Luciaspelen 13-15 December
Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
IFK LIDINGÖ
FRIIDROTT
Från Lars till Lisa – 222 ungdoms- och juniorlandslagsplatser genom tiderna
2019-11-03 11:07
Lisa Fröberg är vår senaste landslagare på ungdoms- och juniorsidan. Söndag 25 augusti sprang hon 800m i U-Finnkampen. Dagen innan hoppade David Århammar tresteg. Foto: Janne Åkerblom

Den första IFKaren som fick dra på sig landslagslinnet och representera Sverige i ett internationellt mästerskap eller en landskamp för juniorer eller ungdomar var Lars Sundqvist. 1951 hoppade han tresteg i Nordiska juniorlandskampen i Helsingfors.

 

68 år senare – i år alltså – hade vi tre landslagare. Först ut var Simon Sundström som ju gjorde ett strålande U23-EM i Gävle där han sprang hem ett brons. Och i ungdomsfinnkampen hoppade David Århammar bäst av alla i tresteg och Lisa Fröberg var fyra på 800m.

 

Nu har Leif Robertson uppdaterat hela statistiken på våra landslagsdeltagare på junior- och ungdomssidan. Hämta hela statistiken som pdf.

 

Om man nördar ner sig i den här sammanställningen (och det ska man ju förstås göra) upptäcker man en massa intressanta saker.

De IFKare som har gjort flest junior- eller ungdomslandslagsstarter är Victoria Ljungberg (19), Bosse Söderberg (16) och Charlotta Johansson (10). Sedan följer Simon Sundström med nio starter. Här är alla som gjort fem eller fler:

 

Victoria Ljungberg

19

Bo Söderberg

16

Charlotte Johansson

10

Simon Sundström

9

Sofia Öberg

9

Anders Gärderud

8

Klara Bodinson

8

Andreas Movin

7

Marie Westerlund

7

Nathalie Rohlén

7

Peter Hoogeveen

7

Carina Andersson

6

Michael Hoffer

6

Sten Lindström

6

Therese Jernbeck

6

Fredrik Skoglund

5

 

Vilken är då den vanligaste grenen som vi har haft landslagare i? Jo, det är faktiskt två. För i både långa stafetten 4x400m och på 800m har juniorer/ungdomar från Lidingö representerat landslaget 23 gånger. Sedan följer 4x100m med 19, 100m med 17, 1500m och 200m med 15.

 

4x400 meter

23

800 meter

23

4x100 meter

19

100 meter

17

1500 meter

15

200 meter

15

400 meter

14

3000 hinder

9

Tiokamp

9

1500 hinder

8

3000 meter

8

Sjukamp

8

2000 hinder

7

Längd

6

Stav

6

400 m häck

5

4000 meter

5

Höjd

5

Slägga

4

Tresteg

4

100 m häck

3

Spjut

3

4500 meter

2

Niokamp

2

110 m häck

1

5000 meter

1

Kula

1

Stafett 1000 m

1

 

Jämför man grengrupper är det också här oavgjort 46–46. Nu mellan sprint och medel/

/lång. Visserligen har den senare gruppen även 24 starter på hinder och sju starter i terräng, men sprinterna har å andra sidan hela 43 starter i olika stafettlag. Hopp och kast då? Ja, där är ju möjligheterna till stafett och många olika distanser/grenar mer begränsade. Men 21 gånger har vi haft hoppare med i landslaget och åtta gånger kastare.

 

Sprint

46

Medel/lång

46

Stafett

43

Hinder

24

Hopp

21

Mångkamp

19

Häck

9

Kast

8

Terräng

7


34 gånger har vi haft representanter på internationella mästerskap på junior-/ungdoms-EM eller junior-/ungdoms-VM. De främsta placeringarna är ett guld (Anders Gärderud på hinder 1964) och ett brons (Simon Sundström på hinder i år). De är de enda medaljerna. Hittills. Bakom den är det närmast med tre femteplatser för Sofia Öberg 2007 Anna Silvander 2015 och Mika Söderström 2016, tre sjätteplatser genom Sofia Öberg 2007, Hanna Adriansson 2013 och Simon Sundström 2017.


Representation i Svenska landslaget för Juniorer och Ungdom 1951-

 

IFK Lidingö

Namn

Klass

Gren

Plac.

 

1951

 

 

 

 

 

Landskamp, FIN-NOR-SWE

Lars Sundqvist

J20

Tresteg

 

Helsinki, FIN

1952

 

 

 

 

 

Landskamp, Norden

Per Olof Swartz

J20

400 m häck

 

?

1953-54

 

 

 

 

 

Inga deltagare

 

 

 

 

 

1955

 

 

 

 

 

Landskamp, Norden

Sten Jonsson

J20

1500 meter

 

?

