Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
IFK LIDINGÖ
FRIIDROTT
Luciaspelen
Rekord
Tävlingsrekord Luciaspelen (tidigare Löplabbet Games) 1998-2017, dvs. sedan tävlingen flyttades till Sätra Friidrottshall:

Rekorden är justerade i förhållande till de nya tävlingsklasserna som infördes 2001.

 


Män


30m

4,14 Milo Wahlgren -02 AIK friidrott 2018

 

60m

6,91 Lenny Martinez -78 Huddinge AIS 1998


200m

22,62 Magnus Aare -74 Dandyryds Ath 1999


300m

35,16 Grigorius Kyriakoudi -97 Huddinge AIS 2013


400m

50,62 Albin Johansson -81 Hässelby SK 1998


800m

2.02,76 Jani Turponen -80 NAIF 79 1999


Höjd

2.07 Demola Rieke -78 IFK Lidingö 1998

2.07 Erik Sikström -81 IFK Lidingö 2000


Stav

4,80 Simon Thor -00 IFK Märsta 2018


Längd

6,75 Fotius Makrostergios -70 Huddinge AIS 2000


Kula (7,26)

14,66 Thomas Hirvonen -78 Turebrgs FK 1999


 

Kvinnor

 

30m

4,27 Irene Ekelund -97 Malmö AI 2014


60m

7,94 Karin Hellegren -80 Södertälje IF 1999


200m

26,19 Miriam Odum -81 Tyresö IK 2000


300m

42,46 Jenny Winqvist -97 Hässelby SK 2014


400m

59,64 Hanna Peterson -80 Södertälje IF 1999


1500m

4.47,37 Sara Talia -79 Fredrikshofs FIF 1998


60m h

9,22 Malin Ericsson -80 Enköpings AIF 1999


Stav

3,80 Malin Eriksson -80 Enköpings AIF 2000

3,80 Alva Sundin -01 Täby IS 2018


Längd

5,30 Angelica Ström -81 Tierps IF 2000


Kula (4,0)

13,79 Carolina Hjelt -86 Huddinge AIS 2001

 

 

P19

 

60m

7,08 Rickard Sundelin -81 Södertälje IF 1999


200m

22,76 Fredrik Bergfors -81 IFK Södertälje 1998


400m

50,03 Johan Klinteskog -81 Hammarby IF 1998


800m

2.01,43 Niclas Rysjö -84 IFK Tumba 2001


60m h

8,60 Joni Peltomaa -84 GoIF Tjalve 2001


Höjd

2,05 David Fridell -83 Danderyds SK 2000


Stav

4,80 Rickard Borgqvist -81 KA 2 IF 1999


Längd

6,63 Johan Blidberg -81 Hässelby SK 1999


Kula (6,0)

13,63 Johan Sörin -84 Hässelby SK 2001 

 

 

 

F19

 

60m

7,84 Karin Hellegren -80 Södertälje IF 1998

 

7,84 Linda Fernström -81 Hässelby SK 1998


200m

25,23 Linda Fernström -81 Hässelby SK 1998


400m

1.00,43 Sara Liljegren -81 Hammarby IF 3 1998


800m

2.18,12 Petra Forsberg -80 Heby AIF 1998


60m h

9,62 Kim Andersson -84 Sundsvalls FI 2001


Stav

3,50 Liza Jörnung -81 Duvbo IK 1998


Längd

5,25 Angelica Ström -81 Tierps IF 1998


Kula (4,0)

12,63 Sara Wikström -84 Hässelby SK 2001

 

 

P17

 

30m 

4,18 Carl Einar Söderström Eskonniemi -99 Hellas FK 2015


60m

7,30 Kim Dennebring -83 Enköpings AIF 1998


200m

 22,81 Thomas Nikitin -82 Spårvägens FK 1998


300m 

34,97 Vidar Stenqvist -00 Täby IS 2016


400m

50.37 Andreas Almgren -95 Turebergs FK 2010


600m 

1:27,27 Gustav Gahne 00 Spårvägens FK 2016


800m

1.59,48 Olle Walleräng -85 Råby Rekarne 2000


1500m

4.28,87 Olle Sandberg-85 IFK Lidingö 2001


60m h

9,95 Patrik Fromell -85 Väsby IK 2001


Höjd

1,98 Fabian Delryd -96 Täby IS 2012 (med fem stegs ansats)


Stav

4,70 Carl af Forselles -01 Hellas FK 2017


Längd

6,56 Linus Persson -82 Malmö AI 1998


Längd zon

6,37 Carl- Ejnar Eskoniemi -99 Hellas 2015

(20m ansats och hoppzon)


Kula (5,0)

10,77 Mikael Jansson -86 Rånäs 4H 2001

 

 

 

 

F17

 

