Luciaspelen 13-15 December
Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
IFK LIDINGÖ
FRIIDROTT
Från Margareta till Simon – alla våra 420 landslagsuppdrag
2019-11-10 15:57
Margareat Färnström var första IFKare i landslaget. Simon Sundström den som senast hade på sig landslagsdressen. Margaretabild ur IFKs arkiv och Simonbild från DECA Text & Bild

I dag sprang Simon Sundström Nordiska mästerskapen i terräng. Där blev han tia individuellt och var med och tog guld i lag. Det var 420e gången som någon IFKare fick dra på sig landslagsdressen.

 

Margareta Färnström var först. Redan två år efter klubben bildades var representerade hon Sverige i en landskamp mot Storbritannien och Skottland (lustigt förresten att Skottland hade ett eget landslag när Storbritannien också hade ett. Det var 1934 och Margareta hoppade höjd. Samma år sprang vår första stora hinderstjärna – Lars Larsson, mer känd som som Lidingö-Lasse – 3000m hinder i en landskamp mot Tyskland.

66 IFKare i gulblått

Sammanlagt har 66 IFKare representerat ett landslag i seniorsammanhang. Här är alla våra seniorlandslagare.

 

Martin har flest landslagsuppdrag

Den som har varit allra värst är Martin Enholm som gjort hela 38 landskamper. Anders Gärderud och Mattias Sunneborn har 22 var under tiden som de representerade IFK Lidingö, men har betydligt fler om man räknar starter när de varit med i andra klubbar. Annika Ericson och Charlotte Schönbeck är hack i häl med 21 var.


De mest flest landskamper

 

1

Enholm, Martin

38

2

Gärderud, Anders

22


Sunneborn, Mattias

22

4

Ericson, Annika

21


Schönbeck, Charlotte

21

6

Högberg, Ulf

19

7

Jonsson, Sten

17


Silvander, Anna

17

9

Ljungberg, Victoria

14

10

Casadei, Nadja

13

11

Hoffer, Michael

11

12

Larsson, Lars

10

 

1990 var flitigaste året

1990 hade vi 17 landslagsframträdanden. Det är året med flest, följt av 1986 och 1997 med 16. Efter år 2000 har 2013 varit bäst med 14 starter, följt av 2018 med 11. I år blev det åtta.

 

Medeldistans vanligast

Den vanligaste grenen som någon IFKare har varit uttagen i är 1500m följt av 800m. Tillsammans står de för 174 landskampen där 1500m har 91 och 800m 83. Sen följer längd med 40 och höjd med 20. Hopp är också nästa vanligast med sammanlagt 68 landslagsrepresentationer.

 

1500 meter

91

800 meter

83

Längd

40

Höjd

20

5000 meter

18

3000 hinder

15

200 meter

14

4x400

14

110 m häck

12

4x100 meter

12

Tiokamp

12

                     

 

Åtta OS-starter

288 gånger har vi representerat Sverige i landskamper. Varav 144 Finnkamper. Nio gånger har en IFKare tävlat i olympiska spelen, åtta gånger i VM plus två gånger i VM inomhus och en gång i terräng-VM. I EM har vi varit presenterat 14 gånger ute, 18 gånger inne och en gång i EM i terräng. Åtta gånger har vi varit med i Lag-EM och 48 gånger i föregångaren Europacupen.

 

Flesta gånger på Stockholms stadion

80 gånger har vi haft på oss landslagsdressen när det varit tävlingar på Stockholms Stadion, 75 gånger i Helsingfors och 32 gånger i Göteborg.

 

40 raka seniorlandskampsår

Senaste året som vi inte hade någon representant i var 1979! Övriga år är 1932–1933, 1935, 1942–1945 (under andra världskriget), 1949–1950, 1952, 1956–1957, 1973 och 1977. Sammanlagt bara 14 år av klubbens hittillsvarande 87 år långa historia.



Representation i Svenska landslaget – alla hittills:






Namn Gren Plats Landskamp
1934      
Färnström, Margareta Höjd London, GBR Landskamp (GBR-SCO-SWE)
Larsson, Lars 3000 m hinder Stockholm Landskamp (SWE-GER)
1936      
Larsson, Lars 3000 m hinder Berlin, GER OS
Larsson, Lars 5000 meter Oslo, NOR Landskamp (NOR-SWE)
Färnström, Karin Höjd Blackpool, GBR Landskamp (ENG-SCO-NED-SWE)
1937      
Larsson, Lars 3000 meter Stockholm Landskamp (SWE-NED)
Larsson, Lars 3000 m hinder Berlin, GER Landskamp (GER-SWE)
Larsson, Lars 5000 meter Budapest, HUN Landskamp (HUN-SWE)
1938      
Färnström, Karin Höjd Wien, AUT EM
Larsson, Lars 3000 m hinder Paris, FRA EM
Larsson, Lars 3000 m hinder Stockholm Landskamp (SWE-GER)
1939      
Larsson, Lars 3000 m hinder Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Arnberg, Kjell 110 m häck Helsinki, FIN Landskamp (FIN B-SWE B)
Arnberg, Kjell 110 m häck Oslo, NOR Landskamp (NOR-SWE)
1940      
Larsson, Lars 3000 m hinder Helsinki, FIN Landskamp (FIN-GER-SWE)
Arnberg, Kjell 110 m häck Stockholm Landskamp (SWE B-FIN B)
1941      
Arnberg, Kjell 110 m häck Göteborg Landskamp (SWE-HUN)
1946      
Eklund, Gudrun Diskus Oslo, NOR EM
Eklund, Gudrun Diskus Stockholm Landskamp (SWE-NOR)
1947      
Eklund, Gudrun Diskus Helsingborg Landskamp (SWE-DEN)
1948      
Eklund, Gudrun (Arenander) Diskus London, GBR OS
Eklund, Gudrun (Arenander) Diskus Copenhagen, DEN Landskamp (DEN-SWE)
1951      
Söderlund, Karl Johan Tresteg Oslo, NOR Landskamp (NOR -SWE B)
Söderlund, Karl Johan Tresteg Olso, NOR Landskamp (NOR-SWE B)
Söderlund, Karl Johan Tresteg Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Sundqvist, Lars Tresteg Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Bengtsson, Ingvar 800 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Bengtsson, Ingvar 800 meter Stockholm Landskamp (SWE-GER)
1953      
Swartz, Per Olof 110 m häck Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
1954      
Bengtsson, Ingvar 800 meter Oslo, NOR Landskamp (NOR-SWE B)
Swartz, Per Olof 110 m häck Göteborg Landskamp (SWE-FRA)
Swartz, Per Olof 110 m häck Stockholm Landskamp (SWE-HUN)
1955      
Swartz, Per Olof 400 m häck Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
1958      
Jonsson, Sten 1500 meter Göteborg Landskamp (SWE-NOR)
Jacobsson, Uno 4x100 meter Göteborg Landskamp (SWE-NOR)
Jonsson, Sten 1500 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
1959      
Jonsson, Sten 1500 meter Malmö Landskamp (SWE-ITA)
Jonsson, Sten 1500 meter Göteborg Landskamp (SWE-FIN)
Jonsson, Sten 800 meter Oslo, NOR Landskamp (NOR-SWE)
Jonsson, Sten 1500 meter Oslo, NOR Landskamp (NOR-SWE)
Jonsson, Sten 1500 meter Paris, FRA Landskamp (FRA-SWE)
1960      
Jonsson, Sten 1500 meter Göteborg Landskamp (SWE-NOR)
Holmestrand, Tommy 1500 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Jonsson, Sten 1500 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Holmestrand, Tommy 1500 meter Stockholm Landskamp (SWE-HUN)
Jacobsson, Uno 100 meter Växjö Landskamp (SWE B-DEN)
1961      
Jonsson, Sten 1500 meter Budapest, HUN Landskamp (HUN-SWE)
Jonsson, Sten 800 meter Leipzig, GDR Landskamp (GDR-SWE)
Jonsson, Sten 1500 meter Leipzig, GDR Landskamp (GDR-SWE)
Jonsson, Sten 1500 meter Oslo, NOR NM
Holmestrand, Tommy 800 meter Roskilde, DEN Landskamp (DEN-SWE B)
Jonsson, Sten 1500 meter Stockholm Landskamp (SWE-FRA)
Jonsson, Sten 800 meter Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Jonsson, Sten 1500 meter Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
1962      
Holmestrand, Tommy 1500 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Jonsson, Sten 1500 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Holmestrand, Tommy 1500 meter Oslo, NOR Landskamp (NOR-SWE)
Holmestrand, Tommy 800 meter Stockholm Landskamp (SWE-ITA)
Holmestrand, Tommy 1500 meter Stockholm Landskamp (SWE-ITA)
Holmestrand, Tommy 800 meter Stockholm Landskamp (SWE-GDR)
Holmestrand, Tommy 1500 meter Stockholm Landskamp (SWE-GDR)
1963      
Ekström, Kjell 5000 meter Göteborg NM
Bergdahl, Alf 3000 hinder Göteborg NM
Ahl, Claes 5000 meter Stockholm Landskamp (SWE-HUN)
Ahl, Claes 5000 meter Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Ahl, Claes 10000 meter Oslo, NOR Landskamp (NOR-SWE)
1964      
Ahl, Claes 10000 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Lavér, Monica Kula Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
1965      
Gärderud, Anders 800 meter Oslo, NOR Landskamp (NOR-SWE)