1956

 

 

 

 

 

Inga deltagare

 

 

 

 

 

1957

 

 

 

 

 

Landskamp, Norden

Uno Jacobsson

J19

100 meter

 

?

Landskamp, Norden

Uno Jacobsson

J29

Stafett 1000 m

 

?

1958

 

 

 

 

 

Inga deltagare

 

 

 

 

 

1959

 

 

 

 

 

Landskamp, Norden

Kjell Ekström

J19

3000 meter

 

?

1960

 

 

 

 

 

Landskamp, GDR-FIN-SWE

Berndt Ekström

J19

3000 meter

 

Leipzig, GDR

Landskamp, Norden

Berndt Ekström

J19

3000 meter

 

?

1961

 

 

 

 

 

Landskamp, Norden

Mats Lundqvist

J19

Stav

 

?

1962

 

 

 

 

 

Inga deltagare

 

 

 

 

 

1963

 

 

 

 

 

Landskamp, GRE-TUR-SWE

Anders Gärderud

J19

1500 hinder

 

Grekland

1964

 

 

 

 

 

EM, junior

Anders Gärderud

J19

1500 hinder

1

Warszawa, POL

Landskamp, SWE-HUN

Anders Gärderud

J19

3000 meter

 

Stockholm

Landskamp, Norden

Anders Gärderud

J19

3000 meter

 

?

1965

 

 

 

 

 

Landskamp, Norden

Anders Gärderud

J20

800 meter

 

?

Landskamp, Norden

Anders Gärderud

J20

1500 hinder

 

?

Landskamp, ESP-SWE

Anders Gärderud

J20

1500 hinder

 

Spanien

1966

 

 

 

 

 

Landskamp, SWE-ESP

Anders Gärderud

J20

1500 meter

 

Stockholm

1967

 

 

 

 

 

Inga deltagare

 

 

 

 

 

1968

 

 

 

 

 

Landskamp, Norden

Krister Söderberg

J20

1500 meter

 

?

1969

 

 

 

 

 

Inga deltagare

 

 

 

 

 

1970

 

 

 

 

 

EM, junior

Bo Söderberg

J19

200 meter

Se

Colombes, FRA

Landskamp, FIN-SWE

Bo Söderberg

U18

100 meter

 

Helsinki, FIN

Landskamp, FIN-SWE

Bo Söderberg

U18

200 meter

 

Helsinki, FIN

Landskamp, FIN-SWE

Bo Söderberg

U18

4x100 meter

 

Helsinki, FIN

Landskamp, FIN-SWE

Bo Söderberg

U18

4x400 meter

 

Helsinki, FIN

Landskamp, FIN-SWE

Sten Lindström

U18

4x100 meter

 

Helsinki, FIN

1971

 

 

 

 

 

Landskamp, Norden

Bo Söderberg

J20

100 meter

 

?

Landskamp, Norden

Bo Söderberg

J20

200 meter

 

?

Landskamp, Norden

Bo Söderberg

J20

4x100 meter

 

?

Landskamp, Norden

Peter Hoogeveen

J20

100 meter

 

?

Landskamp, Norden

Peter Hoogeveen

J20

4x100 meter

 

?

Landskamp, BRD-GBR-SWE

Bo Söderberg

J20

100 meter

 

Västtyskland

Landskamp, BRD-GBR-SWE

Bo Söderberg

J20

200 meter

 

Västtyskland

Landskamp, BRD-GBR-SWE

Bo Söderberg

J20

4x100 meter

 

Västtyskland

Landskamp, BRD-GBR-SWE

Bo Söderberg

J20

4x400 meter

 

Västtyskland

Landskamp, BRD-GBR-SWE

Sten Lindström

J20

4x100 meter

 

Västtyskland

Landskamp, BRD-GBR-SWE

Peter Hoogeveen

J20

100 meter

 

Västtyskland

Landskamp, BRD-GBR-SWE

Peter Hoogeveen

J20

4x100 meter

 

Västtyskland

Landskamp, SWE-FIN

Bo Söderberg

U18

100 meter

 

Mölndal

Landskamp, SWE-FIN

Bo Söderberg

U18

200 meter

 

Mölndal

Landskamp, SWE-FIN

Bo Söderberg

U18

4x100 meter

 

Mölndal

Landskamp, SWE-FIN

Peter Hoogeveen

U18

100 meter

 

Mölndal

Landskamp, SWE-FIN

Peter Hoogeveen

U18

200 meter

 

Mölndal

Landskamp, SWE-FIN

Peter Hoogeveen

U18

4x100 meter

 

Mölndal

Landskamp, SWE-FIN

Rickard Larsson

U18

1500 meter

 

Mölndal

1972

 

 

 

 

 

Landskamp, Norden

Sten Lindström

J20

100 meter

 

?

