Luciaspelen 13-15 December
Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
IFK LIDINGÖ
FRIIDROTT
De 315 SM-medaljerna
2019-10-27 17:25
Andreas Otterling tog silver på SM i Karlstad i år. Foto: DECA Text & Bild

När Andreas Otterling 1 september steg upp på prispallen på Tingvalla i Karlstad för att ta emot silvermedaljen i svenska mästerskapen i längdhopp så var det den 315e medaljen som togs hem av en aktiv som representerade IFK Lidingö. Och den fjärde som han själv erövrade.

 

Redan samma år som klubben bildades – 1932 – blev en IFKare medaljör. Det var Margareta Färnström som tog silver i höjdhopp. Margareta tog sammanlagt 4 medaljer. Den som är värst i det sammanhanget är dock Martin Enholm som har tagit hela 19 individuella medaljer. Charlotte Schönbeck har fått gå upp på pallen 16 gånger (plus flera gånger i lagsammanhang). Övriga IFKare som har minst 10 individuella medaljer är Mattias Sunneborn (13), Anna Silvander (12) och Sofia Öberg (11). Apropå lag så har vi tagit hela 56 medaljer i stafett, lag-SM eller terräng.

 

IFK Lidingö har förresten haft medaljörer alla år utom tio, och visst ska vi fortsätta på den sviten. I snitt har vi tagit 3,6 medaljer per år. Toppåret var 1997 då det blev hela 12 medaljer. I år blev det åtta medaljer.

 

Fördelningen i valörer har varit ganska jämn. Antalet guld är 107, antalet silver 112 och bronsmedaljerna är 96 till antalet.

 

Leif Robertson har sammanställt och uppdaterat vår SM-medalj-historik. Här är hela sammanställningen.


SM-medaljörer genom tiderna 1932–2019
Rev. 2019-10-18






Tävling Namn Född Gren Medalj Tävlingsort
1932          
SM, kvinnliga Margareta Färnström  1916 Höjd Silver Stockholm/S
1933          
SM, kvinnliga Margareta Färnström 1916 Höjd Guld Karlstad
SM, kvinnliga Karin Färnström 1918 Höjd Silver Karlstad
1934          
SM, kvinnliga Margareta Färnström 1916 Höjd Guld Falkenberg
SM, kvinnliga Karin Färnström 1918 Höjd Silver Falkenberg
SM, kvinnliga Karin Färnström 1918 Diskus Brons Falkenberg
SM, kvinnliga Märta Wiederström 1914 Spjut Brons Falkenberg
1935          
SM, kvinnliga Margareta Färnström 1916 Höjd Guld Linköping
SM, kvinnliga Karin Färnström 1918 Höjd Silver Linköping
SM, kvinnliga Märta Wiederström 1914 Spjut Brons Linköping
1936          
SM, kvinnliga Karin Färnström 1918 Höjd Guld Lidingö
SM, kvinnliga Karin Färnström 1918 Slungboll Silver Lidingö
SM, inomhushopp Gunnar Färnström 1915 Höjd, stående Guld Arvika
SM Lars Larsson 1911 3000 m hinder (u.v-grav) Guld Stockholm/S
SM Lars Larsson 1911 5000 meter Silver Stockholm/S
1937          
SM, kvinnliga Birgitta Färnström 1919 Höjd Silver Göteborg/S
SM Lars Larsson 1911 3000 meter hinder Guld Göteborg/S
1938          
SM, kvinnliga Karin Färnström 1918 Höjd Guld Malmö
SM, inomhushopp Gunnar Färnström 1915 Höjd, stående Guld Göteborg
SM Lars Larsson 1911 3000 meter hinder Guld Stockholm/S
1939          
SM, kvinnliga Karin Färnström 1918 Höjd Brons Hälsingborg
SM Lars Larsson 1911 3000 meter hinder Guld Stockholm/S
SM Kjell Arnberg 1914 110 meter häck Silver Stockholm/S
1940          
SM, kvinnliga Märtha Wretman 1917 200 meter Guld Stockholm/S
SM, kvinnliga Karin Färnström 1918 Höjd Guld Stockholm/S
SM, kvinnliga Märtha Wretman 1917 Längd Silver Stockholm/S
SM, kvinnliga Märtha Wretman 1917 Längd utan ansats  Silver Stockholm/S
SM, kvinnliga Märtha Wretman 1917 80 meter Brons Stockholm/S
SM Lars Larsson 1911 3000 meter hinder Guld Stockholm/S
SM Kjell Arnberg 1914 110 meter häck Silver Stockholm/S
1941          
SM Kjell Arnberg 1914 110 meter häck Silver Stockholm/S
1942          
SM, kvinnliga Gudrun Eklund 1921 Diskus Guld Norrköping