Gärderud, Anders 1500 meter Oslo, NOR Landskamp (NOR-SWE)
Gärderud, Anders 800 meter Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Gärderud, Anders 1500 meter Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Bergdahl, Alf 5000 meter Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Gärderud, Anders 1500 meter Stockholm Landskamp (SWE-FRG)
Ahl, Claes 10000 meter Stockholm Landskamp (SWE-FRG)
Bergdahl, Alf 3000 m hinder Stockholm Landskamp (SWE-FRG)
Gärderud, Anders 800 meter Helsinki, FIN NM
1966      
Gärderud, Anders 1500 meter Budapest, HUN EM
Gärderud, Anders 3000 meter Dortmund, BRD EM, inomhus (inoff)
Gärderud, Anders 1500 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Gärderud, Anders 1500 meter Stockholm Landskamp (SWE-GBR)
Gärderud, Anders 5000 meter Stockholm Landskamp (SWE-GBR)
Gärderud, Anders 1500 meter Stockholm Landskamp (SWE-LAT)
Gärderud, Anders 1500 meter Göteborg Landskamp (SWE-NOR)
1967      
Gärderud, Anders 1500 meter Stockholm Europacup, semifinal
Gärderud, Anders 5000 meter Stockholm Europacup, semifinal
Gärderud, Anders 1500 meter Oslo, NOR Landskamp (NOR-SWE)
Gärderud, Anders 1500 meter Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Gärderud, Anders 5000 meter Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
1968      
Gärderud, Anders 800 meter Mexico city, MEX OS
Gärderud, Anders 1500 meter Mexico city, MEX OS
1969      
Gärderud, Anders 5000 meter Oslo, NOR Landskamp (NOR-SWE)
Högberg, Ulf 1500 meter Oslo, NOR Landskamp (NOR-SWE)
Gärderud, Anders 1500 meter Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Högberg, Ulf 1500 meter Stockholm Landskamp (SWE-ROM-ITA)
Gärderud, Anders 1500 meter Praha, TCH Landskamp (TCH-SWE)
Högberg, Ulf 1500 meter Praha, TCH Landskamp (TCH-SWE)
1970      
Högberg, Ulf 1500 meter Wien, AUT EM, inomhus
Östberg, Elisabeth 4x400 meter Herford, GBR Europacup, semifinal
Östberg, Elisabeth 4x400 meter Skövde Landskamp (SWE-DEN-NOR)
Östberg, Elisabeth 800 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Östberg, Elisabeth 4x400 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Östberg, Elisabeth 800 meter Edmonton, CAN Landskamp (CAN-NOR-SWE)
1971      
Söderberg, Bo 200 meter Helsinki, FIN EM
Högberg, Ulf 1500 meter Sofia, BUL EM, inomhus
Högberg, Ulf 1500 meter Oslo, NOR Landskamp (NOR-SWE)
Söderberg, Bo 100 meter Göteborg Landskamp (SWE-FIN)
Söderberg, Bo 200 meter Göteborg Landskamp (SWE-FIN)
Söderberg, Bo 4x100 meter Göteborg Landskamp (SWE-FIN)
1972      
Högberg, Ulf 1500 meter München, BRD OS
Högberg, Ulf 1500 meter Stockholm Landskamp (SWE-NOR)
Högberg, Ulf 800 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Högberg, Ulf 1500 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Söderberg, Bo 100 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Söderberg, Bo 200 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Söderberg, Bo 4x100 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Söderberg, Bo 4x100 meter Constanza, ROU Landskamp (ROU-SWE)
1974      
Högberg, Ulf 1500 meter Roma, ITA EM
Högberg, Ulf 1500 meter Stockholm Landskamp (SWE-GDR-NOR)
Högberg, Ulf 1500 meter Stockholm Landskamp (SWE-GBR)
Högberg, Ulf 1500 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Nenzell, Ann Marie 1500 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
1975      
Högberg, Ulf 1500 meter London, GBR Europacupen, semi
Högberg, Ulf 1500 meter Oslo, NOR Landskamp (NOR-GDR-SWE)
Högberg, Ulf 1500 meter Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
1976      
Högberg, Ulf 1500 meter Montreal, CAN OS
Högberg, Ulf 1500 meter Stockholm Landskamp (SWE-HUN)
1978      
Ericsson, Jonas 5000 meter Praha, TCH Landskamp (TCH-GRE-NOR-SWE)
1980      
Rosenius, Åke 110 m.häck Edinburgh, SCO Landskamp (GBR-SWE)
1981      
Rosenius, Åke 110 m.häck Helsinki, FIN Europacup, semi
Örtman, Per Diskus Helsinki, FIN Europacup, semi
Orrsveden, Bo 10000 meter Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Rosenius, Åke 110 m.häck Göteborg Landskamp (SWE-SUI-NOR)
Örtman, Per Diskus Göteborg Landskamp (SWE-SUI-NOR)
1982      
Rosenius, Åke 110 m.häck London, GBR Landskamp (ENG-AUS-SWE-USA)
Orrsveden, Bo 5000 meter London, GBR Landskamp (ENG-AUS-SWE-USA)
Orrsveden, Bo 10000 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Örtman, Per Diskus Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Orrsveden, Bo 5000 meter Lausanne, SUI Landskamp (SUI-FRA-SWE)
Örtman, Per Diskus Lausanne, SUI Landskamp (SUI-FRA-SWE)
