Anmälan till sommaridrottsskolan öppen!
SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
IFK LIDINGÖ
FRIIDROTT

Landslagsuppdrag 2020 – och genom tiderna
2020-12-19 17:00
Simon Sundström vann 3000m hinder i Finnkampen som i år gick i Tammerfors. Foto DECA Text & Bild
IFK Lidingö startade onsdagen den 14 december 1932. Redan ett och ett halvt år senare, sommaren 1934, hade vi vår första landslagare i form av Margareta Färnström som hoppade höjd i en match mot Storbritannien och Skottland(!). Sedan dess har ytterligare 65 IFKare fått dra på sig den blågula landslagsdressen. 

En av dem är Simon Sundström som landslagsdebuterade 2018. I år var Simon vår enda landslagare (även om även Andreas Otterling var uttagen till Finnkampen – men utan att delta). Simon var med både i Nordenkampen inomhus och i Finnkampen i Tammerfors. Han är nu uppe i sex landslagsuppdrag.

Här är en uppdatering av förra årets sammanställning av landslagsuppdrag genom tiderna, som Leif Robertson har sammanställt.


66 IFKare i gulblått

Sammanlagt har 66 IFKare representerat ett landslag i seniorsammanhang. Här är alla våra seniorlandslagare.

 

Martin har flest landslagsuppdrag

Den som har varit allra värst är Martin Enholm som gjort hela 38 landskamper.  

Anders Gärderud och Mattias Sunneborn har 22 var under tiden som de representerade IFK Lidingö, men har betydligt fler om man räknar starter när de varit med i andra klubbar. Annika Ericson och Charlotte Schönbeck är hack i häl med 21 var.


De mest flest landskamper

 

1

Enholm, Martin

38

2

Gärderud, Anders

22


Sunneborn, Mattias

22

4

Ericson, Annika

21


Schönbeck, Charlotte

21

6

Högberg, Ulf

19

7

Jonsson, Sten

17


Silvander, Anna

17

9

Ljungberg, Victoria

14

10

Casadei, Nadja

13

11

Hoffer, Michael

11

12

Larsson, Lars

10

 

1990 var flitigaste året

1990 hade vi 17 landslagsframträdanden. Det är året med flest, följt av 1986 och 1997 med 16. Efter år 2000 har 2013 varit bäst med 14 starter, följt av 2018 med 11. I år blev det åtta.

 

Medeldistans vanligast

Den vanligaste grenen som någon IFKare har varit uttagen i är 1500m följt av 800m. Tillsammans står de för 174 landskampen där 1500m har 91 och 800m 83. Sen följer längd med 40 och höjd med 20. Hopp är också nästa vanligast med sammanlagt 68 landslagsrepresentationer.

 

1500 meter

91

800 meter

83

Längd

40

Höjd

20

5000 meter

18

3000 hinder

16

200 meter

14

4x400

14

110 m häck

12

4x100 meter

12

Tiokamp

12

                     

 

Åtta OS-starter

290 gånger har vi representerat Sverige i landskamper. Varav 145 Finnkamper. Nio gånger har en IFKare tävlat i olympiska spelen, åtta gånger i VM plus två gånger i VM inomhus och en gång i terräng-VM. I EM har vi varit presenterat 14 gånger ute, 18 gånger inne och en gång i EM i terräng. Åtta gånger har vi varit med i Lag-EM och 48 gånger i föregångaren Europacupen.

 

Flesta gånger på Stockholms stadion

80 gånger har vi haft på oss landslagsdressen när det varit tävlingar på Stockholms stadion, 75 gånger i Helsingfors och 32 gånger i Göteborg.

 

40 raka seniorlandskampsår

Senaste året som vi inte hade någon representant i var 1979! Övriga år är 1932–1933, 1935, 1942–1945 (under andra världskriget), 1949–1950, 1952, 1956–1957, 1973 och 1977. Sammanlagt bara 14 år av klubbens hittillsvarande 87 år långa historia.



Representation i Svenska landslaget – alla hittills:



Representation i Svenska landslaget
NamnGrenPlatsLandskamp
1934
Färnström, MargaretaHöjdLondon, GBRLandskamp (GBR-SCO-SWE)
Larsson, Lars3000 m hinderStockholmLandskamp (SWE-GER)
1936
Larsson, Lars3000 m hinderBerlin, GEROS
Larsson, Lars5000 meterOslo, NORLandskamp (NOR-SWE)
Färnström, KarinHöjdBlackpool, GBRLandskamp (ENG-SCO-NED-SWE)
1937
Larsson, Lars3000 meterStockholmLandskamp (SWE-NED)
Larsson, Lars3000 m hinderBerlin, GERLandskamp (GER-SWE)
Larsson, Lars5000 meterBudapest, HUNLandskamp (HUN-SWE)
1938
Färnström, KarinHöjdWien, AUTEM
Larsson, Lars3000 m hinderParis, FRAEM
Larsson, Lars3000 m hinderStockholmLandskamp (SWE-GER)
1939
Larsson, Lars3000 m hinderStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Arnberg, Kjell110 m häckHelsinki, FINLandskamp (FIN B-SWE B)
Arnberg, Kjell110 m häckOslo, NORLandskamp (NOR-SWE)
1940
Larsson, Lars3000 m hinderHelsinki, FINLandskamp (FIN-GER-SWE)
Arnberg, Kjell110 m häckStockholmLandskamp (SWE B-FIN B)
1941
Arnberg, Kjell110 m häckGöteborgLandskamp (SWE-HUN)
1946
Eklund, GudrunDiskusOslo, NOREM
Eklund, GudrunDiskusStockholmLandskamp (SWE-NOR)
1947
Eklund, GudrunDiskusHelsingborgLandskamp (SWE-DEN)
1948
Eklund, Gudrun (Arenander)DiskusLondon, GBROS
Eklund, Gudrun (Arenander)DiskusCopenhagen, DENLandskamp (DEN-SWE)
1951
Söderlund, Karl JohanTrestegOslo, NORLandskamp (NOR -SWE B)
Söderlund, Karl JohanTrestegOlso, NORLandskamp (NOR-SWE B)
Söderlund, Karl JohanTrestegHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Sundqvist, LarsTrestegHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Bengtsson, Ingvar800 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Bengtsson, Ingvar800 meterStockholmLandskamp (SWE-GER)
1953
Swartz, Per Olof110 m häckStockholmLandskamp (SWE-FIN)
1954
Bengtsson, Ingvar800 meterOslo, NORLandskamp (NOR-SWE B)
Swartz, Per Olof110 m häckGöteborgLandskamp (SWE-FRA)
Swartz, Per Olof110 m häckStockholmLandskamp (SWE-HUN)
1955
Swartz, Per Olof400 m häckStockholmLandskamp (SWE-FIN)
1958
Jonsson, Sten1500 meterGöteborgLandskamp (SWE-NOR)
Jacobsson, Uno4x100 meterGöteborgLandskamp (SWE-NOR)
Jonsson, Sten1500 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
1959
Jonsson, Sten1500 meterMalmöLandskamp (SWE-ITA)
Jonsson, Sten1500 meterGöteborgLandskamp (SWE-FIN)
Jonsson, Sten800 meterOslo, NORLandskamp (NOR-SWE)
Jonsson, Sten1500 meterOslo, NORLandskamp (NOR-SWE)
Jonsson, Sten1500 meterParis, FRALandskamp (FRA-SWE)
1960
Jonsson, Sten1500 meterGöteborgLandskamp (SWE-NOR)
Holmestrand, Tommy1500 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Jonsson, Sten1500 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Holmestrand, Tommy1500 meterStockholmLandskamp (SWE-HUN)
Jacobsson, Uno100 meterVäxjöLandskamp (SWE B-DEN)
1961
Jonsson, Sten1500 meterBudapest, HUNLandskamp (HUN-SWE)
Jonsson, Sten800 meterLeipzig, GDRLandskamp (GDR-SWE)
Jonsson, Sten1500 meterLeipzig, GDRLandskamp (GDR-SWE)
Jonsson, Sten1500 meterOslo, NORNM
Holmestrand, Tommy800 meterRoskilde, DENLandskamp (DEN-SWE B)
Jonsson, Sten1500 meterStockholmLandskamp (SWE-FRA)
Jonsson, Sten800 meterStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Jonsson, Sten1500 meterStockholmLandskamp (SWE-FIN)
1962
Holmestrand, Tommy1500 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Jonsson, Sten1500 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Holmestrand, Tommy1500 meterOslo, NORLandskamp (NOR-SWE)
Holmestrand, Tommy800 meterStockholmLandskamp (SWE-ITA)
Holmestrand, Tommy1500 meterStockholmLandskamp (SWE-ITA)
Holmestrand, Tommy800 meterStockholmLandskamp (SWE-GDR)
Holmestrand, Tommy1500 meterStockholmLandskamp (SWE-GDR)
1963
Ekström, Kjell5000 meterGöteborgNM
Bergdahl, Alf3000 hinderGöteborgNM
Ahl, Claes5000 meterStockholmLandskamp (SWE-HUN)
Ahl, Claes5000 meterStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Ahl, Claes10000 meterOslo, NORLandskamp (NOR-SWE)
1964
Ahl, Claes10000 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Lavér, MonicaKulaHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
1965
Gärderud, Anders800 meterOslo, NORLandskamp (NOR-SWE)
Gärderud, Anders1500 meterOslo, NORLandskamp (NOR-SWE)
Gärderud, Anders800 meterStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Gärderud, Anders1500 meterStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Bergdahl, Alf5000 meterStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Gärderud, Anders1500 meterStockholmLandskamp (SWE-FRG)
Ahl, Claes10000 meterStockholmLandskamp (SWE-FRG)
Bergdahl, Alf3000 m hinderStockholmLandskamp (SWE-FRG)
Gärderud, Anders800 meterHelsinki, FINNM
1966
Gärderud, Anders1500 meterBudapest, HUNEM
Gärderud, Anders3000 meterDortmund, BRDEM, inomhus (inoff)
Gärderud, Anders1500 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Gärderud, Anders1500 meterStockholmLandskamp (SWE-GBR)
Gärderud, Anders5000 meterStockholmLandskamp (SWE-GBR)
Gärderud, Anders1500 meterStockholmLandskamp (SWE-LAT)
Gärderud, Anders1500 meterGöteborgLandskamp (SWE-NOR)
1967
Gärderud, Anders1500 meterStockholmEuropacup, semifinal