Landskamp, Norden

Sten Lindström

J20

4x100 meter

 

?

Landskamp, SWE-FRG-GBR

Sten Lindström

J20

100 meter

 

Stockholm

Landskamp, SWE-FRG-GBR

Sten Lindström

J20

4x100 meter

 

Stockholm

1973

 

 

 

 

 

Landskamp, Norden

Bo Söderberg

J20

4x100 meter

2

Noresund, NOR

Landskamp, Norden

Jonas Eriksson

J20

5000 meter

5

Noresund, NOR

Landskamp, GBR-SWE 

Claes Lagercrantz

J20

1500 meter

4

Birmingham, ENG

1974-75

 

 

 

 

 

Inga deltagare

 

 

 

 

 

1976

 

 

 

 

 

Landskamp, FIN-SWE

Agne Karlsson

J18

1500 hinder

3

Helsinki, FIN

1977-1981

 

 

 

 

 

Inga deltagare

 

 

 

 

 

1982

 

 

 

 

 

Landskamp, SUI-FRA-SWE

Håkan Fjaestad

J20

Tiokamp

 

Hochdorf, Schweiz

1983

 

 

 

 

 

NM, mångkamp

Håkan Fjaestad

J20

Tiokamp

 

Aalborg, DEN

EM, junior

Stefan Henriksson

J20

Tiokamp

14

Schwechat, AUT

1984

 

 

 

 

 

NM, mångkamp

Stefan Henriksson

J20

Tiokamp

 

Kristiansand, NOR

Landskamp, Norden

Martin Enholm

J20

1500 meter

 

Sollentuna

1985

 

 

 

 

 

EM, junior

Carina Andersson

J19

800 meter

Cottbus, GDR

EM, junior

Carina Andersson

J19

4x400 meter

7

Cottbus, GDR

Landskamp, Norden

Martin Enholm

J20

800 meter

 

Ylevieska, FIN

Landskamp, Norden

Martin Enholm

J20

4x400 meter

 

Ylevieska, FIN

Landskamp, SWE-FIN

Carina Andersson

J18

400 meter

 

Stockholm

Landskamp, SWE-FIN

Carina Andersson

J18

800 meter

 

Stockholm

Landskamp, SWE-FIN

Carina Andersson

J18

4x400 meter

 

Stockholm

1986

 

 

 

 

 

Inga deltagare

 

 

 

 

 

1987

 

 

 

 

 

Landskamp, Norden

Pär Nilsson

J20

800 meter

 

Esbjerg, DEN

Landskamp, Norden

Pär Nilsson

J20

4x400 meter

 

Esbjerg, DEN

NM, mångkamp

Katarina Hållberg

J20

Sjukamp

 

Lisleby, NOR

1988

 

 

 

 

 

NM, mångkamp

Michael Hoffer

U16

Niokamp

 

Norrtälje

Landskamp, Norden

Victoria Ljungberg

J19

100 meter

 

Huddinge

Landskamp, Norden

Victoria Ljungberg

J19

200 meter

 

Huddinge

Landskamp, Norden

Victoria Ljungberg

J19

4x100 meter

 

Huddinge

Landskamp, Norden

Jessica Lindén

J19

400 meter

 

Huddinge

Landskamp, Norden

Jessica Lindén

J19

400 m häck

 

Huddinge

Landskamp, Norden

Jessica Lindén

J19

4x400 meter

 

Huddinge

Landskamp, FIN-SWE

Victoria Ljungberg

U18

100 meter

 

Helsinki, FIN

Landskamp, FIN-SWE

Victoria Ljungberg

U18

200 meter

 

Helsinki, FIN

Landskamp, FIN-SWE

Victoria Ljungberg

U18

4x100 meter

 

Helsinki, FIN

1989

 

 

 

 

 

EM, junior

Victoria Ljungberg

J19

100 meter

Se

Varazdin, YUG

EM, junior

Victoria Ljungberg

J19

200 meter

7

Varazdin, YUG

Landskamp, Norden

Victoria Ljungberg

J20

100 meter

 

Ikaalainen, FIN

Landskamp, Norden

Victoria Ljungberg

J20

200 meter

 

Ikaalainen, FIN

Landskamp, Norden

Victoria Ljungberg

J20

4x100 meter

 

Ikaalainen, FIN

Landskamp, Norden

Jessica Lindén

J20

400 m häck

 

Ikaalainen, FIN

Landskamp, Norden

Jessica Lindén

J20

4x400 meter

 

Ikaalainen, FIN

Landskamp, Norden

Martin Frodlund

J20

400 meter

 

