Luciaspelen 13-15 December
Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
IFK LIDINGÖ
FRIIDROTT
Hålla-tummarna-tiderna inför USM- och JSM-deltagarna i helgen
2019-08-06 23:13
Vilma Jonsson genrepade inför JSM med ett bra lopp på 1500m i Västerås under Gurkspelen. På söndag 10.30 springer hon 800m-final i JSM i Göteborg. Foto: Strix Åkerblom
Det blir en hektisk långhelg för dig som på plats eller från hemmaplan ska ge IFKarna som tävlar i USM och JSM i helgen lite extra stöd.

Här har vi sammanställt alla starttider för våra aktiva. Observera att alla kanske inte ställer upp i alla grenar och att alla inte med säkerhet tar sig vidare till finaler och eventuella semifinaler från försök och kval. Lisa Fröberg är anmäld i fyra grenar men koncentrerar sig på 300mh och 800m. Julius Mördrup är anmäld i tre löpgrenar men väljer i första hand 3000m och 2000mh.
Med reservation för ev. tidsjusteringar och felskrivningar.

Fredag 13.00 M22 2000mh Olof Silvander Göteborg
Fredag 13.00 M22 2000mh Simon Sundström Göteborg
Fredag 13.15 P19 2000mh Jacob Klinth Göteborg
Fredag 13.15 F15 80m fö Edda Chin Nygårds Trollhättan
Fredag 13.15 F15 80m fö Nike Isaksson Trollhättan
Fredag 13.30 K22 2000mh Mika Söderström Göteborg
Fredag 13.40  F15 Längd kval Tyra Tunander Cedrenius Trollhättan
Fredag 14.30 P19 Stav Albin Andersson Göteborg
Fredag 14.50 F15 80m sf Edda Chin Nygårds Trollhättan
Fredag 14.50 F15 80m sf Nike Isaksson Trollhättan
Fredag 15.30 F17 Höjd Lisa Fröberg Göteborg
Fredag 16.00 F17 3000m Alina Vuokila Göteborg
fredag 16.15 P17 3000m Julius Mördrup Göteborg
Fredag 16.15 P17 Tresteg David Århammar Göteborg
Fredag 17.20 M22 Tresteg Albin Boestad Göteborg
Fredag 17.30 F15 80m fi Edda Chin Nygårds Trollhättan
Fredag 17.30 F15 80m fi Nike Isaksson Trollhättan
Fredag 17.45 F15 300mh fö Tyra Tunander Cedrenius Trollhättan
Fredag 18.25 F16 3000m Liv Berglöf Trollhättan
Fredag 19.10 P17 400m fö Robin Isaksson Göteborg
Fredag 19.20 M22 400m Axel Alness Borg Göteborg
Fredag 19.30 F17 400m fö Elisabeth Hvalgren Göteborg
Fredag 19.30 F17 400m fö Lisa Fröberg Göteborg
Fredag 19.55 F15 800m fö Estelle Strand Trollhättan
Lördag 10.00 P17 Spjut Robin Isaksson Göteborg
Lördag 11.00 F17 400m fi Elisabeth Hvalgren Göteborg
Lördag 11.00 F17 400m fi Lisa Fröberg Göteborg
Lördag 11.10 P17 400m fi Robin Isaksson Göteborg
Lördag 11.30 K22 Stav Johanna Hellman Göteborg
Lördag 11.50 M22 400m Axel Alness Borg Göteborg
Lördag 12.45 F15 800m fi Estelle Strand Trollhättan
Lördag 12.50 M22 1500m Olof Silvander Göteborg
Lördag 13.00 F17 1500m Carolina Larson Göteborg
lördag 13.10 P17 1500m Julius Mördrup Göteborg
Lördag 15.00 P17 Längd kval David Århammar Göteborg
Lördag 15.15 F17 200m fö Elisabeth Hvalgren Göteborg
Lördag 15.30 F15 300m fö Nike Isaksson Trollhättan
Lördag 15.40 F15 Längd fi Tyra Tunander Cedrenius Trollhättan
Lördag 15.45 F17 800m fö Carolina Larson Göteborg
Lördag 15.45 F17 800m fö Lisa Fröberg Göteborg
Lördag 16.00 P19 800m Jacob Klinth Göteborg
Lördag 16.15 M22 800m fö Axel Alness Borg Göteborg
Lördag 16.45 P16 800m fö Victor Björk Trollhättan
Lördag 17.00 F17 300mh fö Lisa Fröberg Göteborg
Söndag 09.50 F17 800m fi Carolina Larson Göteborg
Söndag 09.50 F17 800m fi Lisa Fröberg Göteborg
Söndag 10.00 P17 Stav Robin Isaksson Göteborg
Söndag 10.10 M22 Längd Albin Boestad Göteborg