Gärderud, Anders5000 meterStockholmEuropacup, semifinal
Gärderud, Anders1500 meterOslo, NORLandskamp (NOR-SWE)
Gärderud, Anders1500 meterStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Gärderud, Anders5000 meterStockholmLandskamp (SWE-FIN)
1968
Gärderud, Anders800 meterMexico city, MEXOS
Gärderud, Anders1500 meterMexico city, MEXOS
1969
Gärderud, Anders5000 meterOslo, NORLandskamp (NOR-SWE)
Högberg, Ulf1500 meterOslo, NORLandskamp (NOR-SWE)
Gärderud, Anders1500 meterStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Högberg, Ulf1500 meterStockholmLandskamp (SWE-ROM-ITA)
Gärderud, Anders1500 meterPraha, TCHLandskamp (TCH-SWE)
Högberg, Ulf1500 meterPraha, TCHLandskamp (TCH-SWE)
1970
Högberg, Ulf1500 meterWien, AUTEM, inomhus
Östberg, Elisabeth4x400 meterHerford, GBREuropacup, semifinal
Östberg, Elisabeth4x400 meterSkövdeLandskamp (SWE-DEN-NOR)
Östberg, Elisabeth800 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Östberg, Elisabeth4x400 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Östberg, Elisabeth800 meterEdmonton, CANLandskamp (CAN-NOR-SWE)
1971
Söderberg, Bo200 meterHelsinki, FINEM
Högberg, Ulf1500 meterSofia, BULEM, inomhus
Högberg, Ulf1500 meterOslo, NORLandskamp (NOR-SWE)
Söderberg, Bo100 meterGöteborgLandskamp (SWE-FIN)
Söderberg, Bo200 meterGöteborgLandskamp (SWE-FIN)
Söderberg, Bo4x100 meterGöteborgLandskamp (SWE-FIN)
1972
Högberg, Ulf1500 meterMünchen, BRDOS
Högberg, Ulf1500 meterStockholmLandskamp (SWE-NOR)
Högberg, Ulf800 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Högberg, Ulf1500 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Söderberg, Bo100 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Söderberg, Bo200 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Söderberg, Bo4x100 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Söderberg, Bo4x100 meterConstanza, ROULandskamp (ROU-SWE)
1974
Högberg, Ulf1500 meterRoma, ITAEM
Högberg, Ulf1500 meterStockholmLandskamp (SWE-GDR-NOR)
Högberg, Ulf1500 meterStockholmLandskamp (SWE-GBR)
Högberg, Ulf1500 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Nenzell, Ann Marie1500 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
1975
Högberg, Ulf1500 meterLondon, GBREuropacupen, semi
Högberg, Ulf1500 meterOslo, NORLandskamp (NOR-GDR-SWE)
Högberg, Ulf1500 meterStockholmLandskamp (SWE-FIN)
1976
Högberg, Ulf1500 meterMontreal, CANOS
Högberg, Ulf1500 meterStockholmLandskamp (SWE-HUN)
1978
Ericsson, Jonas5000 meterPraha, TCHLandskamp (TCH-GRE-NOR-SWE)
1980
Rosenius, Åke110 m.häckEdinburgh, SCOLandskamp (GBR-SWE)
1981
Rosenius, Åke110 m.häckHelsinki, FINEuropacup, semi
Örtman, PerDiskusHelsinki, FINEuropacup, semi
Orrsveden, Bo10000 meterStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Rosenius, Åke110 m.häckGöteborgLandskamp (SWE-SUI-NOR)
Örtman, PerDiskusGöteborgLandskamp (SWE-SUI-NOR)
1982
Rosenius, Åke110 m.häckLondon, GBRLandskamp (ENG-AUS-SWE-USA)
Orrsveden, Bo5000 meterLondon, GBRLandskamp (ENG-AUS-SWE-USA)
Orrsveden, Bo10000 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Örtman, PerDiskusHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Orrsveden, Bo5000 meterLausanne, SUILandskamp (SUI-FRA-SWE)
Örtman, PerDiskusLausanne, SUILandskamp (SUI-FRA-SWE)
Orrsveden, Bo5000 meterKarlstadLandskamp (SWE-GBR)
Orrsveden, Bo5000 meterStockholmLandskamp (SWE-ITA)
1983
Haglund, Yvonne1500 meterSittard, NEDEuropacup
Fjaestad, HåkanTiokampMontargis, FRAEuropacup, B
Orrsveden, Bo10000 meterPraha, TCHEuropacup, B final
Orrsveden, Bo5000 meterPorsgrunn, NORLandskamp (NOR-SWE)
Ericson, Annika800 meterPorsgrunn, NORLandskamp (NOR-SWE)
Haglund, Yvonne1500 meterPorsgrunn, NORLandskamp (NOR-SWE)
Ericson, Annika800 meterStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Haglund, Yvonne4000 meterGateshead, GBRVM, terräng
1984
Ericson, Annika800 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Sundberg, ChristinaLängdHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Fjaestad, HåkanTiokampNorrköpingLandskamp (SWE-FIN-NOR)
Ericson, Annika800 meterMalmöLandskamp (SWE-NOR)
Sundberg, ChristinaLängdMalmöLandskamp (SWE-NOR)
1985
Ericson, Annika1500 meterBudapest, HUNEuropacup, B
Tånnander, KristineSjukampArles, FRAEuropacup, B
Ericson, Annika1500 meterOslo, NORLandskamp (Norden-Sovjet)
Enholm, Martin800 meterOslo, NORLandskamp (NOR-SWE)
Ericson, Annika800 meterOslo, NORLandskamp (NOR-SWE)
Ericson, Annika1500 meterOslo, NORLandskamp (NOR-SWE)
Andersson, Carina1500 meterOslo, NORLandskamp (NOR-SWE)
Sundberg, ChristinaLängdOslo, NORLandskamp (NOR-SWE)
Ericson, Annika800 meterStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Ericson, Annika1500 meterStockholmLandskamp (SWE-FIN)
1986
Enholm, Martin800 meterStuttgart, FRGEM
Lorentzon, SusanneHöjdStuttgart, FRGEM
Enholm, Martin800 meterMadrid, ESPEM, inomhus
Lorentzon, SusanneHöjdMadrid, ESPEM, inomhus