Orrsveden, Bo 5000 meter Karlstad Landskamp (SWE-GBR)
Orrsveden, Bo 5000 meter Stockholm Landskamp (SWE-ITA)
1983      
Haglund, Yvonne 1500 meter Sittard, NED Europacup
Fjaestad, Håkan Tiokamp Montargis, FRA Europacup, B
Orrsveden, Bo 10000 meter Praha, TCH Europacup, B final
Orrsveden, Bo 5000 meter Porsgrunn, NOR Landskamp (NOR-SWE)
Ericson, Annika 800 meter Porsgrunn, NOR Landskamp (NOR-SWE)
Haglund, Yvonne 1500 meter Porsgrunn, NOR Landskamp (NOR-SWE)
Ericson, Annika 800 meter Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Haglund, Yvonne 4000 meter Gateshead, GBR VM, terräng
1984      
Ericson, Annika 800 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Sundberg, Christina Längd Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Fjaestad, Håkan Tiokamp Norrköping Landskamp (SWE-FIN-NOR)
Ericson, Annika 800 meter Malmö Landskamp (SWE-NOR)
Sundberg, Christina Längd Malmö Landskamp (SWE-NOR)
1985      
Ericson, Annika 1500 meter Budapest, HUN Europacup, B
Tånnander, Kristine Sjukamp Arles, FRA Europacup, B
Ericson, Annika 1500 meter Oslo, NOR Landskamp (Norden-Sovjet)
Enholm, Martin 800 meter Oslo, NOR Landskamp (NOR-SWE)
Ericson, Annika 800 meter Oslo, NOR Landskamp (NOR-SWE)
Ericson, Annika 1500 meter Oslo, NOR Landskamp (NOR-SWE)
Andersson, Carina 1500 meter Oslo, NOR Landskamp (NOR-SWE)
Sundberg, Christina Längd Oslo, NOR Landskamp (NOR-SWE)
Ericson, Annika 800 meter Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Ericson, Annika 1500 meter Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
1986      
Enholm, Martin 800 meter Stuttgart, FRG EM
Lorentzon, Susanne Höjd Stuttgart, FRG EM
Enholm, Martin 800 meter Madrid, ESP EM, inomhus
Lorentzon, Susanne Höjd Madrid, ESP EM, inomhus
Enholm, Martin 800 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Enholm, Martin 4x400 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Ericson, Annika 800 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Ericson, Annika 1500 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Lorentzon, Susanne Höjd Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Sundberg, Christina Längd Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Enholm, Martin 800 meter Luzern, SUI Landskamp (SUI-NOR-SWE)
Ericson, Annika 1500 meter Luzern, SUI Landskamp (SUI-NOR-SWE)
Lorentzon, Susanne Höjd Luzern, SUI Landskamp (SUI-NOR-SWE)
Lorentzon, Susanne Höjd Lidingö/B NM, inomhus
Sundberg, Christina Längd Lidingö/B NM, inomhus
Fjaestad, Peder Höjd Lidingö/B NM, inomhus
1987      
Enholm, Martin 800 meter Lièvin, FRA EM, Inomhus
Ericson, Annika 1500 meter Göteborg Europacupen B final
Enholm, Martin 800 meter Göteborg Europacupen B-final
Enholm, Martin 800 meter Lüdenscheid, FRG Landskamp (FRG-HUN-SUI-SWE)
Fjaestad, Peder Höjd Lüdenscheid, FRG Landskamp (FRG-HUN-SUI-SWE)
Offnegårdh, Christina 400 m häck Lüdenscheid, FRG Landskamp (FRG-HUN-SUI-SWE)
Offnegårdh, Christina 4x400 meter Lüdenscheid, FRG Landskamp (FRG-HUN-SUI-SWE)
Enholm, Martin 800 meter Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Ericson, Annika 800 meter Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Ericson, Annika 1500 meter Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Fjaestad, Peder Höjd Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Enholm, Martin 800 meter Oslo, NOR NM, Inomhus
Enholm, Martin 800 meter Roma, ITA VM
Ericson, Annika 1500 meter Roma, ITA VM
Enholm, Martin 800 meter Indianapolis, US VM, Inomhus
1988      
Enholm, Martin 800 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Enholm, Martin 1500 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Ljungberg, Victoria 200 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Ljungberg, Victoria 4x100 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Ericson, Annika 800 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Ericson, Annika 1500 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Bäckström, Ann 800 meter Tampere, FIN Landskamp (i) (SWE-FIN)
Enholm, Martin 800 meter Gävle Landskamp (SWE-HUN-SUI)
Fjaestad, Peder Höjd Gävle Landskamp (SWE-HUN-SUI)
1989      
Ericson, Annika 3000 meter Strasbourg, FRA Europacup, B
Enholm, Martin 800 meter Brussels, BEL Europacup, B final
Lindén, Jessica Sjukamp Tönsberg, NOR Europacup, mångkamp B
Hållberg, Katarina Sjukamp Tönsberg, NOR Europacup, mångkamp B
Ljungberg, Victoria 4x400 meter Miskolc, HUN Landskamp (HUN-NOR-SWE)
Ljungberg, Victoria 200 meter Luleå Landskamp (i) (SWE-FIN)
