Sommaridrottsskolan 2019
Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.
IFK LIDINGÖ
FRIIDROTT
Andreas, Ida, Julle, Axel och Axel vann i Täby Vinterspel
2018-01-21 11:45
Victoria Psilander, Alicia Larsten, Robin Isaksson, Fredrick Ekholm, Andreas Otterling och Liv Berglöf var några av de IFKare som tävlade i Täby Vinterspel på lördagen. Foto: Henrik Isaksson

Under första dagen av Täby Vinterspel nådde femton IFKare prispallen.


I männens längdtävling var det två. Andreas Otterling vann och Fredrick Ekholm var trea. Malin Olsson var tvåa i K längd på 5.94. Robin Isaksson var trea i längd i P17 på 6.14 (centimetern från uteperset från i somras) och samma placering fick både Axel Pålsson i P10 (3.63) och Madeleine Aulio i F17.


I P13 höjd vann Axel Pålsson P10 på 1.24 och i P13 var Fabian Gyldén Svensson trea på 1.38. Samma placering fast i F13 fick Alice Lindgren (1.45).


I F14 sprang Felicia Majby (8.82)och Emelie Majby (8.97) 60m. Båda satte pers.


I kula tog Vilhelm Psilander en andraplats i P12 (7.97) och August Calles en tredjeplats i P13 på 9.69.

 

I löpgrenarna blev det seger på P17 1500m för Julius Mördrup och för Ida Egnell i F13 på 60m (8.47). I samma final blev Alice Lindgren trea (8.86). Det blev också en andraplats för Victoria Psilander på 1000m i F15  och dessutom var den flitige pallbesökaren Axel Pålsson trea i P10 60m (9.42).


Tävlingarna fortsätter under söndagen.

 