30m

4,36 Irene Ekelund -97 Malmö AI 2013


60m

7,90 Emma Fredriksson -91 Täby IS 1998


200m

25,37 Maria Gustavsson -89 Gillberga-Lista IF 2004


300m

41.83 Saga Bernedryd -99 Danderyds SK 2014


400m 

58,93 Hanna Bremler -83 Tyresö FK 1999


600m 

1:40,58 Lisa Fröberg -02 IFK Lidingö 2017


800m

2.16,86 Sofie Eklund -84 IFK Tumba 2000


1500m

4.51,61 Ida Strandenholm -86 Råby Rekarne 2001


60m h

9,23 Camilla Kramar -86 Huddinge AIS 2001


Höjd

1,71 Lovisa Östervall -97 IFK Tumba 2013 (5stegs ansats)


Höjd 5 stegs ansats

1,71 Lovisa Östervall -97 IFK Tumba 2013

(5stegs ansats) 


Stav

3,10 Jenny Östlund -84 Hässelby SK 1999


Längd

5,70 Malin Marmbrandt -85 Enköpings AIF 2000


Längd zon

5,59 Irene Ekelund -97 Malmö AI 2013

(20m ansats och hoppzon)


Kula (3,0)

15,37 Carolina Hjelt -86 Huddinge AIS 2001

 

 

 

 

P15

 

60m

7,02 Edmund Yeboha -88 Kungsängens SK 2001


200m

23,94 Mattias Backman -94 Råby Rekane FIF 2008


800m

2.04,70 Abdi Kani Mohamed -84 Spårvägens FK 1998


1000m

2.45.27 Simon Sundström -98 IFK Lidingö 2012


60m h

8,51 Carl af Forselles -01 Hellas FK 2015


Höjd

1,94 Carl af Forselles -01 Hellas FK 2015


Stav

3,70 Carl af Forselles -01 Hellas FK 2015


Längd

6,16 Carl af Forselles -01 Hellas FK 2015


Kula (4,0)

16,01 Patrik Lindstedt -99 Hässelby SK 2013 


4x200m

1.42,51 Hässelby SK 2001


 

F15

 

60m

7,65 Irene Eklund -97 Kils AIK 2011


200m

25,63 Caroline Taxén-94 Enköpings AIF 2008


1000m

3.01,04 Isabella Andersson -97 Turebergs IF 2011


60m h

8,81 Irene Eklund -97 Kils AIK 2011


Höjd

1,69 Lovisa Östervall -97 IFK Tumba 2011


Stav

3,45 Alvah Alva Lindh -05 Tyresö FK 2018


Längd

5,67 Caroline Taxén -94 Enköpings AIF 2008


Kula (3,0)

12,49 Julia Axtelius -00 Enköpings AIF 2014


4x200m

1.49,43 Mälarhöjdens IK 2004

 

 

 

 

P14

 

60m

7,47 Hussein al Khawaya -02 Spårvägens FK


200m

24,55 Mattias Backman -94 Råby Rekane FIF 2007


1000m

2.43.65 Albert Nygren -01 Uppsala IF 2014


60m h

9,00 Philip Hellström -94 Upsala IF 2007


Höjd

1,82 Elias Sahlin -01 IFK Lidingö 2014


Längd

5,89 Arvid Wändesjö -03 Tyresö FK 2016


Kula (4,0)

13,84 Patrik Lindstedt -00 Hässelby SK 2012

 

 

 

 

F14

 

60m

8,01 Irene Ekelund -97 Kils AIK 2010


200m

26.18 Irene Ekelund -97 Kils AIK 2010


300m

43,35 Malin Marmbrandt -85 Enköpings AIF 1998


1000m

3:01.93 Alice Magnell-Millán -05 Tjalve IF Norrköping 2018


60m h

9,27 Lise Hellkvist -88 Österhaninge IF 2001


Höjd

1.66 Iris Kihl -05 Mälarhöjdens IK 2018


Längd

5,45 Caroline Taxén -94 Enköpings AIF 2007


Kula (3,0)

11,38 Julia Axtelius -98 Enköpings AI 2013

 

 

 

 

P13

 

60m

7,22 Edmund Yeboah -88 Kungsängens SK 2000


200m

25,48 Tor Pöllönen -89 Hässelby SK 2001


800m

2:15.84 Albert Nygren -01 Upsala IF 2013


60m h

9,17 Edvin Assarsson -04 Eslövs AI 2016


Höjd

1,62 Elias Sahlin -01 IFK Lidingö 2013

 

Stav

2,70 Carl Stenson -93 Huddinge AIS 2005


Längd

5,51 Zion Eriksson -02 Täby IS 2014


Kula (3,0)

13,91 Jesper Ahlin -03 Väsby IK 2015


4x200m

1.55,56 Mälarhöjden IK 2004

 

 

 

 

F13

 