Söndag 10.20 P19 800m Jacob Klinth Göteborg
Söndag 10.20 F15 80mh fö Tyra Tunander Cedrenius Trollhättan
Söndag 10.30 K22 800m Mika Söderström Göteborg
Söndag 10.30 K22 800m Vilma Jonsson Göteborg
Söndag 10.40 M22 800m fi Axel Alness Borg Göteborg
Söndag 11.30 P17 Längd David Århammar Göteborg
Söndag 11.50 F17 1500mh Alina Vuokila Göteborg
Söndag 12.00 F15 80mh sf Tyra Tunander Cedrenius Trollhättan
söndag 12.30 P17 2000mh Julius Mördrup Göteborg
Söndag 12.50 F17 200m fi Elisabeth Hvalgren Göteborg
Söndag 13.00 F17 Stav Kristina Hvalgren Göteborg
Söndag 14.10 P17 Slägga Gustav Andersson Göteborg
Söndag 14.10 K22 Höjd Karin Boestad Göteborg
Söndag 14.10 P16 800m fi Victor Björk Trollhättan
Söndag 14.35 M22 5000m Heshlu Andermarian Göteborg
Söndag 14.35 M22 5000m Ludvig Johansson Göteborg
Söndag 14.35 M22 5000m Simon Sundström Göteborg
Söndag 15.10 F15 300m fi Nike Isaksson Trollhättan
Söndag 15.19 F17 300mh fi Lisa Fröberg Göteborg
Söndag 15.50 M22 400m häck Jesper Rilegård Göteborg
Söndag 15.50 F15 80mh sf Tyra Tunander Cedrenius Trollhättan

Nyhetsarkiv
Intropass 18 januari2019-12-04 10:54
Dingolägret 2019!2019-12-03 14:41
Dingo Camp 20192019-11-13 10:52
IFK-galan 20192019-10-29 10:27
De 315 SM-medaljerna2019-10-27 17:25
2019-10-24 15:56
Veckans Gren 20192019-10-17 16:15
Hässelbyloppet 20192019-10-14 11:40
Veckans gren 9:e Oktober2019-10-11 10:15
Lena fick 08fri-jobbet2019-10-09 19:08
prova kastgrenar2019-10-01 09:37
Veckans gren 2019-09-11 15:40
Årets roligaste helg!2019-09-01 16:10
SM till helgen!2019-08-28 15:20
Tyra trea i trail2019-08-25 23:46
Lag-USM i Uppsala i dag2019-08-18 09:10
Fredrick åter under 14 2019-08-18 09:03
I dag börjar veteran-SM2019-08-16 14:18
IFK-Veckan 19-21 augusti2019-08-14 11:39
USM dag 1: Nike femma2019-08-10 12:22
JSM till helgen!2019-08-06 09:00
Finaler och Knäckebröd2019-07-27 09:05
Alina vann 1500m i Kemi2019-07-23 21:06
2019-07-15 01:00
Edvin vann på Öland2019-07-15 00:59
Elisabeth vann i Kalmar2019-07-15 00:20
Moa vann Mefjärdsjoggen2019-07-10 14:35
Simon 8:50 i Watford2019-07-02 09:28
Malin 5.79 i Spanien2019-06-12 21:07
Edvin vann i Sundsvall2019-05-29 09:38
Grattis!2019-05-25 19:00
Nordiska Skolspelen2019-05-20 22:18
Aktivera Lidingö2019-05-10 18:59
Friidrott i närbild!2019-05-09 22:00
Städhoppsträning2019-04-28 10:40
Heshlu tia i Örebro2019-04-07 12:52
Filip & Ella2019-03-25 22:48
2019-03-22 20:35
IUSM till helgen!2019-03-06 08:00
Utbildningar i närtid!2019-03-05 14:31
IU/JSM i Växjö2019-02-24 15:51
Tips till er tränare!2019-02-22 15:10
Bästa funktionärerna.2019-02-18 09:10
4 medaljer på ISM!2019-02-17 16:29
ISM till helgen!2019-02-13 10:14
Hampus 1.94 i Göteborg2019-02-02 23:16
IUDM 12-17 år 2019-01-23 05:58
2019-01-21 12:13
Vad gör en funktionär?2019-01-16 08:00
Cursus i Sydafrika2019-01-08 15:28
Save the Date 30 maj2018-12-19 08:45
Dags att motionera!2018-11-28 07:15
IFK Galan 2018!2018-11-05 14:20
IFK Lidingö Friidrott2018-11-01 08:42
2018-10-25 13:30
Klövernlägret 20182018-10-16 15:13
Resultat castorama del 12018-10-12 10:40
Funktionär 20182018-09-26 10:22
Det är inte för sent!2018-09-18 21:46
Veckans gren i kast2018-09-04 15:02
Veckans gren på Vallen2018-09-04 07:57
2018-08-27 15:34
Sara snabb i Skara2018-08-19 16:34
Sommarspelen på Stadion2018-08-14 15:45
Tyra fyra i Broloppet2018-07-25 12:49