Resultat Täby Vinterspel lördag 20 januari 2018


/Janne Åkerblom

Resultat Täby Vinterspel


Datum: 20-21 jan 2018


Plats: Sätrahallen



MS 60 m Försök 20/1  12:01







Heat 1



3 Andreas Movin 1996 7,37





Heat 2



2 Fredrick Ekholm 1994 7,07 q





Heat 4



6 Albin Boestad 1997 7,47










MS Längd Final 20/1  14:47







1 Andreas Otterling 1986 7,42





P 17 60 m Försök 20/1  11:10







Heat 3



6 Måns Boshuis 2002 7,78





P 17 Längd Final 20/1  14:22


3 Robin Isaksson 2002 6,14
9 Måns Boshuis 2002 5,60










P 15 1 000 m Final 20/1  15:19







Heat 1



6 Sebastian Ljungberg 2003 3,07,71





P 13 60 m Försök 20/1  08:46


Heat 1



6 Anton Hellstrand Helleberg 2005 8,94





Heat 2



3 Linus Barenstedt 2005 9,05





Heat 3



1 Nicklas Östlund 2005 8,89 q
2 Max Haaber-Bernth 2005 8,95





P 13 Höjd Final 20/1  12:59


3 Fabian Gyldén Svensson 2005 138
4 Anton Hellstrand Helleberg 2005 134





P 13 Kula Final 20/1  09:24


3 August Calles 2005 9,69
8 Anton Hellstrand Helleberg 2005 7,81





P 12 60 m Försök 20/1  08:27


Heat 3



2 Oscar Pettersson 2006 9,50
5 Mattias Blomquist 2006 9,95





P 12 Höjd Final 20/1  12:50


6 Olle Hart 2006 130
17 Mattias Blomquist 2006 110





P 12 Längd Final 20/1  09:31


Pool 1



11 Oscar Pettersson 2006 3,59
12 Mattias Blomquist 2006 3,35





P 12 Kula Final 20/1  10:43


2 Vilhelm Psilander 2006 7.97
16 Mattias Blomquist 2006 5.02





P 10 60 m Försök 20/1  10:52


Heat 1



2 Axel Pålsson 2008 9,51 q





Heat 2



8 Kiran Ohlin 2008 10,92










Heat 4



1 Ruben Hart 2008 9,89 q





P 10 60 m Final 20/1  13:41


3 Axel Pålsson 2008 9,42
6 Ruben Hart 2008 9,95





P 10 Höjd Final 20/1  09:31







Pool 2



1 Axel Pålsson 2008 124





P 10 Höjd Final - Sammanställning


1 Axel Pålsson 2008 124





P 10 Längd Final 20/1  08:45


Pool 1



2 Axel Pålsson 2008 3,63
3 Ruben Hart 2008 3,55





P 10 Längd Final - Sammanställning


3 Axel Pålsson 2008 3,63
5 Ruben Hart 2008 3,55





P 10 Kula Final 20/1  11:54


Pool 2



2 Ruben Hart 2008 6.62
3 Axel Pålsson 2008 6.27
5 Kiran Ohlin 2008 5.93 4.96





P 10 Kula Final - Sammanställning


4 Ruben Hart 2008 6.62
6 Axel Pålsson 2008 6.27
8 Kiran Ohlin 2008 5.93 4.96





KS Stav Final 20/1  12:51


12 Kristina Hvalgren 2002 2.02










KS Längd Final 20/1  13:17


2 Malin Olsson 1990 5,94





F 17 1 500 m Final 20/1  15:11


9 Carolina Larson 2002 5,37,95





F 17 Längd Final 20/1  11:07


3 Madeleine Aulio 2002 5,07





F 15 1 000 m Final 20/1  15:35


Heat 1



1 Victoria Psilander 2003 3,09,91
7 Liv Berglöf 2003 3,20,81





Heat 2



6 Alicia Larsten 2004 3,27,47





F 15 1 000 m Final - Sammanställning


2 Victoria Psilander 2003 3,09,91
8 Liv Berglöf 2003 3,20,81
14 Alicia Larsten 2004 3,27,47





F 14 60 m Försök 20/1  10:33


Heat 1



3 Felicia Majby 2004 8,82
5 Emelie Majby 2004 8,97





F 13 60 m Försök 20/1  08:57


Heat 1



1 Alice Lindgren 2005 8,65 q
4 Amanda Jerner 2005 9,08
5 Cornelia Larsten 2005 9,40





Heat 2



5 Ebba Ekström 2005 9,55





Heat 3



1 Ida Egnell 2005 8,52 q
6 Helena Hvalgren 2005 9,73





Heat 4



2 Ida Frykhammar 2005 9,03





Heat 5



1 Tyra Hedin 2005 8,85 q
6 Johanna Aulio 2005 10,17










F 13 60 m Final 20/1  12:45


1 Ida Egnell 2005 8,47
3 Alice Lindgren 2005 8,65
8 Tyra Hedin 2005 8,95





F 13 Höjd Final 20/1  10:24







Pool 2



1 Alice Lindgren 2005 145
5 Ida Frykhammar 2005 130
6 Cornelia Larsten 2005 130
9 Ebba Ekström 2005 125





F 13 Höjd Final - Sammanställning


3 Alice Lindgren 2005 145
9 Ida Frykhammar 2005 130
11 Cornelia Larsten 2005 130
15 Ebba Ekström 2005 125





F 13 Kula Final 20/1  13:05


8 Ebba Ekström 2005 8,41
12 Ida Frykhammar 2005 7,95
16 Alice Lindgren 2005 7,33
19 Johanna Aulio 2005 7,10
21 Helena Hvalgren 2005 6,47