Ikaalainen, FIN

Landskamp, Norden

Martin Frodlund

J20

4x400 meter

 

Ikaalainen, FIN

Landskamp, Norden

Axel Irestedt

J20

1500 meter

 

Ikaalainen, FIN

Landskamp, SWE-FIN

Michael Hoffer

U18

Höjd

 

Stockholm

Landskamp, GBR-SWE-BRD

Carina Andersson

J22

800 meter

 

Ipswich, GBR

Landskamp, GBR-SWE-BRD

Victoria Ljungberg

J22

200 meter

 

Ipswich, GBR

Landskamp, GBR-SWE-BRD

Victoria Ljungberg

J22

4x100 meter

 

Ipswich, GBR

1990

 

 

 

 

 

VM, junior

Victoria Ljungberg

J19

100 meter

 

Plovdiv, BUL

VM, junior

Victoria Ljungberg

J19

200 meter

 

Plovdiv, BUL

NM, mångkamp

Michael Hoffer

J18

Tiokamp

 

Parkano, FIN

Landskamp, Norden

Victoria Ljungberg

J19

100 meter

 

Bergen, NOR

Landskamp, Baltic cup

Victoria Ljungberg

J19

100 meter

 

Sopot, POL

Landskamp, Baltic cup

Victoria Ljungberg

J19

200 meter

 

Sopot, POL

Landskamp, Baltic cup

Victoria Ljungberg

J19

4x100 meter

 

Sopot, POL

Landskamp, FIN-SWE

Michael Hoffer

U18

110 m häck

 

Leppävaara, FIN

1991

 

 

 

 

 

EM, junior

Michael Hoffer

J19

Tiokamp

9

Thessaloniki, GRE

NM, mångkamp

Michael Hoffer

J20

Tiokamp

 

Kristiansand, NOR

NM, mångkamp

Ylva Mattiasson

U16

Sjukamp

 

Kristiansand, NOR

Landskamp, SWE-FIN

Patrik Keskitalo

U18

Tresteg

 

Stockholm

1992

 

 

 

 

 

Inga deltagare

 

 

 

 

 

1993

 

 

 

 

 

Landskamp, Norden

Marie Westerlund

J18

400 meter

 

Skien, NOR

Landskamp, Norden

Marie Westerlund

J18

4x400 meter

 

Skien, NOR

Landskamp, Norden

Ylva Mattiasson

J18

100 m häck

 

Skien, NOR

Landskamp, SWE-FIN

Ylva Mattiasson

J18

100 m häck

 

Stockholm

Landskamp, SWE-FIN

Marie Westerlund

J18

200 meter

 

Stockholm

Landskamp, SWE-FIN

Marie Westerlund

J18

400 meter

 

Stockholm

Landskamp, SWE-FIN

Marie Westerlund

J18

4x400 meter

 

Stockholm

1994

 

 

 

 

 

VM, junior

Marie Westerlund

J19

200 meter

 

Lisboa, POR

NM, mångkamp

Fredrik Bäckström

U16

Niokamp

 

Hyyvinkää, FIN

Landskamp, Norden

Marie Westerlund

J19

400 m häck

 

Huddinge

Landskamp, SWE-FIN

Andreas Wågberg

U18

Spjut

 

Stockholm

1995

 

 

 

 

 

Landskamp, FIN-SWE

Agneta Rosenblad

J18

Längd

 

Helsinki, FIN

Landskamp, FIN-SWE

Agneta Rosenblad

J18

4x100 meter

 

Helsinki, FIN

Landskamp, FIN-SWE

Martin Theander

J18

4x400 meter

 

Helsinki, FIN

1996

 

 

 

 

 

VM, junior

Agneta Rosenblad

J19

Längd

 

Sydney, AUS

Landskamp, Norden

Agneta Rosenblad

J20

Längd

 

Fredrikstad, NOR

Landskamp, Norden

Pia Welin

J20

400 meter

 

Fredrikstad, NOR

Landskamp, Norden

Pia Welin

J20

4x400 meter

 

Fredrikstad, NOR

Landskamp, Norden

Peter Lindståhl

J20

Slägga

 

Fredrikstad, NOR

Landskamp, Norden

Peter Lindståhl

J20

Kula

 

Fredrikstad, NOR

Landskamp, Norden

Mattias Norling

J20

1500 meter

 

Fredrikstad, NOR

Landskamp, Norden

Martin Theander

J20

800 meter

 

Fredrikstad, NOR

Landskamp, FIN-SWE

Demola Rieke

J18

Höjd

 

Helsinki, FIN

Landskamp, FIN-SWE

Fredrik Bäckström

J18

Längd

 

Helsinki, FIN

1997

 

 

 

 

 

