Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
IFK LIDINGÖ
FRIIDROTT
Lisa, Simon, Ida, Claire, Linda och Elisa vann i Täby Vinterspel
2018-01-21 23:27

Under söndagen blev det sex IFKare som vann och ytterligare sex som fick komma till prispallen.

 

Lisa Fröberg hade en bra dag. Hon vann 60m häck i F17 på 9.51 och var tvåa på samma höjd (1.60) som segraren. Rapporterna säger också att Lisa hade fina försök på 1.64.


Linda Skantze satte inomhuspers med 1.74 och vann kvinnor seniorers höjdtävling.

 

I F11 vann Claire Berggren på 1.31. Hon tog sig också till final på 60m. Där slutade hon trea på 9.15.

 

Änn en IFK-seger kom i F9s 60m-final. Elise Hallner hade 9.66 och var snabbast av alla.

 

Ytterligare en segrare var Simon Lundgren som vann P9 längd (3.62) och var trea i kula.

 

Hampus Carlens och Fredrick Ekholm hoppade bra, om än något i skuggan av Täbys Fabian Deleryd som grejade hela 22.6. Hampus och Fredrick klarade båda 1.97 och blev tvåa och trea.

 

Nicklas Östlund var trea i P13 800m. Samma placering på samma distans fast i F13 fick Ida Egnell. Ida vann tidigare på dagen 60m häck (9.87) och där var Alice Lindgren tvåa. Alice var även tvåa i längd.

 

I övrigt kan vi noteras att det halva finalfältet på 60m i P9 var IFKare.


/Janne Åkerblom

 

Resultaten i Täby Vinterspel 20–21 januari 2018


IFK-resultaten under söndagen:

MS Höjd Final 21/1  12:47



2 Hampus Carlens 1999
197
3 Fredrick Ekholm 1994
197






MS Kula Final 21/1  11:48



4 Fredrick Ekholm 1994
13,16






P 17 200 m Final 21/1  13:06



Heat 3




2 Robin Isaksson 2002
23,83






P 17 60 mh Final 21/1  09:53



Heat 1




5 Robin Isaksson 2002
9,11






Heat 2




4 Måns Boshuis 2002
9,21












P 13 800 m Final 21/1  13:32



P 13 800 m Final - Sammanställning



3 Nicklas Östlund 2005
2,40,49






P 13 Längd Final 21/1  10:46



8 Nicklas Östlund 2005
4,37
12 Linus Barenstedt 2005
4,04






P 11 60 m Försök 21/1  10:58



Heat 3




3 Oscar Andersson 2007
9,59






Heat 4




5 Pontus Lindskog 2007
9,99












P 11 Höjd Final 21/1  08:38



Pool 2




9 Oscar Andersson 2007
115
14 Pontus Lindskog 2007
100












P 11 Längd Final 21/1  13:31



Pool 1




10 Oscar Andersson 2007
3,64
16 Pontus Lindskog 2007
3,31






P 11 Kula Final 21/1  09:51



Pool 2




12 Oscar Andersson 2007
5.82
15 Pontus Lindskog 2007
5.39






P 9 60 m Försök 21/1  10:41



Heat 1




2 Alex Lundgren 2009
9,88 q






Heat 2




1 Anton Thonfors 2009
9,72 q
2 Erik Wigren 2009
10,55






Heat 3




2 Mateo Andersson 2009
9,64 q
4 Max Carning 2009
10,53
6 Jacob Liedholm 2009
13,80






Heat 4




2 Simon Lundgren 2009
10,02 q
6 Till Wilhelm Brockmann 2009
11,45






P 9 60 m Final 21/1  11:54



4 Mateo Andersson 2009
9,65
5 Alex Lundgren 2009
9,72
6 Anton Thonfors 2009
9,82
7 Simon Lundgren 2009
10,02






P 9 Längd Final 21/1  08:43



P 9 Längd Final - Sammanställning



1 Simon Lundgren 2009
3,62
4 Alex Lundgren 2009
3,53
5 Mateo Andersson 2009
3,49
9 Anton Thonfors 2009
3,40
12 Max Carning 2009
3,05
25 Ture Andersson 2009
2,06






P 9 Kula Final 21/1  09:15



P 9 Kula Final - Sammanställning



3 Alex Lundgren 2009
6.40
5 Anton Thonfors 2009
5.82
7 Max Carning 2009
5.61
11 Simon Lundgren 2009
5.20
14 Erik Wigren 2009
4.86
23 Ture Andersson 2009
3.97