F 12 60 m Försök 20/1  10:19


Heat 2



2 Ester Arkinger 2006 9,21
3 Lova Mattsson 2006 9,25
6 Gesa Brockmann 2006 10,01










F 12 Höjd Final 20/1  14:43


F 12 Höjd Final - Sammanställning


4 Lova Mattsson 2006 130





F 12 Längd Final 20/1  09:00


Pool 2



3 Lova Mattsson 2006 4,07
8 Ester Arkinger 2006 3,65
15 Astrid Eriksson 2006 3,38
16 Gesa Brockmann 2006 3,32





F 12 Kula Final 20/1  11:20


F 12 Kula Final - Sammanställning


22 Astrid Eriksson 2006 6.10





F 10 60 m Försök 20/1  11:20


Heat 1



3 Alice Klint 2008 10,29
8 Christina Tisell Thorsander 2008 11,22










Heat 3



1 Ida Danielsson 2008 9,80 q





F 10 60 m Final 20/1  13:50


5 Ida Danielsson 2008 9,69





F 10 Höjd Final 20/1  08:40


F 10 Höjd Final - Sammanställning


6 Ida Danielsson 2008 110





F 10 Längd Final 20/1  10:11


F 10 Längd Final - Sammanställning


11 Ida Danielsson 2008 3,29
28 Alice Klint 2008 2,89
42 Christina Tisell Thorsander 2008 2,55
table { }tr { }col { }br { }td { padding-top: 1px; padding-right: 1px; padding-left: 1px; color: black; font-size: 12pt; font-weight: 400; font-style: normal; text-decoration: none; font-family: Calibri, sans-serif; vertical-align: bottom; border: medium none; white-space: nowrap; }.xl63 { font-size: 13.5pt; font-weight: 700; }.xl64 { font-size: 10pt; }.xl65 { font-family: Verdana, sans-serif; }.xl66 { font-size: 10pt; font-weight: 700; font-family: Verdana, sans-serif; }.xl67 { font-weight: 700; font-family: Verdana, sans-serif; }.xl68 { text-align: right; }.xl69 { font-family: Verdana, sans-serif; text-align: right; }.xl70 { font-family: Verdana, sans-serif; text-align: right; }
Resultat Täby Vinterspel