SM Kjell Arnberg 1914 110 meter häck Silver Stockholm/S
1943          
SM, kvinnliga Gudrun Eklund 1921 Diskus Guld Göteborg/S
SM, kvinnliga Solveig Sandström 1918 Kula Silver Göteborg/S
SM, kvinnliga Solveig Sandström 1918 Spjut Brons Göteborg/S
1944          
SM, kvinnliga Gudrun Eklund 1921 Diskus Silver Stockholm/Z
1945          
SM, kvinnliga Gudrun Eklund 1921 Diskus Guld Hälsingborg
1946          
SM, kvinnliga Gudrun Eklund 1921 Diskus Guld Eskilstuna
1947          
SM, kvinnliga Gudrun Eklund 1921 Diskus Guld Örebro
1948          
SM, kvinnliga Gudrun Eklund 1921 Diskus Silver Jönköping
1951          
SM Carl John Söderlund 1928 Tresteg Brons Stockholm/S
1954          
SM Per Olof Swartz 1932 110 meter häck Brons Stockholm/S
1955          
SM Per Olof Swartz 1932 400 meter häck Brons Stockholm/S
1956          
SM Sten Jonsson 1935 800 meter Brons Stockholm/S
SM, mångkamp Hanne Lise Beer 1937 Femkamp Brons Uppsala
1957          
SM Uno Jacobsson 1938 100 meter Brons Stockholm/S
1958          
SM Uno Jacobsson 1938 100 meter Silver Stockholm/S
1959          
SM Sten Jonsson 1935 1500 meter Silver Stockholm/S
1960          
SM Tommy Holmestrand 1936 1500 meter Silver Stockholm/S
1961          
SM, inomhushopp Anders Lindqvist 1939 Höjd, stående Brons Göteborg/U
SM Sten Jonsson 1935 800 meter Silver Göteborg/U
SM Sten Jonsson 1935 1500 meter Brons Göteborg/U
SM Tommy Holmestrand 1936 800 meter Brons Göteborg/U
SM, stafett LAG, män   4x1500 meter Guld Västerås
  (Kjell Ekström, Claes Ahl, Tommy Holmestrand, Sten Jonsson)        
1962          
SM, inomhushopp Anders Lindqvist 1939 Höjd, stående Brons Stockholm/Å
SM Tommy Holmestrand 1936 1500 meter Guld Göteborg/U
SM, stafett LAG, män   4x1500 meter Guld Gävle
  (Kjell Ekström, Berndt Ekström, Sten Jonsson, Tommy Holmestrand)        
1963          
SM Claes Ahl 1938 5000 meter Brons Stockholm/S
SM Alf Björkman 1941 3000 meter hinder Brons Stockholm/S
SM, stafett LAG, kvinnor   4x200 meter Brons Västerås
  (Inga Olsson, Maud Sköld, Gunda Norrman, Ann Marie Tegelius)        
SM, stafett LAG, män   4x1500 meter Silver Västerås
  (Alf Björkman, Claes Ahl, Tommy Holmestrand, Kjell Ekström)        
SM, terräng LAG, män   12 km terräng Guld Arvika
  (Kjell Ekström, Alf Björkman, Claes Ahl)        
SM, terräng Kjell Ekström 1941 12 km terräng Brons Arvika
1964          
SM, inomhushopp Anders Lindqvist 1939 Höjd, stående Brons Göteborg/Gårds.
SM Susanne Grönberg 1945 Kula Brons Malmö
SM, mångkamp Susanne Grönberg 1945 Femkamp Brons Göteborg/S
SM, stafett LAG, män   4x1500 meter Brons Karlstad
  (Alf Björkman, Claes Ahl, Anders Gärderud, Tommy Holmestrand)        
SM, terräng LAG, män   12 km terräng Brons Sundsvall
  (Alf Björkman, Claes Ahl, Tommy Holmestrand)        
1965          
SM, inomhushopp Anders Lindqvist 1939 Höjd, stående Silver Stockholm/Å
SM Anders Gärderud 1946 800 meter Brons Västerås
SM Alf Björkman 1941 10000 meter Brons Västerås
SM Susanne Grönberg 1945 Kula Brons Västerås
SM, stafett LAG, män   4x1500 meter Silver Göteborg/S
  (Berndt Ekström, Claes Ahl, Alf Björkman, Anders Gärderud)        
1966          
SM Susanne Grönberg 1945 Kula Silver Stockholm/S
1967          
SM Anders Gärderud 1946 1500 meter Silver Skövde
SM Susanne Grönberg 1945 Kula Brons Skövde
1969          
SM Elisabeth Östberg 1940 400 meter Guld Sollentuna
SM Anders Gärderud 1946 1500 meter Guld Sollentuna
SM Ulf Högberg 1946 1500 meter Silver Sollentuna
SM, stafett LAG, män   4x800 meter Guld Gävle
  (Heinz Gehrig*, Martin Ellenberger*, Ulf Högberg, Anders Gärderud)        
SM, stafett LAG, män   4x1500 meter Guld Gävle
  (Heinz Gehrig*, Martin Ellenberger*,  Anders Gärderud, Ulf Högberg)        