Jacob vann Jungfruloppet2018-07-25 12:47
Daniel vann Levaloppet2018-07-23 15:40
Jacob vann i Visby2018-07-23 15:34
Mika vann 800m i Kalmar2018-07-18 17:19
Victoria fyra i Nice2018-07-12 11:28
Hasse Ljung 80 år2018-07-12 07:52
Tyra vann i Bollnäs 2018-07-11 17:14
2018-07-09 08:00
Lag-SM på fredag2018-07-04 12:58
Andreas 7.80 i Tyskland2018-06-06 00:46
Lidingöloppet on Tour2018-06-05 13:00
Fyra segrar i Minimaran2018-06-04 10:54
Anna 2:05 i Watford2018-06-03 10:51
Stockholmskampen match 22018-06-01 09:22
Helgens Stafett-SM...2018-05-27 15:55
Stafett-SM till helgen!2018-05-24 13:56
KLUBBDAG 29 maj2018-05-22 11:49
Papricaloppet den 26 maj2018-05-19 11:52
Klubbkampen 20182018-05-02 07:03
Kallemannen vann i Visby2018-04-30 10:10
Bauhaus galan 10 juni2018-04-26 11:45
KM på Vallen 20/52018-04-20 13:08
Mikkel ny i styrelsen!2018-04-13 10:23
KM Terräng 18 april2018-04-05 15:22
Funktionärsutbildning 2018-03-25 19:58
Årets Tränare 2018-03-23 10:45
Årets IFK:are2018-03-23 10:25
Årets Hane och Hona2018-03-23 09:15
Nu är nya Bullen ute2018-03-17 09:37
IJSM the movie!2018-03-08 08:31
IUSM till helgen!2018-02-28 11:00
Årsmöte 21 mars2018-02-27 09:00
Sexton medaljer på IUDM2018-02-23 15:26
IJSM till helgen!2018-02-21 11:00
Andreas fyra i Paris2018-02-16 23:34
ISM till helgen!2018-02-14 11:00
Årsmötet 21 mars 20182018-02-11 14:48
Klubbkväll 27 mars2018-02-09 11:15
Veckans Gren 20182018-02-08 15:30
IVSM-guld till Inge2018-02-04 09:17
Tre viktiga nya regler!2018-01-23 12:44
Tyra tävlade i Örebro2018-01-15 23:43
TCS Lidingöloppet2018-01-12 13:52
God 24 december2017-12-24 21:19
IFK-galan: Årets kämpe2017-12-12 13:10
IFK-galan: Årets kompis2017-12-12 12:46
Läs nya IFK-Bullen nu!2017-12-01 11:40
Ida dubbelvann i Örebro2017-11-18 22:15
3/4 Castorama på onsdag2017-10-02 15:37
Erik, kung av Uppsala2017-09-21 16:18
Tre IFKare i Skol-DM2017-09-16 12:16
Hälsans Dag i lördags!2017-09-12 15:30
Resultaten i KM 5000m2017-09-07 00:02
Melina 71a i Tjejmilen2017-09-04 08:13
En kväll på Vallen2017-08-31 10:24
2017-08-24 10:56
Nytt träningsrekord2017-08-23 07:04
Andreas tvåa i Finland2017-08-21 22:11
Jakob visar SM-form2017-08-21 06:33
USM dag 1: Dubbla brons2017-08-12 14:51
JSM till helgen!2017-08-09 12:00
Dubbelt IFK i Raukloppet2017-08-02 23:17
Anthony femma i Europa2017-08-02 23:17
Björn 4.54 i Göteborg2017-07-29 21:52
Simon hindersexa på JEM2017-07-23 23:50
Simon i JEM-final!2017-07-21 19:41
I september händer det!2017-07-13 09:32
Ida vann på Muskö2017-07-10 09:08
Inte i år heller...2017-07-08 20:17
Talar du finska?2017-06-27 14:54
Nytt i klädshopen!2017-06-16 15:03
Andreas trea i Finland2017-06-11 21:42
Andreas tvåa på Kreta2017-06-05 07:49
Ny hemsida!2017-06-01 10:20
Jobba på Touren;) ?2017-06-01 10:01
Klubbdag på Intersport2017-06-01 10:00
Stafett-SM dag 22017-05-28 10:31
Anton tvåa i Finspång2017-05-26 15:03
Stafett-SM till helgen2017-05-24 11:23
Grillkväll på torsdag!2017-05-22 11:44
Lag-SM kval på torsdag2017-05-22 11:42
Hampus över 1.982017-05-22 11:38
Linnea vann Milspåret2017-05-22 11:33
KM i helgen som var...2017-05-16 21:19
Efter 50 år sa hon ja!2017-05-16 10:36
Sofia vann Vårmilen2017-05-12 13:24
Hälsning från Florida2017-05-08 11:17
Robin över 50 i spjut2017-05-08 11:06
Hampus – the jumper2017-05-01 15:27
 
Våra sociala medier
Stolt arrangör av
Klubbsponsorer
Partners