F 17 60 mh Final 21/1  09:06



1 Lisa Fröberg 2002
9,51






F 17 Höjd Final 21/1  09:45



2 Lisa Fröberg 2002
160
6 Vendela Wahlberg 2002
145






F 15 200 m Final 21/1  12:34



Heat 3




2 Tove Gattberg 2003
29,34






Heat 4




3 Tilda Kjerfve 2003
31,58












F 15 60 mh Final 21/1  08:53



Heat 2




4 Rebecka Hagardt 2003
10,09






F 13 800 m Final 21/1  13:51



Heat 1




3 Ida Egnell 2005
2,38,11
6 Cornelia Larsten 2005
2,46,61






Heat 2




1 Alice Lindgren 2005
2,51,80
3 Jasmine Holmberg 2005
2,58,20
5 Tyra Hedin 2005
3,01,90






F 13 800 m Final - Sammanställning



3 Ida Egnell 2005
2,38,11
7 Cornelia Larsten 2005
2,46,61
11 Alice Lindgren 2005
2,51,80
14 Jasmine Holmberg 2005
2,58,20
18 Tyra Hedin 2005
3,01,90






F 13 60 mh Final 21/1  08:31



Heat 1




1 Alice Lindgren 2005
10,06
4 Amanda Jerner 2005
11,83






Heat 2




1 Ida Egnell 2005
9,87
3 Cornelia Larsten 2005
11,23
5 Tyra Hedin 2005
12,10






F 13 60 mh Final - Sammanställning









1 Ida Egnell 2005
9,87
2 Alice Lindgren 2005
10,06
6 Cornelia Larsten 2005
11,23
7 Amanda Jerner 2005
11,83
10 Tyra Hedin 2005
12,1






F 13 Längd Final 21/1  10:42



2 Alice Lindgren 2005
4,59
4 Ida Egnell 2005
4,46
5 Ida Frykhammar 2005
4,40
6 Amanda Jerner 2005
4,37
9 Ebba Ekström 2005
4,19
10 Cornelia Larsten 2005
4,18
12 Tyra Hedin 2005
4,11
20 Helena Hvalgren 2005
3,79