Enholm, Martin800 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Enholm, Martin4x400 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Ericson, Annika800 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Ericson, Annika1500 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Lorentzon, SusanneHöjdHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Sundberg, ChristinaLängdHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Enholm, Martin800 meterLuzern, SUILandskamp (SUI-NOR-SWE)
Ericson, Annika1500 meterLuzern, SUILandskamp (SUI-NOR-SWE)
Lorentzon, SusanneHöjdLuzern, SUILandskamp (SUI-NOR-SWE)
Lorentzon, SusanneHöjdLidingö/BNM, inomhus
Sundberg, ChristinaLängdLidingö/BNM, inomhus
Fjaestad, PederHöjdLidingö/BNM, inomhus
1987
Enholm, Martin800 meterLièvin, FRAEM, Inomhus
Ericson, Annika1500 meterGöteborgEuropacupen B final
Enholm, Martin800 meterGöteborgEuropacupen B-final
Enholm, Martin800 meterLüdenscheid, FRGLandskamp (FRG-HUN-SUI-SWE)
Fjaestad, PederHöjdLüdenscheid, FRGLandskamp (FRG-HUN-SUI-SWE)
Offnegårdh, Christina400 m häckLüdenscheid, FRGLandskamp (FRG-HUN-SUI-SWE)
Offnegårdh, Christina4x400 meterLüdenscheid, FRGLandskamp (FRG-HUN-SUI-SWE)
Enholm, Martin800 meterStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Ericson, Annika800 meterStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Ericson, Annika1500 meterStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Fjaestad, PederHöjdStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Enholm, Martin800 meterOslo, NORNM, Inomhus
Enholm, Martin800 meterRoma, ITAVM
Ericson, Annika1500 meterRoma, ITAVM
Enholm, Martin800 meterIndianapolis, USVM, Inomhus
1988
Enholm, Martin800 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Enholm, Martin1500 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Ljungberg, Victoria200 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Ljungberg, Victoria4x100 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Ericson, Annika800 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Ericson, Annika1500 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Bäckström, Ann800 meterTampere, FINLandskamp (i) (SWE-FIN)
Enholm, Martin800 meterGävleLandskamp (SWE-HUN-SUI)
Fjaestad, PederHöjdGävleLandskamp (SWE-HUN-SUI)
1989
Ericson, Annika3000 meterStrasbourg, FRAEuropacup, B
Enholm, Martin800 meterBrussels, BELEuropacup, B final
Lindén, JessicaSjukampTönsberg, NOREuropacup, mångkamp B
Hållberg, KatarinaSjukampTönsberg, NOREuropacup, mångkamp B
Ljungberg, Victoria4x400 meterMiskolc, HUNLandskamp (HUN-NOR-SWE)
Ljungberg, Victoria200 meterLuleåLandskamp (i) (SWE-FIN)
Ljungberg, Victoria100 meterStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Ljungberg, Victoria200 meterStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Ljungberg, Victoria4x100 meterStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Lindén, Jessica400 meterStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Lindén, Jessica400 m häckStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Enholm, Martin800 meterStockholmLandskamp (SWE-FIN)
1990
Enholm, Martin800 meterGlasgow, IRLEM, inomhus
Hållberg, KatarinaSjukampFinland?Landskamp (FIN-EST-SWE)
Ljungberg, Victoria100 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Ljungberg, Victoria200 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Ljungberg, Victoria4x100 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Enholm, Martin800 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Fjaestad, PederHöjdHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Ljungberg, Victoria60 meterStockholm/GLandskamp (i) (SWE-FIN)
Enholm, Martin800 meterStockholm/GLandskamp (i) (SWE-FIN)
Fjaestad, PederHöjdStockholm/GLandskamp (i) (SWE-FIN)
Ljungberg, Victoria100 meterGenéve, SUILandskamp (SUI-NOR-SWE)
Ljungberg, Victoria200 meterGenéve, SUILandskamp (SUI-NOR-SWE)
Ljungberg, Victoria4x100 meterGenéve, SUILandskamp (SUI-NOR-SWE)
Lindén, Jessica4x400 meterGenéve, SUILandskamp (SUI-NOR-SWE)
Fjaestad, PederHöjdGenéve, SUILandskamp (SUI-NOR-SWE)
Enholm, Martin800 meterGenéve, SUILandskamp (SUI-NOR-SWE)
Enholm, Martin4x400 meterGenéve, SUILandskamp (SUI-NOR-SWE)
1991
Lindén, Jessica4x400 meterBarcelona, ESPEuropacup, B
Enholm, Martin1500 meterBarcelona, ESPEuropacup, B final
Lindén, JessicaSjukampStoke-on-T, GBREuropacup, mångkamp B
Lindén, Jessica4x300 meterTampere, FINLandskamp (i) (FIN-SWE)
Sandström, AnnicaLängdStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Enholm, Martin800 meterStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Enholm, Martin1500 meterStockholmLandskamp (SWE-FIN)
1992
Enholm, Martin800 meterGenua, ITAEM, inomhus
Hoffer, MichaelTiokampParkano, FINLandskamp (FIN-EST-GBG-SWE)
Enholm, Martin800 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Enholm, Martin1500 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Enholm, Martin800 meterStockholm/GLandskamp (i) (SWE-FIN)
Fjaestad, PederHöjdStockholm/GLandskamp (i) (SWE-FIN)
1993
Enholm, Martin1500 meterBrussels, BELEuropacup B-final
Enholm, Martin800 meterStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Sandström, AnnicaLängdRotterdam, NEDEuropacup, C3 final 