NM, mångkamp

Fredrik Bäckström

J20

Tiokamp

 

Hvidovre, DEN

Landskamp, Norden

Fredrik Bäckström

J20

Längd

 

Huddinge

Landskamp, SWE-FIN

Karina Töndevold

J18

Slägga

 

Stockholm

1998

 

 

 

 

 

NM, mångkamp

Ida Sjöling

J18

Sjukamp

 

Eurajoki, FIN

Landskamp, Norden

Demola Rieke

J22

Höjd

 

Odense, DEN

Landskamp, Norden

Pia Welin

J22

400 meter

 

Odense, DEN

Landskamp, Norden

Pia Welin

J22

4x400 meter

 

Odense, DEN

Landskamp, Norden

Peter Lindståhl

J22

Slägga

 

Odense, DEN

Landskamp, FIN-SWE

Fredrik Skoglund

J18

Stav

 

Helsinki, FIN

Landskamp, FIN-SWE

Karina Töndevold

J18

Slägga

 

Helsinki, FIN

1999

 

 

 

 

 

NM, mångkamp

Ida Sjöling

J18

Sjukamp

 

Reykjavik, ISL

Landskamp, SWE-FIN

Fredrik Skoglund

J18

Stav

 

Göteborg

2000

 

 

 

 

 

VM, junior

Fredrik Skoglund

J19

Stav

 

Santiago, CHI

NM, mångkamp

Ida Sjöling

J19

Sjukamp

 

Modum, NOR

Landskamp, FIN-SWE

Ingmar Veinberg

J18

Spjut

 

Helsinki, FIN

Landskamp, Norden

Fredrik Skoglund

J20

Stav

 

Borgarnes, ISL

Landskamp, Norden

Erik Sikström

J20

Höjd

 

Borgarnes, ISL

2001

 

 

 

 

 

Landskamp, SWE-FIN

Charlotte Schönbeck

J18

800 meter

 

Göteborg

2002

 

 

 

 

 

Landskamp, FIN-SWE

Charlotte Schönbeck

J18

400 meter

 

Leppävaara, FIN

Landskamp, FIN-SWE

Charlotte Schönbeck

J18

800 meter

 

Leppävaara, FIN

2003

 

 

 

 

 

EM, junior

Fredrik Skoglund

U23

Stav

Q

Bydgosz, POL

EM, junior

Charlotte Schönbeck

U20

800 meter

Tampere, FIN

Landskamp, Norden

Charlotte Schönbeck

J19

800 meter

 

Odense, DEN

Landskamp, Norden

Charlotte Schönbeck

J19

4x400 meter

 

Odense, DEN

2004

 

 

 

 

 

Landskamp, SWE-FIN

Charlotta Brishammar

U17

Tresteg

 

Göteborg

2005

 

 

 

 

 

EM, junior

Charlotte Schönbeck

U23

800 meter

Erfurt, GER

Landskamp, Norden

Charlotte Johansson

J20

400 m häck

 

Kristiansand, NOR

2006

 

 

 

 

 

NM, Terrräng

Sofia Öberg

U16

4500 meter

 

Fredrikstad, NOR

Landskamp, FIN-SWE

Sofia Öberg

U17

800 meter

 

Leppävaara, FIN

Landskamp, FIN-SWE

Nathalie Rohlén

U17

1500 meter

 

Leppävaara, FIN

Landskamp, FIN-SWE

Klara Bodinson

U17

1500 hinder

 

Leppävaara, FIN

Landskamp, FIN-SWE

Julia Lärkert

U17

Längd

 

Leppävaara, FIN

2007

 

 

 

 

 

VM, ungdom

Sofia Öberg

U17

800 meter

 

Ostrava, TCH

Landskamp, SWE-FIN

Sofia Öberg

U17

800 meter

 

Göteborg

Landskamp, SWE-FIN

Nathalie Rohlén

U17

3000 meter

 

Göteborg

Landskamp, SWE-FIN

Klara Bodinson

U17

1500 hinder

 

Göteborg

2008

 

 

 

 

 

VM, junior

Nathalie Rohlén

J19

1500 meter

 

Bydgosz, POL

VM, junior

Sofia Öberg

J19

800 meter

 

Bydgosz, POL

VM, junior

Klara Bodinson

J19

3000 hinder

 

Bydgosz, POL

NM, Terrräng

Sofia Öberg

J19

4500 meter

 

Copenhagen, DEN

Landskamp, Norden-Balticum

Charlotte Johansson

J22

4x400 meter

 

Tampere, FIN

Landskamp, Norden

Sofia Öberg

J19

800 meter

 

Fana, NOR

Landskamp, Norden

Nathalie Rohlén

J19

1500 meter

 

