milspåret2017-05-22 11:33
KM i helgen som var...2017-05-16 21:19
Efter 50 år sa hon ja!2017-05-16 10:36
Sofia vann Vårmilen2017-05-12 13:24
Hälsning från Florida2017-05-08 11:17
Robin över 50 i spjut2017-05-08 11:06
Hampus – the jumper2017-05-01 15:27
 
Våra sociala medier
Stolt arrangör av
Klubbsponsorer
Partners