SM, stafett LAG, kvinnor   3x800 meter Brons Gävle
  (Gunilla Holmqvist, Lena Kriström, Elisabeth Östberg)        
1970          
SM Elisabeth Östberg 1940 800 meter Silver Växjö
SM, stafett LAG, män   4x1500 meter Silver Göteborg/U
  (Curt Högberg, Gösta Lagercrantz, Heniz Gehrig*, Ulf Högberg)        
SM, stafett LAG, kvinnor   4x400 meter Brons Göteborg/U
  (Christine Tappert, Helene Tappert, Gunilla Holmqvist, Elisabeth Östberg)        
SM, stafett LAG, män   4x800 meter Brons Göteborg/U
  (Heinz Gehrig*, Gösta Lagercrantz, Curt Högberg, Ulf Högberg)        
1971          
SM Bo Söderberg 1953 200 meter Guld Sollentuna
SM Bo Söderberg 1953 100 meter Silver Sollentuna
SM, stafett LAG, män   4x800 meter Guld Malmö
  (Claes Göran Westring, Martin Ellenberger*, Gösta Lagercrantz, Ulf Högberg)        
SM, stafett LAG, män   4x1500 meter Silver Malmö
  (Richard Larsson, Martin Ellenberger*, Gösta Lagercrantz, Ulf Högberg)        
1972          
SM Ulf Högberg 1946 800 meter Guld Umeå
SM Bo Söderberg 1953 100 meter Silver Umeå
SM Bo Söderberg 1953 200 meter Silver Umeå
SM, stafett LAG, män   4x800 meter Guld Sollentuna
  (Ingemar Holmlöf, Richard Larsson, Martin Ellenberger*, Ulf Högberg)        
SM, stafett LAG, män   4x100 meter Brons Sollentuna
  (Christer Jansson, Sten Lindström, Bo Söderberg, Peter Hoogewen)        
1974          
SM Ann Marie Nenzell 1949 1500 meter Silver Helsingborg
SM, terräng Ulf Högberg 1946 4 km terräng Brons Ludvika
1975          
RM, inomhus Ulf Högberg 1946 3000 meter   Guld Göteborg/S
SM, stafett LAG, män   4x1500 meter Silver Karlskrona
  (Richard Larsson, Jonas Eriksson, Tommy Lundqvist, Ulf Högberg)        
1977          
SM Tommy Lundqvist 1954 1500 meter Brons Skellefteå
1981          
SM Bo Orrsveden 1959 5000 meter Brons Skövde
SM Per Örtman 1955 Diskus Brons Skövde
1982          
RM, inomhus Peder Fjaestad 1960 Höjd Brons Göteborg/S
SM Bo Orrsveden 1959 5000 meter Brons Piteå
1983          
SM Annika Ericson 1960 800 meter Silver Örebro
SM Bo Orrsveden 1959 10000 meter Silver Örebro
SM Yvonne Haglund 1961 1500 meter Brons Örebro
SM Bo Orrsveden 1959 5000 meter Brons Örebro
SM, terräng Bo Orrsveden 1959 12 km terräng Guld Kil
1984          
SM Annika Ericson 1960 800 meter Guld Växjö
SM Christina Sundberg 1960 Längd Silver Växjö
SM, stafett LAG, kvinnor   4x800 meter Silver Huddinge
  (Carina Andersson, Yvonne Haglund, Annika Ericson, Catarina Wester)        
SM, terräng Bo Orrsveden 1959 4 km terräng Brons Stockholm
1985          
SM Martin Enholm 1965 800 meter Silver Västerås
SM, mångkamp Kristine Tånnander 1955 Sjukamp Guld Värnamo
SM, mångkamp Håkan Fjaestad 1963 Tiokamp Brons Värnamo
SM, stafett LAG, kvinnor   4x800 meter Brons Ljusdal
  (Susanne Hörner, Catarina Wester, Carina Andersson, Annika Ericson)        
SM, terräng Annika Ericson 1960 4 km terräng Brons Malmö
SM, terräng LAG, kvinnor   4 km terräng Brons Malmö
  (Annika Eriksson (3), Marie Berg (9), Helene Schwartz (23))        
1986          
  (Första året som Inomhus-SM fick officiell status)        
SM, inomhus Malin Lake 1965 1500 meter Silver Solna
SM, inomhus    Susanne Lorentzon 1960 Höjd Guld Solna
SM, inomhus Peder Fjaestad 1960 Höjd Guld Solna
SM, inomhus Ulrika Wesslén   3000 meter Brons Solna
SM, inomhus Christina Sundberg 1960 Längd Brons Solna
SM Annika Ericson 1960 800 meter Silver Karlskrona
SM Susanne Lorentzon 1960 Höjd Guld Karlskrona
SM Christina Sundberg 1960 Längd Brons Karlskrona
SM, mångkamp Håkan Fjaestad 1963 Femkamp Brons Norrtälje
SM, stafett LAG, kvinnor   4x800 meter Guld Nyköping
SM, stafett (Carina Andersson, Marie Berg, Susanne Hörner, Annika Ericson)        