Fana, NOR

Landskamp, Norden

Klara Bodinson

J19

2000 hinder

 

Fana, NOR

2009

 

 

 

 

 

EM, junior

Sofia Öberg

U20

800 meter

8

Novi Sad, SRB

EM, junior

Nathalie Rohlén

U20

1500 meter

Novi Sad, SRB

EM, junior

Klara Bodinson

U20

3000 hinder

8

Novi Sad, SRB

Landskamp, Norden

Nathalie Rohlén

J19

1500 meter

 

Vaasa, FIN

Landskamp, Norden

Nathalie Rohlén

J19

3000 meter

 

Vaasa, FIN

Landskamp, Norden

Klara Bodinson

J19

3000 meter

 

Vaasa, FIN

Landskamp, Norden

Klara Bodinson

J19

2000 hinder

 

Vaasa, FIN

2010

 

 

 

 

 

Inga deltagare

 

 

 

 

 

2011

 

 

 

 

 

EM, junior

Sofia Öberg

U23

1500 meter

Ostrava, TCH

EM, junior

Klara Bodinson

U23

3000 hinder

Ostrava, TCH

EM, junior

Therese Jernbeck

U20

Sjukamp

12

Tallinn, EST

NM, mångkamp

Therese Jernbeck

J19

Sjukamp

 

Sipoo, FIN

Landskamp, Norden 

Therese Jernbeck

J19

4x400 meter

 

Norge

Landskamp, FIN-SWE

Marcus Mårtensson

U17

400 meter

1

Leppävaara, FIN

Landskamp, FIN-SWE

Marcus Mårtensson

U17

4x400 meter

1

Leppävaara, FIN

2012

 

 

 

 

 

NM, mångkamp

Therese Jernbeck

J20

Sjukamp

 

Sandnes, NOR

Landskamp, Norden-Balticum

Therese Jernbeck

J20

400 meter

 

Jessheim,NOR

Landskamp, Norden-Balticum

Therese Jernbeck

J20

4x400 meter

 

Jessheim,NOR

Landskamp, SWE-FIN

Andreas Movin

U17

400 meter

 

Göteborg

Landskamp, SWE-FIN

Andreas Movin

U17

4x400 meter

 

Göteborg

2013

 

 

 

 

 

EM, junior

Hanna Adriansson

U23

4x100 meter

6

Tampere, FIN

Landskamp, SWE-FIN

Andreas Movin

U17

400 meter

 

Stockholm

Landskamp, SWE-FIN

Andreas Movin

U17

4x400 meter

 

Stockholm

2014

 

 

 

 

 

Landskamp, Norden-Balticum

Anna Silvander

J22

800 meter

 

Copenhagen, DEN

Landskamp, Norden-Balticum

Anna Silvander

J22

400 meter

 

Copenhagen, DEN

Landskamp, Norden-Balticum

Madeleine Eriksson

J22

100 m häck

 

Copenhagen, DEN

Landskamp, FIN-SWE

Simon Sundström

U17

2000 hinder

 

 Helsinki, FIN

2015

 

 

 

 

 

EM, junior

Anna Silvander

U23

800 meter

5

Tallinn, EST

VM, ungdom

Simon Sundström

U17

2000 hinder

Cali, COL

NM, mångkamp

Erik Hermelin

J19

Tiokamp

 

Copenhagen, DEN

Landskamp, Norden

Andreas Movin

J20

400 meter

 

Leppevaara, FIN

Landskamp, Norden

Andreas Movin

J20

4x400 meter

 

Leppevaara, FIN

Landskamp, SWE-FIN

Simon Sundström

U17

2000 hinder

1

Stockholm/S

Landskamp, SWE-FIN

Lotta Blomquist

U17

1500 hinder

4

Stockholm/S

Landskamp, SWE-FIN

Vilma Jonsson

U17

800 meter

2

Stockholm/S

2016

 

 

 

 

 

UVM, ungdom

Vilma Jonsson

U17

800 meter

DNF

Tbilisi, GEO

UVM, ungdom

Mika Söderström

U17

2000 hinder

5

Tbilisi, GEO

Landskamp, Norden

Simon Sundström

J19

3000 hinder

2

Hafnafjördur, ISL

Landskamp, Norden-Balticum

Linda Skantze

J22

Höjd

5

Espoo, FIN

Landskamp, Norden-Balticum

Andreas Movin

J22

4x400 meter

 

Espoo, FIN

Landskamp, FIN-SWE

Olof Silvander

P17

2000 hinder

4

Tammerfors, FIN

Landskamp, FIN-SWE

Mika Söderström

F17

1500 meter

1

Tammerfors, FIN

NM, Terrräng

Mika Söderström

Jun

4000 meter

11

Kristiansand, NOR

NM, Terrräng

Simon Sundström

Jun

4000 meter

9

Kristiansand, NOR

2017

 