Datum: 20-21 jan 2018


Plats: Sätrahallen



MS 60 m Försök 20/1  12:01







Heat 1



3 Andreas Movin 1996 7,37





Heat 2



2 Fredrick Ekholm 1994 7,07 q





Heat 4



6 Albin Boestad 1997 7,47










MS Längd Final 20/1  14:47







1 Andreas Otterling 1986 7,42





P 17 60 m Försök 20/1  11:10







Heat 3



6 Måns Boshuis 2002 7,78





P 17 Längd Final 20/1  14:22


3 Robin Isaksson 2002 6,14
9 Måns Boshuis 2002 5,60










P 15 1 000 m Final 20/1  15:19







Heat 1



6 Sebastian Ljungberg 2003 3,07,71





P 13 60 m Försök 20/1  08:46


Heat 1



6 Anton Hellstrand Helleberg 2005 8,94





Heat 2



3 Linus Barenstedt 2005 9,05





Heat 3



1 Nicklas Östlund 2005 8,89 q
2 Max Haaber-Bernth 2005 8,95





P 13 Höjd Final 20/1  12:59


3 Fabian Gyldén Svensson 2005 138
4 Anton Hellstrand Helleberg 2005 134





P 13 Kula Final 20/1  09:24


3 August Calles 2005 9,69
8 Anton Hellstrand Helleberg 2005 7,81





P 12 60 m Försök 20/1  08:27


Heat 3



2 Oscar Pettersson 2006 9,50
5 Mattias Blomquist 2006 9,95





P 12 Höjd Final 20/1  12:50


6 Olle Hart 2006 130
17 Mattias Blomquist 2006 110





P 12 Längd Final 20/1  09:31


Pool 1



11 Oscar Pettersson 2006 3,59
12 Mattias Blomquist 2006 3,35





P 12 Kula Final 20/1  10:43


2 Vilhelm Psilander 2006 7.97
16 Mattias Blomquist 2006 5.02





P 10 60 m Försök 20/1  10:52


Heat 1



2 Axel Pålsson 2008 9,51 q





Heat 2



8 Kiran Ohlin 2008 10,92










Heat 4



1 Ruben Hart 2008 9,89 q





P 10 60 m Final 20/1  13:41


3 Axel Pålsson 2008 9,42
6 Ruben Hart 2008 9,95





P 10 Höjd Final 20/1  09:31







Pool 2



1 Axel Pålsson 2008 124





P 10 Höjd Final - Sammanställning


1 Axel Pålsson 2008 124





P 10 Längd Final 20/1  08:45


Pool 1



2 Axel Pålsson 2008 3,63
3 Ruben Hart 2008 3,55





P 10 Längd Final - Sammanställning


3 Axel Pålsson 2008 3,63
5 Ruben Hart 2008 3,55





P 10 Kula Final 20/1  11:54


Pool 2



2 Ruben Hart 2008 6.62
3 Axel Pålsson 2008 6.27
5 Kiran Ohlin 2008 5.93 4.96





P 10 Kula Final - Sammanställning


4 Ruben Hart 2008 6.62
6 Axel Pålsson 2008 6.27
8 Kiran Ohlin 2008 5.93 4.96





KS Stav Final 20/1  12:51


12 Kristina Hvalgren 2002 2.02










KS Längd Final 20/1  13:17


2 Malin Olsson 1990 5,94





F 17 1 500 m Final 20/1  15:11


9 Carolina Larson 2002 5,37,95





F 17 Längd Final 20/1  11:07


3 Madeleine Aulio 2002 5,07





F 15 1 000 m Final 20/1  15:35


Heat 1



1 Victoria Psilander 2003 3,09,91
7 Liv Berglöf 2003 3,20,81





Heat 2



6 Alicia Larsten 2004 3,27,47





F 15 1 000 m Final - Sammanställning


2 Victoria Psilander 2003 3,09,91
8 Liv Berglöf 2003 3,20,81
14 Alicia Larsten 2004 3,27,47





F 14 60 m Försök 20/1  10:33


Heat 1



3 Felicia Majby 2004 8,82
5 Emelie Majby 2004 8,97





F 13 60 m Försök 20/1  08:57


Heat 1



1 Alice Lindgren 2005 8,65 q
4 Amanda Jerner 2005 9,08
5 Cornelia Larsten 2005 9,40





Heat 2



5 Ebba Ekström 2005 9,55





Heat 3



1 Ida Egnell 2005 8,52 q
6 Helena Hvalgren 2005 9,73





Heat 4



2 Ida Frykhammar 2005 9,03





Heat 5



1 Tyra Hedin 2005 8,85 q
6 Johanna Aulio 2005 10,17










F 13 60 m Final 20/1  12:45


1 Ida Egnell 2005 8,47
3 Alice Lindgren 2005 8,65
8 Tyra Hedin 2005 8,95





F 13 Höjd Final 20/1  10:24







Pool 2



1 Alice Lindgren 2005 145
5 Ida Frykhammar 2005 130
6 Cornelia Larsten 2005 130
9 Ebba Ekström 2005 125





F 13 Höjd Final - Sammanställning


3 Alice Lindgren 2005 145
9 Ida Frykhammar 2005 130
11 Cornelia Larsten 2005 130
15 Ebba Ekström 2005 125





F 13 Kula Final 20/1  13:05


8 Ebba Ekström 2005 8,41
12 Ida Frykhammar 2005 7,95
16 Alice Lindgren 2005 7,33
19 Johanna Aulio 2005 7,10
21 Helena Hvalgren 2005 6,47