SM, terräng Annika Ericson 1960 4 km terräng Silver Mölndal
1987          
SM, inomhus Martin Enholm 1965 800 meter Guld Solna/Lidingö
SM Martin Enholm 1965 800 meter Guld Gävle
SM Peder Fjaestad 1960 Höjd Silver Gävle
SM Annika Ericson 1960 800 meter Brons Gävle
SM Annika Ericson 1960 1500 meter Guld Gävle
SM, mångkamp Stefan Henriksson 1964 Femkamp Brons Värnamo
SM, mångkamp Stefan Henriksson 1964 Tiokamp Brons Växjö
SM, stafett LAG, kvinnor   4x400 meter Silver Linköping
  (Kristine Tånnander, Christina Offnegårdh, Victoria Ljungberg, Annika Vänje)        
1988          
SM Martin Enholm 1965 800 meter Guld Eskilstuna
SM Annika Ericson 1960 1500 meter Brons Eskilstuna
SM Martin Enholm 1965 1500 meter Brons Eskilstuna
SM, mångkamp Kristine Tånnander 1955 Sjukamp Silver Linköping
SM, lag LAG, kvinnor   Standaret Guld Sollentuna
  (Berit Lignercrona, Sofi Alfredson, Victoria Ljungberg, Ann Bäckström, Annika Ericson, Margit Takacs,        
  Katarina Hållberg, Jessica Lindén, Kristine Tånnander, Christine Edholm)        
SM, stafett LAG, kvinnor   4x800 meter Silver Sollentuna
  (Carina Andersson, Annika Ericson, Ann Bäckström, Malin Aggeborn)        
SM, stafett LAG, kvinnor   4x400 meter Brons Sollentuna
  (Jessica Lindén, Berit Lignercrona, Ann Bäckström, Victoria Ljungberg)        
SM, terräng LAG, kvinnor   4 km terräng Silver Värnamo
  (Annika Ericson, Margit Takacs, Sofia Norlin)        
1989          
SM, inomhus Jessica Lindén 1969 Höjd Silver Solna
SM Martin Enholm 1965 800 meter Guld Borås
SM Victoria Ljungberg 1971 100 meter Silver Borås
SM Annika Ericson 1960 1500 meter Silver Borås
SM, mångkamp Katarina Hållberg 1967 Sjukamp Silver Halmstad
SM, lag LAG, kvinnor   Standaret Guld Göteborg/S
  (Victoria Ljungberg, Berit Lignercrona, Carina Andersson, Annika Ericson, Margit Takacs, Katarina        
  Hållberg, Jessica Lindén, Katarina Raisma, Kristina Raisma, Helena Strümpel)        
SM, stafett LAG, kvinnor   4x400 meter Guld Malmö
  (Berit Lignercrona, Jessica Lindén, Katarina Hållberg, Victoria Ljungberg)        
SM, stafett LAG, kvinnor   4x800 meter Brons Malmö
  (Malin Aggeborn, Annika Ericson, Annika Julkunen, Carina Andersson)        
SM, terräng LAG, kvinnor   4 km terräng Silver Helsingborg
  (Margit Takacs, Carina Andersson, Annika Julkunen)        
1990          
SM, inomhus Martin Enholm 1965 800 meter Guld Göteborg
SM, inomhus Peder Fjaestad 1960 Höjd Guld Göteborg
SM Victoria Ljungberg 1971 100 meter Guld Karlstad
SM Victoria Ljungberg 1971 200 meter Guld Karlstad
SM Martin Enholm 1965 800 meter Guld Karlstad
SM Peder Fjaestad 1960 Höjd Silver Karlstad
SM, lag LAG, kvinnor   Standar Silver Sollentuna
  (Ylva Mattiasson, Katarina Hållberg, Carina Andersson, Annika Rinaldo, Molly Ginley, Jessica Lindén,         
  Annica Sandström, Kristine Tånnander, Kristina Raisma, Helena Strümpel, Berit Lignercrona)        
SM, stafett LAG, kvinnor   4x400 meter Silver Gävle
  (Jessica Lindén, Ylva Bergström, Katarina Hållberg, Victoria Ljungberg)        
SM, stafett LAG, kvinnor   4x100 meter Brons Gävle
  (Berit Lignercrona, Victoria Ljungberg, Katarina Hållberg, Jessica Lindén)        
SM, terräng LAG, kvinnor   8 km terräng Brons Lidingö
  (Molly Ginley, Helen Swartz-Boding, Cecilia Björing)        
1991          
SM, inomhus, mångkamp Jessica Lindén 1969 Femkamp Brons Växjö
SM Annica Sandström 1968 Längd Silver Helsingborg
SM Martin Enholm 1965 800 meter Silver Helsingborg
SM Martin Enholm 1965 1500 meter Silver Helsingborg
1992          
SM, inomhus Martin Enholm 1965 800 meter Guld Göteborg
SM Martin Enholm 1965 800 meter Guld Umeå
SM Martin Enholm 1965 1500 meter Silver Umeå
1993          