 

 

 

 

EM, junior

Simon Sundström

U20

3000 hinder

6

Grosseto, ITA

Landskamp, Norden

Olof Silvander

J19

3000 hinder

7

Vaasa, FIN

2018

 

 

 

 

 

Landskamp, Norden

Olof Silvander

J19

3000 hinder

4

Hvidovre, DEN

Landskamp, Norden-Balticum

Simon Sundström

J22

3000 hinder

1

Gävle

Landskamp, FIN-SWE

Robin Isaksson

P17

Spjut

4

Tammerfors, FIN

EM, terräng

Simon Sundström

U23

4000 meter

50

Tilburg, NED

2019

 

 

 

 

 

EM, junior

Simon Sundström

U23

3000 hinder

3

Gävle

Landskamp, SWE-FIN

David Århammar

P17

Tresteg

1

Stockholm/S

Landskamp, SWE-FIN

Lisa Fröberg

F17

800 meter

4

Stockholm/S

 


Nyhetsarkiv
Dingo Camp 20192019-11-13 10:52
IFK-galan 20192019-10-29 10:27
De 315 SM-medaljerna2019-10-27 17:25
2019-10-24 15:56
Veckans Gren 20192019-10-17 16:15
Hässelbyloppet 20192019-10-14 11:40
Veckans gren 9:e Oktober2019-10-11 10:15
Lena fick 08fri-jobbet2019-10-09 19:08
prova kastgrenar2019-10-01 09:37
Veckans gren 2019-09-11 15:40
Årets roligaste helg!2019-09-01 16:10
SM till helgen!2019-08-28 15:20
Tyra trea i trail2019-08-25 23:46
Lag-USM i Uppsala i dag2019-08-18 09:10
Fredrick åter under 14 2019-08-18 09:03
I dag börjar veteran-SM2019-08-16 14:18
IFK-Veckan 19-21 augusti2019-08-14 11:39
USM dag 1: Nike femma2019-08-10 12:22
JSM till helgen!2019-08-06 09:00
Finaler och Knäckebröd2019-07-27 09:05
Alina vann 1500m i Kemi2019-07-23 21:06
2019-07-15 01:00
Edvin vann på Öland2019-07-15 00:59
Elisabeth vann i Kalmar2019-07-15 00:20
Moa vann Mefjärdsjoggen2019-07-10 14:35
Simon 8:50 i Watford2019-07-02 09:28
Malin 5.79 i Spanien2019-06-12 21:07
Edvin vann i Sundsvall2019-05-29 09:38
Grattis!2019-05-25 19:00
Nordiska Skolspelen2019-05-20 22:18
Aktivera Lidingö2019-05-10 18:59
Friidrott i närbild!2019-05-09 22:00
Städhoppsträning2019-04-28 10:40
Heshlu tia i Örebro2019-04-07 12:52
Filip & Ella2019-03-25 22:48
2019-03-22 20:35
IUSM till helgen!2019-03-06 08:00
Utbildningar i närtid!2019-03-05 14:31
IU/JSM i Växjö2019-02-24 15:51
Tips till er tränare!2019-02-22 15:10
Bästa funktionärerna.2019-02-18 09:10
4 medaljer på ISM!2019-02-17 16:29
ISM till helgen!2019-02-13 10:14
Hampus 1.94 i Göteborg2019-02-02 23:16
IUDM 12-17 år 2019-01-23 05:58
2019-01-21 12:13
Vad gör en funktionär?2019-01-16 08:00
Cursus i Sydafrika2019-01-08 15:28
Save the Date 30 maj2018-12-19 08:45
Dags att motionera!2018-11-28 07:15
IFK Galan 2018!2018-11-05 14:20
IFK Lidingö Friidrott2018-11-01 08:42
2018-10-25 13:30
Klövernlägret 20182018-10-16 15:13
Resultat castorama del 12018-10-12 10:40
Funktionär 20182018-09-26 10:22
Det är inte för sent!2018-09-18 21:46
Veckans gren i kast2018-09-04 15:02
Veckans gren på Vallen2018-09-04 07:57
2018-08-27 15:34
Sara snabb i Skara2018-08-19 16:34
Sommarspelen på Stadion2018-08-14 15:45
Tyra fyra i Broloppet2018-07-25 12:49
Jacob vann Jungfruloppet2018-07-25 12:47
Daniel vann Levaloppet2018-07-23 15:40
Jacob vann i Visby2018-07-23 15:34
Mika vann 800m i Kalmar2018-07-18 17:19
Victoria fyra i Nice2018-07-12 11:28
Hasse Ljung 80 år2018-07-12 07:52