F 11 60 m Försök 21/1  10:17



Heat 1




1 Claire Berggren 2007
9,31 q






Heat 3




3 Lisa Barenstedt 2007
10,05






Heat 4




5 Mira Christiernsson 2007
9,77






F 11 60 m Final 21/1  11:38



3 Claire Berggren 2007
9,15






F 11 Höjd Final 21/1  14:14



F 11 Höjd Final - Sammanställning



1 Claire Berggren 2007
131
8 Mira Christiernsson 2007
115
19 Stella Nyman 2007
105






F 11 Längd Final 21/1  09:09



F 11 Längd Final - Sammanställning



19 Lisa Barenstedt 2007
3,49
25 Stella Nyman 2007
3,29
27 Mira Christiernsson 2007
3,18






F 11 Kula Final



F 11 Kula Final - Sammanställning



7 Stella Nyman 2007
6.24
21 Mira Christiernsson 2007
5.05






F 9 60 m Försök 21/1  11:08



Heat 1




1 Ebba Lindskog 2009
9,94 q






Heat 2




1 Elise Hallner 2009
9,79 q
6 Ella Rose Richter 2009
11,61






Heat 5




5 Wärn Ebba 2009
11,10






F 9 60 m Final 21/1  12:49



1 Elise Hallner 2009
9,66
5 Ebba Lindskog 2009
9,86






F 9 Längd Final 21/1  09:48









F 9 Längd Final - Sammanställning



4 Ebba Lindskog 2009
3,28
16 Wärn Ebba 2009
2,85
29 Ella Rose Richter 2009
2.44






F 9 Kula Final 21/1  08:44



F 9 Kula Final - Sammanställning



4 Ebba Lindskog 2009
4.78
13 Elise Hallner 2009
4.29
23 Ella Rose Richter 2009
3.27































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































Nyhetsarkiv
Cursus i Sydafrika2019-01-08 15:28
Save the Date 30 maj2018-12-19 08:45
Dags att motionera!2018-11-28 07:15
IFK Galan 2018!2018-11-05 14:20
IFK Lidingö Friidrott2018-11-01 08:42
2018-10-25 13:30
Klövernlägret 20182018-10-16 15:13
Resultat castorama del 12018-10-12 10:40
Funktionär 20182018-09-26 10:22
Det är inte för sent!2018-09-18 21:46
Veckans gren i kast2018-09-04 15:02
Veckans gren på Vallen2018-09-04 07:57
2018-08-27 15:34
Sara snabb i Skara2018-08-19 16:34
Sommarspelen på Stadion2018-08-14 15:45
Tyra fyra i Broloppet2018-07-25 12:49
Jacob vann Jungfruloppet2018-07-25 12:47
Daniel vann Levaloppet2018-07-23 15:40
Jacob vann i Visby2018-07-23 15:34
Mika vann 800m i Kalmar2018-07-18 17:19
Victoria fyra i Nice2018-07-12 11:28
Hasse Ljung 80 år2018-07-12 07:52
Tyra vann i Bollnäs 2018-07-11 17:14
2018-07-09 08:00
Lag-SM på fredag2018-07-04 12:58
Andreas 7.80 i Tyskland2018-06-06 00:46
Lidingöloppet on Tour2018-06-05 13:00
Fyra segrar i Minimaran2018-06-04 10:54
Anna 2:05 i Watford2018-06-03 10:51
Stockholmskampen match 22018-06-01 09:22
Helgens Stafett-SM...2018-05-27 15:55
Stafett-SM till helgen!2018-05-24 13:56
KLUBBDAG 29 maj2018-05-22 11:49
Papricaloppet den 26 maj2018-05-19 11:52
Klubbkampen 20182018-05-02 07:03
Kallemannen vann i Visby2018-04-30 10:10
Bauhaus galan 10 juni2018-04-26 11:45
KM på Vallen 20/52018-04-20 13:08
Mikkel ny i styrelsen!2018-04-13 10:23
KM Terräng 18 april2018-04-05 15:22
Funktionärsutbildning 2018-03-25 19:58
Årets Tränare 2018-03-23 10:45
Årets IFK:are2018-03-23 10:25
Årets Hane och Hona2018-03-23 09:15
Nu är nya Bullen ute2018-03-17 09:37
IJSM the movie!2018-03-08 08:31
IUSM till helgen!2018-02-28 11:00
Årsmöte 21 mars2018-02-27 09:00
Sexton medaljer på IUDM2018-02-23 15:26
IJSM till helgen!2018-02-21 11:00
Andreas fyra i Paris2018-02-16 23:34
ISM till helgen!2018-02-14 11:00
Årsmötet 21 mars 20182018-02-11 14:48
Klubbkväll 27 mars2018-02-09 11:15
Veckans Gren 20182018-02-08 15:30
IVSM-guld till Inge2018-02-04 09:17
Tre viktiga nya regler!2018-01-23 12:44
Tyra tävlade i Örebro2018-01-15 23:43
TCS Lidingöloppet2018-01-12 13:52
God 24 december2017-12-24 21:19
IFK-galan: Årets kämpe2017-12-12 13:10
IFK-galan: Årets kompis2017-12-12 12:46
Läs nya IFK-Bullen nu!2017-12-01 11:40
Ida dubbelvann i Örebro2017-11-18 22:15
3/4 Castorama på onsdag2017-10-02 15:37
Erik, kung av Uppsala2017-09-21 16:18
Tre IFKare i Skol-DM2017-09-16 12:16
Hälsans Dag i lördags!2017-09-12 15:30
Resultaten i KM 5000m2017-09-07 00:02
Melina 71a i Tjejmilen2017-09-04 08:13
En kväll på Vallen2017-08-31 10:24
2017-08-24 10:56
Nytt träningsrekord2017-08-23 07:04
Andreas tvåa i Finland2017-08-21 22:11
Jakob visar SM-form2017-08-21 06:33
USM dag 1: Dubbla brons2017-08-12 14:51
JSM till helgen!2017-08-09 12:00
Dubbelt IFK i Raukloppet2017-08-02 23:17
Anthony femma i Europa2017-08-02 23:17
Björn 4.54 i Göteborg2017-07-29 21:52
Simon hindersexa på JEM2017-07-23 23:50
Simon i JEM-final!2017-07-21 19:41
I september händer det!2017-07-13 09:32
Ida vann på Muskö2017-07-10 09:08
Inte i år heller...2017-07-08 20:17
Talar du finska?2017-06-27 14:54
Nytt i klädshopen!2017-06-16 15:03
Andreas trea i Finland2017-06-11 21:42
Andreas tvåa på Kreta2017-06-05 07:49
Ny hemsida!2017-06-01 10:20
Jobba på Touren;) ?2017-06-01 10:01
Klubbdag på Intersport2017-06-01 10:00
Stafett-SM dag 22017-05-28 10:31
Anton tvåa i Finspång2017-05-26 15:03
Stafett-SM till helgen2017-05-24 11:23
Grillkväll på torsdag!2017-05-22 11:44
Lag-SM kval på torsdag2017-05-22 11:42
Hampus över 1.982017-05-22 11:38
Linnea vann Milspåret2017-05-22 11:33
KM i helgen som var...2017-05-16 21:19
Efter 50 år sa hon ja!2017-05-16 10:36
Sofia vann Vårmilen2017-05-12 13:24
Hälsning från Florida2017-05-08 11:17
Robin över 50 i spjut2017-05-08 11:06
Hampus – the jumper2017-05-01 15:27
 
Våra sociala medier
Stolt arrangör av
Klubbsponsorer
Partners