Ljungberg, Victoria 100 meter Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Ljungberg, Victoria 200 meter Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Ljungberg, Victoria 4x100 meter Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Lindén, Jessica 400 meter Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Lindén, Jessica 400 m häck Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Enholm, Martin 800 meter Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
1990      
Enholm, Martin 800 meter Glasgow, IRL EM, inomhus
Hållberg, Katarina Sjukamp Finland? Landskamp (FIN-EST-SWE)
Ljungberg, Victoria 100 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Ljungberg, Victoria 200 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Ljungberg, Victoria 4x100 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Enholm, Martin 800 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Fjaestad, Peder Höjd Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Ljungberg, Victoria 60 meter Stockholm/G Landskamp (i) (SWE-FIN)
Enholm, Martin 800 meter Stockholm/G Landskamp (i) (SWE-FIN)
Fjaestad, Peder Höjd Stockholm/G Landskamp (i) (SWE-FIN)
Ljungberg, Victoria 100 meter Genéve, SUI Landskamp (SUI-NOR-SWE)
Ljungberg, Victoria 200 meter Genéve, SUI Landskamp (SUI-NOR-SWE)
Ljungberg, Victoria 4x100 meter Genéve, SUI Landskamp (SUI-NOR-SWE)
Lindén, Jessica 4x400 meter Genéve, SUI Landskamp (SUI-NOR-SWE)
Fjaestad, Peder Höjd Genéve, SUI Landskamp (SUI-NOR-SWE)
Enholm, Martin 800 meter Genéve, SUI Landskamp (SUI-NOR-SWE)
Enholm, Martin 4x400 meter Genéve, SUI Landskamp (SUI-NOR-SWE)
1991      
Lindén, Jessica 4x400 meter Barcelona, ESP Europacup, B
Enholm, Martin 1500 meter Barcelona, ESP Europacup, B final
Lindén, Jessica Sjukamp Stoke-on-T, GBR Europacup, mångkamp B
Lindén, Jessica 4x300 meter Tampere, FIN Landskamp (i) (FIN-SWE)
Sandström, Annica Längd Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Enholm, Martin 800 meter Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Enholm, Martin 1500 meter Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
1992      
Enholm, Martin 800 meter Genua, ITA EM, inomhus
Hoffer, Michael Tiokamp Parkano, FIN Landskamp (FIN-EST-GBG-SWE)
Enholm, Martin 800 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Enholm, Martin 1500 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Enholm, Martin 800 meter Stockholm/G Landskamp (i) (SWE-FIN)
Fjaestad, Peder Höjd Stockholm/G Landskamp (i) (SWE-FIN)
1993      
Enholm, Martin 1500 meter Brussels, BEL Europacup B-final
Enholm, Martin 800 meter Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Sandström, Annica Längd Rotterdam, NED Europacup, C3 final 
Hoffer, Michael Tiokamp Oulu, FIN Landskamp (FIN-EST-SWE)
1994      
Sandström, Annica Längd Ljubljana, SER Europacup, C-final
Sandström, Annica Längd Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Hoffer, Michael Tiokamp Lyon, FRA Europacup
Enholm, Martin 800 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
1995      
Hoffer, Michael Tiokamp Valladolid, ESP Europacup A
Enholm, Martin 800 meter Kuopio, FIN Landskamp (i) (FIN-SWE)
Enholm, Martin 4x337 meter Kuopio, FIN Landskamp (i) (FIN-SWE)
Enholm, Martin 800 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Sandström, Annica Längd Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
1996      
Enholm, Martin 800 meter Madrid, ESP Europacup A final
Sunneborn, Mattias Längd Madrid, ESP Europacup, A final
Hoffer, Michael Tiokamp Lage, GER Europacup, Super L.
Engquist, Ludmila 100 m häck Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Andersson, Carina 800 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Sandström, Annica Längd Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Enholm, Martin 800 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Sunneborn, Mattias Längd Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Rosenblad, Agneta Längd Borlänge Landskamp (i) (SWE-FIN)
Rosenblad, Agneta 4x 1 varv Borlänge Landskamp (i) (SWE-FIN)
Engquist, Ludmila 100 m häck Atlanta, US OS
Sunneborn, Mattias Längd Atlanta, US OS
1997      
Engquist, Ludmila 4x100 meter Dubli, IRL Europacup
Welin, Pia 4x400 meter Dublin, IRL Europacup
Hoffer, Michael Tiokamp Oulu, FIN Europacup
Sunneborn, Mattias Längd Dublin, IRL Europacup, B final
Malm, Christer 3000 m hinder Dublin, IRL Europacup, B final
Rosenblad, Agneta 60 m häck Tampere, FIN Landskamp (i) (FIN-BAL-SWE)
