Söndagsförmiddagens tävlingar blev en formidabel
Lidingöuppvisning både ur en arrangörsmässig och en deltagarmässig synvinkel.
Totalt kom 1110 löpare med Lidingöanknytning i mål.
Tre av dem kom också först i mål i sina respektive klasser.
Sebastian Stagh vann ganska överlägset i P9 medan Kalle Ottfalk återigen hade
en hundradelsuppgörelse om segern. Den här gången i TCS Lilla Lidingöloppets
P11-klass och återigen hade han marginalerna på sin sida. I P12 rann Vilgot Arnhult
helt sonika ifrån den sista utmanaren i nedförsbacken ner till målgärdet, ett
försprång som han utökade hela vägen in till mål.
I P7 sprang Alfred Nilsson White till sig en snygg
andraplats och i samma klass var Oliver Taha fyra.
Det blev tre femteplatser. Först ut och först in som femma
av dem var Liv Berglöf i F14. Senare på dagen blev även Ebba Lindskog och Lukas
Widlund femmor i F8 respektive P7. Just det. Samma klass som såg Alfred som
tvåa och Oliver som fyra alltså. Tre av sex pallplatser av Lidingölöpare i P7!
Melina Franzé (F15), Ida Egnell (F12), William Nilsson
(P11), Filip Hesser (P9), Jeppe Karlsson (P8) och Viktoria Frithz (F7) var
ytterligare sex Lidingölöpare som var bland de sex främsta.
Resultaten i TCS Lilla Lidingöloppet 24 september 2017
IFKare bland de 30 främsta i TCS Lilla Lidingöloppet
1 |
P11 |
05:16 |
|
Karl Ottfalk |
IFK Lidingö Friidrott |
1 |
P9 |
05:46 |
|
Sebastian Stagh |
IFK Lidingö Friidrott |
1
|
P12
|
10:37
|
|
Vilgot Arnhult
|
IFK Lidingö Friidrott |
2 |
P7 |
07:04 |
|
Alfred Nilsson White |
IFK Lidingö Friidrott |
4 |
P7 |
07:11 |
|
Oliver Taha |
IFK Lidingö Friidrott |
5 |
F14 |
24:22 |
|
Liv Berglöf |
IFK Lidingö Friidrott |
5 |
F8 |
07:08 |
|
Ebba Lindskog |
IFK Lidingö Friidrott |
5 |
P7 |
07:13 |
|
Lukas Widlund |
IFK Lidingö Friidrott |
6 |
F12 |
11:54 |
|
Ida Egnell |
IFK Lidingö Friidrott |
6 |
F14 |
24:27 |
|
Melina Franzé |
IFK Lidingö Friidrott |
6 |
F7 |
07:46 |
|
Victoria Frithz |
Sticklinge |
6 |
P11 |
05:35 |
|
William Nilsson |
IFK Lidingö Friidrott |
6 |
P8 |
06:35 |
|
Jeppe Karlsson |
IFK Lidingö |
6 |
P9 |
06:19 |
|
Filip Hesser |
IFK Lidingö Friidrott |
7 |
P10 |
06:02 |
|
Erik Junefelt |
IFK Lidingö Friidrott |
7 |
P9 |
06:23 |
|
Hugo Jansson |
IFK Lidingö Friidrott |
8 |
P11 |
05:42 |
|
Vilhelm Psilander |
IFK Lidingö Friidrott |
8 |
P7 |
07:17 |
|
Aron Schäder Johansson |
Lidingö |
9 |
F13 |
12:02 |
|
Estelle Strand |
IFK Lidingö Friidrott |
9 |
F7 |
07:54 |
|
Hanna Holmkvist |
IFK Lidingö Friidrott |
9 |
F8 |
07:13 |
|
Ingrid Samrud |
IFK Lidingö Friidrott |
9 |
P14 |
22:06 |
|
Victor Björk |
IFK Lidingö Friidrott |