F 12 60 m Försök 20/1  10:19


Heat 2



2 Ester Arkinger 2006 9,21
3 Lova Mattsson 2006 9,25
6 Gesa Brockmann 2006 10,01










F 12 Höjd Final 20/1  14:43


F 12 Höjd Final - Sammanställning


4 Lova Mattsson 2006 130





F 12 Längd Final 20/1  09:00


Pool 2



3 Lova Mattsson 2006 4,07
8 Ester Arkinger 2006 3,65
15 Astrid Eriksson 2006 3,38
16 Gesa Brockmann 2006 3,32





F 12 Kula Final 20/1  11:20


F 12 Kula Final - Sammanställning


22 Astrid Eriksson 2006 6.10





F 10 60 m Försök 20/1  11:20


Heat 1



3 Alice Klint 2008 10,29
8 Christina Tisell Thorsander 2008 11,22










Heat 3



1 Ida Danielsson 2008 9,80 q





F 10 60 m Final 20/1  13:50


5 Ida Danielsson 2008 9,69





F 10 Höjd Final 20/1  08:40


F 10 Höjd Final - Sammanställning


6 Ida Danielsson 2008 110





F 10 Längd Final 20/1  10:11


F 10 Längd Final - Sammanställning


11 Ida Danielsson 2008 3,29
28 Alice Klint 2008 2,89
42 Christina Tisell Thorsander 2008 2,55

Nyhetsarkiv
Malin 5.79 i Spanien2019-06-12 21:07
Edvin vann i Sundsvall2019-05-29 09:38
Grattis!2019-05-25 19:00
Nordiska Skolspelen2019-05-20 22:18
Aktivera Lidingö2019-05-10 18:59
Friidrott i närbild!2019-05-09 22:00
Städhoppsträning2019-04-28 10:40
Heshlu tia i Örebro2019-04-07 12:52
Filip & Ella2019-03-25 22:48
2019-03-22 20:35
IUSM till helgen!2019-03-06 08:00
Utbildningar i närtid!2019-03-05 14:31
IU/JSM i Växjö2019-02-24 15:51
Tips till er tränare!2019-02-22 15:10
Bästa funktionärerna.2019-02-18 09:10
4 medaljer på ISM!2019-02-17 16:29
ISM till helgen!2019-02-13 10:14
Hampus 1.94 i Göteborg2019-02-02 23:16
IUDM 12-17 år 2019-01-23 05:58
2019-01-21 12:13
Vad gör en funktionär?2019-01-16 08:00
Cursus i Sydafrika2019-01-08 15:28
Save the Date 30 maj2018-12-19 08:45
Dags att motionera!2018-11-28 07:15
IFK Galan 2018!2018-11-05 14:20
IFK Lidingö Friidrott2018-11-01 08:42
2018-10-25 13:30
Klövernlägret 20182018-10-16 15:13
Resultat castorama del 12018-10-12 10:40
Funktionär 20182018-09-26 10:22
Det är inte för sent!2018-09-18 21:46
Veckans gren i kast2018-09-04 15:02
Veckans gren på Vallen2018-09-04 07:57
2018-08-27 15:34
Sara snabb i Skara2018-08-19 16:34
Sommarspelen på Stadion2018-08-14 15:45
Tyra fyra i Broloppet2018-07-25 12:49
Jacob vann Jungfruloppet2018-07-25 12:47
Daniel vann Levaloppet2018-07-23 15:40
Jacob vann i Visby2018-07-23 15:34
Mika vann 800m i Kalmar2018-07-18 17:19
Victoria fyra i Nice2018-07-12 11:28
Hasse Ljung 80 år2018-07-12 07:52
Tyra vann i Bollnäs 2018-07-11 17:14
2018-07-09 08:00
Lag-SM på fredag2018-07-04 12:58
Andreas 7.80 i Tyskland2018-06-06 00:46
Lidingöloppet on Tour2018-06-05 13:00
Fyra segrar i Minimaran2018-06-04 10:54
Anna 2:05 i Watford2018-06-03 10:51
Stockholmskampen match 22018-06-01 09:22
Helgens Stafett-SM...2018-05-27 15:55