Engquist, Ludmila 200 meter Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Engquist, Ludmila 100 m häck Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Engquist, Ludmila 4x100 meter Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Sandström, Annica Längd Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Sandström, Annica Tresteg Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Sunneborn, Mattias Längd SWE-FIN Landskamp (SWE-FIN)
Malm, Christer 3000 m hinder Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Engquist, Ludmila 100 m  häck Athen, GRE VM
Sunneborn, Mattias Längd Athen, GRE VM
Sunneborn, Mattias Längd Paris, FRA VM, inomhus
1998      
Sunneborn, Mattias Längd Budapest, HUN EM
Sunneborn, Mattias Längd Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Engquist, Ludmila 100 m häck Malmö Europacup
Sunneborn, Mattias 200 meter Malmö Europacup, B final
Hoffer, Michael Tiokamp Tallinn, EST Landskamp (EST-FIN-SWE)
Hoffer, Michael Tiokamp Tallinn, EST Europacup 
Sunneborn, Mattias Längd Valencia, ESP EM, inomhus
1999      
Sunneborn, Mattias Längd Lahti, FIN Europacup
Hoffer, Michael Tiokamp Huddinge Europacup
Sunneborn, Mattias 200 meter Tallinn, EST Landskamp (i) (EST-FIN-SWE)
Sunneborn, Mattias Längd Göteborg Landskamp (SWE-FIN)
Hoffer, Michael Längd Göteborg Landskamp (SWE-FIN)
Engquist, Ludmila 100 häck Sevilla, ESP VM
2000      
Sunneborn, Mattias Längd Gent, BEL EM, inomhus
Hoffer, Michael Sjukamp Gent, BEL EM, inomhus
Sunneborn, Mattias 200 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Sunneborn, Mattias Längd Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Sunneborn, Mattias 4x400 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Sunneborn, Mattias 200 meter Tampere, FIN Landskamp (i) (FIN-EST-SWE)
Sunneborn, Mattias Längd Sydney, AUS OS
2001      
Sunneborn, Mattias Längd Edmonton, CAN VM
Sunneborn, Mattias Längd ? Nordic Challenge II
Sunneborn, Mattias Längd Göteborg Landskamp (SWE-FIN)
Hansson, Jeanette Sjukamp Estland Landskamp, mångkamp
2002      
Sjöling, Ida Sjukamp Sverige Landskamp (SWE-EST-FIN)
2003      
Sjöling, Ida Sjukamp Tallinn, EST Europacup, mångkamp
Sjöling, Ida Sjukamp Tallinn, EST Landskamp, mångkamp
Ekberg, Annette Sjukamp Tallinn, EST Landskamp, mångkamp
2004      
Gundert, Louise 4x400 Budapest, HUN EM, inomhus
Gundert, Louise 400 häck Göteborg Landskamp (SWE-FIN)
Skoglund, Fredrik Stav Göteborg Landskamp (SWE-FIN)
2005      
Gundert, Louise 400 häck Gävle Europacup
Schönbeck, Charlotte 800 meter Gävle Europacup, first leauge
Gundert, Louise 400 häck Göteborg Landskamp (SWE-FIN)
Gundert, Louise 4x400 meter Göteborg Landskamp (SWE-FIN)
Schönbeck, Charlotte 800 meter Göteborg Landskamp (SWE-FIN)
Gundert, Louise 400 häck Helsinki, FIN VM
2006      
Schönbeck, Charlotte Stafett 2000 Lievin, FRA Europacup, inomhus
Gundert, Louise 4x400 meter Liévin, FRA Europacup, inomhus
Skoglund, Fredrik Stav Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
2007      
Casadei, Nadja Sjukamp Szceczin, POL Europacup, mångkamp
Casadei, Nadja Sjukamp Visby Landskamp (SWE-FIN-EST)
Skoglund, Fredrik Stav Göteborg Landskamp (SWE-FIN)
2008      
Öberg, Sofia 800 meter Istambul, TUR Europacup
Casadei, Nadja Sjukamp Jyväskylä, FIN Europacup, mångkamp
Casadei, Nadja Sjukamp Jyväskylä, FIN Landskamp (FIN-EST-SWE)
Schönbeck, Charlotte 1500 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Öberg, Sofia 800 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
2009      
Casadei, Nadja Sjukamp Szcezcin, POL Europacup, mångkamp
Schönbeck, Charlotte 3000 meter Leiria, POR Lag-EM
Öberg, Sofia 800 meter Leiria, POR Lag-EM
Casadei, Nadja Sjukamp Rakvere, EST Landskamp (EST-FIN-SWE)
Schönbeck, Charlotte 800 meter Göteborg Landskamp (SWE-FIN)
Schönbeck, Charlotte 1500 meter Göteborg Landskamp (SWE-FIN)
Bodinson, Klara 3000 hinder Göteborg Landskamp (SWE-FIN)
Öberg, Sofia 800 meter Glasgow, IRL Landskamp, inomhus
Casadei, Nadja Sjukamp Berlin, GER VM
2010      
Casadei, Nadja Sjukamp Barcelona, ESP EM
Schönbeck, Charlotte 1500 meter Barcelona, ESP EM
Schönbeck, Charlotte 800 meter Budapest, HUN Lag-EM
Schönbeck, Charlotte 1500 meter Budapest, HUN Lag-EM
Schönbeck, Charlotte 800 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Schönbeck, Charlotte 1500 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
2011      
Askros, Rafael 60 m häck Tampere, FIN Landskamp, inomhus