9 |
P8 |
06:48 |
|
Felix Sidklev |
IFK Lidingö fotboll |
9
|
P12
|
11:19
|
|
Axel Schalin
|
IFK Lidingö |
10 |
F15 |
24:31 |
|
Alma Holmberg |
IFK Lidingö Friidrott |
10 |
P7 |
07:19 |
|
Gustaf Junefelt |
IFK Lidingö Friidrott |
11 |
F9 |
06:59 |
|
Elsa Åkerström Rusch |
Lidingö |
11 |
P11 |
05:50 |
|
Leo Wennersten |
IFK Lidingö FK |
12 |
F10 |
06:26 |
|
Alessia Franzé |
IFK Lidingö Friidrott |
12 |
F13 |
12:10 |
|
Alice Dombos |
Lidingö |
12 |
F9 |
07:02 |
|
Moa Bergenstråhle |
IFK Lidingö Friidrott |
12 |
P7 |
07:22 |
|
Ludvig Lagerwall |
IFK Lidingö Friidrott |
12 |
P9 |
06:34 |
|
Sigge Wennersten |
IFK Lidingö FK |
13 |
F10 |
06:31 |
|
Claire Berggren |
IFK Lidingö Friidrott |
13 |
F12 |
12:20 |
|
Cornelia Larsten |
IFK Lidingö Friidrott |
13 |
F7 |
08:02 |
|
Henriette Willuhn |
Lidingö |
13 |
P15 |
21:29 |
|
Julius Mördrup |
IFK Lidingö Friidrott |
13 |
P8 |
06:52 |
|
Hampus Hegbart |
lidingö Friidrott |
14 |
F11 |
06:27 |
|
Maya Swedin |
IFK Lidingö Friidrott |
14 |
F13 |
12:12 |
|
Alicia Larsten |
IFK Lidingö Friidrott |
14 |
F14 |
25:55 |
|
Victoria Psilander |
IFK Lidingö Friidrott |
14 |
F8 |
07:22 |
|
Juni Hagerman |
IFK Lidingö Friidrott |
14 |
F9 |
07:10 |
|
Julia Evang |
Skärsätra Skola |
15 |
F13 |
12:14 |
|
Elin Bohm |
IFK Lidingö Friidrott |
15 |
F7 |
08:05 |
|
Niki Hesser |
IFK Lidingö Friidrott |
15 |
F8 |
07:22 |
|
Elsa Gyldén Svensson |
IFK Lidingö Friidrott |
15 |
F9 |
07:11 |
|
Irma-Li Grönqvist |
IFK Lidingö Friidrott |
15 |
P8 |
06:55 |
|
Mateo Andersson |
IFK Lidingö Friidrott |
16 |
F15 |
26:12 |
|
Ebba Karlsson |
IFK Lidingö Friidrott |
16 |
F7 |
08:08 |
|
Natalie Cermakova |
IFK Lidingö Friidrott |
16 |
F8 |
07:23 |
|
Ella Nordström Frostmark |
IFK Lidingö Friidrott |
16 |
P7 |
07:32 |
|
Walter Kling |
IFK Lidingö Friidrott |
17 |
F12 |
12:27 |
|
Alice Lindgren |
IFK Lidingö Friidrott |
17 |
F15 |
26:26 |
|
Carolina Larson |
IFK Lidingö Friidrott |
17 |
F9 |
07:14 |
|
Matilda Berg |
Stockholm |
17 |
P11 |
05:59 |
|
Hampus Englund |
IFK Lidingö Friidrott |
17 |
P7 |
07:33 |
|
Axel Svensson |
IFK Lidingö Fotboll |
18 |
F12 |
12:28 |
|
Jasmine Holmberg |
IFK Lidingö Friidrott |
18 |
F7 |
08:11 |
|
Stella Frithz |
Sticklinge |
18 |
P11 |
05:59 |
|
Lucas Eklund |
Lidingö |
19 |
F11 |
06:31 |
|
Elvira Lindberg |
IFK Lidingö Friidrott |
19 |
F9 |
07:21 |
|
Sara Liwång |
IFK Lidingö SOK |
19 |
P11 |
05:59 |
|
David Rilton |
IFK Lidingö |
19 |
P12 |
11:47 |
|
Nicklas Unonius Östlund |
IFK Lidingö Friidrott |
19 |
P7 |
07:37 |
|
Joel Grandér |
Lidingö |
20 |
F12 |
12:35 |
|
Natalia Sahlman |
IFK Lidingö Friidrott |
20 |
F13 |