Stafett-SM till helgen!2018-05-24 13:56
KLUBBDAG 29 maj2018-05-22 11:49
Papricaloppet den 26 maj2018-05-19 11:52
Klubbkampen 20182018-05-02 07:03
Kallemannen vann i Visby2018-04-30 10:10
Bauhaus galan 10 juni2018-04-26 11:45
KM på Vallen 20/52018-04-20 13:08
Mikkel ny i styrelsen!2018-04-13 10:23
KM Terräng 18 april2018-04-05 15:22
Funktionärsutbildning 2018-03-25 19:58
Årets Tränare 2018-03-23 10:45
Årets IFK:are2018-03-23 10:25
Årets Hane och Hona2018-03-23 09:15
Nu är nya Bullen ute2018-03-17 09:37
IJSM the movie!2018-03-08 08:31
IUSM till helgen!2018-02-28 11:00
Årsmöte 21 mars2018-02-27 09:00
Sexton medaljer på IUDM2018-02-23 15:26
IJSM till helgen!2018-02-21 11:00
Andreas fyra i Paris2018-02-16 23:34
ISM till helgen!2018-02-14 11:00
Årsmötet 21 mars 20182018-02-11 14:48
Klubbkväll 27 mars2018-02-09 11:15
Veckans Gren 20182018-02-08 15:30
IVSM-guld till Inge2018-02-04 09:17
Tre viktiga nya regler!2018-01-23 12:44
Tyra tävlade i Örebro2018-01-15 23:43
TCS Lidingöloppet2018-01-12 13:52
God 24 december2017-12-24 21:19
IFK-galan: Årets kämpe2017-12-12 13:10
IFK-galan: Årets kompis2017-12-12 12:46
Läs nya IFK-Bullen nu!2017-12-01 11:40
Ida dubbelvann i Örebro2017-11-18 22:15
3/4 Castorama på onsdag2017-10-02 15:37
Erik, kung av Uppsala2017-09-21 16:18
Tre IFKare i Skol-DM2017-09-16 12:16
Hälsans Dag i lördags!2017-09-12 15:30
Resultaten i KM 5000m2017-09-07 00:02
Melina 71a i Tjejmilen2017-09-04 08:13
En kväll på Vallen2017-08-31 10:24
2017-08-24 10:56
Nytt träningsrekord2017-08-23 07:04
Andreas tvåa i Finland2017-08-21 22:11
Jakob visar SM-form2017-08-21 06:33
USM dag 1: Dubbla brons2017-08-12 14:51
JSM till helgen!2017-08-09 12:00
Dubbelt IFK i Raukloppet2017-08-02 23:17
Anthony femma i Europa2017-08-02 23:17
Björn 4.54 i Göteborg2017-07-29 21:52
Simon hindersexa på JEM2017-07-23 23:50
Simon i JEM-final!2017-07-21 19:41
I september händer det!2017-07-13 09:32
Ida vann på Muskö2017-07-10 09:08
Inte i år heller...2017-07-08 20:17
Talar du finska?2017-06-27 14:54
Nytt i klädshopen!2017-06-16 15:03
Andreas trea i Finland2017-06-11 21:42
Andreas tvåa på Kreta2017-06-05 07:49
Ny hemsida!2017-06-01 10:20
Jobba på Touren;) ?2017-06-01 10:01
Klubbdag på Intersport2017-06-01 10:00
Stafett-SM dag 22017-05-28 10:31
Anton tvåa i Finspång2017-05-26 15:03
Stafett-SM till helgen2017-05-24 11:23
Grillkväll på torsdag!2017-05-22 11:44
Lag-SM kval på torsdag2017-05-22 11:42
Hampus över 1.982017-05-22 11:38
Linnea vann Milspåret2017-05-22 11:33
KM i helgen som var...2017-05-16 21:19
Efter 50 år sa hon ja!2017-05-16 10:36
Sofia vann Vårmilen2017-05-12 13:24
Hälsning från Florida2017-05-08 11:17
Robin över 50 i spjut2017-05-08 11:06
Hampus – the jumper2017-05-01 15:27
 
Våra sociala medier
Stolt arrangör av
Klubbsponsorer
Partners