Schönbeck, Charlotte 800 meter Tampere, FIN Landskamp, inomhus
Schönbeck, Charlotte 1500 meter Paris, FRA EM, inomhus
Öberg, Sofia 800 meter Stockholm Lag-EM
Bodinson, Klara 3000 hinder Stockholm Lag-EM
Bodinson, Klara 3000 hinder Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Eriksson, Isabelle 400 m häck Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
2012      
Casadei, Nadja Sjukamp Viljandi, EST Landskamp (EST-FIN-SWE)
Thorvaldsson, Jakob Höjd Göteborg Landskamp (SWE-FIN)
Schönbeck, Charlotte 1500 meter Göteborg Landskamp (SWE-FIN)
Casadei, Nadja Längd Göteborg Landskamp (SWE-FIN)
Schönbeck, Charlotte 1500 meter Växjö Landskamp, inomhus
2013      
Schönbeck, Charlotte 1500 meter Göteborg EM, inomhus
Jernbeck, Therese Sjukamp Nottwil, CH Europacupen, mångkamp
Casadei, Nadja Sjukamp Nottwil, CH Europacupen, mångkamp
Schönbeck, Charlotte 1500 meter Dublin, IRL Lag-EM
Thorvaldsson, Jakob Höjd Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Adriansson, Hanna 100 meter Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Adriansson, Hanna 4x100 meter Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Öberg, Sofia 800 meter Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Öberg, Sofia 1500 meter Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Schönbeck, Charlotte 800 meter Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Casadei, Nadja Sjukamp Huddinge Landskamp (SWE-FIN-EST)
Thorvaldsson, Jakob Höjd Växjö Landskamp, inomhus
Schönbeck, Charlotte 1500 meter Växjö Landskamp, inomhus
Casadei, Nadja Längd Växjö Landskamp, inomhus
2014      
Adriansson, Hanna 4x100 meter Zürich, CH EM
Silvander, Anna 800 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Adriansson, Hanna 100 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Schönbeck, Charlotte 800 meter Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Eriksson, Madeleine 100 häck Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Olsson, Malin Längd Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Thorvaldsson, Jakob Höjd Helsinki, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Silvander, Anna 1500 meter Tampere, FIN Landskamp, inomhus
2015      
Silvander, Anna 800 meter Praha, CZE EM, inomhus
Silvander, Anna 800 meter Baerum, NOR Nordenkampen
Olsson, Malin Längd Baerum, NOR Nordenkampen
Silvander, Anna 1500 meter Tjeboksary, RUS Lag-EM
Silvander, Anna 800 meter Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Silvander, Anna 1500 meter Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
2016      
Silvander, Anna 800 meter Amsterdam, NED EM
Eriksson, Madeleine 60 m häck Växjö Nordenkampen
Silvander, Anna 800 meter Växjö Nordenkampen
Silvander, Anna 800 meter Tampere, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Silvander, Anna 1500 meter Tampere, FIN Landskamp (FIN-SWE)
2017      
Silvander, Anna 800 meter Tampere, FIN Nordenkampen
Öberg, Sofia 1500 meter Tampere, FIN Nordenkampen
Silvander, Anna 800 meter Beograd, SER EM, inomhus
Otterling, Andreas Längd Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
Thorvaldsson, Jakob Höjd Stockholm Landskamp (SWE-FIN)
2018      
Silvander, Anna 1500 meter Berlin, GER EM
Adriansson, Hanna 4x100 meter Berlin, GER EM
Ekholm, Fredrick Tiokamp Pärnu, EST Landskamp (EST-FIN-SWE)
Öberg, Sofia 800 meter Uppsala Nordenkampen
Otterling, Andreas Längd Uppsala Nordenkampen
Adriansson, Hanna 100 meter Tampere, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Adriansson, Hanna 4x100 meter Tampere, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Silvander, Anna 1500 meter Tampere, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Otterling, Andreas Längd Tampere, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Sundström, Simon 3000 hinder Tampere, FIN Landskamp (FIN-SWE)
Ekholm, Fredrick 110 m.häck Tampere, FIN Landskamp (FIN-SWE) DNS
Silvander, Anna Lag, mix Tilburg, NED EM, terräng
2019      
Ekholm, Fredrick 60 m häck Baerum, NOR Nordenkampen DNS
Silvander, Anna 1500 meter Baerum, NOR Nordenkampen DNS
Otterling, Andreas Längd Baerum, NOR Nordenkampen
Sundström, Simon 3000 meter Baerum, NOR Nordenkampen
Öberg, Sofia 800 meter Baerum, NOR Nordenkampen
Ekholm, Fredrick 60 m häck Glasgow, IRL EM, inomhus
Silvander, Anna 1500 meter Glasgow, IRL EM, inomhus
Ekholm, Fredrick 110 m häck Stockholm/S Landskamp (FIN-SWE)
Sundström, Simon 5000 meter Stockholm/S Landskamp (FIN-SWE)
Sundström, Simon 4000 meter Vierumäki, FIN NM, terräng
2020      
       