SM Martin Enholm 1965 800 meter Guld Borlänge
SM, stafett LAG, kvinnor   4x400 meter Silver Uppsala
  (Petra Palmqvist, Jessica Lindén, Marie Westerlund, Ylva Mattiasson,)        
1994          
SM Annica Sandström 1968 Längd Guld Göteborg/U
1995          
SM, inomhus Martin Enholm 1965 400 meter Silver Malmö
SM, inomhus Martin Enholm 1965 800 meter Silver Malmö
SM, inomhus Annica Sandström 1968 Längd Guld Malmö
SM Martin Enholm 1965 800 meter Guld Sollentuna
SM, mångkamp Michael Hoffer 1972 Tiokamp Brons Lidingö
SM, stafett LAG, män   4x800 meter Guld Gävle
  (Jonas Brodén, John Norling, Niclas Norling, Martin Enholm)        
SM, stafett LAG, män   4x400 meter Silver Gävle
  (Michael Hoffer, Mikael Sköldmark, Niclas Norling, Martin Enholm)        
1996          
SM, inomhus Carina Andersson 1968 800 meter Brons Bollnäs
SM Ludmila Engquist 1963 100 meter häck Guld Karlskrona
SM Martin Enholm 1965 800 meter Guld Karlskrona
SM Mattias Sunneborn 1970 Längd Guld Karlskrona
SM Carina Andersson 1968 800 meter Silver Karlskrona
SM Mattias Sunneborn 1970 200 meter Silver Karlskrona
SM Annica Sandström 1968 Längd Brons Karlskrona
SM, stafett LAG, män   4x400 meter Silver Huddinge
  (Magnus Falk, Martin Enholm, Niclas Norling, Mattias Sunneborn)        
1997          
SM, inomhus Joakim Öhman 1974 Längd Silver Malmö
SM, inomhus Agneta Rosenblad 1977 Längd Brons Malmö
SM Annica Sandström 1968 Längd Brons Sundsvall
SM Annica Sandström 1968 Tresteg Brons Sundsvall
SM Ludmila Engquist 1963 100 meter häck Guld Sundsvall
SM Mattias Sunneborn 1970 Längd Guld Sundsvall
SM Carina Andersson 1968 800 meter Silver Sundsvall
SM Christer Malm 1968 3000 meter hinder Silver Sundsvall
SM Joakim Öhman 1974 200 meter Brons Sundsvall
SM Martin Enholm 1965 800 meter Brons Sundsvall
SM, mångkamp Michael Hoffer 1972 Tiokamp Guld Växjö
SM, stafett LAG, män   4x100 meter Silver Kalmar
  (Julian Benites, Håkan Setthammar, Mattias Sunneborn, Joakim Öhman)        
1998          
SM, inomhus Mattias Sunneborn 1970 Längd Guld Eskilstuna
SM, inomhus Joakim Öhman 1974 200 meter Silver Eskilstuna
SM, inomhus Pia Welin 1976 400 meter Brons Eskilstuna
SM Mattias Sunneborn 1970 Längd Silver Stockholm/S
SM, mångkamp Michael Hoffer 1972 Tiokamp Silver Uppsala
1999          
SM, inomhus Michael Hoffer 1972 Längd Brons Sätra
SM, inomhus Mattias Sunneborn 1970 200 meter Guld Sätra
SM, inomhus, mångkamp Michael Hoffer 1972 Sjukamp Silver Karlstad
SM Mattias Sunneborn 1970 Längd Silver Malmö
SM Michael Hoffer 1972 Längd Brons Malmö
SM, mångkamp Michael Hoffer 1972 Tiokamp Guld Olofström
2000          
SM, inomhus Mattias Sunneborn 1970 Längd  Silver Bollnäs
SM, inomhus Mattias Sunneborn 1970 200 meter Guld Bollnäs
SM, inomhus, mångkamp Michael Hoffer 1972 Sjukamp Guld Eskilstuna
SM Mattias Sunneborn 1970 Längd Silver Uppsala
SM Mattias Sunneborn 1970 200 meter Silver Uppsala
2001          
SM, inomhus Mattias Sunneborn 1970 Längd Silver Göteborg/FH
SM Mattias Sunneborn 1970 Längd Guld Växjö
SM Agneta Rosenblad 1977 100 meter häck Brons Växjö
SM Agneta Rosenblad 1977 Längd Brons Växjö
2002          
SM Fredrik Skoglund 1981 Stav Brons Gävle
SM, mångkamp Ida Sjöling 1981 Sjukamp Brons Olofström
2003          
SM Charlotte Schönbeck 1984 800 meter Silver Norrtälje
SM Fredrik Skoglund 1981 Stav Brons Norrtälje
2004          
SM Louise Gundert 1980 400 meter häck Brons Karlstad
2005          
SM, inomhus Peter Blom 1979 Höjd Silver Malmö
SM, inomhus Louise Gundert 1980 400 meter Guld Malmö
SM Louise Gundert 1980 400 meter häck Guld Helsingborg
SM Charlotte Schönbeck 1984 800 meter Silver Helsingborg
2006          
SM Fredrik Skoglund 1981 Stav Brons Karlskrona