12:23 |
|
Emelie Majby |
IFK Lidingö Friidrott |
20 |
P11 |
06:00 |
|
Max Lindholm Flyborg |
Lidingö |
20 |
P8 |
06:58 |
|
Axel Brändstedt |
Lidingö Vikings |
21 |
F11 |
06:32 |
|
Sofia Fröberg |
IFK Lidingö Friidrott |
21 |
F13 |
12:24 |
|
Celine Carnefeldt Knaust |
IFK Lidingö Friidrott |
21 |
F14 |
26:46 |
|
Alva Brunlid |
Lidingö |
21 |
F7 |
08:18 |
|
Ebba Ribbing |
Lidingö |
21 |
P12 |
11:50 |
|
Pontus Månsson |
IFK Lidingö |
21 |
P14 |
24:16 |
|
Sebastian Ljungberg |
IFK Lidingö Friidrott |
21 |
P9 |
06:40 |
|
Benjamin Becht |
Futura Skolan |
22 |
F13 |
12:26 |
|
Felicia Majby |
IFK Lidingö Friidrott |
22 |
F15 |
28:03 |
|
Lisa Fröberg |
IFK Lidingö Friidrott |
22 |
P10 |
06:24 |
|
Wilhelm Yourstone Cederwall |
IFK Lidingö Friidrott |
22 |
P12 |
11:50 |
|
Hugo Oweling |
IFK Lidingö Friidrott |
22 |
P8 |
06:59 |
|
Axel Bernström |
Lidingö |
23 |
F8 |
07:31 |
|
Cornelia Ågren |
IFK Lidingö Friidrott |
23 |
P7 |
07:43 |
|
Hugo Salford |
Lidingö |
23 |
P8 |
06:59 |
|
Oskar Bonnevier |
IFK Lidingö Friidrott |
24 |
F15 |
28:14 |
|
Ella Broquist |
IFK Lidingö Friidrott |
24 |
F9 |
07:28 |
|
Anna Shaw |
IFK Lidingö |
24 |
P9 |
06:45 |
|
Jakob Willuhn |
Lidingö |
25 |
F7 |
08:21 |
|
Daisy Aldell |
Lidingö |
25 |
F9 |
07:28 |
|
Eleonora Rooth |
Lidingö Allmänna Konståkningsklubb |
25 |
P12 |
12:01 |
|
Axel Dahlstedt |
IFK Lidingö Friidrott |
25 |
P14 |
24:33 |
|
Martin Alaton |
Lidingö |
25 |
P7 |
07:46 |
|
Karl Johan Hurtig |
Lidingö |
25 |
P8 |
07:02 |
|
Ludvig Linder |
Skärsätra Skola |
26 |
F8 |
07:35 |
|
Nicole Claesson |
Lidingö |
26 |
F9 |
07:34 |
|
Ida Mörner |
Lidingö |
26 |
P7 |
07:48 |
|
Leo Holger |
Rudboda Skola |
27 |
P10 |
06:29 |
|
Lasse Hallberg |
IFK Lidingö Friidrott |
27 |
P8 |
07:05 |
|
Edward Lundqvist |
IFK Lidingö Friidrott |
28 |
F14 |
27:26 |
|
Thyra Arnhult |
IFK Lidingö Friidrott |
28 |
F8 |
07:39 |
|
Ebba Wärn |
IFK Lidingö Friidrott |
28 |
F9 |
07:37 |
|
Alice Borsos Fredung |
IFK Lidingö Friidrott |
28 |
P11 |
06:10 |
|
Ludvig Haag |
IFK Lidingö Friidrott |
28 |
P7 |
07:51 |
|
Tom Högstedt |
Lidingö Slalomklubb |
29 |
F12 |
12:45 |
|
Tyra Hedin |
Lidingö |
29 |
F8 |
07:42 |
|
Meja Schönbeck Nilsson |
IFK Lidingö |
29 |
P10 |
06:32 |
|
Pontus Lindskog |
IFK Lidingö Friidrott |
29 |
P15 |
24:30 |
|
David Aronsson |
Lidingö |
29 |
P9 |
06:51 |
|
Milton Dahlerus |
VÄRLDENS COOLASTE KILLE! |
30 |
F10 |
06:57 |
|
Julia Sövelid |
IFK Lidingö Konståkning |
30 |
F7 |
08:25 |
|
Jasmine Bjurström |
GTV Lidingö |
30 |
F8 |
07:44 |
|
Elsa Danielsson |
IFK Lidingö Friidrott |
30 |
P8 |
07:07 |
|
Anton Thonfors |
IFK Lidingö Friidrott |