Hoffer, MichaelTiokampOulu, FINLandskamp (FIN-EST-SWE)
1994
Sandström, AnnicaLängdLjubljana, SEREuropacup, C-final
Sandström, AnnicaLängdStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Hoffer, MichaelTiokampLyon, FRAEuropacup
Enholm, Martin800 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
1995
Hoffer, MichaelTiokampValladolid, ESPEuropacup A
Enholm, Martin800 meterKuopio, FINLandskamp (i) (FIN-SWE)
Enholm, Martin4x337 meterKuopio, FINLandskamp (i) (FIN-SWE)
Enholm, Martin800 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Sandström, AnnicaLängdHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
1996
Enholm, Martin800 meterMadrid, ESPEuropacup A final
Sunneborn, MattiasLängdMadrid, ESPEuropacup, A final
Hoffer, MichaelTiokampLage, GEREuropacup, Super L.
Engquist, Ludmila100 m häckHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Andersson, Carina800 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Sandström, AnnicaLängdHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Enholm, Martin800 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Sunneborn, MattiasLängdHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Rosenblad, AgnetaLängdBorlängeLandskamp (i) (SWE-FIN)
Rosenblad, Agneta4x 1 varvBorlängeLandskamp (i) (SWE-FIN)
Engquist, Ludmila100 m häckAtlanta, USOS
Sunneborn, MattiasLängdAtlanta, USOS
1997
Engquist, Ludmila4x100 meterDubli, IRLEuropacup
Welin, Pia4x400 meterDublin, IRLEuropacup
Hoffer, MichaelTiokampOulu, FINEuropacup
Sunneborn, MattiasLängdDublin, IRLEuropacup, B final
Malm, Christer3000 m hinderDublin, IRLEuropacup, B final
Rosenblad, Agneta60 m häckTampere, FINLandskamp (i) (FIN-BAL-SWE)
Engquist, Ludmila200 meterStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Engquist, Ludmila100 m häckStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Engquist, Ludmila4x100 meterStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Sandström, AnnicaLängdStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Sandström, AnnicaTrestegStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Sunneborn, MattiasLängdSWE-FINLandskamp (SWE-FIN)
Malm, Christer3000 m hinderStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Engquist, Ludmila100 m  häckAthen, GREVM
Sunneborn, MattiasLängdAthen, GREVM
Sunneborn, MattiasLängdParis, FRAVM, inomhus
1998
Sunneborn, MattiasLängdBudapest, HUNEM
Sunneborn, MattiasLängdHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Engquist, Ludmila100 m häckMalmöEuropacup
Sunneborn, Mattias200 meterMalmöEuropacup, B final
Hoffer, MichaelTiokampTallinn, ESTLandskamp (EST-FIN-SWE)
Hoffer, MichaelTiokampTallinn, ESTEuropacup 
Sunneborn, MattiasLängdValencia, ESPEM, inomhus
1999
Sunneborn, MattiasLängdLahti, FINEuropacup
Hoffer, MichaelTiokampHuddingeEuropacup
Sunneborn, Mattias200 meterTallinn, ESTLandskamp (i) (EST-FIN-SWE)
Sunneborn, MattiasLängdGöteborgLandskamp (SWE-FIN)
Hoffer, MichaelLängdGöteborgLandskamp (SWE-FIN)
Engquist, Ludmila100 häckSevilla, ESPVM
2000
Sunneborn, MattiasLängdGent, BELEM, inomhus
Hoffer, MichaelSjukampGent, BELEM, inomhus
Sunneborn, Mattias200 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Sunneborn, MattiasLängdHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Sunneborn, Mattias4x400 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Sunneborn, Mattias200 meterTampere, FINLandskamp (i) (FIN-EST-SWE)
Sunneborn, MattiasLängdSydney, AUSOS
2001
Sunneborn, MattiasLängdEdmonton, CANVM
Sunneborn, MattiasLängd?Nordic Challenge II
Sunneborn, MattiasLängdGöteborgLandskamp (SWE-FIN)
Hansson, JeanetteSjukampEstlandLandskamp, mångkamp
2002
Sjöling, IdaSjukampSverigeLandskamp (SWE-EST-FIN)
2003
Sjöling, IdaSjukampTallinn, ESTEuropacup, mångkamp
Sjöling, IdaSjukampTallinn, ESTLandskamp, mångkamp
Ekberg, AnnetteSjukampTallinn, ESTLandskamp, mångkamp
2004
Gundert, Louise4x400Budapest, HUNEM, inomhus
Gundert, Louise400 häckGöteborgLandskamp (SWE-FIN)
Skoglund, FredrikStavGöteborgLandskamp (SWE-FIN)
2005
Gundert, Louise400 häckGävleEuropacup
Schönbeck, Charlotte800 meterGävleEuropacup, first leauge
Gundert, Louise400 häckGöteborgLandskamp (SWE-FIN)
Gundert, Louise4x400 meterGöteborgLandskamp (SWE-FIN)
Schönbeck, Charlotte800 meterGöteborgLandskamp (SWE-FIN)
Gundert, Louise400 häckHelsinki, FINVM
2006
Schönbeck, CharlotteStafett 2000Lievin, FRAEuropacup, inomhus
Gundert, Louise4x400 meterLiévin, FRAEuropacup, inomhus
Skoglund, FredrikStavHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
2007
Casadei, NadjaSjukampSzceczin, POLEuropacup, mångkamp
Casadei, NadjaSjukampVisbyLandskamp (SWE-FIN-EST)
Skoglund, FredrikStavGöteborgLandskamp (SWE-FIN)
2008
Öberg, Sofia800 meterIstambul, TUREuropacup
Casadei, NadjaSjukampJyväskylä, FINEuropacup, mångkamp
Casadei, NadjaSjukampJyväskylä, FINLandskamp (FIN-EST-SWE)
Schönbeck, Charlotte1500 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Öberg, Sofia800 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
2009
Casadei, NadjaSjukampSzcezcin, POLEuropacup, mångkamp