2007          
SM, inomhus Sofia Öberg 1990 800 meter Guld Göteborg
SM, inomhus Fredrik Skoglund 1981 Stav Guld Göteborg
SM Fredrik Skoglund 1981 Stav Silver Eskilstuna
SM, mångkamp Nadja Casadei 1983 Sjukamp Guld Nyköping
2008          
SM, inomhus Sofia Öberg 1990 800 meter Guld Malmö
SM, inomhus Nadja Casadei 1983 Längd Silver Malmö
SM, inomhus, mångkamp Nadja Casadei 1983 Femkamp Silver Göteborg/FH
SM Sofia Öberg 1990 800 meter Silver Västerås
SM Charlotte Schönbeck 1984 1500 meter Silver Västerås
SM Nathalie Rohlén 1990 1500 meter Brons Västerås
SM Nadja Casadei 1983 Längd Brons Västerås
SM, stafett LAG, kvinnor   4x800 meter Guld Göteborg/S
  (Nadja Casadei, Klara Bodinson, Nathalie Rohlén, Sofia Öberg)        
2009          
SM, inomhus Sofia Öberg 1990 800 meter Silver Bollnäs
SM Sofia Öberg 1990 800 meter Silver Malmö
SM Charlotte Schönbeck 1984 800 meter Guld Malmö
SM Charlotte Schönbeck 1984 1500 meter Guld Malmö
SM, stafett LAG, kvinnor   4x800 meter Guld Karlstad
SM, stafett (Nadja Casadei, Charlotte Schönbeck, Nathalie Rohlén, Sofia Öberg)        
2010          
SM, inomhus Nadja Casadei 1983 Längd Guld Sätra
SM Charlotte Schönbeck 1984 800 meter Guld Falun
SM Charlotte Schönbeck 1984 1500 meter Guld Falun
2011          
SM Isabelle Eriksson 1986 400 meter häck Guld Gävle
SM Sofia Öberg 1990 800 meter Silver Gävle
SM Klara Bodinsson 1990 3000 meter hinder Silver Gävle
SM Therese Jernbeck 1992 400 meter häck Brons Gävle
SM, stafett LAG, kvinnor   4x800 meter Guld Växjö
  (Charlotte Johansson, Nathalie Rohlén, Therese Jernbeck, Sofia Öberg)        
SM, stafett LAG, kvinnor   3x1500 meter Guld Växjö
  (Rebecka Öberg, Nathalie Rohlén, Sofia Öberg)        
SM, terräng Charlotte Schönbeck 1984 4 km terräng Guld Uppsala
2012          
SM, inomhus Charlotte Schönbeck 1984 1500  meter Brons Örebro
SM, inomhus Jakob Thorvaldsson 1988 Höjd Brons Örebro
SM Jakob Thorvaldsson 1988 Höjd Guld Stockholm/S
SM Charlotte Schönbeck 1984 1500 meter Silver Stockholm/S
SM Nadja Casadei 1983 Längd Silver Stockholm/S
2013          
SM, inomhus Charlotte Schönbeck 1984 800 meter Silver Norrköping
SM Sofia Öberg 1990 800 meter Guld Borås
SM Sofia Öberg 1990 1500 meter Silver Borås
SM Charlotte Schönbeck 1984 800 meter Silver Borås
SM Hanna Adriansson 1992 100 meter Brons Borås
SM Jakob Thorvaldsson 1988 Höjd Brons Borås
SM, stafett LAG, kvinnor   4x800 meter Guld Huddinge
  (Nadja Casadei, Isabelle Eriksson, Sofia Öberg, Charlotte Schönbeck)        
SM, stafett LAG, kvinnor   3x1500 meter Guld Huddinge
  (Rebecka Öberg, Sofia Öberg, Charlotte Schönbeck)        
2014          
SM, inomhus Jakob Thorvaldsson 1988 Höjd Guld Göteborg/FH
SM, inomhus Anna Silvander 1993 800 meter  Silver Göteborg/FH
SM, inomhus Malin Olsson 1990 Längd Brons Göteborg/FH
SM Charlotte Schönbeck 1984 800 meter Guld Umeå
SM Charlotte Schönbeck 1984 1500 meter Silver Umeå
SM Malin Olsson 1990 Längd Silver Umeå
SM Hanna Adriansson 1992 100 meter Brons Umeå
SM, stafett LAG, kvinnor   4x800 meter Silver Kil
  (Isabelle Eriksson, Charlotte Johansson, Rebecka Öberg, Anna Silvander)        
SM, stafett LAG, kvinnor   3x1500 meter Brons Kil
  (Rebecka Öberg, Charlotte Schönbeck, Anna Silvander)        
2015          
SM, inomhus Anna Silvander 1993 800 meter Guld Sätra
SM, inomhus Malin Olsson 1990 Längd Brons Sätra
SM Anna Silvander 1993 800 meter Guld Söderhamn
SM Anna Silvander 1993 1500 meter Guld Söderhamn
SM Charlotte Schönbeck 1984 800 meter Silver Söderhamn
SM Charlotte Schönbeck 1984 1500 meter Silver Söderhamn
SM, stafett LAG, kvinnor   3x1500 meter Guld Sollentuna
  (Rebecka Öberg, Sofia Öberg, Anna Silvander)        