Tyra vann i Bollnäs 2018-07-11 17:14
2018-07-09 08:00
Lag-SM på fredag2018-07-04 12:58
Andreas 7.80 i Tyskland2018-06-06 00:46
Lidingöloppet on Tour2018-06-05 13:00
Fyra segrar i Minimaran2018-06-04 10:54
Anna 2:05 i Watford2018-06-03 10:51
Stockholmskampen match 22018-06-01 09:22
Helgens Stafett-SM...2018-05-27 15:55
Stafett-SM till helgen!2018-05-24 13:56
KLUBBDAG 29 maj2018-05-22 11:49
Papricaloppet den 26 maj2018-05-19 11:52
Klubbkampen 20182018-05-02 07:03
Kallemannen vann i Visby2018-04-30 10:10
Bauhaus galan 10 juni2018-04-26 11:45
KM på Vallen 20/52018-04-20 13:08
Mikkel ny i styrelsen!2018-04-13 10:23
KM Terräng 18 april2018-04-05 15:22
Funktionärsutbildning 2018-03-25 19:58
Årets Tränare 2018-03-23 10:45
Årets IFK:are2018-03-23 10:25
Årets Hane och Hona2018-03-23 09:15
Nu är nya Bullen ute2018-03-17 09:37
IJSM the movie!2018-03-08 08:31
IUSM till helgen!2018-02-28 11:00
Årsmöte 21 mars2018-02-27 09:00
Sexton medaljer på IUDM2018-02-23 15:26
IJSM till helgen!2018-02-21 11:00
Andreas fyra i Paris2018-02-16 23:34
ISM till helgen!2018-02-14 11:00
Årsmötet 21 mars 20182018-02-11 14:48
Klubbkväll 27 mars2018-02-09 11:15
Veckans Gren 20182018-02-08 15:30
IVSM-guld till Inge2018-02-04 09:17
Tre viktiga nya regler!2018-01-23 12:44
Tyra tävlade i Örebro2018-01-15 23:43
TCS Lidingöloppet2018-01-12 13:52
God 24 december2017-12-24 21:19
IFK-galan: Årets kämpe2017-12-12 13:10
IFK-galan: Årets kompis2017-12-12 12:46
Läs nya IFK-Bullen nu!2017-12-01 11:40
Ida dubbelvann i Örebro2017-11-18 22:15
3/4 Castorama på onsdag2017-10-02 15:37
Erik, kung av Uppsala2017-09-21 16:18
Tre IFKare i Skol-DM2017-09-16 12:16
Hälsans Dag i lördags!2017-09-12 15:30
Resultaten i KM 5000m2017-09-07 00:02
Melina 71a i Tjejmilen2017-09-04 08:13
En kväll på Vallen2017-08-31 10:24
2017-08-24 10:56
Nytt träningsrekord2017-08-23 07:04
Andreas tvåa i Finland2017-08-21 22:11
Jakob visar SM-form2017-08-21 06:33
USM dag 1: Dubbla brons2017-08-12 14:51
JSM till helgen!2017-08-09 12:00
Dubbelt IFK i Raukloppet2017-08-02 23:17
Anthony femma i Europa2017-08-02 23:17
Björn 4.54 i Göteborg2017-07-29 21:52
Simon hindersexa på JEM2017-07-23 23:50
Simon i JEM-final!2017-07-21 19:41
I september händer det!2017-07-13 09:32
Ida vann på Muskö2017-07-10 09:08
Inte i år heller...2017-07-08 20:17
Talar du finska?2017-06-27 14:54
Nytt i klädshopen!2017-06-16 15:03
Andreas trea i Finland2017-06-11 21:42
Andreas tvåa på Kreta2017-06-05 07:49
Ny hemsida!2017-06-01 10:20
Jobba på Touren;) ?2017-06-01 10:01
Klubbdag på Intersport2017-06-01 10:00
Stafett-SM dag 22017-05-28 10:31
Anton tvåa i Finspång2017-05-26 15:03
Stafett-SM till helgen2017-05-24 11:23
Grillkväll på torsdag!2017-05-22 11:44
Lag-SM kval på torsdag2017-05-22 11:42
Hampus över 1.982017-05-22 11:38
Linnea vann Milspåret2017-05-22 11:33
KM i helgen som var...2017-05-16 21:19
Efter 50 år sa hon ja!2017-05-16 10:36
Sofia vann Vårmilen2017-05-12 13:24
Hälsning från Florida2017-05-08 11:17
Robin över 50 i spjut2017-05-08 11:06
Hampus – the jumper2017-05-01 15:27
 
Våra sociala medier
Stolt arrangör av
Klubbsponsorer
Partners