       
       

 


Nyhetsarkiv
Nu kör vi!2019-12-13 10:05
Simon 51a i terräng-EM2019-12-08 23:15
Intropass 18 januari2019-12-04 10:54
Dingolägret 2019!2019-12-03 14:41
Dingo Camp 20192019-11-13 10:52
IFK-galan 20192019-10-29 10:27
De 315 SM-medaljerna2019-10-27 17:25
2019-10-24 15:56
Veckans Gren 20192019-10-17 16:15
Hässelbyloppet 20192019-10-14 11:40
Veckans gren 9:e Oktober2019-10-11 10:15
Lena fick 08fri-jobbet2019-10-09 19:08
prova kastgrenar2019-10-01 09:37
Veckans gren 2019-09-11 15:40
Årets roligaste helg!2019-09-01 16:10
SM till helgen!2019-08-28 15:20
Tyra trea i trail2019-08-25 23:46
Lag-USM i Uppsala i dag2019-08-18 09:10
Fredrick åter under 14 2019-08-18 09:03
I dag börjar veteran-SM2019-08-16 14:18
IFK-Veckan 19-21 augusti2019-08-14 11:39
USM dag 1: Nike femma2019-08-10 12:22
JSM till helgen!2019-08-06 09:00
Finaler och Knäckebröd2019-07-27 09:05
Alina vann 1500m i Kemi2019-07-23 21:06
2019-07-15 01:00
Edvin vann på Öland2019-07-15 00:59
Elisabeth vann i Kalmar2019-07-15 00:20
Moa vann Mefjärdsjoggen2019-07-10 14:35
Simon 8:50 i Watford2019-07-02 09:28
Malin 5.79 i Spanien2019-06-12 21:07
Edvin vann i Sundsvall2019-05-29 09:38
Grattis!2019-05-25 19:00
Nordiska Skolspelen2019-05-20 22:18
Aktivera Lidingö2019-05-10 18:59
Friidrott i närbild!2019-05-09 22:00
Städhoppsträning2019-04-28 10:40
Heshlu tia i Örebro2019-04-07 12:52
Filip & Ella2019-03-25 22:48
2019-03-22 20:35
IUSM till helgen!2019-03-06 08:00
Utbildningar i närtid!2019-03-05 14:31
IU/JSM i Växjö2019-02-24 15:51
Tips till er tränare!2019-02-22 15:10
Bästa funktionärerna.2019-02-18 09:10
4 medaljer på ISM!2019-02-17 16:29
ISM till helgen!2019-02-13 10:14
Hampus 1.94 i Göteborg2019-02-02 23:16
IUDM 12-17 år 2019-01-23 05:58
2019-01-21 12:13
Vad gör en funktionär?2019-01-16 08:00
Cursus i Sydafrika2019-01-08 15:28
Save the Date 30 maj2018-12-19 08:45
Dags att motionera!2018-11-28 07:15
IFK Galan 2018!2018-11-05 14:20
IFK Lidingö Friidrott2018-11-01 08:42
2018-10-25 13:30
Klövernlägret 20182018-10-16 15:13
Resultat castorama del 12018-10-12 10:40
Funktionär 20182018-09-26 10:22
Det är inte för sent!2018-09-18 21:46
Veckans gren i kast2018-09-04 15:02
Veckans gren på Vallen2018-09-04 07:57
2018-08-27 15:34
Sara snabb i Skara2018-08-19 16:34
Sommarspelen på Stadion2018-08-14 15:45
Tyra fyra i Broloppet2018-07-25 12:49
Jacob vann Jungfruloppet2018-07-25 12:47
Daniel vann Levaloppet2018-07-23 15:40
Jacob vann i Visby2018-07-23 15:34
Mika vann 800m i Kalmar2018-07-18 17:19
Victoria fyra i Nice2018-07-12 11:28
Hasse Ljung 80 år2018-07-12 07:52
Tyra vann i Bollnäs 2018-07-11 17:14
2018-07-09 08:00
Lag-SM på fredag2018-07-04 12:58
Andreas 7.80 i Tyskland2018-06-06 00:46
Lidingöloppet on Tour2018-06-05 13:00
Fyra segrar i Minimaran2018-06-04 10:54
Anna 2:05 i Watford2018-06-03 10:51
Stockholmskampen match 22018-06-01 09:22
Helgens Stafett-SM...2018-05-27 15:55
Stafett-SM till helgen!2018-05-24 13:56
KLUBBDAG 29 maj2018-05-22 11:49
Papricaloppet den 26 maj2018-05-19 11:52
Klubbkampen 20182018-05-02 07:03
Kallemannen vann i Visby2018-04-30 10:10
Bauhaus galan 10 juni2018-04-26 11:45
KM på Vallen 20/52018-04-20 13:08
Mikkel ny i styrelsen!2018-04-13 10:23
KM Terräng 18 april2018-04-05 15:22
Funktionärsutbildning 2018-03-25 19:58
Årets Tränare 2018-03-23 10:45
Årets IFK:are2018-03-23 10:25
Årets Hane och Hona2018-03-23 09:15
Nu är nya Bullen ute2018-03-17 09:37
IJSM the movie!2018-03-08 08:31
IUSM till helgen!2018-02-28 11:00
Årsmöte 21 mars2018-02-27 09:00
Sexton medaljer på IUDM2018-02-23 15:26
IJSM till helgen!2018-02-21 11:00
Andreas fyra i Paris2018-02-16 23:34
ISM till helgen!2018-02-14 11:00
Årsmötet 21 mars 20182018-02-11 14:48
Klubbkväll 27 mars2018-02-09 11:15
Veckans Gren 20182018-02-08 15:30
IVSM-guld till Inge2018-02-04 09:17
Tre viktiga nya regler!2018-01-23 12:44
Tyra tävlade i Örebro2018-01-15 23:43
TCS Lidingöloppet2018-01-12 13:52
God 24 december2017-12-24 21:19
IFK-galan: Årets kämpe2017-12-12 13:10
IFK-galan: Årets kompis2017-12-12 12:46
Läs nya IFK-Bullen nu!2017-12-01 11:40
Ida dubbelvann i Örebro2017-11-18 22:15
3/4 Castorama på onsdag2017-10-02 15:37
Erik, kung av Uppsala2017-09-21 16:18
Tre IFKare i Skol-DM2017-09-16 12:16
Hälsans Dag i lördags!2017-09-12 15:30
Resultaten i KM 5000m2017-09-07 00:02
Melina 71a i Tjejmilen2017-09-04 08:13
En kväll på Vallen2017-08-31 10:24
2017-08-24 10:56
Nytt träningsrekord2017-08-23 07:04
Andreas tvåa i Finland2017-08-21 22:11
Jakob visar SM-form2017-08-21 06:33
USM dag 1: Dubbla brons2017-08-12 14:51
JSM till helgen!2017-08-09 12:00
Dubbelt IFK i Raukloppet2017-08-02 23:17
Anthony femma i Europa2017-08-02 23:17
Björn 4.54 i Göteborg2017-07-29 21:52
Simon hindersexa på JEM2017-07-23 23:50
Simon i JEM-final!2017-07-21 19:41
I september händer det!2017-07-13 09:32
Ida vann på Muskö2017-07-10 09:08
Inte i år heller...2017-07-08 20:17
Talar du finska?2017-06-27 14:54
Nytt i klädshopen!2017-06-16 15:03
Andreas trea i Finland2017-06-11 21:42
Andreas tvåa på Kreta2017-06-05 07:49
Ny hemsida!2017-06-01 10:20
Jobba på Touren;) ?2017-06-01 10:01
Klubbdag på Intersport2017-06-01 10:00
Stafett-SM dag 22017-05-28 10:31
Anton tvåa i Finspång2017-05-26 15:03
Stafett-SM till helgen2017-05-24 11:23
Grillkväll på torsdag!2017-05-22 11:44
Lag-SM kval på torsdag2017-05-22 11:42
Hampus över 1.982017-05-22 11:38
Linnea vann Milspåret2017-05-22 11:33
KM i helgen som var...2017-05-16 21:19
Efter 50 år sa hon ja!2017-05-16 10:36
Sofia vann Vårmilen2017-05-12 13:24
Hälsning från Florida2017-05-08 11:17
Robin över 50 i spjut2017-05-08 11:06
Hampus – the jumper2017-05-01 15:27
 
Våra sociala medier
Stolt arrangör av
Klubbsponsorer
Partners