SM, stafett LAG, kvinnor   4x800 meter Silver Sollentuna
  (Isabelle Eriksson, Rebecka Öberg, Sofia Öberg, Anna Silvander)        
2016          
SM, inomhus Anna Silvander 1993 800 meter Guld Malmö
SM Anna Silvander 1993 800 meter Silver Sollentuna
SM Anna Silvander 1993 1500 meter Guld Sollentuna
SM Sofia Öberg 1990 1500 meter Silver Sollentuna
SM, stafett LAG, kvinnor   4x800 meter Guld Stockholm/S
  (Vilma Jonsson, Charlotte Schönbeck, Sofia Öberg, Anna Silvander)        
SM, stafett LAG, kvinnor   3x1500 meter Guld Stockholm/S
  (Sofia Öberg, Charlotte Schönbeck, Anna Silvander)        
2017          
SM, inomhus Anna Silvander 1993 800 meter Silver Växjö
SM Jakob Thorvaldsson 1988 Höjd Guld Helsingborg
SM Andreas Otterling 1986 Längd Silver Helsingborg
2018          
SM, inomhus Andreas Otterling 1986 Längd Guld Gävle
SM, inomhus Anna Silvander 1993 1500 meter Guld Gävle
SM, inomhus Sofia Öberg 1990 800 meter Brons Gävle
SM, inomhus, mångkamp Fredrick Ekholm 1994 Sjukamp Brons Norrköping
SM Fredrick Ekholm 1994 110 meter häck Guld Eskilstuna
SM Simon Sundström 1998 3000 meter hinder  Silver Eskilstuna
SM Anna Silvander 1993 800 meter Brons Eskilstuna
SM Anna Silvander 1993 1500 meter Brons Eskilstuna
2019          
SM, inomhus Andreas Otterling 1986 Längd Silver Norrköping
SM, inomhus Fredrick Ekholm 1994 60 meter häck Silver Norrköping
SM, inomhus Anna Silvander 1993 800 meter Silver Norrköping
SM, inomhus Sofia Öberg 1990 800 meter Brons Norrköping
SM, stafett LAG, kvinnor   4x800 meter Brons Stockholm/S
  (Rebecka Öberg, Vilma Jonsson, Mika Söderström, Charlotte Schönbeck)        
SM, stafett LAG, kvinnor   3x1500 meter Brons Stockholm/S
  (Rebecka Öberg, Mika Söderström, Charlotte Schöbeck)        
SM Simon Sundström 1998 3000 meter hinder Guld Karlstad
SM Andreas Otterling 1986 Längd Silver Karlstad
2020          
           
           
           

Nyhetsarkiv
Dingo Camp 20192019-11-13 10:52
IFK-galan 20192019-10-29 10:27
De 315 SM-medaljerna2019-10-27 17:25
2019-10-24 15:56
Veckans Gren 20192019-10-17 16:15
Hässelbyloppet 20192019-10-14 11:40
Veckans gren 9:e Oktober2019-10-11 10:15
Lena fick 08fri-jobbet2019-10-09 19:08
prova kastgrenar2019-10-01 09:37
Veckans gren 2019-09-11 15:40
Årets roligaste helg!2019-09-01 16:10
SM till helgen!2019-08-28 15:20
Tyra trea i trail2019-08-25 23:46
Lag-USM i Uppsala i dag2019-08-18 09:10
Fredrick åter under 14 2019-08-18 09:03
I dag börjar veteran-SM2019-08-16 14:18
IFK-Veckan 19-21 augusti2019-08-14 11:39
USM dag 1: Nike femma2019-08-10 12:22
JSM till helgen!2019-08-06 09:00
Finaler och Knäckebröd2019-07-27 09:05
Alina vann 1500m i Kemi2019-07-23 21:06
2019-07-15 01:00
Edvin vann på Öland2019-07-15 00:59
Elisabeth vann i Kalmar2019-07-15 00:20
Moa vann Mefjärdsjoggen2019-07-10 14:35
Simon 8:50 i Watford2019-07-02 09:28
Malin 5.79 i Spanien2019-06-12 21:07
Edvin vann i Sundsvall2019-05-29 09:38
Grattis!2019-05-25 19:00
Nordiska Skolspelen2019-05-20 22:18
Aktivera Lidingö2019-05-10 18:59
Friidrott i närbild!2019-05-09 22:00
Städhoppsträning2019-04-28 10:40
Heshlu tia i Örebro2019-04-07 12:52
Filip & Ella2019-03-25 22:48
2019-03-22 20:35
IUSM till helgen!2019-03-06 08:00
Utbildningar i närtid!2019-03-05 14:31
IU/JSM i Växjö2019-02-24 15:51
Tips till er tränare!2019-02-22 15:10
Bästa funktionärerna.2019-02-18 09:10
4 medaljer på ISM!2019-02-17 16:29
ISM till helgen!2019-02-13 10:14
Hampus 1.94 i Göteborg2019-02-02 23:16
IUDM 12-17 år 2019-01-23 05:58
2019-01-21 12:13
Vad gör en funktionär?2019-01-16 08:00
Cursus i Sydafrika2019-01-08 15:28
Save the Date 30 maj2018-12-19 08:45
Dags att motionera!2018-11-28 07:15
IFK Galan 2018!2018-11-05 14:20
IFK Lidingö Friidrott2018-11-01 08:42