Schönbeck, Charlotte3000 meterLeiria, PORLag-EM
Öberg, Sofia800 meterLeiria, PORLag-EM
Casadei, NadjaSjukampRakvere, ESTLandskamp (EST-FIN-SWE)
Schönbeck, Charlotte800 meterGöteborgLandskamp (SWE-FIN)
Schönbeck, Charlotte1500 meterGöteborgLandskamp (SWE-FIN)
Bodinson, Klara3000 hinderGöteborgLandskamp (SWE-FIN)
Öberg, Sofia800 meterGlasgow, IRLLandskamp, inomhus
Casadei, NadjaSjukampBerlin, GERVM
2010
Casadei, NadjaSjukampBarcelona, ESPEM
Schönbeck, Charlotte1500 meterBarcelona, ESPEM
Schönbeck, Charlotte800 meterBudapest, HUNLag-EM
Schönbeck, Charlotte1500 meterBudapest, HUNLag-EM
Schönbeck, Charlotte800 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Schönbeck, Charlotte1500 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
2011
Askros, Rafael60 m häckTampere, FINLandskamp, inomhus
Schönbeck, Charlotte800 meterTampere, FINLandskamp, inomhus
Schönbeck, Charlotte1500 meterParis, FRAEM, inomhus
Öberg, Sofia800 meterStockholmLag-EM
Bodinson, Klara3000 hinderStockholmLag-EM
Bodinson, Klara3000 hinderHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Eriksson, Isabelle400 m häckHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
2012
Casadei, NadjaSjukampViljandi, ESTLandskamp (EST-FIN-SWE)
Thorvaldsson, JakobHöjdGöteborgLandskamp (SWE-FIN)
Schönbeck, Charlotte1500 meterGöteborgLandskamp (SWE-FIN)
Casadei, NadjaLängdGöteborgLandskamp (SWE-FIN)
Schönbeck, Charlotte1500 meterVäxjöLandskamp, inomhus
2013
Schönbeck, Charlotte1500 meterGöteborgEM, inomhus
Jernbeck, ThereseSjukampNottwil, CHEuropacupen, mångkamp
Casadei, NadjaSjukampNottwil, CHEuropacupen, mångkamp
Schönbeck, Charlotte1500 meterDublin, IRLLag-EM
Thorvaldsson, JakobHöjdStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Adriansson, Hanna100 meterStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Adriansson, Hanna4x100 meterStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Öberg, Sofia800 meterStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Öberg, Sofia1500 meterStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Schönbeck, Charlotte800 meterStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Casadei, NadjaSjukampHuddingeLandskamp (SWE-FIN-EST)
Thorvaldsson, JakobHöjdVäxjöLandskamp, inomhus
Schönbeck, Charlotte1500 meterVäxjöLandskamp, inomhus
Casadei, NadjaLängdVäxjöLandskamp, inomhus
2014
Adriansson, Hanna4x100 meterZürich, CHEM
Silvander, Anna800 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Adriansson, Hanna100 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Schönbeck, Charlotte800 meterHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Eriksson, Madeleine100 häckHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Olsson, MalinLängdHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Thorvaldsson, JakobHöjdHelsinki, FINLandskamp (FIN-SWE)
Silvander, Anna1500 meterTampere, FINLandskamp, inomhus
2015
Silvander, Anna800 meterPraha, CZEEM, inomhus
Silvander, Anna800 meterBaerum, NORNordenkampen
Olsson, MalinLängdBaerum, NORNordenkampen
Silvander, Anna1500 meterTjeboksary, RUSLag-EM
Silvander, Anna800 meterStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Silvander, Anna1500 meterStockholmLandskamp (SWE-FIN)
2016
Silvander, Anna800 meterAmsterdam, NEDEM
Eriksson, Madeleine60 m häckVäxjöNordenkampen
Silvander, Anna800 meterVäxjöNordenkampen
Silvander, Anna800 meterTampere, FINLandskamp (FIN-SWE)
Silvander, Anna1500 meterTampere, FINLandskamp (FIN-SWE)
2017
Silvander, Anna800 meterTampere, FINNordenkampen
Öberg, Sofia1500 meterTampere, FINNordenkampen
Silvander, Anna800 meterBeograd, SEREM, inomhus
Otterling, AndreasLängdStockholmLandskamp (SWE-FIN)
Thorvaldsson, JakobHöjdStockholmLandskamp (SWE-FIN)
2018
Silvander, Anna1500 meterBerlin, GEREM
Adriansson, Hanna4x100 meterBerlin, GEREM
Ekholm, FredrickTiokampPärnu, ESTLandskamp (EST-FIN-SWE)
Öberg, Sofia800 meterUppsalaNordenkampen
Otterling, AndreasLängdUppsalaNordenkampen
Adriansson, Hanna100 meterTampere, FINLandskamp (FIN-SWE)
Adriansson, Hanna4x100 meterTampere, FINLandskamp (FIN-SWE)
Silvander, Anna1500 meterTampere, FINLandskamp (FIN-SWE)
Otterling, AndreasLängdTampere, FINLandskamp (FIN-SWE)
Sundström, Simon3000 hinderTampere, FINLandskamp (FIN-SWE)
Ekholm, Fredrick110 m.häckTampere, FINLandskamp (FIN-SWE) DNS
Silvander, AnnaLag, mixTilburg, NEDEM, terräng
2019
Ekholm, Fredrick60 m häckBaerum, NORNordenkampen DNS
Silvander, Anna1500 meterBaerum, NORNordenkampen DNS
Otterling, AndreasLängdBaerum, NORNordenkampen
Sundström, Simon3000 meterBaerum, NORNordenkampen
Öberg, Sofia800 meterBaerum, NORNordenkampen
Ekholm, Fredrick60 m häckGlasgow, IRLEM, inomhus
Silvander, Anna1500 meterGlasgow, IRLEM, inomhus
Ekholm, Fredrick110 m häckStockholm/SLandskamp (SWE-FIN)
Sundström, Simon5000 meterStockholm/SLandskamp (SWE-FIN)
Sundström, Simon4000 meterVierumäki, FINNM, terräng
2020
Sundström, Simon3000 meterHelsinki, FINNordenkampen
Sundström, Simon3000 m hinderTampere, FINLandskamp (FIN-SWE)
Otterling, AndreasLängdTampere, FINLandskamp (FIN-SWE) DNS