60m

7,97 Martina Salander -92 Fredrikshofs FI 2004


200m

25,68 Martina Salander -92 Fredrikshofs FI 2004


800m

2.26,72 Hannah Kinane-06 Hässelby SK 2018


60m h

9,55 Martina Salander -92 Fredrikshofs FI 2004


Höjd

1,65 Martina Salander -92 Fredrikshofs FI 2004


Stav

2,60 Alva Back -06 Turebergs FK 2018


Längd

5,29 Emilie Andersson -89 Kungsängens SK 2001

5,29 Ellinor Sundstrand -94 VIF Gute friidrott  2006


Kula (2,0)

12,55 Julia Axtelius -00 Enköpings AI 2012


4x200m

1.53,46 Danderyds SK 2001

 

 

 

 

P12

 

60m

8,33 Zion Eriksson -02 IK Stål 2013


200m

27,60 Mattias Backman -94 Råby-Rekane FIF 2005


800m

2.22,86 Bilal Cadimi -94 Huddinge AIS 2005


60m h

9.99 Edvin Assarsson -04 Eslövs AI 2015


Höjd

1,53 Casper Varis Algård -94 Huddinge AIS 2005

1,53 David Tellström Jovicic -02 Huddinge AIS 2013


Längd

5,33 David Thid -03 Huddinge AIS 2014


Kula (3,0)

10,10 Jacob Borssén -95 Huddinge AIS 2006

 

 

 

 

F12

 

60m

8,17 Martina Salander -92 Fredrikshofs FIF 2003


200m

27,13 Martina Salander -92 Fredrikshofs FIF 2003


800m

2.28,64 Matilda Borg -07 Österhaningen IF 2018


60m h

10,17 Martina Salander -92 Fredrikshofs FIF  2003


Höjd

1,48 Josephine Rohr -91 Bålsta IK 2002 

1,48 Jasmine Burestam -93 Huddinge AIS 2004

1,48 Isabelle Gustafsson -04 Spårvägens FK 2015

1,48 Celina Holmberg -04 IF Åland 2015


Längd

4,99 Eleonor Nakunzi -92 Sundbybergs IK 2003


Kula (2,0)

11,02 Sofia Linde -95 Täby IS 2006 

 

 

 

P11

 

60m

8,42 Edvin Assarsson -04 Eslöv 2014


600m

1.45,93 David Sjöblom -95 Hagunda IF 2005


Höjd

1,45 Oskar Edlund -02 Täby IS 2012


Längd

4,95 Morgan Ohlström -91 Rånäs 4H 2001


Kula

10.28 Ricky Wahlberg, -08, Österhaninge IF 2018

 

 

 

 

F11

 

60m

8,57 Martina Salander -92 Fredrikshofs FIF 2002


600m

1.55,65 Martina Salander -92 Fredrikshofs FIF 2002


600m

1.54.9m Emilia Stenström -97 Huddinge AIS 2007


Höjd

1,50 Caroline Gyllenborn -93 Turebergs FK 2003


Längd

4,63 Eleonor Nakunzi -92 Sundbybergs IK 2002


Kula

9,56 Kajsa Andersson -06 Turebergs FK 2016

 

 

 

 

P10

 

60m

8.77 Hugo Widlund -04 IFK Lidingö 2013


600m

1.50,88 David Sjöblom -95 Hagunda IF 2004


Höjd

1,31 Oskar Edlund -02 Täby IS 2011


Längd

4,32 Ludvig Edén -95 Huddinge AIS 2004

4.32 Gustav Yngström -09 Mälarö SOK 2018


Kula

9.24 Jumanne Hackett -09 Hammarby IF 2018


 

F10

 

60m

8,70 Martina Salander -92 Fredrikshofs FIF 2001


600m

1.59,23 Martina Salander -92 Fredrikshofs FIF 2001


Höjd

1,33 Martina Salander -92 Fredrikshofs FIF 2001


Längd

4,27 Ayla Hallberg -06 Turebergs FK 2015

 

Kula 2 kg

6.85 Alma Eklöf -09 Hammarby IF 2018


 

F/P 11 

 

Mixed Stafett 4x200m 

2:03.86 Hammarby IF 2016

Lii Jabbour-Clarke, William Loqvist, Belize Lansky, Elias Kapell


F/P 13 

 

Mixed Stafett 4x200m 

1:52.72 IFK Lidingö 2014

Sara Svalberg, Robin Isaksson, Vendela Wahlberg & Jonathan Westerberg


F/P 15 

 

Mixed Stafett 4x200m 

1:42.06 Hanvikens SK 2018

Felicia Johansson 04, Adam Eriksson 04, Karin Bengtsson 04, Oscar Niklasson 04


F/P 17 

 

Mixed Stafett 4x200m 

1:40.05 Huddinge AIS 2012 

Amanda Lindh, Anton Öhman, Matilda Grundström & Yannick Mbella

 
Våra sociala medier
Stolt arrangör av
Klubbsponsorer
Partners