2018-10-25 13:30
Klövernlägret 20182018-10-16 15:13
Resultat castorama del 12018-10-12 10:40
Funktionär 20182018-09-26 10:22
Det är inte för sent!2018-09-18 21:46
Veckans gren i kast2018-09-04 15:02
Veckans gren på Vallen2018-09-04 07:57
2018-08-27 15:34
Sara snabb i Skara2018-08-19 16:34
Sommarspelen på Stadion2018-08-14 15:45
Tyra fyra i Broloppet2018-07-25 12:49
Jacob vann Jungfruloppet2018-07-25 12:47
Daniel vann Levaloppet2018-07-23 15:40
Jacob vann i Visby2018-07-23 15:34
Mika vann 800m i Kalmar2018-07-18 17:19
Victoria fyra i Nice2018-07-12 11:28
Hasse Ljung 80 år2018-07-12 07:52
Tyra vann i Bollnäs 2018-07-11 17:14
2018-07-09 08:00
Lag-SM på fredag2018-07-04 12:58
Andreas 7.80 i Tyskland2018-06-06 00:46
Lidingöloppet on Tour2018-06-05 13:00
Fyra segrar i Minimaran2018-06-04 10:54
Anna 2:05 i Watford2018-06-03 10:51
Stockholmskampen match 22018-06-01 09:22
Helgens Stafett-SM...2018-05-27 15:55
Stafett-SM till helgen!2018-05-24 13:56
KLUBBDAG 29 maj2018-05-22 11:49
Papricaloppet den 26 maj2018-05-19 11:52
Klubbkampen 20182018-05-02 07:03
Kallemannen vann i Visby2018-04-30 10:10
Bauhaus galan 10 juni2018-04-26 11:45
KM på Vallen 20/52018-04-20 13:08
Mikkel ny i styrelsen!2018-04-13 10:23
KM Terräng 18 april2018-04-05 15:22
Funktionärsutbildning 2018-03-25 19:58
Årets Tränare 2018-03-23 10:45
Årets IFK:are2018-03-23 10:25
Årets Hane och Hona2018-03-23 09:15
Nu är nya Bullen ute2018-03-17 09:37
IJSM the movie!2018-03-08 08:31
IUSM till helgen!2018-02-28 11:00
Årsmöte 21 mars2018-02-27 09:00
Sexton medaljer på IUDM2018-02-23 15:26
IJSM till helgen!2018-02-21 11:00
Andreas fyra i Paris2018-02-16 23:34
ISM till helgen!2018-02-14 11:00
Årsmötet 21 mars 20182018-02-11 14:48
Klubbkväll 27 mars2018-02-09 11:15
Veckans Gren 20182018-02-08 15:30
IVSM-guld till Inge2018-02-04 09:17
Tre viktiga nya regler!2018-01-23 12:44
Tyra tävlade i Örebro2018-01-15 23:43
TCS Lidingöloppet2018-01-12 13:52
God 24 december2017-12-24 21:19
IFK-galan: Årets kämpe2017-12-12 13:10
IFK-galan: Årets kompis2017-12-12 12:46
Läs nya IFK-Bullen nu!2017-12-01 11:40
Ida dubbelvann i Örebro2017-11-18 22:15
3/4 Castorama på onsdag2017-10-02 15:37
Erik, kung av Uppsala2017-09-21 16:18
Tre IFKare i Skol-DM2017-09-16 12:16
Hälsans Dag i lördags!2017-09-12 15:30
Resultaten i KM 5000m2017-09-07 00:02
Melina 71a i Tjejmilen2017-09-04 08:13
En kväll på Vallen2017-08-31 10:24
2017-08-24 10:56
Nytt träningsrekord2017-08-23 07:04
Andreas tvåa i Finland2017-08-21 22:11
Jakob visar SM-form2017-08-21 06:33
USM dag 1: Dubbla brons2017-08-12 14:51
JSM till helgen!2017-08-09 12:00
Dubbelt IFK i Raukloppet2017-08-02 23:17
Anthony femma i Europa2017-08-02 23:17
Björn 4.54 i Göteborg2017-07-29 21:52
Simon hindersexa på JEM2017-07-23 23:50
Simon i JEM-final!2017-07-21 19:41
I september händer det!2017-07-13 09:32
Ida vann på Muskö2017-07-10 09:08
Inte i år heller...2017-07-08 20:17
Talar du finska?2017-06-27 14:54
Nytt i klädshopen!2017-06-16 15:03
Andreas trea i Finland2017-06-11 21:42
Andreas tvåa på Kreta2017-06-05 07:49
Ny hemsida!2017-06-01 10:20
Jobba på Touren;) ?2017-06-01 10:01
Klubbdag på Intersport2017-06-01 10:00
Stafett-SM dag 22017-05-28 10:31
Anton tvåa i Finspång2017-05-26 15:03
Stafett-SM till helgen2017-05-24 11:23
Grillkväll på torsdag!2017-05-22 11:44
Lag-SM kval på torsdag2017-05-22 11:42
Hampus över 1.982017-05-22 11:38
Linnea vann Milspåret2017-05-22 11:33
KM i helgen som var...2017-05-16 21:19
Efter 50 år sa hon ja!2017-05-16 10:36
Sofia vann Vårmilen2017-05-12 13:24
Hälsning från Florida2017-05-08 11:17
Robin över 50 i spjut2017-05-08 11:06
Hampus – the jumper2017-05-01 15:27
 
Våra sociala medier
Stolt arrangör av
Klubbsponsorer
Partners