Nyhetsarkiv
Kamrat Nytt 1 för 20212021-01-27 10:32
Uffe 752021-01-22 09:10
Veteranerna tar plats2021-01-20 14:49
Aktuell Statistik2021-01-12 11:00
Kampanjen fortsätter2020-12-26 09:00
85-bästa genom tiderna2020-12-15 16:00
Årsbästa utomhus 20202020-12-14 18:00
Årets Ledare 2020 2020-12-12 10:00
Årets Funktionär 20192020-11-24 17:00
Skön overall i shopen2020-11-15 13:20
Stavcamp i Norrköping!2020-10-12 08:59
Mål och Motivation2020-10-08 11:44
Rolle sprang Bärsärka2020-10-07 15:07
Rapport från Täby Open2020-08-19 09:06
Friidrotts SM, BRONS2020-08-15 17:45
Friidrotts SM GULD2020-08-15 15:53
Lena över 40 i diskus2020-08-14 23:15
David persade i längd2020-07-27 09:13
Helena utepersade i stav2020-07-22 13:31
Simon allt närmare 3:402020-07-12 00:44
Sebbe snabb på 1000m 2020-06-05 22:37
Sommarträning2020-06-05 10:02
Veckans gren Längd2020-06-05 08:35
Utbildning 16/62020-06-02 13:24
Ändrade öppettider2020-05-31 09:42
Bygget på Vallen2020-05-29 14:23
Sommaridrottsskolan 20202020-05-18 13:47
Info om Corona2020-05-10 11:37
Olof – the blogger2020-05-01 14:06
Ordföranden har ordet2020-04-14 14:36
Årsmöte ikväll 18:002020-04-01 09:00
Årsmötet flyttat!2020-03-20 08:00
IJSM-silver till Johanna2020-03-02 20:17
Många pers i Uppsala2020-02-12 00:14
Webshopen är nu öppen!2020-01-20 16:36
IFK - Nytt2020-01-02 13:00
IFK-galan: Årets IFKare2019-12-25 06:32
Senilgala!2019-12-18 21:49
Nu kör vi!2019-12-13 10:05
Simon 51a i terräng-EM2019-12-08 23:15
Intropass 18 januari2019-12-04 10:54
Dingolägret 2019!2019-12-03 14:41
Dingo Camp 20192019-11-13 10:52
IFK-galan 20192019-10-29 10:27
De 315 SM-medaljerna2019-10-27 17:25
Luciaspelen 20192019-10-24 15:56
Veckans Gren 20192019-10-17 16:15
Hässelbyloppet 20192019-10-14 11:40
Veckans gren 9:e Oktober2019-10-11 10:15
Lena fick 08fri-jobbet2019-10-09 19:08
prova kastgrenar2019-10-01 09:37
Veckans gren 2019-09-11 15:40
Årets roligaste helg!2019-09-01 16:10
SM till helgen!2019-08-28 15:20
Tyra trea i trail2019-08-25 23:46
Lag-USM i Uppsala i dag2019-08-18 09:10
Fredrick åter under 14 2019-08-18 09:03
I dag börjar veteran-SM2019-08-16 14:18
IFK-Veckan 19-21 augusti2019-08-14 11:39
USM dag 1: Nike femma2019-08-10 12:22
JSM till helgen!2019-08-06 09:00
Finaler och Knäckebröd2019-07-27 09:05
Alina vann 1500m i Kemi2019-07-23 21:06
2019-07-15 01:00
Edvin vann på Öland2019-07-15 00:59
Elisabeth vann i Kalmar2019-07-15 00:20
Moa vann Mefjärdsjoggen2019-07-10 14:35
Simon 8:50 i Watford2019-07-02 09:28
Malin 5.79 i Spanien2019-06-12 21:07
Edvin vann i Sundsvall2019-05-29 09:38
Grattis!2019-05-25 19:00
Nordiska Skolspelen2019-05-20 22:18
Aktivera Lidingö2019-05-10 18:59
Friidrott i närbild!2019-05-09 22:00
Städhoppsträning2019-04-28 10:40
Heshlu tia i Örebro2019-04-07 12:52
Filip & Ella2019-03-25 22:48
2019-03-22 20:35
IUSM till helgen!2019-03-06 08:00
Utbildningar i närtid!2019-03-05 14:31
IU/JSM i Växjö2019-02-24 15:51
Tips till er tränare!2019-02-22 15:10
Bästa funktionärerna.2019-02-18 09:10
4 medaljer på ISM!2019-02-17 16:29
ISM till helgen!2019-02-13 10:14
Hampus 1.94 i Göteborg2019-02-02 23:16
IUDM 12-17 år 2019-01-23 05:58
2019-01-21 12:13
Vad gör en funktionär?2019-01-16 08:00
Cursus i Sydafrika2019-01-08 15:28
Save the Date 30 maj2018-12-19 08:45
Dags att motionera!2018-11-28 07:15
IFK Galan 2018!2018-11-05 14:20
IFK Lidingö Friidrott2018-11-01 08:42
2018-10-25 13:30
Klövernlägret 20182018-10-16 15:13
Resultat castorama del 12018-10-12 10:40
Funktionär 20182018-09-26 10:22
Det är inte för sent!2018-09-18 21:46
Veckans gren i kast2018-09-04 15:02
Veckans gren på Vallen2018-09-04 07:57
2018-08-27 15:34
Sara snabb i Skara2018-08-19 16:34
Sommarspelen på Stadion2018-08-14 15:45
Tyra fyra i Broloppet2018-07-25 12:49
Jacob vann Jungfruloppet2018-07-25 12:47
Daniel vann Levaloppet2018-07-23 15:40
Jacob vann i Visby2018-07-23 15:34
Mika vann 800m i Kalmar2018-07-18 17:19
Victoria fyra i Nice2018-07-12 11:28
Hasse Ljung 80 år2018-07-12 07:52
Tyra vann i Bollnäs 2018-07-11 17:14
2018-07-09 08:00
Lag-SM på fredag2018-07-04 12:58
Andreas 7.80 i Tyskland2018-06-06 00:46
Lidingöloppet on Tour2018-06-05 13:00
Fyra segrar i Minimaran2018-06-04 10:54
Anna 2:05 i Watford2018-06-03 10:51
Stockholmskampen match 22018-06-01 09:22
Helgens Stafett-SM...2018-05-27 15:55
Stafett-SM till helgen!2018-05-24 13:56
KLUBBDAG 29 maj2018-05-22 11:49
Papricaloppet den 26 maj2018-05-19 11:52
Klubbkampen 20182018-05-02 07:03
Kallemannen vann i Visby2018-04-30 10:10
Bauhaus galan 10 juni2018-04-26 11:45
KM på Vallen 20/52018-04-20 13:08
Mikkel ny i styrelsen!2018-04-13 10:23
KM Terräng 18 april2018-04-05 15:22
Funktionärsutbildning 2018-03-25 19:58
Årets Tränare 2018-03-23 10:45
Årets IFK:are2018-03-23 10:25
Årets Hane och Hona2018-03-23 09:15
Nu är nya Bullen ute2018-03-17 09:37
IJSM the movie!2018-03-08 08:31
IUSM till helgen!2018-02-28 11:00
Årsmöte 21 mars2018-02-27 09:00
Sexton medaljer på IUDM2018-02-23 15:26
IJSM till helgen!2018-02-21 11:00
Andreas fyra i Paris2018-02-16 23:34
ISM till helgen!2018-02-14 11:00
Årsmötet 21 mars 20182018-02-11 14:48
Klubbkväll 27 mars2018-02-09 11:15
Veckans Gren 20182018-02-08 15:30
IVSM-guld till Inge2018-02-04 09:17
Tre viktiga nya regler!2018-01-23 12:44
Tyra tävlade i Örebro2018-01-15 23:43
TCS Lidingöloppet2018-01-12 13:52
God 24 december2017-12-24 21:19
IFK-galan: Årets kämpe2017-12-12 13:10
IFK-galan: Årets kompis2017-12-12 12:46
Läs nya IFK-Bullen nu!2017-12-01 11:40
Ida dubbelvann i Örebro2017-11-18 22:15
3/4 Castorama på onsdag2017-10-02 15:37
Erik, kung av Uppsala2017-09-21 16:18
Tre IFKare i Skol-DM2017-09-16 12:16
Hälsans Dag i lördags!2017-09-12 15:30
Resultaten i KM 5000m2017-09-07 00:02
Melina 71a i Tjejmilen2017-09-04 08:13
En kväll på Vallen2017-08-31 10:24
2017-08-24 10:56
Nytt träningsrekord2017-08-23 07:04
Andreas tvåa i Finland2017-08-21 22:11
Jakob visar SM-form2017-08-21 06:33
USM dag 1: Dubbla brons2017-08-12 14:51
JSM till helgen!2017-08-09 12:00
Dubbelt IFK i Raukloppet2017-08-02 23:17
Anthony femma i Europa2017-08-02 23:17
Björn 4.54 i Göteborg2017-07-29 21:52
Simon hindersexa på JEM2017-07-23 23:50
Simon i JEM-final!2017-07-21 19:41
I september händer det!2017-07-13 09:32
Ida vann på Muskö2017-07-10 09:08
Inte i år heller...2017-07-08 20:17
Talar du finska?2017-06-27 14:54
Nytt i klädshopen!2017-06-16 15:03
Andreas trea i Finland2017-06-11 21:42
Andreas tvåa på Kreta2017-06-05 07:49
Ny hemsida!2017-06-01 10:20
Jobba på Touren;) ?2017-06-01 10:01
Klubbdag på Intersport2017-06-01 10:00
Stafett-SM dag 22017-05-28 10:31
Anton tvåa i Finspång2017-05-26 15:03
Stafett-SM till helgen2017-05-24 11:23
Grillkväll på torsdag!2017-05-22 11:44
Lag-SM kval på torsdag2017-05-22 11:42
Hampus över 1.982017-05-22 11:38
Linnea vann Milspåret2017-05-22 11:33
KM i helgen som var...2017-05-16 21:19
Efter 50 år sa hon ja!2017-05-16 10:36
Sofia vann Vårmilen2017-05-12 13:24
Hälsning från Florida2017-05-08 11:17
Robin över 50 i spjut2017-05-08 11:06
Hampus – the jumper2017-05-01 15:27
 
Våra sociala medier
Sommaridrottsskolan
Stolt arrangör av
Våra partners
Övriga partners
RF Sisu